Gezginin Ayak İzleri: Keşfetsek Röportajı

0
282

GezgininAyakİzleri.com Kurucusu Cüneyt Durhan‘ın Keşfetsek.com‘dan Ahmet Buğra Tokmakoğlu ile yaptığı röportaj.

İlk seyahat ettiğin ülke ya da şehir neresidir, o an neler hissettin?

İlk yurt dışı seyahatimi Belçika’nın başkenti Brüksel’e yaptım. Henüz üniversite hazırlık sınıfında, 17 yaşındaydım. Daha önce Türkiye’nin farklı yerlerinde bolca seyahat deneyimim olmasına rağmen ilk kez aileden bağımsız bir planla hem de Couch Surfing kullanarak yaptığım bu yolculuk benim için her anlamda ilkleri barındırıyordu. Dünyaya bakış açımın değiştiği Belçika seyahatimde Türkiye ve dünya karşılaştırmasından tutun, insanların yaşam kalitesi, farklı kültürlerin bir aradalığı gibi birçok kavramla ilgili sorgulamalarda bulunma fırsatım oldu. Her şeyden öte dünya sandığımızdan çok daha büyük ve keyifli bir yermiş; Belçika bana bunu öğretti.

Gezginin-Ayak-Izleri-Kesfetsek

Keşfetsek nasıl doğdu, biraz blogunu anlatır mısın?

Ege Üniversitesi Gazetecilik Bölümü’nde öğrenim hayatımı sürdürürken o dönem Milliyet Blog’da seyahat yazılarımı yazmaya başlamıştım. Büyük bir mecra aracılığıyla büyük kitlelere ulaşma şansı insanı mutlu ediyordu. Milliyet Blog’da yazarken bir gün sevdiğim arkadaşlarım Elif ve Alper’in fikriyle ismimin baş harflerinden kurgulanan Anlık Birikimlerin Toplamı’nı kurarak ilk kişisel bloğumu oluşturdum. Yaklaşık 3 yıl süren bu keyifli sürecin sonunda markalaşmak ve daha fazla insana kendimi duyurabilmek adına YoldaOlmak.com Kurucusu, Seyahat Yazarı Kemal Kaya’nın desteğiyle Keşfetsek’e hayat verdik. Keşfetsek benim hayatımdan seyahat, keşif ve deneyimleri yansıtıyor.

Gezi hazırlıkların nasıl oluyor, bizler ile paylaşır mısın?

Çok standart bir seyahat hazırlığım olduğu söylenemez. Bazen çok ani kararla yola çıkıyorum. Bazen ise ucuz bilet bulma durumuna göre seyahatim aylar öncesinden belli oluyor. Gideceğim yerle ilgili çok dip, detay araştırma yapan bir insan değilim. Sadece başlıca görülmesi gereken yerleri not alıp onları görmeye çalışıyorum. Gerisi sokaklarda o destinasyonda yaşayan insanları gözlemleyip, onlar gibi dolaşmak ya da onlar gibi yaşama çabasıyla ilerliyor. Gittiğim yerde yerel insanlar gibi yaşama çabası nedeniyle birçok noktada mutlaka görülmesi gereken yeri görmeyi pas geçtiğim oldu. Pişman mıyım? Asla değilim. Bence böylesi daha güzel. Çantamda şu olsun bu olsun takıntılarım da yok.

Gezginin-Ayak-Izleri

Seyahat senin için ne anlam ifade ediyor?

Her türlü kutuplaşma ve ötekileştirmenin tam göbeğinde yaşadığımız coğrafyamızda seyahat ederek dünyanın ne kadar güzel bir yer olduğunu fark edebiliriz diye düşünüyorum. İnsanlara güvenmek, biraz olsun gülümsemek ve ufkumuzu açmak için seyahat şart. Seyahat kültürü geliştikçe insani duygularımız da gelişecek bence.

Bir sonraki destinasyonun neresi olacak? Neler yapmayı planlıyorsun?

Önümüzdeki günlerde Katar’a seyahat edeceğim. Birkaç gün Doha ve çevresini keşfedip, Doha’da yapılacak aktiviteleri deneyimleme şansım olacak. Yine dolu dolu plan yok.

Bir ülke ya da şehirde zamanını nasıl değerlendiriyorsun?

Seyahat sırasında ne yapacağım kısmı biraz döneme ve psikolojime göre değişiyor. Bazen bir şehirde günlerce aynı caddede dolaşıp kafelerde oturuyorum, bazen ordan oraya koşturup her an yeni bir yer keşfetmeye çalışıyorum. Her seferinde aynı şekilde davranmamak prensibim. Beğendiğim ve hoş bir tat bırakan şehre bir daha gelme isteğim uyansın çabasındayım.

Bugra-Tokmakoglu-Gezginin-Ayak-Izleri

Gezilerinde seni hayal kırıklığına uğratan bir şehir oldu mu?

Bu sorunun yanıtı o şehirdeki yaşanmışlıklar, hava durumu, insanlar ve anlık psikolojiyle alakalı bence. Bulgaristan’ın başkenti Sofya şimdiye kadar gördüğüm yerler arasında en sevimsiziydi. Otopark görevlisi tarafından kazıklanmam, yağmurlu bir havada bir yerlere yetişiyor olma gerginliği ve uzun bir yolculuğun son durağı olması bu şehirde böyle bir his yaşattı. Bu yüzden deli deli koşturacağınız uzun soluklu geziler yerine bazı şehirlerde daha uzun kalacağınız programlar hazırlayın.

Seyahat etmek isteyenlere önerin nelerdir, onlara ne söylemek istersin?

Bütçe seyahat etmek için en önemli şey. Gereksiz harcama kalemlerini yok edip seyahat bütçesi hazırlayın. Gündelik hayatta neye para harcadığınızı çıkarırsanız bazı kalemleri hayatınızdan uzaklaştırmak daha kolay. Yurt dışı seyahati yapmak zorunda değilsiniz. Önce mahallenizden başlayıp çevrenizi keşfedin.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz