Gelinler Şehri Kherson

Chaika-Kherson

Karadeniz’in kuzeyinde, İstanbul’dan 75 dakikalık uçuş mesafesinde yer alan Ukrayna’nın Kherson (Herson) şehri yakın gelecekte Türk turistlerin rotasında sıkça yer alacak gibi görünüyor.

Geçmişte yaşanan savaşların etkisiyle kadınların lehine değişen nüfus yapısı, her 10 kadına karşı, 8 erkek gibi bir sonucu ortaya çıkarmış. Bu yüzden Kherson, “Gelinler Şehri” olarak anılıyor. Kherson’un Gelinler Şehri olarak anılmasının sebepleri arasında, internetten tanışarak evlenenlerin sayısının fazla olması ve özellikle yabancı ülkelerden gelen damatların etkisi bulunuyor.

Dnipro-Kherson
Dinyeper Nehri

Dinyeper Nehri’nin Karadeniz’e döküldüğü noktanın 25 km kadar içerisinde, nehir kıyısında kurulan Kherson, geniş caddeleri, sakin ve sessiz sokakları, Sovyet etkisini yaşatan binaları, güler yüzlü insanları ve ucuz yaşamı ile etkiliyor insanı.

Bunu oku: Ukrayna’da Yaşam

Kherson-Ukrayna
Kherson Şehir Merkezi

Dünyada sadece Türk Hava Yolları’nın uçuş yaptığı bu şehir, THY sayesinde İstanbul aracılığıyla birçok noktaya bağlanıyor. Haftanın her günü İstanbul’dan karşılıklı yapılan seferlerin, kısa süre içerisinde haftada 10 sefere çıkartılması planlanıyor. Herson Havalimanı’ndan, haftanın birkaç günü Kiev’e sefer yapan yerel bir hava yolu şirketi dışında hiçbir uçuş gerçekleşmiyor.

Şehir merkezinde ve çevresinde gezilecek, görülecek birçok yere sahip olan Kherson, Türk turistlerin bütçesine hitap ediyor.

Oleshkovsky-Colu
Oleshkovsky Çölü

Avrupa kıtasının en büyük çölü olan Oleshkovsky Çölü, Kherson’a 50 km uzaklıkta. Jeeplerle safari yapılan bu bölge Herson’un tanıtımı için oldukça önemli. Ukrayna’nın yerel içecekleri uzvar ve kvas eşliğinde çöl kumları üzerinde gerçekleştirilen tura doyum olmuyor.

Chaika-Kherson
Chaika, Kherson

Şehrin dört bir yanını saran Dinyeper Nehri ve kolları tekne ve kano turları ile birçok su sporunun yapılmasına olanak sağlıyor. Chaika Ekoturizm Bölgesi, geleneksel Ukrayna evlerinin bulunduğu turistik bir tesis. İçerisinde sanatoryum, çamur tedavisi, kaplıca ve tekne turlarının yapıldığı bir alanın bulunduğu bölgede, doğayla baş başa kalmak mümkün.

Katherina Katedrali, Kherson Kalesi, Kherson Resim ve Heykel Müzesi ve Suvorov Caddesi ise şehir merkezinde görülmesi gereken yerler arasında.

Kherson-Ukrayna-Abt
Kherson’da Tekne Turu Sırasında

Ukrayna’nın para birimi Grivna. 25 Ukrayna Grivnası 1 $, 28 Ukrayna Grivnası ise 1 €’ya tekabül ediyor. Bir paket sigaranın (Kent, Marlboro) 24, Bir kutu biranın 15 Grivna olduğu şehirde ulaşım ve yemek de oldukça ucuz.

Odessa, Mykolaiv ve Simferopol gibi şehirlere de yakın mesafede bulunan Kherson’da 300 bin kişi yaşıyor. Türk Hava Yolları’nın davetlisi olarak ziyaret ettiğim Kherson’un doğal güzellikleri ile Türkler için yeni bir çekim merkezi olacağına inanıyorum.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like