Hazırlıklara Başlayın İstanbul’a Gidiyoruz

Ülkemizin en önde gelen, en gelişmiş ve en çok tanınan şehri olan İstanbul, hemen herkes tarafından oldukça beğenilen bir şehirdir. Tarihiyle, kültürüyle, insanıyla ve daha sayamadığımız pek çok sebebi ile kendine has bir havası vardır. Oldukça kalabalık bir nüfusa sahip olmasından dolayı kültürel anlamda çeşitlilik görülmektedir.

Ülkemizde bu büyük ve güzel şehrimizi ziyaret etmeyen yok diye düşünüyorum. Sizce yanlış mı düşünüyorum? Geçmişten günümüze çok sayıda üzüntüyü ve mutluluğu, savaşı ve barışı, varlığı ve yokluğu içerisinde barındıran İstanbul, Dünya açısından da önemli bir jeopolitik konuma sahiptir. İstanbul’un tarihi oldukça eski dönemlere dayanması, bu şehrin çok sayıda savaşa şahitlik etmesi ve farklı medeniyetlerin egemenliği altında olması, şehri tarihi açıdan oldukça zengin kılmıştır.

Yaşadığımız yüzyılda çok farklı sebeplerden dolayı insanların seyahat ederken tercih ettikleri şehir İstanbul olmuştur. Sağlık, eğitim, sanat, turizm, spor ve daha pek çok nedenden dolayı İstanbul her yıl milyonlarca misafirine ev sahipliği yapmaktadır. Bu durum İstanbul’ un ekonomik ve sosyokültürel anlamda gelişmesine vesile olmuştur. Özellikle sahip olduğu boğazı ile Dünya açısından son derece önemli bir stratejik konuma sahiptir.

İki kıtalı şehir, Avrupa ve Asya üzerinde kuruludur. İstanbul hakkında ve tarihi ile ilgili yeterince bilgi verdiğimize göre sıra geldi bu kusursuz kentin gezilecek yerlerine göz atmaya. Daha önce hiç İstanbul’a gitmemiş birisi için oldukça kalabalık ve sıkıcı bir şehir gibi gelebilir. Fakat şehrin ruhu insanın içine işlediği için kalabalık veya diğer sorunlar problem teşkil etmiyor. Konuyu daha fazla uzatmadan gelin İstanbul da nerelere gidebilirsiniz, neler yapabilirsiniz ve nasıl vakit geçirebilirsiniz bunları konuşalım…

İstanbul’da Gezilecek, Görülecek Yerler

İstanbul’da gezilecek ve görülecek yerlere değinmeden önce şunu söylemekte fayda var, İstanbul’u en iyi İstanbul’da zaman geçirerek anlarız. İstanbul ile ilgili ne kadar kitap okursanız, film izlerseniz izleyin şehrin muazzam yapılarını ziyaret etmek kadar etkileyici olmayacaktır. Roma ve Osmanlı dönemlerinde bu iki imparatorluğa da başkentlik yapan İstanbul, çok sayıda mimari eser barındırmaktadır.

İstanbul’a seyahat etmeden önce gidebileceğiniz yerlerle ilgili geniş yelpazeli bir araştırma yapmanız seyahat sonrası hızlı hareket etmenize ve zamandan tasarruf etmenize imkân tanıyacaktır. Gideceğiniz dönemin hava durumuna göre yanınıza kıyafet almayı da ihmal etmeyin. Gelelim İstanbul’un belli başlı bilinen mekânlarına.

 • Topkapı Sarayı
 • Sultanahmet Meydanı
 • Sultanahmet Camii
 • Yerebatan Sarnıcı
 • Ayasofya
 • Taksim Meydanı
 • İstiklal Caddesi
 • Süleymaniye Camii
 • Dolmabahçe Sarayı
 • Aya İrini Kilisesi
 • Ahrida Sinagogu

Daha pek çok ismini sayamadığımız birbirinden güzel yapı, sizleri ziyaret etmeniz için bekliyor. Hangi ülkede veya hangi bölgede yaşarsanız yaşayın günümüzde çok rahat ve kolay bir şekilde İstanbul’u ziyaret edebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey gerçekten şehri görmek istemek…

Ülkemizden ve yurtdışından her yıl milyonlarca ziyaretçi ağırlayan bu eşsiz şehir, ziyaretçilerini son derece derinden etkilediği için gelenin tekrar gelmek istediği bir şehirdir. İzmir de veya İzmir’e yakın bir yerde yaşıyorsanız İzmir İstanbul uçak bileti alarak İstanbul’un tarihi mekânlarını yerinde ziyaret edip, boğaza karşı çayınızı yudum yapabilirsiniz. İstanbul’un gelişmiş ulaşım ağı sayesinde nerede yaşarsanız yaşayın, şehre kolay bir şekilde seyahat edebilirsiniz.

Aydın’da ikamet eden birisi Aydın’da havaalanı olmadığı için, İzmir’den alacağı İzmir İstanbul uçak bileti ile çok kısa sürede İstanbul’a ulaşımını sağlayabilir. Her yaşta ve her dönem de ne olursa olsun İstanbul’u ziyaret etmeniz size tarifsiz tecrübeler katacaktır.

Birlikte İzmir’i Keşfetmeye Ne Dersin?

Ülkemiz bulunduğu coğrafyadan ötürü günümüze kadar birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Özellikle bazı şehirlerimiz var ki çok daha ehemmiyete sahiptir. İşte bu şehirlerimizden birisi olan İzmir’e değineceğiz. Bulunduğu konumundan dolayı tarihte pek çok devlet için önemli bir şehir olan İzmir’in bu özelliği hala devam etmektedir. Gerek limanı gerekse doğal güzellikleri ile olsun her yıl milyonlarca insanın ziyaretçi akınına uğramaktadır.

Tarihi Kemeraltı Çarşısı, İzmir

Her ne kadar yoğun bir ziyaretçisi olsa da ülkemizde İzmir’de hiç bulunmamış çok sayıda insan vardır. Umarım sende onlardan birisi değilsindir. İzmir’e bugüne kadar hiç gitmediysen dert etme. Bu yazımdan sonra bavulunu toplayıp, İzmir uçak bileti alarak bu güzel şehrimizi ziyaret etmek için yola koyulmaya ne dersin? İçinde bulundurduğu müzeleri, tarihi camiler ile kilise, sinagog, tarihi mimariler ve antik kentler ile sizi fazlasıyla tatmin edecek bir tatil bekliyor.

İzmir’e yakın veya uzak fark etmez nerede yaşarsanız yaşayın bu şehri görmeden ölmemek gerek. Özellikle birbirinden güzel tatil ilçeleri ile her yıl yurtiçi ve yurtdışı milyonlarca turiste ev sahipliği yapmaktadır. Gelişmiş turizminden dolayı bölgede ekonomik anlamda bir kalkınmada söz konusu. Sadece tatil için değil, turizm sezonlarında iş için de İzmir ve ilçelerini ziyaret edebilirsiniz.

Yazı denizde geçirmek ve İzmir’in lezzetli sebze yemeklerini tatmak sizlere unutulmaz deneyimler yaşatacaktır. Önümüzdeki yaza tatil planınız varsa ve bu planın içinde İzmir yoksa hemen ekleyin derim. Eminim pişman olmayacaksınız. Ülkemizin gözde turizm merkezlerinden İzmir misafirperverliğiyle de son derece dikkat çeken bir yapıya sahiptir. Eşinizle, ailenizle, sevgilinizle veya arkadaşınızla kimle olursa olsun, tatil planı yaptığınız kişi veya kişilerle İzmir´e uğramayı sakın unutmayın.

Alaçatı’da canlı müziklere, Urla’da sahilde, Sığacık’ta Kale İçine ve Şirince’nin tabiat ortamına uğramamanız sizin için büyük bir kayıp olacaktır. Kent merkezinde bulunan mekânlar, özellikle her yaştan kesime hitap etmektedir. Gençlerin eğleneceği gece kulüpleri, çocukların oyun oynayabileceği geniş parklar ve yaşlılar için ise kafalarını dinleyebileceği sakin koylar… Hepsi birbirinden güzel bu mekânlara kiminle giderseniz gidin eğlenmeden ve güzel bir ziyafet çekmeden dönmeyeceksiniz diyebilirim. Daha fazla zaman kaybetmeden İzmir tatil planına başlayın derim.

Alaçatı, Çeşme, İzmir

Kampanyaları Takip Ederek Ucuz Uçak Biletine Sahip Olabilirsiniz

İnsanların zamanını doğru kullanabilmesi için planlı ve programlı bir hayat sürmesi gerekir. İş toplantısı, sağlık seyahati, eğitim seyahati veya turizm nedeni ile her yüz milyonlarca insan seyahat etmektedir. Bu seyahatlerin önemli bir kısmı havayolu ulaşımı ile karşılanmaktadır. Ülkemizde de milyonlarca insan seyahat ederken hava ulaşımını tercih etmektedir.

Hava ulaşımına bu derece fazla talep olması dolayısı ile yılın belirli dönemlerde havayolu şirketleri kampanya ve çekiliş yaparak insanların dikkatini çekmektedir. Seyahat etmeyi planladığımız veya ileri bir tarihte seyahat etmeyi düşündüğümüz yer için, önceden satın alacağınız uçak bileti maliyet anlamda sizi kâra sokabilir.

Bu durum da ucuz uçak bileti almanız ekonomik anlamda tasarruf edeceğiniz anlamına gelmektedir. Gitmeyi çok istediğiniz bir ülkeye çok önceden yapacağınız bilet alımı veya kampanyaları takip etmeniz ucuz uçak bileti almanıza ortam hazırlayacaktır. Günübirlik yapacağınız seyahatler ile kısa bir zamanda pek çok yeri gezmenize olanak tanır.

Hafta sonu kahvaltı için Gaziantep’e gidip doğal köy kahvaltısı yaptıktan sonra, öğleni Hatay’ın dillere destan mutfağın da bulabilirsiniz kendinizi. Akşam saatlerinde ise daha canlı ve hareketli bir ortam isterseniz İstanbul’un birbirinden güzel mekânları sizleri bekliyor olacak.

Nereye giderseniz gidin unutmamanız gereken şey bol bol anı biriktirmek olacak. Gittiğiniz hemen her yere güzel dakikalar geçirin. Bol bol fotoğraf çekinip, hatıra kalması için hediyelik eşyalar alın. Seyahatiniz bittikten sonra eve dönüş yolunda yaşadıklarınızı tebessümle anlatmanız için dilediğinizce eğlenmeye bakın.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like