Etli ekmek ve sac arası ile Konya

2
1564

Türk insanı son yıllarda akraba ziyareti ya da iş gezileri dışında da gezmeye, farklı yerleri deneyimlemeye başladı. Özellikle yeme-içmeye dayalı gurme gezileri, günübirlik ya da birkaç günlük kısa kültür gezileri Anadolu’nun dört bir yanını canlandırır oldu.

Karadeniz, Güneydoğu Anadolu (GAP) gibi klasik turların yanında Kayseri, Konya ya da Hatay gibi şehirlere  yönelik yemeli içmeli, kültürel merkezleri de kapsayan aktiviteler ilginin merkezinde yer alıyor.

Konya birçok kişinin zihninde etli ekmek ve Mevlana çağrışımlarıyla yer alıyor.

Büyükşehirlerde birbiri ardında açılan Konyalı Usta isimli kebapçılar Konya’nın meşhur etli ekmeği ve yemeklerini servis ederken; Konya’ya gidip Konya mutfağını yerinde deneyimlemenin heyecanı bambaşka tabi.

Konya’da olmazsa olmazlar arasında yer alan Mevlana’yı ziyaret ettikten sonra en iyi yemeği nerde yeriz sorusunun yanıtıyla kendimizi bulduğumuz Mevlevi Sofrası hem mekan hem de yemek açısından tatmin ediyor bizi.

Kıyma ile yapılanına etli ekmek, kuşbaşından yapılanına ise bıçak arası denilen; diğer şehirlerde daha çok pide ile özdeşleştirilen lezzet, Konya’nın başlıca tadılması gereken yemeği.

mevlevi sofrasi

Pencereden görülebilen Mevlana Müzesi manzarası ve arka plandan yükselen sakinleştirici müzikle insan huzurun dibini yaşıyor.

etli ekmek

Mekanın renklerinin ağrılığı ile ara ara gerçeklik duygusundan uzaklaşsam da yemeğin üzerine söylediğim sac arası tatlısı ve çay kendime getiriyor beni bir kez daha.

Kaymakla hazırlanan ince hamurun içine ceviz konularak pişirildiği ve lezzetini oldukça zahmetli olmasına borçlu olduğu ifade edilen sac arası şerbetli tatlılar kategorisinde zirveye oynuyor.

sac arasi

Bildiğiniz tüm pide çeşitlerini unutarak etli ekmek ve bıçak arasını ayrı ayrı deneyerek Konya’nın en meşhur lezzetini anlamlandırabilirsiniz.

Konya genelinde en kaliteli mekanlar da dahil olmak üzere sıradan ve orta sınıf mekanlarda ciddi bir fiyat enflasyonu ile karşılaşılmıyor. Bu yüzden fiyatlar sizi korkutmasın. Etli ekmeğin porsiyonu ortalama olarak 8-12 TL aralığında bulunurken, bıçak arasının tek porsiyonu ise 10-14 TL’ye yenilebiliyor. Tek porsiyonun fazlasıyla yettiği etli ekmek sunumunda diğer şehirlerden farklı olarak Konya’da salata ve yeşilliğe ayrı ücret talep ediliyor.

2 Yorumlar

  1. merhaba, mevlevi sofrası mı iyiymiş 🙂 ah bu esnaflar 😉 konyalıyım ve inanın orası neresi bilemedim 🙂 köşk konya mutfağının adı değiştiyse, oh ne ala, en güzel saçarası oradadır. ama etliekmek değil de küçük küçük sarmalar yenir orada:) tabi etliekmek yine de güzel görünüyor, hiç sorun yok :)) bir de hükümet meydanında bir ara sokakta ali baba fırın kebap var. bir de o civarlarda mithat tirit var. öneriririz. yakın olsa şimdi gidicem ben köşke valla, nası canım çekti :))

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz