Gümüldür Nerede, Gümüldür’e Nasıl Gidilir?

0
62726

Satsuma mandalinasıyla bilinen Gümüldür, İzmir‘in Menderes ilçesinin sahil mahallesi. Maviyle yeşilin buluştuğu bir noktada, İzmir’in güneyinde, Ege Denizi kıyısında bulunan Gümüldür, 7 km’lik sahil şeridi, mavi bayraklı plajları, farklı bütçelere hitap eden konaklama tesisleri ile yaz turizminin gözdesi.

Ekonomisi tarıma dayalı Gümüldür, ünü Türkiye sınırını aşan satsuma mandalinası ile bölgenin en önemli mandalina üretim sahalarına sahip. Yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin ziyaret ettiği Gümüldür, Klaros, Kolophon ve Notion antik kentleri ile doğa, kültür ve tarihi keşfetme imkanı sunuyor.

Gümüldür Nerede?

İzmir şehir merkezinin güneyinde, Menderes ilçesi sınırlarında bulunan Gümüldür, Ege Denizi kıyısında, batısında Payamlı, doğusunda Özdere, güneyinde Ege Denizi ve kuzeyinde Tahtalı Barajı ile çevrili.

İzmir kent merkezine 50 km uzaklıkta bulunan Gümüldür, Menderes’e 28 km, Özdere’ye 18 km, Seferihisar’a 30 km, Kuşadası’na 54 km, Selçuk’a 46 km, İstanbul’a 537 km, Ankara’ya 639 km, Bursa’ya ise 394 km uzaklıkta.

Gümüldür’e Nasıl Gidilir?

1. İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan Gümüldür’e ulaşım

Gümüldür’e uçakla gelmek isteyenler için en yakın havalimanı İzmir Adnan Menderes Havalimanı. Gümüldür ile İzmir Adnan Menderes Havalimanı arasında 35 km’lik mesafe var. Özel araçla ya da kiralık araçla havalimanından Gümüldür’e 30 dakikada ulaşılabiliyor.

İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan Gümüldür’e toplu ulaşım araçlarıyla gitmek isteyenler için üç alternatif bulunuyor. Havalimanından İZBAN treni ile Cumaovası Aktarma Merkezi’ne giderek 776 numaralı Doğanbey-Cumaovası Aktarma ESHOT otobüsü ile Gümüldür’e ulaşım sağlanıyor. Her 30 dakikada bir seferi bulunan ESHOT otobüsü hızlı ve konforlu bir ulaşım sunuyor.

Havalimanından İZBAN trenini kullanarak Semt Garajı durağında indikten sonra Gaziemir Semt Garajı’ndan kalkan Gümüldür dolmuşları ile Gümüldür’e gidebilirsiniz.

Havalimanından Gümüldür’e ulaşım için bir başka seçenek 204 numaralı ESHOT otobüsü ile Otogar’a gidip İzmir Otogarı’ndan Gümüldür dolmuşlarına binmek.

Bu üç seçenek arasında önerim Cumaovası Aktarma Merkezi’nden 776 numaralı ESHOT otobüsünü kullanmanız. 776 numaralı otobüs haftanın 7 günü Cumaovası Aktarma İstasyonu ve Doğanbey’den saat 06.00’da ilk seferini yapıyor. Cumaovası’ndan son sefer 23.15, Doğanbey’den ise 23.00’te.

2. İzmir’den Gümüldür’e otobüs ve dolmuşla ulaşım

İzmir şehir merkezinden Gümüldür’e 50 km’lik bir mesafe var. İzmir’den Gümüldür’e belediye otobüsü ve dolmuşla gitmek için farklı hareket ve aktarma noktaları bulunuyor.

Gaziemir’de bulunan Semt Garajı, Gümüldür dolmuşlarının en sık sefer yaptığı nokta. Buradan kalkan dolmuşlar Menderes üzerinden Gümüldür’e gidiyor.

İzmir Otogarı ilçe terminalinden hareket eden Gümüldür dolmuşları İzmir-Aydın Otoyolu’nu kullanarak Gümüldür’e ulaşıyor.

Gümüldür’e belediye otobüsü ile gitmek için İZBAN Cumaovası Aktarma Merkezi’ne gelmek gerekiyor. Cumaovası Aktarma-Doğanbey ESHOT otobüsünün hat numarası 776. Bu otobüs Doğanbey’e giderken Ürkmez’e de uğruyor.

3. İzmir’den özel araçla Gümüldür’e ulaşım

İzmir’den arabayla Gümüldür’e gitmek isteyenlerin Gaziemir, Menderes, Şaşal yolunu takip etmeleri gerekiyor. Yolun Menderes’ten sonraki bölümü Menderes-Gümüldür Yolu olarak biliniyor. İzmir’den arabayla Gümüldür’e yolculuk trafik durumuna göre 50-60 dakika sürüyor.

İstanbul, Ankara, Bursa, Antalya gibi büyük şehirlerden Gümüldür’e gitmek isteyenlerin önce İzmir Otogarı’na gelip, İzmir Otogarı’ndan Gümüldür dolmuşunu kullanmaları gerekiyor.

Gümüldür, konumu gereği Seferihisar, Sığacık, Kuşadası, Şirince gibi tarihi ve turistik merkezlere oldukça yakın. Gümüldür’e gelmişken çevredeki bu merkezleri de rotanıza ekleyebilirsiniz.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz