Hafta Sonu İzmir’e Gitmeniz İçin 5 Neden

İzmir, hemen herkesin hayallerini süsleyen, bir gün mutlaka taşınmak istediği bir şehir; Ege’nin incisi. Çok kalabalık olmaması, şehir içi ulaşım kolaylığı, yapılacak onlarca aktivite sunması, mutlu insanları, rahat ve hoşgörü dolu yaşam alanı gibi etkenler İzmir’i herkes için daha da cazip hale getirmektedir.

Elbette birçoğumuz mesai saatlerine bağlı çalışan, genelde tatil fırsatlarını yıllık izinlerinde değerlendirebilen kişileriz. Fakat bir hafta sonu kaçamağına kim engel olabilir? Bir de bu kaçamağı İzmir’e yaparak eşsiz bir hafta sonu yaşayabilirsiniz. 

İzmir’e ulaşım ile başlayalım önce; bilenler bilir İzmir Adnan Menderes Havalimanı, içinde metro ve İzban seçeneklerini barındırdığı için ulaşım konusunda en rahat havalimanlarından birisidir. Dolayısıyla gitmek istediğiniz yere çok kısa sürede ulaşabilirsiniz. Bu haberin ardından hemen Hepsifly‘a girerek, diyelim ki İstanbul’dan geleceksiniz, hemen en uygunundan gidiş ve dönüş olacak şekilde, İstanbul – İzmir uçak bileti ve İzmir – İstanbul uçak bileti alıyorsunuz. Özellikle şimdi size sayacaklarımız karşısında İzmir’e gitmemek için zor tutabilirsiniz kendinizi.

1. Ege’ye Taşınma Hayalinizi Deneyimlemeye Ne Dersiniz? 

İzmir’in birçok ilçesi, mavi ve yeşilin buluştuğu enfes yerlerdendir. Çoğu kendi içinde küçük ama bir o kadar da büyüktür, her şey elinizin altındadır, herkes kendi halinde yaşamaktadır. Bu ilçe ve köylere gelerek sadece bir hafta sonu da olsa bütün yüklerinizi bırakın ve kendinizi benzersiz bir hafta sonuna hazırlayın. Hemen hepimizin hayali Ege kasabasına yerleşip sakin ve huzurlu bir yaşam sürmektir. İzmir merkez görece diğer büyükşehirlere göre daha az olsa da trafik, iş telaşı, kalabalıktan nasiplenmektedir. Ancak İzmir’in ilçeleri ve köyleri bunlardan tamamen arınmış haldedir. Üstelik en güzel yanları merkeze olan ulaşım kolaylıklarıdır. Buralarda büyükşehirlerin yarattığı hiçbir stres ve güvenlik telaşına düşmeniz gerekmez. Yapacağınız tek şey, tıpkı hayallerinizdeki gibi misler gibi domat kokuları arasında o anı yaşamak olacak.

Bu deneyimi en güzel yaşayabileceğiniz yerlerden birisi, Urla’dır. Urla’nın köyleri son yıllarda daha popüler hale olmuştur. İşte bu köyler size Ege hayalinizin ön gösterimini sunacak olan köylerdir. Bunun yanında Çeşme ve Foça’nın mavi beyaz boyalı köy evleri de sizleri bu deneyim ve hayalinize yakınlaştıracak. Hepsinin kendine has yerel lezzetleri, tarihi yerleri, koyları, bağları ve zeytinlikleri bulunmaktadır. Bu köylerde akşamları yıldızları izlemenin keyfi ise tarifsiz. Üstelik tanışacağınız, iletişim kuracağınız insanlar o kadar samimi ve kendilerine özgü ki hepsinin sizde ilk dakikadan farklı bir yeri olacak.

2. Hafifleme Hissini Yaşayacaksınız

İzmir’in nasıl bir büyüsü var bilemiyoruz ancak İzmir’e adım atar atmaz hatta daha uçaktayken gördüğünüz anda bile insanın içini inanılmaz bir huzur ve rahatlama kaplıyor. Kibar, mutlu, günlük sıradan kaygılardan uzak, sadece anı yaşayan insanlarla dolu olan bir şehre gelen insan nasıl rahatlamaz ki zaten? İzmir’de kimsenin bir telaşı olmadığını görmek, yalnızca bir hafta sonu için bile olsa sizi de telaşsız, anda kalarak yaşamaya sevk edecektir. Tazelenmiş bir şekilde dönerek yeni haftayı karşılamaya hazırlanacaksınız. 

3. Etkinlikten Etkinliğe Koşmaya Hazır Mısınız?

İzmir’e gitmeden önce mutlaka takvime bir göz atın zira o kadar çok etkinlik oluyor ki hiçbirini kaçırmak istemeyeceğinizi düşünüyoruz. Alaçatı Ot Festivali, Karaburun Enginar Festivali, Urla Bağ Bozumu ve Caz Festivali, Seferihisar Lavanta Şenliği ve daha neler neler. Genelde yaz mevsiminde veya yazın sonuna doğru gerçekleşen bu etkinlikleri takip ederek tatil planı yapmanız halinde farklı tecrübelerle dolu bir hafta sonu yaşayabilirsiniz. Üstelik bu festivallerin gastronomik özelliklerinin yanında düzenlenen konser ve partiler, yeni insanlarla tanışma olanakları da farklı cazibeler yüklüyor hafta sonu kaçamağınıza. 

Eğer İzmirlilerin sıradan akşamlarından birisini yaşamak isterseniz de kendinizi Kordon veya Bostanlı Sahile atmanızı öneririz. Tek başınıza dahi olsanız hemen bir arkadaş grubu yaratabilirsiniz kendinize. Çünkü İzmirliler cana yakın ve arkadaş canlısı insanlardır. Kordon veya Bostanlı Sahilde çıkacağınız kısa bir gezinti ve denizi izlemek de otomatik huzur yükleme paketi adeta. 

4. Damak Tadınızı Şenlendirin

İzmir kaçamağı yapacağınız hafta sonu önce bize kalırsa bir hafta öncesinden yemek yemeyi bırakmalısınız. Çünkü İzmir, zeytinyağlılardan oluşan mutfağı, el yapımı zeytinyağları, ünü dünyaya yayılmış üzüm bağları ile de gastronomik anlamda tatmin edici bir şehir. Bunlara ek boyoz, kumru, gevrek gibi lezzetleri barındırmaktadır. İzmir’in gastronomik olarak bu kadar ön planda olmasının diğer etmenleri de konumu ve tarihsel geçmişidir. Bu sayede İzmir mutfağında çok sayıda kültüre ait lezzet bir aradadır. 

Karaburun, enginarın yetiştiği ilçedir ve tatlısının dahi yapıldığı bu sebzeden yapılan yiyecekleri es geçmemelisiniz. Bunun dışında, kahvaltılarda pişi olmazsa olmazdır. Özellikle Alaçatı’ya kahvaltıya gittiğinizde göreceksiniz ki lorlu vişne reçelli ve pişisiz kahvaltı neredeyse yoktur. Bilhassa Urla, İzmir’in gastronomi merkezi olarak tanımlanmaktadır, özellikle son yıllarda. Urla Bağ Yolu’nu gezdikten sonra o bağa ait üzümlerden yapılan şarapları tadacağınız yere gidebilir, akşamları ise yine o bölgede yer alan restoranlardan birisinde hayatınızın en romantik akşamlarından birisini, dünyanın en lezzetli şarapları eşliğinde yaşayabilirsiniz. Şarap denince tabii ünü her yeri sarmış olan, meyveli ve ev yapımı şarapların merkezi Şirince’yi de es geçmeyelim.

Üstelik bir önceki maddemizde bahsettiğimiz gastronomi festivallerine denk gelirseniz eğer şahane bir hafta sonu geçirebilirsiniz. 

5. Mavi, Yeşil ve Tarihi Bir Hafta Sonu

İzmir çok fazla sayıda sakin koy barındırıyor bünyesinde. Bu koyların her birisinin kendine özgü özellikleri var, mavinin tonları başka başka, kum veya çakıl plajlar gibi. Mesela İzmir Pamucak ve Ilıca Plajları yumuşacık kumlardan oluşur ve ucu bucağı görünmez. Üstelik mavinin bittiği yerde yemyeşil bir doğa başlıyor. İzmir gerçekten doğayla bütünleşmek için harika bir şehir. Kamp, dağ yürüyüşü, yüzme, tüplü dalış, sörf gibi doğayla iç içe birçok aktiviteyi bulabilirsiniz. 

İzmir tarihsel anlamda çok sayıda kültüre ev sahipliği yapmıştır. UNESCO Kültür Mirası Listesi’ne giren Efes Antik Kenti, Meryem Ana Kilisesi, Yedi Uyuyanlar Mağarası, Tarihi Asansör, Agora Açık Hava Müzesi ve daha niceleri. Buralara yapacağınız gezilerle yüzyıllarca yıl öncesine ışınlanmış hissedebilirsiniz kendinizi. Hepsi özenle korunmuş bu tarihi yerler size çok farklı deneyimler sunacaktır. Üstelik arkeolojik bilgi dağarcığınızı da geliştirerek, genel kültürünüze eklemeler yapabilirsiniz. 

Aslında daha çok fazla neden var İzmir’de bir hafta sonu kaçamağı için. İzmir gerçekten Türkiye’nin en farklı ve en kendine has şehri. İzmir’in insana bambaşka ilham veren bir özelliği de var. Hatta uğruna şiirler yazılmış bir şehir. Edip Cansever, Atilla İlhan, Turgut Uyar ve daha birçok şairimizin İzmir’e yazdıkları şiirler var. Sanki soluduğumuz hava bile farklıdır orada, çünkü insan gerçekten kuşlar gibi hafiflediğini, vücudundan huzur taştığını hissediyor.

İzmirli insanların güler yüzlü ve kibar davranışları, kimse tarafından yargılanmamak yani kendiniz olmak mümkün burada. Bir hafta sonuna sığdırabileceğiniz deneyimler sınırsız bize kalırsa. Bu nedenle hemen şu an Hepsifly’a girerek biletinizi alıyor, çantanızı hazırlayıp rüya gibi bir hafta sonuna kendinizi hazırlıyorsunuz. Umuyoruz en kısa zamanda Ege kasabası hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like