Eurovision 1989 / Grup Pan – Bana Bana

Bana Bana, Türkiye’nin 1989 Eurovision Şarkı Yarışması’na gönderdiği söz ve müziğini Timur Selçuk’un yazdığı şarkımızdır.

Hazal Selçuk, Arzu Ece, Sarper Temiz ve Vedat Sakman’dan oluşan Grup Pan Türkiye’yi İsviçre’nin Lozan kentinde temsil etti. Türkiye’de yapılan Ulusal Eleme’de 16 şarkı arasından sıyrılarak yarışmaya gitme hakkını kazanan şarkı müzik ve sözler açısından Türkiye’nin Eurovision tarihinde hala anlaşılamamış şarkılar arasında yer almaktadır.

grup pan

Dünya müzik otoriteleri tarafından ayakta alkışlanan şarkı Eurovision Şarkı Yarışması jürisinden sadece 5 puan alabilmiştir. Ancak karşıt görüşlerde Bana Bana’nın Türkiye’nin Eurovision’a gönderdiği en kötü şarkı olarak nitelendirildiği de hafızalardadır.

Timur Selçuk’un finalde şarkıyı çalan orkestrayı yönetimi de ayrı bir tartışma konusu olmuştur. Olağanüstü ve kötü ötesi gibi iki ayrı zıt kutuptan düşünceleri üzerinde toplayan Timur Selçuk’un şarkı hızına yetişmekte zorlandığı gözlerden kaçmamıştır.

Pan’ın grup üyelerinden Arzu Ece aynı sürede çalınması gereken şarkının metronom temposunda Timur Selçuk’un kızı ve aynı zamanda grup üyesi olan 16 yaşındaki Hazal Selçuk’un isteğiyle düzenleme yapıldığını; bunun da şarkının daha hızlı ve kısa sürede bitirilmesine sebep olduğunu söylemesi şarkı temposu hakkındaki iddiaları kanıtlar niteliktedir.

GRUP PAN /BANA BANA

Söz&Müzik: Timur Selçuk

Sahne Sırası : 5
06 Mayıs 1989
İsviçre / Lozan
Puan veren ülkeler : İspanya (1), Yugoslavya (4)
Puanların Toplamı : 5
Sıralama Derecesi : 21/22

BANA BANA

O bir gün giderse,
Yine seni, yine seni üzerse

Bir ömür böyle geçmez
Ayrılık yar olursa!

Bana bana (olur mu?)
Bana bana (olur mu?)
Bana bunu bana bunu bana bana (olur mu?)
Yapamazsın ay ay ay ay ay….

Gelirse, üzerse,
Giderse, dönerse, severse

Ya bir gün giderse,
Yine seni, yine seni üzerse

Bu sefer aldanmam ben
Ayrılıktan korkmam ben

Bana bana….

Gelirse, üzerse,
Giderse, dönerse, severse

Bana bana…. .

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like