Gölcük, İzmir

Izmir-Golcuk

Gölcük, İzmir‘in Ödemiş ilçesinde bulunan, asırlık ağaçları, şifalı bitkileri ve muhteşem çam ormanlarıyla bakir kalmayı başaran yerlerden. Ege Bölgesi’nin önemli kayak pistlerinden Bozdağ’ın eteklerindeki Gölcük, nefes almak isteyenlerin tercih ettiği tatil merkezlerinden.

Ödemiş’i çevreleyen Bozdağlar’da bulunan yayla, aynı zamanda gölü ile de ünlü. Çam ormanları ile kaplı yaylanın tam ortasında yer alan Gölcük Gölü, temiz havası, konaklama tesisleri, mesire alanları ve spor kulüplerinin kamp merkezi olarak kullandığı merkezleriyle tam anlamıyla bir doğa harikası.

Izmir-Golcuk

Gölcük, İzmir

Gölcük, İzmir’in Ödemiş ilçesinde yer alan gölü, yemyeşil dokusu ve Ege’nin en önemli kayak tesisi olan Bozdağ ve Beylikler Döneminin sembol yerleşim yerlerinden Birgi’ye olan yakın konumuyla Ödemiş çevresinde gezilecek yerler arasında.

Denizden yüksekliği 1.100 metre olan Gölcük Gölü, tektonik hareketler sonucunda oluşmuş. Ortalama derinliğin 5 metre olduğu göl, yaz aylarında piknik ve günübirlik tatil rotası olarak kullanılırken kış aylarında Bozdağ ve çevresinde kış tatili yapmak isteyenlerin sıklıkla ziyaret ettiği bir bölge. Kış mevsiminde İzmir’in en soğuğunu hisseden bölgede, gölün donduğuna tanıklık ediliyor.

İzmir’den 130 km uzaklıktaki Gölcük, özellikle yaz döneminde kalabalıklaşıyor. Balık tutmak isteyenlerin sıralandığı göl çevresinde, çok sayıda balık restoranı da bulunuyor. Yemek alternatifinin balıkla sınırlı olmadığı beldede Ödemiş köftesi, sucuk- ekmek, zeytinyağlı yemekler, oğlak ve dana etiyle yapılan sebzeli güveç gibi seçenekler de bulunuyor. Gölün üzerindeki Gölcük Rıhtım Restoran ilgi gören yerlerin başında geliyor.

Fotoğraf çekmeyi sevenler için yılın dört mevsimi birbirinden güzel karelere hayat veren belde, İzmir dışında özellikle Aydın ve Manisalıların da dinlenme rotaları arasında. Beldede pazar günleri kurulan halk pazarı, yöresel lezzet ve doğal ürün meraklıları tarafından keyifle geziliyor.

Odemis-Golcuk

Uygun fiyatlı pansiyon ve oteller ile konaklama imkanı sunan Gölcük’e, günübirlik turlarla gelenlerin sayısı da her geçen yıl artıyor. Beldede kalmak isteyen turistlerin en çok tercihi ettiği oteller arasında Prenses Otel ve Gölcük Oteli bulunuyor. Göl kenarında ikinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün 1934 yılında kalmış olduğu tarihi bina, bugün halen otel olarak kullanılmaktadır.

Bahar aylarında tüm işletmelerin açık olduğu Gölcük’te en keyifli görüntülere ilkbahar aylarında rastlanıyor. Göl kenarında her biri çiçek açan ağaçlar gölün yükselen suları altında kalıyor. Spor yapmayı sevenler için bolca alternatif sunan göl kenarında, yürüyüş yapan, bisiklet süren, koşmaya gelen çok sayıda kişiye rastlanıyor.

Gölcük nerede? 📍

Gölcük’e nasıl gidilir? 🚘

Gölcük, İzmir’in Ödemiş ilçesi sınırların yer alıyor. Gölcük İzmir şehir merkezine 130 km, Ödemiş’e 20 km, Manisa’ya 98 km, Salihli’ye 35 km uzaklıkta. İzmir şehir merkezinden Gölcük’e ulaşım İzmir-Aydın Otoyolu üzerinden sağlanıyor. Otoyolun Torbalı çıkışından çıktıktan sonra Bayındır ve Ödemiş üzerinden 2 saatlik bir yolculukla Gölcük’e ulaşılıyor.

Bir alternatif rota da İzmir-Ankara Karayolu’nu kullanarak Turgutlu üzerinden Salihli’ye vardıktan sonra Ödemiş-Salihli yolu üzerinden gitmek. Bu yolun Salihli-Gölcük kesimi kış aylarında sürücüleri zorlayabiliyor.

İzmir Otogarı’ndan kalkan minibüsler ile Ödemiş’e kadar gittikten sonra Ödemiş’ten düzenli seferleri bulunan Gölcük minibüsleri ile Gölcük’e ulaşmak mümkün. Manisa ve Ankara yönünden gelenlerin Salihli yolunu takip etmeleri şart, ancak bu güzergahta toplu ulaşım imkanı yok.

Golcuk-Odemis

İzmir çevresinde görülecek yerler arasında karakteristik özellikleri ile fark yaratan İzmir Gölcük, doğa ile baş başa kalmak isteyenlerin ilgi gösterdiği, şehir karmaşasından uzak bir noktada bulunuyor. Ödemiş, Birgi, Tire, Sart gibi turizm merkezlerine yakın olmasıyla daha da ilgi gören belde, özellikle yaz sıcaklarından kaçmak ve kış aylarında kar görmek isteyen İzmirliler tarafından tercih ediliyor.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like