Avustralya’daki Büyük Okyanus Yolu’nun Enfes 5 Manzara Noktası

Avustralya’nın güney doğusundaki Great Ocean Road (Büyük Okyanus Yolu) yeryüzünün en meşhur sürüş yolları arasında yer alıyor. Avustralya’ya seyahat etmek için başlı başına bir sebep olan otoyol, I. Dünya Savaşı’ndan dönen askerler tarafından, savaşta hayatını kaybeden askerler için inşa edilmiş. 243 km boyunca uzanan Büyük Okyanus Yolu, Avustralya Milli Mirasları arasında listeleniyor ve dünyanın en büyük savaş anıtı olarak biliniyor.

Büyük Okyanus Yolu, Melbourne‘e yaklaşık bir saat uzaklıktaki Torquay şehrinden başlıyor ve yine Viktoria eyaletinde yer alan Warrnambool şehrinde sona eriyor. Dünyanın en güzel manzaralı yollarından biri olarak bilinen yol, her yıl on binlerce ziyaretçi çekiyor.

Great Ocean Road Görülmesi Gereken Yerleri

Büyük Okyanus Yolu, Birinci Dünya Savaşı’nda hayatını kaybedenleri anma amacıyla inşa edilmiş. Yol, Torquay’dan Warrnambool’a uzanan 243 km’lik bir uzaklığı kapsıyor ve Avustralya’daki en büyük savaş anıtı olduğu söyleniyor. Büyük Okyanus Yolu uzun okyanus manzarası sebebiyle hem Avustralyalılar hem de diğer ülkelerden gelen ziyaretçiler için popüler bir destinasyon.

1. The Twelve Apostles

Okyanusun ortasında bekçi gibi dimdik ayakta duran kaya formlarının görenler üzerindeki büyüleyici etkisi, fotoğraflarda görünenden çok daha fazla. Büyük Okyanus Yolu’nun bitişi sayılan Warrnambool’a gelmeden 70 km önce görülebilen The Twelve Apostles (On İki Havariler) isimli kayalıklar, okyanustan 45 metre yükseliyor ve yumuşak kireç taşının aşınmasıyla 20 milyon yıl içerisinde oluşmuş. İsmi On İki Havariler olsa da, zaman içerisinde yalnızca 8 kayalık formu ayakta kalmayı başarmış. On İki Havariler, Büyük Okyanus Yolu’nun en hayran bırakan manzara noktalarından.

2. Gibson Steps

On İki Havariler Kayalıkları’ndan kısa bir sürüş mesafesi sonrasında, yine devasa kayalıkların yer aldığı sahile inen Gibson Steps (Gibson Basamakları) yer alıyor. Kayalıkların güçlü yapısına ve müthiş boyutuna tanık olabilecek kadar yaklaşmaya imkan tanıyan sahil doğanın mucizelerinden.

3. Loch Ard Vadisi

Büyüleyici Loch Ard Vadisi, On İki Havariler Kayalıkları’nın batısında, birkaç dakikalık sürüş mesafesinde yer alıyor. Vadi, ismini İngiltere’den Melbourne’e seyahat ederken kıyıya vuran gemi Loch Ard’dan almış. Kayalıkların dalgalarla birleştiği vadinin güzelliğini anlatmak için kelimeler yetersiz kalıyor. Vadiyi kumsaldan izlemek dışında manzaranın tadının çıkarılabileceği üç ayrı yürüyüş yolu mevcut.

4. Londra Köprüsü

Bir zamanlar ana karaya bağlı olan ve Londra Köprüsü benzerliği sebebiyle bu ismi alan köprü şeklindeki kaya, erozyon sonucunda karadan kopmuş ve günümüzde tüm görkemiyle ziyaretçilerini kendisine hayran bırakıyor.

5. The Grotto (Mağara)

Kayalık deliklerinin arasından okyanusun izlenebildiği mağara, doğanın bir şaheseri. Büyük Okyanus Yolu, karavan ya da araç kiralayarak bireysel olarak ya da turlar ile gezilebiliyor.

Yol üzerinde yer alan kasabaları, ormanları, milli parkları ve onlarca nefes kesici manzara noktasını doya doya gezmek için en uygunu, bireysel olarak en az iki gün olmak üzere bir haftada gezmek. İstanbul’dan Melbourne’e direkt uçuş bulunmuyor. Qatar Airways ile Doha aktarmalı olarak Melbourne Havalimanı’na uçabilirsiniz. Qatar Airways, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanından yüzde elliye varan indirimlerle dünyanın bir çok noktasına uçuyor. Melbourne gidiş, Adelaide dönüş şeklinde bir rotada birçok yer görülebilir.

Avustralya’daki en güzel manzaraya sahip yollardan biri Büyük Okyanus Yolu (Great Ocean Road). Eğer Melbourne’i ziyaret ediyorsanız Büyük Okyanus Yolu’nu da seyahat planınıza eklemeyi unutmayın. Bazı turistlere göre Büyük Okyanus Yolu dünyanın en iyi manzaraya sahip yollarından biri ve Avustralya’da gidilecek en güzel destinasyon.

Büyüleyici kıyı şeridi boyunca tarihi limanlar, muhteşem kumsallar, ilginç kireç taşı oluşumları, sörf plajları, yağmur ormanları, milli parklarındaki vahşi koalalar, Aborjin kasabaları ve her bir noktası birbirinden mucizevi manzaralara şahit olun.

  1. Gökçe Kırtıloğlu says:

    Avustralya ile ilgili yazıları her okuduğumda, bu ülkenin dünyanın en güzel yeri olduğunu düşünüyorum. Muhteşem görünüyor!

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like