Ankara Eymir Gölü Hakkında Bilgiler

1
11515

Ankaralıların şehir yaşamından uzaklaşmak için tercih ettiği Eymir Gölü, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ormanı içerisinde, Çankaya ilçe sınırlarında yer alıyor. Kendine has faunası ve florasıyla etkileyici bir doğal güzelliğe sahip olan Eymir Gölü, daha çok yürüyüş, bisiklet ve piknik amaçlı kullanılıyor.

ODTÜ Spor Kulübü’nün kürek takımının antremanlarının yapıldığı göl üzerinde kürek kursları da düzenleniyor.

Ortalama derinliği 3.80 metre olan Eymir Gölü’nün uzunluğu 4 km, genişliği ise 250 metre. Kış mevsiminde donan göl Ankara‘nın en güzel doğa fotoğraflarına hayat veriyor.

Çok sayıda hayvan ve bitki türünün görüldüğü göl çevresinde sakarmeke, elmabaş patka, yeşilbaşlı ördek ve bahri kuş en sık rastlanan türlerden.

Eymir-Golu

Eymir Gölü’nün tarihçesi

Yazılı kaynaklarda Cumhuriyetin ilk yıllarında tamamen kıraç bir arazi olarak anlatılan Eymir Gölü ve çevresi 1961-69 yılları arasında görev yapan ODTÜ Rektörü Mustafa Kemal Kurdaş’ın özel çabasıyla ağaçlandırılarak günümüzdeki halini almış.

Ankara’nın yanı başında yemyeşil dokusu ve doğal güzellikleriyle öne çıkan Eymir Gölü’nün idealist bir ismin çabasıyla şehrin kaçış noktası haline dönüşmüş olması takdire şayan.

Eymir Gölü’nde ne yenir?

Ankara ve çevre illerden gelen birçok kişi Eymir Gölü’nde piknik yapmayı tercih ediyor. Eymir Gölü arazisi üzerinde bulunan kafe ve restoranlar, piknik yapmakla uğraşmak istemeyenler için zengin menüleriyle hizmet veriyor.

Basit atıştırmalıklar ve içecek çeşitlerinin yanı sıra ızgara tavuk ve et gibi ana yemek menüleri de bu restoranlarda mevcut.

Eymir Gölü’nün bir başka özelliği hafta sonu akın akın ziyaretçi çeken serpme kahvaltı çeşitleri. Enfes göl manzarasıyla Eymir Gölü Kahvaltı Bağevi, açık büfe kahvaltı sunumuyla hafta sonları yer bulmanın bir hayli zor olduğu bir mekan.

Yılın tüm ayları açık olan restoranda mevsime özel menüler çıkıyor. Kahvaltı dışında öğle ve akşam yemeği hizmeti de veriliyor. Her gün 10.00-22.30 saatleri arasında açık olan restorana gitmeden önce rezervasyon yaptırmakta yarar var. Telefon: +90 (312) 490 98 99

Eymir-Golu-Kahvalti

Eymir Gölü ziyaret saatleri ve giriş ücreti

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ormanı içerisinde bulunan Eymir Gölü’ne ziyaretçi girişi konusunda kısıtlama yok. Eymir Gölü’ne giriş ücreti de alınmıyor. Araçla girişlerde üniversite kampüsü olması nedeniyle araç kartı çıkartılması zorunluluğu var.

Göle araçla gelmek isteyenlerin girişte araçlarını bırakarak yürüyerek ya da bisikletle göle ulaşmaları mümkün. Doğu Kapısı’nda bisiklet kiralama noktası var. Bisiklet kira bedeli 20 TL. Eymir Gölü ziyaret saatleri haftanın 7 günü 05.00-22.00 arasında. Restoranlar 22.30’a kadar açık.

Eymir Gölü araç giriş kartı ücretleri ve başvurusu

Eymir Gölü’ne sıklıkla gelenler ve araçla sorunsuz giriş yapmak isteyenlerin Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğü’ne başvurarak giriş kartı çıkartması gerekiyor.

Araç giriş kartı Eymir Gölü ve çevresine giriş için geçerli. Kart sahipleri kartlarını başkalarına kullandıramıyor ancak yalnızca 5 kişiye kadar aile fertlerini beraberinde getirebiliyor.

Eymir Gölü giriş kartı başvuru ücreti (2023) kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlar, emekliler 500 TL, kamu kurum ve kuruluşları dışında olanlar 750 TL, ODTÜ mezunları 500 TL.

Eymir Gölü Göl Kartları ODTÜ İç Hizmetler Müdürlüğünce Rektörlük Binası B-24 nolu Kimlik Ofisinden veriliyor. Kart başvurusu şu adresten yapılıyor. Adres için tıklayın.

Eymir-Golu-Giris-Ucreti

Eymir Gölü nerede?

Eymir Gölü nasıl gidilir?

Eymir Gölü, Ankara’nın Çankaya ilçesinde ODTÜ Ormanı sınırlarında. Doğu ve Batı olmak üzere iki ayrı kapıdan giriş yapılabilen Eymir Gölü’ne Doğu Kapısı’ndan giriş yapmak için İmrahor Vadisi üzerindeki Mühte köyünden, Batı Kapısı’ndan giriş yapabilmek için ise Gölbaşı’ndaki Polis Akademisi Lojmanları yolunu kullanmak gerekiyor.

Eymir-Golu-Nasil-Gidilir

Özel araç dışında Eymir Gölü’ne toplu ulaşımla ulaşmak isteyenler için EGO otobüsleri en güzel seçenek. Ulus Eski Meclis önünden 112 numaralı Ulus-Kızılay-Eymir hattında sefer yapan belediye otobüsleri haftanın 7 günü 07.00-21.00 saatleri arasında her iki saatte bir düzenli olarak hareket ediyor.

1 Yorum

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz