Hayal Dünyasını Renklendiren Sulu Boya Çeşitleri 

0
19

Öğrencilerin okul alışverişi için yaptıkları araştırmalar esnasında listelerinde pek çok farklı kırtasiye ürünü yer alır. Sulu boya da bunlardan biri olarak biliniyor. Farklı yaşlardaki insanların resim çalışmalarında son derece önemli bir yere sahip olan sulu boya, günümüzde birbirinden farklı marka ve özellikleri içerisinde barındırıyor.

Dolayısıyla doğru konuların üzerinde durularak yapılacak seçim ile beraber çizilmiş olan resimlerin en iyi şekilde renklendirilmesi de mümkün oluyor. Hem derslerde hem de hobi olarak resim yapmak isteyenlerin isteklerini en iyi şekilde yerine getirmek adına günümüzde pek çok farklı marka tarafından üretilen sulu boyalar arasından, isteklerine en uygun olacak boyaları seçebiliyorlar.

Genel olarak su ile harmanlanarak kullanılan tüm boyalar sulu boya kategorisi içerisinde yer alıyor. Dolayısıyla kırtasiye kategorisinde sulu boya araştırması yapmaya başlayanlar, tahmin ettiklerinden çok daha fazla alternatif ile karşılaşıyorlar. 

Sulu Boya Çeşitleri Nelerdir?

Hali hazırda artan talebin en iyi şekilde yerine getirilmesi adına birbirinden farklı sulu boya çeşitleri kullanıma sunuluyor. Bunların özellikleri ile alakalı ne kadar fazla bilgi sahibi olunursa, elde edilecek olan sonuçlar da o denli kaliteli olur. Birçok kişi okul alışverişi kapsamında sulu boya araştırmalarına başlamadan önce sadece kuru parça ve levha halinde özel kutularda onlara sunulan boyaların bulunduğunu düşünüyorlar. Halbuki bu tarzdaki boyalar, sulu boyaların yalnızca bir çeşidini oluşturuyor. 

Genel olarak bu sulu boya çeşidinde yer alan renklerin kağıda geçmesi için kullanılacak fırça ıslatıldıktan sonra kuru halde bulunan boyaya sürülür ve istenilen renk elde edilir. Hazırlanılan bu boya çeşidi daha çok ilkokul ya da resim yapmaya yeni başlayanlar için uygundur. Kullanımı son derece kolay olan bu boyalar, şimdilerde çok daha geniş renk paleti ile kullanıcılara sunuluyor.

Yani isteyenler sadece ana renklerin yer aldığı daha dar kapsamlı sulu boya çeşitlerini kullanılırken, resim yapmaya daha profesyonel adımlar ile başlayarak renkleri tanıma ve kullanma anlamında başarılı sonuçları elde etmek isteyenler ise geniş bir renk paletine sahip sulu boya çeşitlerini kırtasiye alışverişleri sırasında tercih edebilirler. 

Son zamanlara bakıldığı zaman da görülebileceği üzere kalem sulu boya modelleri de ön plana çıkmaya başlamış durumda. Ağırlıklı olarak resim ile ilgilenenler, tasarımcılar ve proje çizimlerinde tercih edilen bu ürünler, dalgalama ve gölgelendirme çalışmalarında oldukça başarılı sonuçların ortaya çıkmasını sağlıyor. Kuru boya görünümüne sahip olan modeller, hem kuru hem de sulu şekilde rahatlıkla kullanılabiliyor.

Bu sulu boya çeşidi kendi içerisinde 3 gruba ayrılıyor. Profesyonel kullanım için hazırlanılan sulu boya kalemler, özel sulu boya kalemler ve okul/kırtasiye sulu boya kalemler arasından kullanıcılar kendi isteklerini en iyi şekilde yerine getirecek olan çeşidi, özelliklerini detaylı inceleyerek seçebilirler. 

Yarı sıvı halde, tüp ya da minik çanaklarda bulunan sulu boya çeşitleri de yine üretimine başlandığı ilk günden bu yana talep gören diğer bir sulu boya çeşidi olarak biliniyor. Akışkan bir kıvama sahip olan bu boya çeşidi, kullanılmak istendiği zaman sulu boya paketine aktarılıyor. Lakin tüp içerisindeki sulu boyaları kullanırken dikkat edilmesi gereken önemli bir detay bulunuyor. O da tüp sulu boyaların uçucu bir özelliğe sahip olmasından dolayı palete yalnızca kullanılacak miktarın sıkılmasıdır.

Tüp sulu boyalar kağıt tarafından hızlıca emilme özelliğine sahip. Aynı zamanda bu sulu boya çeşidi kullanılırken çok daha dinamik ve canlı renklerin ortaya çıktığı görülebiliyor. Satışa sunulan bu sulu boya çeşidindeki boyaların kıvamı nemli ve yoğun bir yapıya sahiptir. Dolayısıyla tüp formatındaki sulu boyaların kullanımı sonrasında çok daha yavaş kuruduğunu söylemek mümkündür. 

Pek çok kişinin tüp sulu boya çeşitlerini çok fazla tercih etmesindeki en büyük etkenlerden bir diğeri ise renk karışımlarının elde edilmesinin son derece kolay olması. Böylece resim yapmaya yeni başlayanlar, bu boyalar ile istedikleri ideal renkleri çok daha rahat bir şekilde ortaya koyabilirler.

Tüp sulu boya konusunda yapılacak araştırmalar ile de görülebileceği üzere bu ürünler renk yoğunluğuna ve pigmente göre farklı seriler şeklinde numaralandırıyorlar. Sayı arttıkça boyadaki pigment yoğunluğu da aynı oranda artış gösteriyor. Kullanıcılar da bu sayede kendi isteklerini yerine getirecek pigment yoğunluğuna sahip tüp sulu boya çeşitleri arasından istediklerini seçebiliyorlar. 

Profesyonel anlamda yapacağı çalışmalar için sulu boya araştırması yapmaya başlayanların tercih edecekleri çeşit ise şişe içerisine çini mürekkebi şeklinde hazırlanılan sulu boyalar. Bu boya çeşidi ağırlıklı olarak teknik resimler ve büyük ölçülerde hazırlanacak olan taslak ve planlar için tercih ediliyor. Kırtasiye alanında son derece popüler olan bu sulu boya çeşidinin bazı modelleri suya karşı dayanıklı olması ile ön plana çıkıyor. Yani boyanın kurumasından sonra yıkanması halinde çıkmaz. 

Sulu Boya Nasıl Seçilir?

Öğrencilerin ya da daha profesyonel amaçlar ile sulu boya kullanmak isteyen kişilerin yapacakları araştırmalar ile de görebilecekleri üzere bu boyalar kendi içlerinde farklı çeşitlere ayrılıyor. Aynı zamanda ayrılan her bir sulu boya çeşidinde de marka ve özellikler konusunda farklılıklar ortaya çıkabiliyor. Okul alışverişi ya da standart kullanım için sulu boya almak isteyenlerin ilk olarak hangi çeşitteki sulu boyayı tercih etmek istediklerine karar vermeleri gerekiyor.

Daha sonraki adımda ise seçilen sulu boya kategorisindeki ürünler içerisinden seçim yapmaya geliyor. Her bir sulu boya çeşidinin kendi içerisinde farklı markaları bulunuyor. Bu markalar boyanın pigmenti ve özellikleri ile alakalı farklılıkları insanlara sunuyor. Resim ile alakalı yapılacak çalışmalar konusundaki düşünceler ön plana çıkarılarak istenilen sulu boyanın seçilmesi sağlanır. 

Üzerinde durulması gereken diğer bir konu ise sulu boya için kullanılan malzemelerin kalitesi. Her geçen gün birbirinden farklı markalar kırtasiye alışverişi yapmak isteyen markalara hizmet veriyor olsa da markaların ortaya koymakta olduğu her ürün ne yazık ki istenilen sonuçların ortaya çıkmasını sağlamıyor. Okul alışverişi yaparken sulu boya seçimini gerçekleştirmeyi düşünenlerin bu aşamada yalnızca markaya değil, üretilmiş olan sulu boyaların içeriklerine de dikkat etmesi son derece önemli oluyor.

Çünkü insan sağlığına zararlı olan malzemelerden üretilmiş sulu boyalar renk açısından her ne kadar istenilenleri yerine getiriyor gibi görülse de aslında beraberinde farklı sorunları getirebiliyor. Böyle sonuçların ortaya çıkmaması adına sulu boya alışverişlerinde mutlaka boyanın içeriği ile alakalı tüm bilgilerin elde edilmesi gerekiyor. 

Sulu Boya Fiyatları 

Artan talebe en iyi şekilde yanıt verilebilmesi adına birbirinden farklı sulu boya çeşidi markalar tarafından üretilmeye devam ediyor. Kırtasiye kategorisi içerisinde yer almakta olan sulu boyalar nasıl ki kendi içlerinde farklılıkları barındırıyorsa, aynı şekilde fiyat konusunda da farklılıklar ortaya çıkıyor. Üstelik bu farklılık yalnızca marka kaynaklı olmuyor.

Satın alınacak sulu boyaların set olarak mı yoksa tekli şekilde mi alınacağı, boyaların pigment durumu gibi etkenler de yine sulu boya fiyatlarında değişimlerin ortaya çıkmasını sağlıyor. Sulu boya satın alımı öncesinde yapılacak doğru araştırmalar ile en uygun marka ve çeşidin satın alınması mümkün oluyor. 

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz