Fransa’nın En Ünlü Festivalleri

Bastille-Day

Dünyada en çok yabancı turist ağırlayan ülkeler arasında yer alan Fransa, farklı birçok alanda öne çıkıyor. Dünyaca ünlü simge yapılarından gezmekle bitirilemeyen müzelerine, eşsiz şaraplarından çeşit çeşit peynirlerine, enfes mutfağından kültür ve sanatın kucağı kafelerine dek bir dünya metropolü, bir Avrupa klasiği.

Fransa tüm bu özelliklerinin yanı sıra düzenlenen festivalleri ile de festival tutkunlarının gözdesi. Film, tarih, spor, tiyatro, müzik ya da dans seviyorsanız, kaçırmamak istemeyeceğiniz, belki de bir sonraki ziyaretinizi planlamanıza yardımcı olacak Fransa’nın en ünlü festivalleri bambaşka deneyimler için sizi bekliyor.

Fransa’nın güneyindeki Cannes’da düzenlenen Cannes Film Festivali, film endüstrisinin nabzını tutarken, hemen bir saat uzaklıktaki Nice’te Nice Caz Festivali ülkenin en bilinen festivallerinden. Fransa festivallerinin en önemlilerinden biri de Avignon Tiyatro Festivali. Peki Fransa’nın en ünlü 10 festivali ile ilgili ne kadar bilgi sahibisiniz?

Fransa’nın En Ünlü 10 Festivali

Yılın dört mevsimi ayrı güzelliğe bürünen Fransa, eğlencesi, kültürel aktiviteleri, alışveriş sezonları, sergileri ve festivalleriyle doğal güzelliğine her daim yenilerini ekleyen ve yıl boyu milyonlarca turist ağırlayan bir ülke.

Fransız tarihini ve efsanesini muhteşem festivallerle kutladıkları için küçük kasabaları ve büyük şehirleri keşfetmek için zaman ayırın. Fransa’nın en iyi festivallerinde uçurtmalardan narenciye, operadan ışıklara kadar her şey kutlanıyor. Fransa’nın en ünlü 10 festivalinin arasından seçim yapın ve Fransız kültürüne hakimiyetinizi kanıtlayın.

1. Cannes Film Festivali

Cannes-Film-Festivali

Dünyaca ünlü Cannes Film Festivali (Festival de Cannes), Fransız Rivierası’ndaki Cannes kentinde, oldukça prestijli bir film festivali. Altın Palmiye Ödülü’nün (Palme d’Or) verildiği Palais des Festivals girişinde birçok Hollywood yıldızının kırmızı halıdan geçişiyle başlayan festivale gitmeyi düşünüyorsanız, sokakta yürürken ünlü bir film yıldızıyla karşılaşırsanız şaşırmayın! Film meraklıları, oyuncuların ve yönetmenlerin yarıştığı dünyanın en ünlü film festivalinde, Out of Competition filmleri ve Cannes klasiklerinin gösterildiği büyük bir açık hava sineması olan Cinéma de la Plage’da sinemaya doyabilirsiniz.

Le Festival International du Film de Cannes, www.festival-cannes.com
Tarih: Mayıs

2. Fête de la Musique

Fete-de-la-Musique

Her yıl 21 Haziran’da Dünya Müzik Günü olarak da bilinen Fête de la Musique, Paris sokaklarındaki yüzlerce sokak sanatçısı ile birlikte bir panayır şeklinde kutlanıyor. Ekim 1981’de Fransız Kültür Bakanı Jack Lang tarafından düzenlenen ve daha sonra 120 ülkeye yayılan festival, Paris Street Festival olarak da biliniyor. İlk olarak 1982’de Paris’te kutlanmaya başlayan festivalde, amatör ve profesyonel müzisyenlerin ‘Make music’ sloganıyla sokaklarda müziklerini sergilemeleri teşvik ediliyor. Ücretsiz ve her tür müziğin halka açık olarak düzenlendiği festivalde, 100 bini aşkın Parisli ve turist ile unutulmaz bir parti atmosferi yaşayabilirsiniz. Ayrıca bu festival sizi dans edip şarkı söylemeye, yemek yeme ve içmeye davet ediyor.

Fête de la Musique, Paris, https://en.parisinfo.com/paris-show-exhibition/134391/fete-de-la-musique-in-paris-and-the-surrounding-towns
Tarih: 21 Haziran

3. Nice Caz Festivali

Fransa-Festivalleri

Nice Caz Festivali (Nice Jazz Festival), 1948’den bu yana her yıl Fransa’nın Nice kentinde Fransız sahilinde düzenlenen uluslararası çapta organize edilmiş ilk caz festivali. Festivalin açılışında Louis Armstrong’un sahne aldığı festival Avrupa’daki en büyük, parlak ve prestijli caz festivali olarak biliniyor. Tarihi boyunca Lionel Hampton, Dizzy Gillespie, Ray Charles, Ella Fitzgerald, Helen Humes, Herbie Hancock ve Miles Davis gibi pek çok efsanevi sanatçıyı ağırlayan festival, 1994’ten sonra daha çok dünya müziği ve popa kaydı. Nice’in Cicies semtinde düzenlenen festival 8 gün boyunca her akşam eş zamanlı olarak, değişik sahnelerde farklı sanatçıların performanslarına sahne oluyor.

Nice Jazz Festival, http://www.nicejazzfestival.fr/en/
Tarih: Temmuz

4. Avignon Festivali

Fransanin-En-Iyi-Festivalleri

Avignon Festivali (Festival d’Avignon) olarak bilinen yıllık sanat festivali, dünya çapındaki sanatseverleri cezbeden, en eski festivallerden biri. Fransa’nın Avignon şehrinde her yıl düzenlenen sanat festivali, dans, tiyatro, müzik ve sinema gibi çeşitli sanat dallarında turistler, eleştirmenler ve sanat meraklılarını ağırlıyor. Jean Vilar tarafından 1947’de temeli atılan festival, Fransa’nın halen devam eden en eski festivallerinden biri olarak dünyada önemli bir yere sahip. Papa Sarayı’nın tarihi avlusunda yapılan dünya prömiyerinde, In ve Off olmak üzere iki bölümden oluşuyor.

Festival d’Avignon, http://www.avignon-et-provence.com/en
Tarih: Temmuz

5. Rock en Seine

Rock-en-Seine

Rock en Seine, Paris’in batısında, Saint-Cloud Bulvarı’ndaki Domaine National de Saint-Cloud’un bahçesinde, ağustos ayının son haftası düzenlenen 3 günlük rock müzik festivali. Festivalin adı, ’sahne’ anlamına gelen ‘scène’ kelimesinin ve Seine’nin (Seine Nehri) Fransızcadaki telaffuzuyla tamamen aynı telaffuza dayalı bir kelime oyunundan geliyor. 2003’te yalnızca 10 grupla başlayıp her sene hızla büyüyen festival, günümüzde Lana Del Rey, Jake Bugg, Prodigy, Airbourne ve Flume gibi büyük isimleri ağırlayan ve en az 100 bin kişinin katıldığı büyük bir rock festivaline dönüştü.

Rock en Seine, https://www.rockenseine.com/en/
Tarih:
Ağustos

6. Les Chorégies d’Orange

Les-Choregies-Orange

Les Chorégies d’Orange (Chorégies of Orange), her yıl uluslararası opera yıldızlarının Avignon’un yaklaşık 21 km kuzeyindeki Orange’da toplandığı Fransa’nın en eski festivallerinden biri. Bir Roma İmparatorluğu mirası olan Orange Antik Tiyatrosu, MS 1. yüzyılda inşa edilen, Avrupa’nın en iyi korunmuş tiyatrosu olarak UNESCO tarafından dünya mirası olarak kabul ediliyor. Her yıl ağustos ayında düzenlenen ve bir açık hava festivali olan Chorégies of Orange’da yaklaşık 9 bin kişilik kapasitesiyle festivale ev sahipliği yapan antik bir doku. Festival, 1860’tan bu yana arka plandaki etkileyici Roma tiyatrosuna kurulan bir akustik sahne ile, dünyaca ünlü opera sanatçılarının performanslarını sergiliyor.

Les Chorégies d’Orange, http://www.choregies.fr/maintenance.html
Tarih: Ağustos

7. Transmusicales

Transmusicales

Fransa’nın kuzey batısında yer alan Rennes kentinde, 1979’dan bu yana düzenlenen Transmusicales, ülkenin en ünlü müzik festivallerinden. Dünyadaki birçok festival ‘headliner’ denilen yıldız müzisyenler veya gruplarla izleyici toplarken, Transmusicales ‘keşif’ festivali olma özelliği ile öne çıkıyor. Öyle ki alternatif müzik üreten grupların ve sanatçıların davet edildiği Transmusicales’da, Mercan Dede ve Saadet Türköz de sahne aldı. 60 binden fazla kişinin 35 ülkeden 100 grubu izlediği festival, farklı bir deneyim vadediyor.

Transmusicales, http://www.lestrans.com/
Tarih: Aralık

8. Menton Limon Festivali

Fete-du-Citron

Menton Limon Festivali (Fete du Citron), ‘La Cité des Citrons’ yani Limon Şehir olarak da bilinen Fransa’nın sahil kenti Menton’ta her yıl şubat ve mart aylarında düzenlenen renkli ve ekşi bir festival. Her yıl 200 binden fazla izleyiciyi kendine çeken ve eğlenceyi, yaratıcılığı ve sanatı birbiriyle buluşturan festival, dünya medyasının da ilgi odağı. İzleyicilere turunçgillerin büyüleyici dünyasını keşfetme imkânı sağlayan Menton Limon Festivali’nde, yerli sanatçıların turunçgillerle yaptığı heykel, çizgi karakter, kale, yel değirmeni gibi eserler sergilenirken sokaklar da dans ve müzikle şenleniyor. Her yıl yeni bir tema ile yola çıkan festival, orkestra, bando, yürüyüş grupları ve dans eden insanlarla sokaklarda eğlenceli bir atmosfer oluşuyor.

Fete du Citron, www.fete-du-citron.com
Tarih: Şubat-Mart

9. Nice Karnavalı

Nice-Karnavali

Nice Karnavalı (Carnaval de Roi de la Mediterranee Nice), çiçekler, konfetiler ve dev figürlerin olduğu cadde partilerine sahne olan ve 13. yüzyıla dayanan bu uluslararası bir karnaval. Her yıl şubat ve mart aylarında düzenlenen festival boyunca kış ayının uyuşukluğunu atmak ve Fransız Rivierası’nın canlılığına kapılarak eğlenceli vakit geçirmek mümkün. Teması her yıl değişen karnaval, 3 bölümden oluşuyor. İlk bölüm o yılki temayı içeren renkli dev figürlerin karnaval geçidi, ikinci bölüm ise yüzde 90’ı Nice’te yetiştirilen eşsiz çiçeklerin sergilendiği ve katılımcılara dağıtıldığı çiçek geçidinden oluşuyor. 3.bölümde ise renkli figürlerle birlikte gerçekleştirilen ışık gösterileri sergileniyor. Havai fişek gösterileri ve çiçek savaşı ile son bulan festival sonrası bir ay boyunca şehrin çiçek koktuğu söyleniyor.

Carnaval de Roi de la Mediterranee Nice, www.nicecarnaval.com
Tarih: Şubat-Mart

10. Place de la Bastille

Bastille-Day

14 Temmuz Fransa’da çok özel bir gün. Place de la Bastille (Bastille Day), Fransız demokrasisinin doğumuna selam verilen Fransa’nın en büyük ulusal bayramlarından biri. Bu günlerde Fransa’daysanız, büyük bir dans partisinin düzenlendiği festivale katılmamanız olanaksız. Champs-Elysées bu tarihte en büyük askerî geçit törenine sahne oluyor. Fransa’nın dört bir yanını, gökyüzünü aydınlatan havai fişek gösterilerini Fransa’nın neresinde olursanız olun görebilirsiniz. Ancak günün en büyük cazibe merkezi elbette Paris’in ikonu Eyfel Kulesi’nde düzenlenen muhteşem havai fişek gösterisi.

Place de la Bastille, 14 Temmuz 2018

Fransa’nın zengin kültürü ve eğlence anlayışı hakkında bilgi sahibi olmanın yanı sıra, bizzat deneyimleyebileceğiniz Fransa’nın en ünlü 10 festivali, yılın hemen her döneminde bir alternatif sunuyor. Fransa seyahatinizi festivallere göre planlamak sizin elinizde.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like