Foça’ya Nasıl Gidilir?

Foca-Otobus-Saatleri

Akdeniz foklarından ismini alan Foça, İzmir‘in en güzel tatil merkezlerinden. İzmir çevresinde gezilecek yerler arasında bulunan Foça, sessiz, sakin, huzurlu bir sahil kasabası. Antik dönemde İyonların kurduğu en önemli ticaret merkezlerinden biri olan Foça, yaz aylarında tatilci akınına uğrayan, deniz kıyısında sıralanan balık lokantaları, birbirinden güzel koyları, şirin butik otelleri ve pansiyonları, tarihi ve turistik noktalarıyla Ege’nin huzur veren köşelerinden.

Foça, İzmir şehir merkezinin kuzeybatısında, Ege Denizi’nin kıyısında kurulu. Kuzeyinde Aliağa, güneyinde Menemen, batısında Ege Denizi ile çevrili ilçe, 40 bine yaklaşan nüfusu ile özellikle kış aylarında mahalle kültürünü gözlemleyebileceğiniz, kendi yağında kavrulan bir yerleşim yeri.

Foca-Otobus-Saatleri

Foça’ya Nasıl Gidilir? 🚌

İzmir şehir merkezinden Foça’ya gitmek için çok sayıda alternatif var. İzmir kent genelinde hizmet veren banliyö hattı İZBAN, belediye otobüsleri, minibüsler ve vapur seferleri Foça’ya ulaşımı sağlıyor.

Foça, İzmir’e 64 km, Bergama’ya 85 km, Selçuk’a 132 km, Çeşme’ye 160 km, Ayvalık’a 131 km, İstanbul’a 501 km, Ankara’ya ise 634 km mesafede.

1. İzmir şehir merkezinden İZBAN ile Foça’ya ulaşım 🚉

Foça’ya İzmir’den ulaşım için en hızlı ve en kolay yöntemlerden biri banliyö treni İZBAN. İzmir kent merkezinden İZBAN trenine binerek Hatundere İstasyonu’nda indikten sonra tren seferleri ile koordineli bir şekilde çalışan 744 numaralı Foça-Hatundere Aktarma ESHOT otobüslerini kullanarak Foça’ya gidebilirsiniz.

744 numaralı Foça-Hatundere Aktarma ESHOT otobüsü haftanın 7 günü sefer yapıyor.

➡️ Foça’dan hafta içi her gün ilk sefer 05.50’de, son sefer ise 00.05’te; hafta sonları ise Foça’dan ilk sefer 05.50 son sefer ise 00.05’te düzenleniyor.
➡️ Hatundere Aktarma Merkezi‘nden hafta içi günler ilk sefer 06.40’da son sefer ise 00.50’de; hafta sonları ise ilk sefer 06.40, son sefer ise 00.50’de.

✔︎ 744 numaralı Foça-Hatundere Aktarma ESHOT belediye otobüsünde İzmirim Kart kullanılıyor. İzmirim Kart ile Foça yolculuk ücreti yetişkinler için 13,44 TL, öğrenci 5,00 TL, öğretmenler ve 60 yaş kartı kullanıcıları için 12,00 TL, Bilet 35 ile 1 kontör. İZBAN ücreti ise binilen ve inilen istasyon arasındaki mesafeye göre belirleniyor.

📍 744 numaralı ESHOT otobüsü için Salı günü güzergah uyarısı: İlçe pazarının olduğu salı günleri gidiş Değirmenlik Caddesi, Hacı Limanı Küme Evleri Sokak – mevcut güzergahın devamı dönüş mevcut güzergahı takiben, Hacı Limanı Küme Evleri Sokak, Değirmenlik Caddesi, 1. Sokak, Değirmenlik Caddesi hizmet verecek şekilde yeniden düzenlenmiştir.

Focaya-Nasil-Gidilir

2. İzmir şehir merkezinden dolmuşla Foça’ya ulaşım

İzmir Şehirlerarası Otobüs Terminali (İZOTAŞ) ile Foça ilçe merkezi arasında Foça dolmuşlarının direkt seferleri var. İzmir Otogarı’nın üst katındaki ilçe peronlarından (101 ve 102 nolu peron) hareket eden dolmuşların ilk seferi 06.00, son seferi ise saat 20.00’de. Foça’dan İzmir yönüne ilk dolmuş seferi 06.30, son sefer ise 21.15’te.

İzmir Otogarı’ndan hareket eden Foça dolmuşları Ege Üniversitesi Kavşağı (Manisa Kavşağı), Ankara Caddesi (Özkanlar), Bayraklı, Turan, Soğukkuyu, Dedebaşı, Serinkuyu, Çiğli, Menemen, Gerenköy, Bağarası güzergahında ilerliyor. Yol üzerinde herhangi bir noktada bekleyip dolmuşları kullanabilirsiniz.

İzmir-Foça dolmuşları Sahil Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi tarafından işletiliyor. Telefon: +90 (232) 812 21 96

3. Adnan Menderes Havalimanı’ndan Foça’ya ulaşım

Foça’ya en yakın havalimanı İzmir Adnan Menderes Havalimanı. Havalimanı ile Foça arasında 80 km’lik bir mesafe var. Havalimanından Foça’ya ulaşmak için 2 farklı toplu ulaşım seçeneği bulunuyor.

1️⃣ İlki İZBAN Havalimanı İstasyonu’ndan trene binerek Hatundere İstasyonu’na yolculuk yapıp, Hatundere’den 744 nolu ESHOT otobüsünü kullanmak.

2️⃣ Havalimanından Foça’ya ulaşım için ikinci seçenek ise 204 numaralı belediye otobüsü ile Havalimanı’ndan Otogar’a gidip, Otogar’dan Foça dolmuşlarını kullanmak.

Benim önerim İZBAN+belediye otobüsü oluyor her zaman. Hem dolmuşa kadar yürümekle uğraşmazsınız hem de güvenli, konforlu ve ekonomik bir yolculuk yapmış olursunuz.

4. Foça’ya İzmir’den vapurla ulaşım 🚢

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin İZDENİZ şirketi yaz döneminde İzmir-Foça vapur seferleri düzenliyor. Haziran ayında başlayan seferler eylül ayının ilk haftasına kadar devam ediyor.

Konak – Güzelbahçe – Foça gemisi: 08.00’de Konak’tan, 08.45’te Güzelbahçe’den kalkıp saat 10.05’de Foça’ya varıyor. Dönüşte Foça’dan 19.00’da kalkıp, 20.20’de Güzelbahçe’ye, 21.05’de Konak’a ulaşıyor.

İzmir-Foça vapur ücret tarifesi: Karşıyaka – Konak – Mordoğan ve Güzelbahçe – Foça tek gidiş 45 TL, Konak – Foça tek gidiş 50 TL. İzmir-Foça vapur seferleri, 65 yaş üstü yurttaşlar ve serbest kart sahipleri dahil tüm yolcular için ücretli. 7 yaş altı çocuklar, ebeveyni ile olmak kaydıyla seferlerden ücretsiz faydalanabiliyor.

Foca-Nasil-Gidilir

5. İzmir’den özel araçla Foça’ya ulaşım

Foça, İzmir şehir merkezine 64 km uzaklıkta. Şehir merkezinden Foça’ya özel araçla ulaşım trafiksiz saatlerde ortalama 1 saat sürüyor. Bu süre trafik durumuna göre 1.5 saate kadar yükseliyor. Özel araçla İzmir’den Foça’ya gitmek isteyenlerin kuzeydeki İzmir-Çanakkale Karayolu’nu kullanmaları gerekiyor.

İzmir Konak’tan Altınyol üzerinden ulaşılan bu güzergah üzerinde Bayraklı, Karşıyaka, Çiğli, Menemen ilçeleri bulunuyor. Yolun Bayraklı ile Menemen Koyundere’ye kadar bölümü otoyol standardında çevre yolu.

Trafiğe hiç girmeden çevre yolunu kullanarak varış sürenizi kısaltabilirsiniz. Menemen’in ardından Buruncuk’u geçtikten sonra Türkelli Mahallesi’nde bulunan Foça kavşağından sola dönerek Foça’ya kadar hiçbir yere sapmadan Foça ilçe merkezine ulaşılıyor.

Kuzey Ege Otoyolu üzerinden İzmir’den Foça’ya nasıl gidilir?

Kuzey Ege Otoyolu İzmir Çevre Yolu bağlantısı ile Bornova, Bayraklı, Karşıyaka, Çiğli ve Menemen üzerinden Foça’ya kadar kesintisiz ulaşım için iyi bir alternatif. Otoyolun Foça çıkışını kullandıktan sonra devlet yolunu takip etmeniz gerekiyor.

6. İstanbul’dan Foça’ya ulaşım

İstanbul-Foça arasındaki mesafe 501 km. Özel araçla bu yolculuk 6 saat sürüyor. İstanbul’dan Foça’ya özel araçla gitmek isteyenler Gebze, Bursa, Karacabey, Mustafakemalpaşa, Susurluk, Akhisar, Manisa, Menemen rotasını takip ederek Menemen’den geçtikten sonra Foça’ya ulaşıyor.

İstanbul-İzmir Otoyolu’ndan Foça’ya Nasıl Gidilir?

Yapımı tamamlanarak hizmete başlayan İstanbul-İzmir Otoyolu’nu kullanarak Foça’ya daha kısa sürede özel aracınızla ulaşabilirsiniz. İstanbul’dan Gebze, Osmangazi Köprüsü, Gemlik, Bursa, Susurluk rotasını izleyerek otoyoldan Soma gişelerinden çıkmanız gerekiyor. Otoyoldan sonra Kınık, Bergama, Aliağa üzerinden Foça’ya ulaşabilirsiniz.

İstanbul’dan yeni otoyol üzerinden Foça’ya özel araçla ulaşım 5 saat 25 dakika sürüyor. İstanbul-Foça arasındaki mesafe ise 475 km.

Şehirlerarası otobüslerin yaz aylarında direkt Foça seferleri var. İzmir şehir merkezine uğramadan Foça’ya giden otobüslerde yer bulamayanların öncelikle İzmir Otogar’a gelerek Foça dolmuşlarını kullanmaları şart.

Foça Nerede? 📍

İzmir’in en güzel tatil noktalarından Foça‘yı ziyaret için en iyi dönem yaz ayları gibi görünse de Foça yaz dışındaki dönemlerde de keyifli. Foça’nın arka sokaklarında yürüyüş yapıp, denize karşı oturup mola verip bu güzel Ege kasabasının tadını çıkarın.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like