Eurovision 1983 / Çetin Alp-Opera

0
1946

Opera Çetin Alp’in seslendirmesi ile Türkiye’yi 1983 yılında Eurovision Şarkı Yarışması’nda temsil eden şarkıdır. Türkiye açısından Eurovision tarihinde bir ilki yaşatması sebebiyle hala günümüzde anılmaktadır. Bu ilk hepimizin belleğinde yer eden “ilk sıfır puan”‘dır. Türkiye’nin yarışmaya altıncı kez katıldığı 1983 yılında sözlerini Türkiye’nin sıra dışı kadını Aysel Gürel’in yazdığı müziğini ise Buğra Uğur’un yaptığı Opera adlı şarkı 20 katılımcı ülke arasında bir başka sıfır puanlı ülke İspanya ile birlikte 19.’luğu paylaştı.

1983

Daha önceki katılımlarda alınan başarısız sonuçlar üzerine bu kez TRT görevi Çetin Alp’e verdi. Avrupalı bir parçayla içinde “İşte opera, işte heyecan fırtınası, coşar ruhumda duyarım sönmez bu akşamı, baleli, aşk dolu, müzikli oyunlar, uvertür, trio, düetto şeklinde devam eden şarkı sahnede arka planda çığlık atan garip kılıklı dansçılarla icra edildi. Sonuç olarak Türk Kültürünü yansıtan ancak başarısız olan ülkemiz önce İngilizce kelimeleri çağrıştıran şarkılarla şansını denemiş, o da olmayınca son şans olarak Avrupalı gibi davranmıştı. Avrupalı şarkımız Avrupa jürileri tarafından evlere şenlik bulunarak sıfır puana layık görülmüştü. Sıfır puan yetmemiş Eurovision’un 50.yılı çerçevesinde yapılan açıklamayla Opera Eurovision tarihinin en kötü şarkısı seçilme gururuna nail oldu.

Çetin Alp vefat edene kadar şarkısı ve kişiliği hakkında söylenenler ve hakaret derecesine varan sözlerle boğuştu. Bir anlamda gözü açık gitti adamın. Bu kadar sözden bir kelime bile söz yazarı Aysel Gürel’e söylenmemişti. Eurovision Çetin Alp’ten sonra çok kişiyi daha yok etti, ezdi, parçaladı.

Katılan şarkı: Opera

Söz :Aysel Gürel,

Müzik :Buğra Uğur
23 Nisan 1983
Almanya / Münih (Rudi Sedlmayer Halle)
Sahne Sırası : 6
Puan veren ülkeler: 20 ülkeden hiçbiri
Sıralama Derecesi : 19/20
Puanların Toplamı : 0

OPERA
işte opera, heyecan fırtınası
coşar ruhumda, duyarım sönmez o aşkı
baleli aşk dolu, müzikli oyunlar
uvertür, trio, duetto, korolar
saraydan kız kaçırma, ölmez la traviata

opera, opera, opera, opera, opera
opera, opera, opera, opera, carmen, aida
opera, opera, bu gece operalarda
tosca, figaro, fidelio var, coşkun aryalar

lay lay la lay lay lay la lay la lay…
(opera, opera, opera, opera, opera)
lay lay la lay lay lay la lay la lay…
(opera, opera, opera, opera,) carmen, aida
opera, opera, bu gece operalarda
tosca, figaro, fidelio var, coşkun aryalar

işte opera, wagner ve puccini
mozart, rossini, verdi’nin ölmez eseri

baleli aşk dolu, müzikli oyunlar
uvertür, trio, duetto, korolar
saraydan kız kaçırma, ölmez la traviata
ölmez asla!

Önceki İçerikEurovision 1982 / Neco-Hani
Sonraki İçerikAtatürk’ün evine giderken
A.Buğra Tokmakoğlu
Gözlem yapmayı, izlemeyi, yeni yerler keşfetmeyi, şehirlerde insanların içine karışmayı seven biri. Eğitimli muhabir. Gördüklerini, hissettiklerini, deneyimlediklerini yazmaktan keyif alıyor.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz