Home Eurovision Eurovision 1997 / Şebnem Paker&Grup Etnik-Dinle

Eurovision 1997 / Şebnem Paker&Grup Etnik-Dinle

0
945

Dinle, Türkiye’nin Eurovision Şarkı Yarışması tarihindeki Türkçe şarkıları arasında en yüksek puan ve dereceye ulaşan şarkısıdır.

seb (1)

1996 yılında ülkemizi Eurovision’da Beşinci Mevsim adlı şarkıyla temsil eden Şebnem Paker 57 puanla 23 ülke içinde 12. olmuştu. Bu yarışmadan tam bir yıl sonra 1 Mart 1997 tarihinde TRT Eurovision Ulusal Elemeleri’ne katıldı. Burcu Güneş, Şebnem Özsaran, Tuba Önal, Tüzmen, Pınar Karakoç ve Ece Sandallı gibi isimlerle yarışan Şebnem Paker 42. Eurovision Şarkı Yarışması’nda Türkiye’yi temsil etme hakkını kazandı.

Türk sazları ve Türk motiflerinin etkisini taşıyan “Dinle”, Türkiye’de gitgide popülaritesi düşen Eurovision Şarkı Yarışması’na sessizce katıldı. Avrupa’da lobi yapmak adına, dağıtılmak üzere hazırlanan müzik CD’si ile Eurovision tarihimizde ilk kez bir şarkımız için CD hazırlanır bu gurur da Dinle’ye aittir.

seb (2)

İzleyicilerin telefonla oy vermelerini sağlayacak olan televoting sistemi de ilk kez 1997 Eurovision Şarkı Yarışması’nda uygulanmaya başlandı. 3 Mayıs 1997 tarihinde Dublin’de yapılan yarışmada Şebnem Paker ve Grup Etnik’in Dinle adlı şarkısı televoting sisteminin avantajlarını kullanarak, Avrupalı vatandaşlarımızın da gönderdiği oylar ve büyük destekle birlikte 121 puan alarak üçüncü oldu.

Yarışmaya katılma sürecinde basının hiçbir temsilcisinin Şebnem Paker’le ilgili bir haber dahi yapmaması, ancak alınan üçüncülüğün ardından basının Paker’e ilgi göstermesi, başta TRT olmak üzere birçok kişinin tepkisini çekti.

1997 Eurovision Şarkı Yarışması’nı 227 puan toplayan İngiltere, Light-Katrina-The Waves grubunun “Love Shine a Light” adlı şarkısıyla kazandı.

Söz: Mehtap Alnıtemiz, Müzik: Levent Çoker

Sahne Sırası: 2

03 Mayıs 1997

İrlanda / Dublin

Puan veren ülkeler: Avusturya (7), İrlanda (2), İsviçre (6), Hollanda (2), İtalya (7), İspanya (12), Almanya (12), Estonya (6), Bosna Hersek (12), Portekiz (5), İsveç (6), Yunanistan (7), Malta (10), Macaristan (6), Rusya (4), Fransa (6), İngiltere (4), İzlanda (7)

Puanların Toplamı: 121

Sıralama Derecesi: 3/25

https://www.youtube.com/watch?v=LAyNvKpwp1M

DİNLE

Hiç geçmiyor günler sensiz

Geceler yine kimsesiz

Ah… Sevdiğim, nerdesin? Kimdesin?

Sana sormaya varmıyor dilim, dinle

 

Deli aşkımın sonu var mıdır

Diye sormadan severim seni

Acı dinmeden, gece bitmeden

Yola düşmeden bulurum seni

 

Bana yar mıdır, adı var mıdır

Diye sormadan bilirim seni

Göze girmeden, dile gelmeden

Yüze gülmeden severim seni

 

Ah… Sevdiğim, nerdesin? Kimdesin?

Sana sormaya varmıyor dilim, dinle

 

Deli aşkımın sonu var mıdır

Diye sormadan severim seni

Acı dinmeden, gece bitmeden

Yola düşmeden bulurum seni

 

Bana yar mıdır, adı var mıdır

Diye sormadan bilirim seni

Göze girmeden, dile gelmeden

Yüze gülmeden severim seni

(Sorsaydın) adı var mıdır?

(Gerçekten) bana yar mıdır?

(Bilseydin) sonu var mıdır?

(Sessizce) severim seni

Yorum Yok

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here