Hayalle gerçek aslında çok yakın

Hayal ile gerçek anlam olarak birbirlerine çok uzak iki kelimeymiş gibi görünürler zihinlere.

Ancak insan hayal kurabildikçe özgürleşir, özgürleşebildiği ölçüde hayata dâhil olur sınırsızca.

Hayal edebildiğimiz sürece var olduğumuz gerçeği de bundandır işte.

Nicolas 207

Bir sırt çantası ile geriye bakmadan, çok düşünüp sorgulamadan, çatlak sesleri yanıtsız bırakarak alabildiğince uzaklaşmaktır hayalimdeki yolculuk.

Sadece bizim gibi yaşayanların, bizim gibi tüketenlerin, bizim gibi yiyip-içen, giyinenlerin olmadığını; bizim gibi konuşanların olmadığına yerinde şahitlik edebilmektir hayalimdeki yolculuk.

Pasaportların insan tahlili yapmak üzere değerlendirilmediği, pasaportunun üzerindeki iki kelime yazıyla bir sıra önündeki kişinin sorgusuz sualsiz geçtiği, ancak senin çantalarının didik didik aranmadığı yolculuklar güzeldir.

Sadece insan olduğun için tüm kapıların ardına kadar açıldığı ülkelerde mutlu olabilir insan. İnsan olduğunu anlar işte o zaman.

İnsanoğlunun kendi eliyle, kendi kalemiyle yarattığı sınırların, çizdiği çerçevelerin içine sıkışmadan tüm dünya ile aynı havayı, kimseye ifade vermeden, açıklama yapmadan soluyabilmek duygusu ferahlatır düşüncelerimi.

Soğuk, rutubetli, gri beton gümrük binalarında sıraya girmeden güler yüz ve güven duygusuyla hareket edebilmektir işin sırrı.

İnsanların birbirileri ile rahat bir iletişim kurduğu, onca farklılığa rağmen insan olabilmenin getirdiği ortak duyguda buluşabildikleri bir yolculuktur hayalimdeki.

Trenlerin, uçakların, gemilerin, bisikletlerin farklı bayraklar altında yaşayan gençlerin yolculuklarında kültür mozaiği olduğu, adeta gençlik merkezi gibi paylaşımda bulundukları birer elçi oldukları bir yolculuktur o.

Bir biletle aynı coğrafyada istediğin ülkeye kısıtlama olmadan seyahat edebilme hakkıdır özgürlük.

Bütünleşmiş dünyada kalkan sınır ve engellemelerle beraber korkulan, korkutulan toplumların aslında onca farklılığa rağmen ne kadar da birbirilerine benzediklerini görmek için yaratılan bir fırsattır benim yolculuğum.

Kabuğumdan çıktığım anda atacağım ilk adım tüm Avrupa’ya, tüm dünyaya, en önemlisi de kendime bakışımı sağlayacak, hiç görmediğim bir profille karşılaştıracaktır benliğimi.

Oturduğumuz yerden ezbere konuştuğumuz, dayatılan, ezberletilen bilgileri yaşanmışlıklarla bozabilmek için güzel bir deneyimdir yolculuğum.

Hiç kuşkusuz hayal etmek bu yolculuğun ilk adımı. Ancak hayal etmekten korkmaktan vazgeçebilirsek, içine sıkıştığımız o kalıplardan bir şekilde çıkmayı başarabilirsek işte o gün bizi bekleyen dünyaya adım atabilme şerefine ulaşabilmiş olacağız.

Unutmamak gerekir ki dünyadaki en büyük kazanımlar birer hayalle başlamış sonuçlar ise başta hayali kuran olmak üzere tüm insanlığı etkileyecek büyüklüğe ulaşmıştır. Bu yüzden hayal kurmaya yetecek heyecanla sımsıkı sarılmak gerek hayata.

 

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like