Eşsiz Bir Ruh: Porto

Arnavut kaldırımlı dar sokaklar, binbir çeşit kokunun yayıldığı geniş meydanlar, seslerin birbirine karıştığı nehir kenarları ve her biri farklı tiplerde bir sürü renkli insanıyla Porto, Portekiz‘in en özgün şehri. Şehre adımınızı attığınız an o rengarenk ruh sizi çevreliyor ve kendini keşfetmeye çağırıyor.

Atlantik’e akan Douro Nehri kenarında konumlanmış olan yosun kokulu Porto, bir bakıma Karadeniz’i çağrıştırıyor. Sıklıkla sis altında kalışı, deniz kokusu, martı sesleri, yosunlar, eğrelti otları, balıklar, canlı insanları ve dar sokakları ile bir Karadeniz şehrinde gibi hissedebiliyorsunuz.

Şehri gezmeye başlamak için en güzel nokta, 11 km’lik uzunluğu ile Portekiz’in en uzun bulvarı ünvanını alan ve şehir merkezinden okyanusa uzanan Avenida da Boavista. Bu bulvarı merkez alarak Porto’yu adımlamak oldukça kolay, çünkü her yer birbirine oldukça yakın ancak Lizbon’da karşımıza çıkan yokuşlar Porto’da da bizi izliyor.

Şehrin Douro nehrinin kuzey yakasındaki bölge Riberia, güneyindeki bölge ise Gaia olarak anılıyor.  Bu iki yakayı birbirine bağlayan 6 köprü var. Dona Maria Pia isimli metal raylı köprü Gustave Eiffel tarafından 1877’de; çift katlı ve alt bölümü yaya ve araç trafiğine açık olan Dom Luis I Köprüsü ise Eiffel’in öğrencileri tarafından 1886’da inşa edilmiş.

Carmelitas Sokağı’nda yer alan ve 100 yılı aşkındır hizmet veren Lello kitapçısı Porto’nun en önemli simgelerinden biri. Ahşap merdivenleri ve yüzlerce çeşit kitabın kokusu ile sizi bambaşka bir maceraya davet eden bu kitapçı, Harry Potter kitaplarına da ilham vermiş olan bir mekân.

Bir süre Porto’da yaşayan J.K. Rowling, 7 kitaptan oluşan Harry Potter serisinde yer alan Hogwarts Kulesi’ndeki merdivenleri bu kitapçıdan ilham alarak kurguluyor ve Hogwarts öğrencilerinin ceket kravat ve pelerinden oluşan kıyafeti de Porto’daki mezuniyet geleneğinde öğrencilerin giydiği kıyafetlerden esinlenilerek yaratılıyor.

Porto’nun en canlı caddelerinden biri olan ve Beyoğlu’nu anımsatan Santa Catarina, mağazalar ve küçük cafeler ile bezeli. 90 yıllık tarihi ile Porto’da çok önemli bir yeri olan Majestic Cafe de bu caddede yer alıyor. Dos Aliados bulvarı yanındaki Porto Belediye Binası, şehirde görülmesi gereken noktalardan biri.

Aynı hat üzerinden rahatlıkla ulaşabileceğiniz İstasyon Binası, içindeki rengarenk mozaikler ile bir tren garından çok bir müzeyi andırıyor. İstasyon çevresine konuşlanmış olan kestaneciler genelde kadın ve var güçleriyle bağırıyorlar; bizdekilerden esinlenerek kestane kebap diye bağırdıklarını düşlüyor ve gülümsüyorum. Avrupa’nın diğer bir ucunda, mahallenden bir iz görmek insanda çocukça bir heyecan yaratıyor.

Porto şehir merkezinde gezilebilecek diğer yerler arasında Nossa Senhora do Carmo das Carmelitas Kilisesi, Clerigos Kulesi, Sao Martinho de Cedofeita, Boavista Park gibi turistik simgeler bulunuyor.

Porto, Portekiz’in şarap başkenti. Douro Vadisi’nde yetişen üzümler daha sonra şehir merkezinde yer alan şaraphanelerde işleniyor. Bu şaraphanelere belli bir ücret karşılığında girerek hem şarap yapımını gözlemleyebiliyor hem de şarapları tadabiliyorsunuz. (Giriş ücretleri 15-20 Euro civarında) Atlantik Okyanusu’na akan Douro Nehri’nin kuzeyindeki kıyı kısmı Riberia, lokantalar ve publarla bezeli.

Gündüzleri, eşsiz bir manzara keyfi sunan tekne turlarının başlangıç noktası olan bu bölge, akşamları da Porto gece hayatının start aldığı yer oluyor. Porto’da gece hayatı geç saatlerde başlıyor. Önce sokaklarda masaların olduğu küçük küçük keyif yapılıyor ardından gece kulüplerine devam ediliyor.

Şehrin sokaklarında her köşe başını kapmış birer çalgıcı bulunuyor, kimisi hüzünlü Fado müziğini sokaklara taşırken kimisi de kıpır kıpır ezgileriyle insanda caddelerde dans etme isteği yaratıyor. Portekiz her şeyiyle tam bir masallar ülkesi.  Kokusunu, tadını, rengini, seslerini kendinizin harmanladığı, eşsiz bir macerayı kendinizin yarattığı bir masalı yaşıyorsunuz. Büyülenmeden dönmenin, dönüp de unutmanın imkânsız olduğu bu renkli ülkeyi seyahat rotanıza eklemeniz dileğimle. (Yazı: Irmak İnan)

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like