Hayat Gezince Anlam Kazanıyor

beyhan-coskun-izlanda

Uluslararası bir firmada ürün geliştirme mühendisi olarak çalışan Beyhan Coşkun, her tatilini yeni yerler görmek için değerlendiriyor. Deneyimlerini Süper Gezginler adlı web sitesinde paylaşan Coşkun, ‘Hayat gezince anlamlı’ düşüncesinde.

En büyük hobisi seyahat etmek olan Beyhan Coşkun, İstanbul’da uluslararası bir firmada ürün geliştirme mühendisi. Seyahat ettiği anlarda iş dünyasının tekdüzeliğinden uzaklaşan Coşkun, her tatilinde yeni yerler görme çabasında. Gezdiği yerlerin fotoğraflarını arkadaşlarıyla e-posta üzerinden paylaşan Coşkun, seyahat sıklığı artınca deneyimlerini SuperGezginler.com web sitesine taşımaya karar vermiş. Seyahat etmenin kendisi için zevkli geçirilen zaman dilimi olduğunu söyleyen gezgin, planlamadan uçak yolculuğuna kadar her anın tadını çıkarıyor.

super-gezginler-beyhan
Beyhan Coşkun

Seni çok kısa tanımak istesek?

Merhaba, Ben Beyhan Coşkun. İstanbul’da yaşıyorum. Özel sektörde Ürün Geliştirme Mühendisi olarak çalışıyorum. Müzik, fotoğraf, yüzme, sinema başlıca hobilerim. En büyük merakım ise seyahat etmek. Hayat benim için gezince güzel ve anlamlı oluyor. Gezdiğim zamanlarda iş hayatının monoton ve sıkıcı ortamından uzaklaştığımı ve yaşadığımı hissediyorum. Olanaklarım ölçüsünde her tatilimde yeni yerler görmeye ve tekdüze yaşantımdan uzaklaşmaya çalışıyorum.

Seyahat tutkusu hobiden daha öteye nasıl geçti?

Gezdiğimiz yerlerin fotoğraflarını daha önce mail olarak arkadaşlarımızla paylaşıyorduk ama Güney Amerika ve Çin’e gitme fırsatını bulunca farklı bir şeyler yapmak istedik. Benim istediğim, gezmeyi seven insanlarla iletişim kurabilmek ve gezi anılarımızı, deneyimlerimizi gezginlerle paylaşabilmek.

beyhan-coskun-izlanda
İzlanda

Deneyimlerini Süper Gezginler ismiyle paylaşıyorsun, bu isim nereden çıktı?

Süper Gezginler ismini kızım koydu. Süper geziyoruz, blogumuzun ismi Süper Gezginler olsun dedi.

SüperGezginler.com bloguna girenleri neler bekliyor?

Gezdiğimiz yerlerle ilgili bol bol fotoğraf paylaşmaya çalışıyoruz. Gittiğimiz yerleri detaylı bir şekilde anlatmaya çalışıyoruz. Her hafta yeni paylaşımlar yapıyoruz.

[button color=”” size=”” type=”square” target=”” link=””]

En’leri & İlk’leri

En sevdiği yurt içi destinasyon: Mersin ve Kapadokya

En sevdiği yurt dışı destinasyon: Peru ve Japonya

Şu an bileti olsa gideceği ilk yer: Avustralya

İlk yurt dışı seyahati yaptığı yer: Paris

En son seyahat ettiği yer: Umman

[/button]

Seyahat etmenin zorlukları neler?

Seyahat etmek benim için zevk olduğundan, hiçbir şeyi zor gelmiyor. Aksine, aylarca ofiste masa başında oturmak çok zor geliyor. Seyahat için hazırlıklar yapmak, haritaları incelemek, otel seçmek, uçuşları listelemek gibi şeylerin hepsini büyük bir keyifle yapıyorum.

super-gezginler-peru
Peru

Bazıları için saatlerce uçmak zor gelebilir ama ben onu da seviyorum. Birkaç film seyredip, biraz uyuyunca vaktin nasıl geçtiğini anlamıyorum.

Seyahatlerinde unutamadığın ve özellikle paylaşmak istediğin bir anın var mı?

Singapur’da Little India bölgesinde gezerken sıcaktan ve yorgunluktan dolayı gruptan ayrıldım. Bilindik bir hamburgercide oturup, dinlenmek ve bir şeyler yemek istedim. İçeri girip, cheeseburger istedim. Kasadaki kız olmadığını söyledi. O zaman bir hamburger olsun dediğimde çok sert bir şekilde satmadıklarını ve yalnızca tavukburger olduğunu söyledi. Hamburgercide hamburger nasıl olmaz dedim ama neyse, neden bu kadar tepki gösterdiklerini de anlamadım o anda. Diğer grup üyeleri ve rehberimiz geldiğinde olayı anlattım. Herkes gülmeye başladı. O bölgede Hintliler yaşadığından ve inekler kutsal sayıldığından böyle davranmışlar.

beyhan-coskun

Bir diğer unutamadığım anım ise, Uzakdoğu’ya giderken uçağımız Bahreyn’den havalandıktan 10 dk. kadar sonra Pilotumuz anons yerine dua etmeye başladı. O anda yaşadığım korku dolu birkaç dakikayı hala unutamam. Uçak düşüyor zannetmiştik. Sonra baktık uçakta herkes ve her şey normal. Bizim uçtuğumuz havayollarının sıradan bir uygulamasıymış.

Son olarak söylemek istediklerin?

Yeni gezmeye başlayanlar için grupla ve turla gezmeye başlamalarını tavsiye ederim. Tur rehberleri gidilen yerleri daha önce defalarca gezdiklerinden bilgileri ve tecrübeleri çok fazla oluyor. Gidilen yerle ilgili önceden mutlaka araştırma yapsınlar. İnternet üzerinden gidilecek şehirle ve kültürle ilgili bilgiler edinsinler. Kalınacak yerin ve şehrin haritasını incelesinler. Otelden, şehir merkezine ve gezilecek yerler arasında ulaşım nasıl sağlanacak bunlara bakmakta fayda var.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like