Fotoğraf Tutkusu İle Yola Çıktı Hiç Durmadan Dünyayı Dolaştı

1
567

Çektiği fotoğraflarla Instagram’da binlerce beğeni alan Cuma Çevik, özellikle doğa fotoğraflarıyla dikkat çekiyor. Yurt dışı seyahatlerinde çevrenin korunmasına gösterilen özeni fark eden Çevik, aynı duyarlılığın Türkiye’de de olmasını istiyor.

Sosyal bilgiler öğretmenliği okuyan Cuma Çevik, fotoğrafçılık ve reklamcılıkla uğraşıyor. Cumacevikphoto instagram hesabında dünyanın farklı yerlerinde çektiği fotoğrafları paylaşan Çevik, fotoğraflarıyla büyük ilgi görüyor. Yurt dışında seyahat ettiği yerlerde insanların çevreyi korumaya büyük önem verdiğini söyleyen Çevik, çevre duyarlılığının Türkiye’de de gelişmesini istiyor.

Cuma-Cevik

Seni çok kısa tanımak istesek?

Kendimi çok kısa tanıtacak olursam; ortaokul yıllarımdan beri Ankara’da yaşıyorum. Düzenli ve sakin bir şehir olması sebebiyle orada yaşamaya devam edeceğim sanırım. 27 yaşındayım. Evliyim. Sosyal Bilgiler Öğretmenliği okudum. Ama şu an öğretmenlik yapmıyorum. Severek okuduğum bir bölüm değildi zaten. Ben güzel sanatlar okumak istemiştim. Maddi imkansızlıklar yüzünden istediğim bölümü okuyamadım. Şu an fotoğrafçılık ve reklamcılık yapıyorum. Asıl işim reklam. Fotoğrafçılık daha çok hobi olarak kalıyor. Henüz o alanda kendimi profesyonel olarak görmüyorum zaten.

Fotoğraf tutkusu hobiden daha öteye nasıl geçti?

Fotoğraf tutkusu üniversite yıllarımda başladı. İlkokuldan beri resim yaparım. Karakalem ve yağlı boya üzerinde kendimi geliştirdim. Lise yıllarımda 18 tablodan oluşan yağlı boya sergimi açtım. Resim konusunda yetenekliyimdir. Yağlı boya yarışmalarında Ankara birinciliğim var. Lise bittikten sonra Üniversite’de resim için fazla zaman bulamadım. Bir yandan okuyup bir yandan cep harçlığım için çalışmak zorundaydım. Hobi aktivitelerine ayıracak zaman kalmıyordu. Üniversiteyi Bolu’da İzzet Baysal Üniversitesi’nde okudum. Bolu’nun doğal güzellikleri muhteşem, hep resmetmek istemiştim. Ama resim için ayıracak zamanım yoktu. Daha sonra fotoğrafçılık ile uğraşan bir arkadaşım sayesinde fotoğrafa ilgi duymaya başladım. Üniversitenin son yıllarında ilk makinemi aldım. Üniversite bittikten sonra Bolu’da birkaç yıl daha yaşadım. Bu zaman sürecinde fotoğrafa ayıracak zamanım oldu. Bu şekilde fotoğraf tutkusu başladı.

Cuma-Cevik-Meteora
Meteora, Yunanistan

Fotoğraflarınla birçok yere gitme isteği uyandırıyorsun. Sana gelen geri bildirimler nasıl?

Fotoğraf konusunda herhangi bir eğitim almadım. Tamamen kendi çalışmalarım ve internet ortamından okuduklarım ile kendi kendimi geliştirdim. Bol bol fotoğraf inceledim ve incelediğim fotoğrafların nasıl çekildiğini, hangi ayarlar kullanıldığını, hangi işlemlerden geçtiğini öğrenmeye çalıştım. Fotoğraflarımı takip eden insanlardan sürekli olumlu yorumlar alıyorum. Fotoğrafını çektiğim yerlere nasıl, ne zaman gidileceğini soranlar oluyor.

Önümüzdeki dönemde hedeflerin neler?

Önümüzdeki dönemde hedeflerim dünyanın olabildiğince çok yerini gezip fotoğraflamak. Bunun için çok masraf yapmam gerekiyor ama bu tutkum için cebimdeki tüm parayı harcayabilirim. İlerleyen zamanlarda belki bir fotoğraf sergisi açarım veya kitap haline getiririm diye düşünüyorum. Bir başka hedefim de yurtdışında İngilizce eğitimi almak. İngilizce’yi şu an iyi kötü konuşuyorum ama en az ana dilim kadar iyi konuşmayı istiyorum.

Cuma-Cevik-SAntorini
Santorini, Yunanistan

En’leri & İlk’leri

En sevdiğim yurtiçi destinasyon: Aslında Türkiye’nin birden fazla çok sevdiğim yeri var ama ilk sıraya Bolu geçer sanırım. Üniversite’yi orada okuduğum için bende özel bir yeri vardır.
En sevdiğim yurtdışı destinasyon: Kesinlikle Dolomitler.
İlk yurtdışı seyahatimi Endonezya’nın Bali adasına yaptım. Muazzam doğal güzellikleri ve vizesiz oluşu sebebi ile ilk tercihimdi.
Şu an bileti olsa gideceğim ilk yer Arjantin’de Patagonia olurdu.
En son seyahat ettiğim yer Faroe Adaları. Şu an seyahatime İsveç’te devam ediyorum.

Fotoğraf çekimlerinde yaşadığın en ilginç ve unutamadığın bir anı paylaşabilir misin?

Yaşadığım en ilginç an; Şubat ayında Norveç’in Lofoten adalarında bir plajda günbatımını fotoğrafladığım sırada yaşadığım hava olayıydı. Parçalı bulutlu ve güneşli bir havada, gün batımı sırasında yaklaşık 5 dakika içinde havanın birden kapatıp tipi şeklinde kar yağışına dönmesi halen unutamadığım en ilginç doğa olayı. O kadar kısa sürede hava koşullarının değişebildiğine ilk kez orada tanık oldum.

Cuma-Cevik-Faroe
Faroe Adaları

Son olarak söylemek istediklerin?

Yabancı ülkelerde şuna tanık oldum. İnsanlar kendi çevrelerini, evlerini, sokaklarını, doğasını olabildiğince kirletmemeye çalışıyor. Yerde çöp görse alıp çöp kutusuna atıyor. Doğal güzelliklerine inanılmaz önem veriyorlar. Bizim insanımız bu konuda çok dikkatsiz ve doğal güzelliklerimizin öneminin farkında değiliz. Ülkemiz çok güzel bir yer. Yeterli duyarlılığı göstermemiz gerektiğini düşünüyorum.

Önceki İçerikAtina’nın En Güzel Manzaralı Oteli Hilton Athens
Sonraki İçerikKeşke Dememek İçin Her Fırsatta Seyahat Edin
A.Buğra Tokmakoğlu
Gözlem yapmayı, izlemeyi, yeni yerler keşfetmeyi, şehirlerde insanların içine karışmayı seven biri. Eğitimli muhabir. Gördüklerini, hissettiklerini, deneyimlediklerini yazmaktan keyif alıyor.

1 Yorum

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz