Ev Partileri (Home Party’ler)

0
3494

Şu küreselleşme denilen kavramla beraber dünyanın her yeri, her gün daha çok birbirine benzer oldu. Gelişmiş ülkelerdeki yaşam tarzlarının gelişmekte olan ve geri kalmış ülkelerdeki yansımaları da gözle görülür biçimde artıyor her gün. Dilimiz değişiyor, yediğimiz, içtiğimiz, giydiğimiz her şey daha çok benziyor büyük ülkelere… Hayat tarzlarımızda da şeklen görüyoruz şu küreselleşme kavramının benzerliklerini…

DSC_0211

Özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde yaygın olan ev partilerinin (home party) Türkiye’de sıkça uygulanır olduğuna şahit olmaya başladım. İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehirler “konsept” tarzda ev partileri ile yurtdışı örneklerini aratmaz oldular. Belirli bir çevrenin (ideolojik, cemiyet, yaş, cinsiyet, cinsel yönelim vs.) özel davetli listelerinde yer alan konukların ağırlandığı ve evlerde gerçekleştirilen partiler, artık insanları bir araya getiren ve sosyalleştiren en önemli güncel olağanlardan biri haline geldi.

Yılbaşı, doğum günü, kutlama gibi özel bir anlamı olan günlerde daha sıkça başvurulan ev partileri insanların yüksek maliyeti olan ve samimi olmayan dışarı eğlencelerinin önüne geçmeye başladı.

Ev partilerinin tercih edilmesinde yaşam tarzımızdaki hareketlenmenin ve hızlanmanın da etkisi büyük. Artık daha hızlı tüketiyoruz her şeyi, ilişkiler de bu hızın kurbanı…

ABD ve Avrupa kaynaklı ev partilerinin olmazsa olmazları da var tabi. Her uygulamanın belirli bir çerçevede yürümesi gibi bu partilerde sınırları belirlenmiş etik kurallarla düzenleniyor.

Geniş, genellikle sade tasarımlı, tercihen az eşyalı ve komşuların rahatsız olmayacağı bir apartman dairesi diğer evlere göre bir adım önde.

Davetliler bizzat daveti veren tarafından e-posta, SMS ya da türevleri ile çağırılıyor. Davetlilerin yanında arkadaş getirmesi genellikle kabul görmüyor. Bu davetler birer varoluş gösterisi olduğundan sıkı lobi faaliyetlerine sahne oluyor. Bir ev partisine davet edilmek statü simgeliyor yani.

Çok kalabalık olmayan, en fazla 20-25 kişilik konuk listesi hazırlanıyor ve partinin bir konsepti (konusu, çerçevesi) oluyor. Bu konsepte uygun olarak kıyafet, müzik, yiyecek ve içecekler seçiliyor.

Davetliler genellikle yanlarında içki getiriyor. Aksi bir durum olmadıkça bu partilerde fotoğraf, video kaydı yapılması hoş karşılanmıyor.

Ev partilerinde yaşananların o evde kalacağı söylense de statü simgesi olarak kabul edildiğinden parti sonrası telefonlar ve internet aracılığı ile davete katılanlar katılmayanlara her türlü ayrıntıyı aktarıyorlar.

Dışarıdaki bir mekanda yüksek sesli müzik, pahalı yemekler ve samimi olmayan bir ortam yerine tercih edilen ev partileri insanların seks ihtiyaçlarını daha kolay karşıladıkları mekanlar sunuyor. Söz gelimi konseptin sonunda seksle ilgili bir gelişme bölümü olup olmayacağı belirtiliyor. Buna göre hazırlıklı gelenler aynı evde seçtiği kişi ya da kişilerle sabahlamayı tercih edebiliyorlar.

Ev sahipliği yapan kişi, davetleri sayesinde isminden sıkça söz ettirirken; konuklar ev sahibine iltifatlar edip, yepyeni ilişkiler kuruyorlar. Özellikle moda dünyası ile belirli mesleki ilişkiler bu tip ev partilerinde yakınlık kuruyorlar.

Kapalı kapılar ardında yapıldığından ve sınırlı konuklarla gerçekleştirildiğinden uyuşturucu madde kullanımı çok daha rahat bir biçimde gerçekleştirilebiliyor.

Bu tip partilere katılmak ve konuk olarak davet edilmek için sıkı pazarlıklar yapıp, mücadele edenler olduğu ise sürekli söylenenlerden…

Partilerle ilgili bazı detaylara zaman zaman sosyal paylaşım ağlarından ulaşabilmek mümkün. Konuşmayı seven ve reklamdan hoşlanan bazı konukların bu ağlarda söyledikleri partilerin içeriği hakkında bilgi verebiliyor.

İşin ilginç yani ev partilerindeki kitleler genellikle aynı çekirdek içerisinde dönüp dolaşıyor. Aynı kişiler birden çok ev partisinde sık sık görülürken, bu dar çerçeve için de gerçekleşen iş ve seks ilişkileri gitgide sıradanlaşıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here