Flamingo Yolu Tekne ve Otobüs Turları, Gediz Deltası İzmir

İzmir‘de doğan, İzmir’de büyüyen, ağırlıklı olarak İzmir’de çalışan biri olarak sık sık ne kadar şanslı olduğumu dile getiriyorum. Kent merkezinden en fazla bir saatlik uzaklıkta doğanın, kültürün, tarihin, yeşilin ve mavinin onlarca farklı tonuna, izine rastlamak mümkün. İşte bu nedenle birçok İzmirli hafta sonları bir yerlere kaçıp kendilerine zaman ayırmak istiyor.

Bugüne kadar İzmir kent merkezinde yapılacak aktiviteler ağırlıklı olarak mekanlar ve yeme-içme kültürü üzerinden anlatıldı. Deniz havasını alabildiğimiz bir noktada kahvaltı yapıp haftanın yorgunluğunu atmak şahane bir fikir ancak biraz da alternatiflere bakmak gerekmez mi?

Sık sık hava alıp, sosyalleşmek için tercih ettiğimiz Mavişehir-Bostanlı sahili şahane bir deneyimin ilk noktası olarak dikkatinizi hak ediyor bence. Türkiye’nin üçüncü büyük şehrinde, kentin bu kadar yanı başında flamingo başta olmak üzere tepeli pelikan, akça, cılıbıt, karabatak, poyrazkuşu ve karagagalı sumru gibi yüzlerce kuş ve canlı türünün yaşamına tanık olmak mümkün desem?

Dünyanın en önemli sulak alanlarından biri olan İzmir’in gurur kaynağı Gediz Deltası, UNESCO’nun Dünya Mirası adayı listesinde yer alıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi iştiraki İzDoğa Seyahat Acentesi tarafından gerçekleştirilen Gediz Deltası Flamingo Yolu Tekne Turu ve Flamingo Yolu Otobüs Turu‘na katılarak siz de bu görsel şölene şahitlik edebilirsiniz.

Flamingo Yolu Tekne Turları, Mavişehir Balıkçı Barınağı’ndaki bu noktadan hareket ediyor. Çok güzel tasarım hediyelikler var mutlaka bakın

Betona gömülmüş şehirlerde egzoz dumanından kaçmaya çalışırken kendimizi kapalı mekanlara sıkıştırmaya hiç gerek yok. Flamingo Yolu turları hepimize iyi gelecek!

Gediz Deltası Flamingo Yolu Turları 🦩

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin iştirakleri arasında yer alan İzDoğa Seyahat Acentesi, Gediz Deltası’nda düzenlenen tekne ve otobüs turlarını organize ediyor. Şehrin doğa ve kültür mirasını yaşatmak için İzmir ve çevresindeki cazibe merkezlerinin sürdürülebilir turizme kazandırılmasını hedefleyen İzDoğa, düzenlediği turlarda bu hedef doğrultusunda şahane alternatifler sunuyor.

İzmir’de yerli ve yabancı seyahat severlere yönelik kültür ve doğa turizmini yaygınlaştırmak adına benzersiz, niş ve şaşırtıcı rota ve turlar oluşturan İzDoğa, kırsal turizm, doğa ve yürüyüş turizmi, tarih ve kültür turizmi alanlarında çalışmalar yürütüyor. İzDoğa’nın mottosu ise gerçekten heyecan verici: İzmir’i doğası ve tarihiyle yeniden keşfediyoruz!

1. Flamingo Yolu Tekne Turları 🦩🚤

Flamingo Yolu Tekne Turları, Mavişehir Balıkçı Barınağı’ndan hareket eden teknelerle yapılıyor. İki ayrı teknenin, en fazla 6’şar yolcu ile hareket ettiği tur 75 dakika sürüyor. Flamingo Yolu Teknesi’nde yer alan alanında uzman rehberin anlatımı eşliğinde flamingolara, karabataklara, onlarca farklı türden su kuşuna, deniz marulu, deniz börülcesi ve Gediz Deltası’nın farklı noktalarını deneyimleyebilirsiniz.

Teknelerde bulunan dürbünleri kullanarak farklı kuş türlerini çok yakından görme şansına sahipsiniz. Ziyaret edilen bölge ‘Kesin Korunacak Hassas Alan’ statüsünde olduğundan kuşların doğal ortamında rahatsız olmaması adına tekne turlarına evcil hayvan kabul edilmiyor. Ayrıca katılımcılardan sorumlu turist anlayışına uygun bir davranış göstermeleri bekleniyor.

İzDoğa Turizm Acentesi Müdürü Göker Yarkın Yaraşlı, Gediz Deltası konusunda uzman isimlerden

Flamingo Yolu Tekne Turu 🦩🚤

Hareket Noktası: Mavişehir Balıkçı Barınağı-Flamingo Yolu Tekne Turu ofisi
Toplam Süre: 75 dakika
Ücret: 180 TL / kişi başı
Tekne Kapasitesi: 6 kişi/tekne (her turda toplam 2 tekne hareket ediyor)
Hareket Saatleri: 09:00 – 10:15 / 09.01 – 10:16, 10:45 – 12:00 / 10:46 – 12:01, 13:00 – 14:15 / 13:01 – 14:16, 15:00 – 16:15 / 15:01 – 16:16, 16:45 – 18:00 / 16:46 – 18:01.
Bilgi İçin: +90 (531) 932 09 93
Flamingo Yolu Tekne Turu’na Nasıl Gidilir? Flamingo Yolu Tekne Turları’na en yakın ulaşım noktaları Selçuk Yaşar Tramvay İstasyonu, Bostanlı İskeleden Çiğli yönüne hareket eden ESHOT otobüsleri ile Beşikçioğlu Camii durağı, Mavişehir’den geçen 200, 227, 777 ve 821 numaralı ESHOT otobüsleriyle Spor Merkezi durağı. En yakın İZBAN İstasyonu ise Şemikler (10 dk yürüme mesafesi).
✔︎ Flamingo Yolu Tekne Turları hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak ve rezervasyon yaptırmak için İzdoğa‘nın ilgili sayfasına bakabilirsiniz.

2. Flamingo Yolu Otobüs Turları 🦩🚍

Flamingo Yolu Otobüs Turları, iki farklı rotada yapılıyor. İzmir Körfezi’nin içerisinde tekneden deneyimleyebileceğiniz eşsiz tura iyi bir alternatif olan otobüs turları da İzDoğa Seyahat Acentesi tarafından gerçekleştiriliyor. Güney Gediz Deltası ve Orta Gediz Deltası rotalarındaki turlar Sasalı Doğal Yaşam Parkından hareket ediyor.

✔︎ Güney Gediz Deltası Otobüs Turları: Sasalı Doğal Yaşam Parkından hareket eden Güney Gediz Deltası Otobüs Turları, Kaklıç Kavşağı’ndan Gediz Deltasına giriş yapıyor. Sazlıklar, ılgın çalılıkları ve deniz börülceleri arasından ilerleyen otobüs, Gediz Deltası’nın kıyılarında beslenen flamingoların arasından geçiyor.

İzmir Körfezi’nin iki yakasının birbirine en yakın olduğu Manya Burnu’nda mola veren turda bu noktada teleskop ve dürbünlerle gözlem yapılıyor ve tur sona eriyor. Rehber eşliğinde toplamda 2 saat süren turda flamingolar başta olmak üzere kara gagalı sumrular, küçük kerkenezler ve yüzlerce kuş türünü görebilirsiniz. UNESCO Dünya Mirası’nın aday listesinde yer alan Gediz Deltası’nda kuşların yanı sıra tilki, çakal, yaban domuzu, yaban tavşanı gibi memelilerle de karşılaşabiliyorsunuz.

✔︎ Orta Gediz Deltası Otobüs Turları: Sasalı Doğal Yaşam Parkı’ndan hareket eden Orta Gediz Deltası Otobüs Turu, Sasalı’da binlerce yıldır tuz üretimi yapılan tuzla ve tuz tavalarının içerisinden geçiyor. Bu alan aynı zamanda flamingoları da yakından görebileceğiniz bir fırsat sunuyor.

İzmir Kuş Cenneti Ziyaret Merkezi’nde mola veren ve kısa bir yürüyüş ile kuş ve çevreyi gözleme imkanı bulunan tur bu noktada sona eriyor.

Flamingo Otobüs Turu Cumartesi – Pazar 18:00 – 20:00 (Güney Gediz Deltası) Çarşamba: 18:00- 20:00 (Güney Gediz Deltası) * Hareket saatleri mevsim ve hava koşullarına göre değişiklik gösterebilmektedir.

Flamingo Yolu Otobüs Turu 🦩🚍

Hareket Noktası: Sasalı Doğal Yaşam Parkı
Toplam Süre: 120 dakika
Ücret: 95 TL / kişi başı
Otobüs Kapasitesi: 35 kişi/otobüs
Hareket Saatleri ve Günleri: Güney Gediz Deltası – Çarşamba, Cuma ve Cumartesi günleri 18.00-20.00
📌 Hareket saatleri mevsim ve hava koşullarına göre değişiklik gösterebiliyor.
Bilgi İçin: +90 (531) 932 09 93
Flamingo Yolu Otobüs Turuna Nasıl Gidilir? Flamingo Yolu Otobüs Turları, Sasalı Doğal Yaşam Parkı’ndan hareket ediyor. Karşıyaka İskele’den kalkan 777 nolu, Çiğli Aktarma Merkezi’nden kalkan 751 nolu ESHOT otobüsleri ile Doğal Yaşam Parkı’na ulaşabilirsiniz.
✔︎ Flamingo Yolu Otobüs Turları hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak ve rezervasyon yaptırmak için İzdoğa‘nın ilgili sayfasına göz atabilirsiniz.

Flamingo Yolu, ister tekne ile isterseniz otobüs ile İzmir kent merkezinde yapabileceğiniz unutulmayacak bir aktivite. Hem eğlenmek hem de doğal yaşamın büyüleyici izlerine tanık olmak için siz de planınızı bir an önce yapın!

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like