Gürcü Şarapları ve Peynirleri

1
29375

Kuzeydoğu komşumuz Gürcistan, zengin bir yemek kültürüne sahip. Kafkaslar üzerinde önemli bir geçiş güzergahında yer alan ülke farklı inanç, farklı etnik kimlik ve farklı kültürel yapıdan gelen insanların buluştuğu mozaik görünümünde.

Gürcistan mutfağı denildiğinde ilk akla gelen şeyler arasında Gürcü şarapları ve Gürcü peynirleri var. Dünya şarap üretiminde ilk 20 arasında olan ülkede şarap tutkunlarına özel turlar düzenleniyor. Şaraba en iyi eşlik eden lezzetler arasında bulunan peynirin anlamı da Gürcistan için bir başka.

Gurcistan-Saraplari

Gürcü Şarapları

Gürcistan’ın gurur kaynağı olan eşsiz şarapları ülkenin mutfak kültürünün en büyük parçalarından. Başta Avrupa ülkeleri olmak üzere dünyanın birçok yerinde Gürcistan’da üretilen kaliteli, leziz şaraplarla karşılaşabilirsiniz.

Şarap üretim geçmişi bir hayli eskilere giden ülke, bazı efsanelerde şarabın anavatanı olarak da geçiyor. (Şarabın anavatanı olarak Anadolu da biliniyor) Yapılan araştırma ve tarihi çalışmalar ülkede şarap geleneğinin 7 bin yıla dayandığını gösteriyor.

Dünya şarap literatüründe yarı tatlı kırmızı şaraplar ile bir hayli iddialı olan Gürcistan’ın 521 üzüm çeşidi var. Saperavi, Alexandrouli ve Mujuretuli cinsi üzümler ile yapılan kırmızı şaraplar yoğun talep görüyor.

Üretimi dünya ve piyasa beklentilerine göre yapmayan, tamamen kendi zevklerine ve geleneklerine göre yapan Gürcüler bu konuda oldukça tutucu. Şarap üretimi konusunda Kahtevi bölgesi ve bölge başkenti Telavi bir adım önde. 

Gürcü şarabını iyi yapan şeyin Kafkaslardan süzülen mineralli su olduğunu söyleniyor. Mineralli suyun beslediği topraklarda yetişen üzümlerin lezzeti ve aroması şaraba yansıyor.

Gurcu-Baglari

Gürcistan’da üretilen üzüm çeşitleri 🍇

  • Ojaleshi: Ülkenin yüksek kesimlerinde yetişen üzüm çeşidi. Şaraplık üretimi yapılıyor.
  • Tsalikouri ve Tetra: Sıklıkla beyaz şarap üretiminde kullanılıyor.
  • Saperavi: Gürcistan’ın en önemli üzüm türlerinden biri. Kırmızı şarap üretiminde kullanılıyor.
  • Mtsvane: Güçlü aromasıyla beyaz şarap üretiminde kullanılan bir tür.
  • Rkatseli: Ülkede üretimi en yaygın olan çeşitlerden. Beyaz şarap üretiminde kullanılıyor.
  • Alexandrouli ve Mujuretuli: Kırmızı şarap için üretilen bu tür de ülkede yaygın olarak görülüyor.

Gürcü şarap markaları

Gürcistan seyahatinde güvenerek alabileceğiniz şarap markaları arasında Badagoni, Tbilvino ve Marani listenizin en üstünde olmalı. Bu markalar dışında Pirosmani, Mukuzani, Mukhrani, Teliani Valey ve Kindzmarauli de güvenilir olan markalardan.

Gurcu-Saraplari

Gürcistan’ın meşhur sulguni peyniri

Kökeni Gürcistan’ın batısında bulunan Megrel (Samegrelo) olan, Batum ve çevresinde sıklıkla üretimi yapılan sulguni peyniri, Gürcistan’ın en çok bilinen peyniri. Gürcülerin her fırsatta anlattığı ve gurur duyduğu sulguni inek sütünden yapılıyor. Tuzsuz olması nedeniyle fazla yenildiğinde bile mideyi rahatsız etmiyor.

Elastik yapısı ve kızartmaya uygun oluşu bana Yunanistan‘da sıkça yediğim mastelloyu anımsattı. Meşhur Gürcü pidesi haçapuride de genellikle sulguni peyniri kullanılıyor.

Sulguni-Peyniri-Gurcistan
Sulguni peyniri

Kalitesi ve uygun satış fiyatları ile şarap severler için fırsatlar ülkesi olan Gürcistan, leziz peynirlerinin yanı sıra zengin bir mutfak kültürüne sahip. Vizesiz ve yalnızca Türkiye Cumhuriyeti kimliğiyle giriş yapabildiğimiz bu ülkeye gastronomi seyahati bile planlayabilirsiniz.

1 Yorum

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz