Gezme Tutkusu Bir Merakla Başladı

0
534

Gıda Mühendisi Serap Doğan, özel sektörde bir süre çalıştıktan sonra merak duygusunun peşine takıldı. Yurt içi ve yurt dışında birçok şehri gezen Doğan, seyahatlerinden akılda kalanları Gurme Gezgin ismiyle paylaşıyor.

Profesyonel iş yaşamını geride bırakarak merak duygusunun peşinden gitmeye karar veren Serap Doğan, adım adım dünyayı geziyor. Seyahatlerini ağırlıklı olarak yurt içinde gerçekleştiren Doğan, özellikle yeme-içme ve yeni mekanları keşfetme konusunda oldukça başarılı. Deneyimlerini GurmeGezgin.com adını verdiği web sitesi ve aynı isimli Instagram hesabında paylaşan Doğan’ın takipçileriyle etkileşimi oldukça yüksek. 30 yaşında erken emekliliğe ayrılıp hayatı tersine yaşamaya başladığını söyleyen Doğan, ‘bildiğiniz yoldan şaşmayın’ önerisinde bulunuyor.

serap-dogan
Serap Doğan

Seni çok kısa tanımak istesek?

1986’da Adana’da doğdum. Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Gıda Mühendisliği mezunuyum. Ardından İstanbul Üniversitesi’nde Yönetim ve Organizasyon yüksek lisans yaptım. 6 yıl kadar iş yaşamım oldu. Bunun 3 yılını Gıda Mühendisi olarak, diğer 3 yılını ise perakende sektöründe Satın alma Yöneticisi olarak geçirdim.

İnsanları çok sevdiğim için benim için en güzel şeylerden biri yeni insanlarla tanışmak, onlardan bir şeyler öğrenmek ve onlara bir şeyler öğretmek. Yaşamım ömür boyu öğrenme üzerine kurulu desem yanlış olmaz ve çünkü öğrenmek benim için bir tutku. Ayrıca şarkı söylemeyi çok seviyorum, üniversitede bir kere bahar şenliğine sahne aldım. Takipçilerim bilmez 🙂

Seyahat tutkusu hobiden daha öteye nasıl geçti?

Aslında CEO olma hedefim vardı. Sonra Türk iş yaşamını genel olarak düşündüğümde bunun bana uygun olmadığını düşünüp serbest zamanlı çalışabileceğim bir iş fikri bana daha cazip geldi ve bir katıldığım bir mutfak etkinliği beynimde yeni kıvılcımlar açtı. Aslına bakarsanız iş yaşamımda bir iç girişimci gibi davranıyordum, bunu yöneticilerim hep söylerlerdi. Sonra Gurme Gezgin markasını inşa etme kararı aldım. Şu anda Gurme Gezgin marka tescilini de almış bulunmaktayım.

Benim için çocukluğumdan beri bende hiç değişmeyen bir konu var: Merak. Hayatımın belli dönemlerinde merak ettiğim başlıca konular oluyor. 30 yaşıma ulaştığım zaman seyahatin benim en yeni merakım olduğunu anladım, aslında çok gezen biri değildim ve Nisan ayından beri Türkiye‘de 11 şehir gezdim. Şu an tam zamanlı olarak geziyorum ve artık bu benim en tatlı mesleğim.

gurme-gezgin-serap-dogan

Deneyimlerini Gurme Gezgin ismiyle paylaşıyorsun, bu isim nereden çıktı?

Aslında gıda mühendisliği olmamdan ileri gelen ve yemek yenen mekanlara ve malzeme kalitelerine hep titizlikle yaklaştığım için gurme ifadesini kullandım ve bir yandan da Türkiye’nin şehirlerini ve dünya şehirlerini gezme hedefim olduğu için yemek ve seyahati birleştiren bir isim buldum. Ne hikmetse Instagram camiasında kimse almamış ve bana nasipmiş. İnsanlar beni yolda görünce Gurme Gezgin diye çağırıyorlar 🙂 Şunu özellikle belirtmek isterim, gurme değilim, yeme-içme ve seyahat bloggerıyım.

GurmeGezgin.com bloguna girenleri neler bekliyor?

Blogumda deneyimlerimi, şehir keşiflerimi ve tadım yaptığım lezzet noktalarını kendi tarzımla ele alıyorum. Bazen şehir festivallerini de anlattığım oluyor, baklavanın nasıl yapıldığını da konu alabiliyorum. Blogda yeni olmama rağmen Mart 2016 yılından beri 40.000 görüntüleme aldı. Buradan okuyucularıma çok teşekkürler.

Yazdığım her yazı kendi cümlelerimden çıkıyor, bu da özgün bir dil yakalamamı sağladı.

serap-dogan-gurme-gezgin

Seyahatlerinde unutamadığın ve özellikle paylaşmak istediğin bir anın var mı?

Aslında özel bir anıdan ziyade çeşit çeşit şehirlerde bir çok insan bir anda dostunuz oluyor, farklı şehirden gelen hiç tanımadıkları insanlara bu dostça davranışları beni çok etkiliyor. Her şehirde bir kapının olması ise muazzam bir duygu.

En’leri & İlk’leri

En sevdiği yurt içi destinasyon: Ege şehirleri, Kapadokya

En sevdiği yurt dışı destinasyon: Akdeniz ülkeleri

Şu an bileti olsa gideceği ilk yer: Güney Afrika

İlk yurt dışı seyahati yaptığı yer: Londra

En son seyahat ettiği yer: Adana

Özellikle Instagram hesabında çok aktifsin. Instagram dünyasından söz eder misin?

Instagram bence dijital dünyanın aynı anda çok fazla etkileşime sahip olduğu en güzel platformu. @gurmegezgin instagram takipçilerimi ailem gibi görüyorum ve onları yanıtsız bırakmıyorum. Her gün buna ekstra zaman ayırıyorum. Beni bu kadar destekleyen insanlara aynı özveriyi göstermeye çalışıyorum.

Ayrıca her şehirde takipçilerimle toplu bir şekilde buluşma etkinliklerimiz oluyor. Onlar beni çok seviyor, ben de onları.

Bir çok kadın beni rol model olarak örnek alıyor. Bu konuyla ilgili çok fazla özel mesaj alıyorum. Bu sebeple Instagram’daki duruşuma oldukça dikkat ediyorum. Tabi ki daima samimiyet ile.

gurme-gezgin

Son olarak söylemek istediklerin?

Hani insanlar emeklilikten sonra dinlenmeye ve gezmeye odaklanırlar ya. Ben ise kendimi 30 yaşımda erken emekliliğe ayırdım ve hayatı tersine yaşamak gerçekten muhteşem duygu. Şu anda Türkiye şehirlerini gezmekteyim yakında yurt dışı seyahatlerim de başlayacak.

Bu yolda ana hedeflerimden biri de televizyon programları sunmak. Belki yakında program yaparken görürsünüz. Kendinize en güzel hayali dileyin ve eyleme geçin. Çünkü içinizde harika bir yapabilme enerjisi var. Etrafınıza bazen kulak kapatmayı bilin, çünkü insanlar hep size tavsiyelerde ve eleştirilerde bulunmak isterler. Bildiğiniz yoldan şaşmazsanız başaramayacağınız hiçbir şey yoktur.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz