Home Seyahat Rehberi Vize / Pasaport Gazetecilere Hizmet (Gri) Pasaportu

Gazetecilere Hizmet (Gri) Pasaportu

2
4553

Yurtdışı seyahatlerde en önemli engellerden biri olarak karşımıza çıkan vize sorunu belli meslek gruplarına sağlanan ayrıcalıklarla aşılabiliyor. Belli bir kademeye yükselen kamu personeli yeşil pasaport almaya hak kazanarak birçok ülkeye vizesiz gidebiliyor.

2011 yılından bu yana sarı basın kartı taşıyan gazetecilere sağlanan gri pasaport (hizmet damgalı pasaport) hakkı da özellikle sahada görev yapan gazeteciler için büyük kolaylık oldu.

Son yıllarda hızla artan taleple birçok gazetecinin farklı ülkeleri deneyimleme şansına kavuşması mutluluk veriyor. Türk vatandaşlarının önündeki vize engellerinin tamamen kaldırılmasıyla yurtdışı planı yapamayan birçok vatandaşımızın da seyahati önünde bir engel kalmayacak.

Gri-Pasaport
Gri Pasaport (Hizmet Damgalı Pasaport)

Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü’nden temin edilecek yazı ile yürütülen gri pasaport başvurusu için süreç şu şekilde ilerliyor:

  • Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü Basın Yayın Dairesi Başkanlığı’na hitaben dilekçe.  (Yurt dışına gidilmek istendiğine dair/ bizzat ya da posta yoluyla)
  • Görevlendirme yazısı (Görevli olunan kurumun antetli kağıdına gidilecek ülke, gidiş-dönüş tarihleri ve gidiş sebebinin yazılması gerekiyor)
  • Son 6 ay içinde çekilmiş biyometrik vesikalık fotoğraf (1 adet)
  • Basın Kartı fotokopisi
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi (TC Kimlik No yazılı olacak)
  • Taahhütname
  • Pasaport Talep Formu

Tüm bu evraklar Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü Basın Yayın Dairesi Başkanlığı’na ulaştırıldıktan sonra genel müdürlük talebi uygun görmesi halinde evrakları başvuru sahibine onaylı olarak gönderiyor. Başvuru sahibi onaylı belgeleri ile pasaport defter harç ücretini de yatırdıktan sonra yaşadığı şehrin il emniyet müdürlüğü pasaport şubesine giderek başvurusunu gerçekleştiriyor.

Sari-Basin Karti
Sarı Basın Kartı alanda belirli süre görev yapan gazetecilere veriliyor.

Başvuruda belirtilen adrese hizmet damgalı pasaport PTT aracılığıyla gönderiliyor.

Gri Pasaport Avantajları

Gri pasaportlar hizmet edilen sürece geçerli olduğundan, yaygın uygulamada sarı basın kartı sahibi gazetecilere en fazla 2 yıllık pasaport veriliyor. Bu da gazetecilerin her iki yılda bir pasaport başvurularını yenilemeleri anlamına geliyor.

Gri pasaportun güzel tarafı ise geçerli olduğu son güne kadar yabancı ülkelere giriş yapılmaya izin verilmesi. Gri pasaporta vize uygulamayan ülkelerin yeşil pasaportla eşdeğer olması sevindirici. Güncel gelişmeler ve duyurular için Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü web sitesine de bakmakta yarar var.

Türk vatandaşlarına hiçbir dünya ülkesinin vize uygulamadığı günleri görebilmek umuduyla.

2 Yorumlar

  1. bilgilendirme gayet güzel. Ancak her gazeteci gri pasaportla, görev harici de istediği ülkeye, örneğin Almanya veya Fransa’ya bile rahatça, sorunsuz girebileceğini düşünüyor.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here