Geceden Mardin ve Midyat

Mardin’de sıcak altında geçen yorucu bir günün ardından dinlenmek için geldiğimiz Öğretmen Evi’nde biraz dinlenip; “Sabah mezarlık, akşam gerdanlık” olarak ifade edilen Mardin’e gece bakışı yapmak üzere yollara koyuluyoruz.

***

Önce karnımızı doyurmak için bir kebapçıya oturuyoruz. Mide ağrısı sebebiyle fazla bir şey yiyemesem de ortamın havası ve sohbetin güzelliği ile biraz olsun kendime geliyorum.

Yemek yedikten sonra Eski Mardin’e doğru hareket ediyoruz. Amacımız farklı açılardan Mardin’in gece manzarasını görebilmek.

Bizleri gezdiren ve uzun yıllardır Mardin’de ikamet eden kişi öncelikle bizi bir Mardin düğününe gidiyor. Mardin’in en prestijli otellerinden birinde yapılan ve Mardin protokolünün makam araçlarıyla geldiği açıkhava düğününü uzaktan izliyoruz. Otelin arkasında ışıkların yansıttığı Mardin Kalesi ve kalenin tam karşısında Suriye’nin sınır kentinin ışıkları altında yer alan Mezopotamya Ovası’nın eşsiz manzarası…

Muazzam görüntülerin arasında ne yapacağımızı şaşırmışken düğünde havai fişekler patlıyor ve Mardin’in ünlü Reyhani’si eşliğinde dans ediliyor.

SAMSUNG DIGITAL CAMERA

Mardin Kalesi’nin doyumsuz manzarasını izleyip fotoğraf çekildikten sonra sevenlerimizi arayıp Mardin’de olduğumuzu söyleyerek onları kıskandırıyoruz.

SAMSUNG DIGITAL CAMERA

Manzaraya veda ettikten sonra ünlü Erdoba Konağı’na giderek Mardin’deki ilk ve son gecemizi Mezopotamya Ovası’nı gözleyerek geçiriyoruz. Bu arada manzarayı izlerken serinlemek için istediğimiz içeceklerimiz bir türlü gelmeyince biraz sinirleniyoruz ama bu manzara altında gerilmenin bir anlamı yok…

Saatler gece yarısını geçtikten sonra Öğretmen Evi’ne gelip bir sonraki güne kadar dinleniyoruz.

SIRADA MİDYAT !

Mardin’in özellikle gümüş işlemeciliği ile ün yapmış ilçesi Midyat’a doğru yola çıkıyoruz.

Midyat’ın ünlü taşıyla yapılmış binalar, anıtlar ve çeşmeler ilçenin dört bir yanında estetik görüntüler veriyor. Meydana geldikten sonra aracımızı park edip gümüşçülerin bulunduğu çarşıya bakmak için yürümeye başlıyoruz.

midyat (1)

Yine cami ve kiliselerle iç içe geçmiş hoşgörü dolu sokaklarda çok da pahalı olmayan fiyatlarla satılan el emeği gümüşler ilgimizi çekiyor.

SAMSUNG DIGITAL CAMERA

Yanyana sıralanmış gümüşçü dükkânları bu sektörün Midyat için ne kadar önemli olduğunu aklımıza getiriyor. Sıcağın altında daha fazla duramadan birer küçük su alıp Midyat’ta ki kısa turumuza son vermeyi kararlaştırıyoruz.

Önümüzde bizleri bekleyen Hasankeyf var…

 

 

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like