Hopa’dan Batum’a Kimlikle Geçiş

Gurcistana-Kimlikle-Gecis

Gürcistan, Türk vatandaşlarının kimlikle seyahat edebildiği ülkeler arasında. Türk vatandaşlarının Gürcistan’a yaptıkları seyahatlerde en çok kullanılan geçiş noktası ise Artvin’in Hopa ilçesinde bulunan Sarp Sınır Kapısı.

Artvin’in Hopa ilçesinden Batum’a geçmek isteyenler, karayoluyla Sarp Sınır Kapısı üzerinden Gürcistan’a giriş yapıyor.

Türkiye ile Gürcistan arasında Aralık 2011’de başlatılan kimlikle geçiş uygulaması, geçen süre içerisinde birden çok kez revize edildi. Son yapılan düzenlemeyle kimlikleriyle Gürcistan’a seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının gümrükte kimliğini göstermesi, 150 TL harç pulu ödemesi ve giriş-çıkış formu doldurması gerekiyor.

Gurcistan-Kimlikle-Gecis
Sarp Sınır Kapısı’ndan Gürcistan tarafına bakış

Gürcistan’a seyahat eden 10 Türk vatandaşından 9’u Sarp Sınır Kapısı’nı kullanarak geçiş yapıyor. İki ülke arasında en önemli geçiş noktası, ticaret hattı ve karayolu özelliği taşıyan bu güzergah kimlikle geçişlerle birlikte ciddi bir yoğunluk yaşıyor.

Hopa’dan Batum’a Kimlikle Nasıl Geçilir?

1. Giriş-çıkış formu doldurun

Sarp Sınır Kapısı’nın Türkiye tarafındaki bankolarda verilen giriş-çıkış formunu doldurun. Form üzerinde ad-soyad, TC Kimlik no, cinsiyet ve doğum tarihi sütunları bulunuyor. Bu alanların eksiksiz doldurulması gerekiyor.

2. Yurt dışı çıkış harç pulunu alın

Maliye veznesi ya da polis tarafından 150 TL karşılığında verilen yurt dışı çıkış harç pulunu alın. Bu pul giriş-çıkış formunun üzerine yapıştırılıyor.

Sınır kapısındaki yoğunluktan etkilenmemek için yurt dışı çıkış harcını bankalara yatırıp dekontu yanınızda getirebilirsiniz. Bankaya para yatırma işlemlerinde pasaportsuz, kimlikle çıkış yapacağınızı belirtmeniz gerekiyor.

Batum-Kimlikle-Gecis
Maliye Bakanlığı veznesinden yurt dışı çıkış harç pulu ile giriş-çıkış formunu alabilirsiniz

3. Türk polis kontrol noktasına geçin

Giriş-çıkış formu ve yurt dışı çıkış harcı sürecini tamamlayan yolcuların güvenlik kontrolü ve polis kontrolüne geçmesi gerekiyor. Yolcu beraberindeki eşyalar x-ray kontrolünden geçtikten sonra, polise kimliğiniz (yeni tip kimlik belgesi olmak zorunda), giriş-çıkış formunuz ve yurt dışı harç pulunuzu ibraz ediyorsunuz.

Bilgisayar ortamında yapılan sorgulamanın ardından yurt dışına çıkışta bir engeliniz olmadığı takdirde kontrolü yapan polis elinizdeki formun çıkış bölümünü damgalıyor. Elinizdeki formla ve eşyalarınızla birlikte yürüyerek Gürcistan tarafına geçiş yapıyorsunuz.

4. Gürcü polis kontrol noktasına geçin

Gürcistan tarafına geçtikten sonra Gürcü polisine elinizdeki giriş-çıkış formu ve TC kimliğinizi vererek giriş işlemini yaptırabilirsiniz. Bu aşamada kontrol bankosunda yer alan kameraya bakmanız ve kaydınızın alınması işlemi yapılıyor.

Ülkeye girişinizde bir sorun yoksa elinizdeki formun giriş bölümü damgalanıyor ve güvenlik kontrolü bölümüne ilerlemeniz isteniyor. Gümrük görevlileri Gürcistan’a giriş yapan bazı yolcuları rastgele arıyor.

Elinizdeki eşyalar ve çantaların x-ray cihazına konulmasının yanında üzeriniz de aranabilir. Arama sürecini tamamladıktan sonra Gürcistan’a resmen giriş yapabilirsiniz.

5. Giriş-çıkış formunu asla kaybetmeyin

Kimlikle geçişlerde geçişi sağlayan en önemli belge giriş-çıkış formu. Bu formun seyahat süresi boyunca saklanması, Gürcistan’dan çıkıp Türkiye’ye geri dönene kadar kaybedilmemesi gerekiyor.

Gurcistana-Kimlikle-Gecis
Sarp Sınır Kapısı

Batum’a Kimlikle Geçişlerde Bunları Unutmayın!

1. Gürcistan’da kalış süresi

Türk vatandaşları Gürcistan’a yapacakları seyahatlerde, ülkeye ilk giriş tarihinden itibaren 1 yıl boyunca vizesiz seyahat hakkına sahip. 8 Haziran 2015’te başlayan bu uygulama ile daha önce 90 gün olan kalış hakkı 1 yıla çıkarıldı. 1 yıldan fazla bu ülkede kalmak isteyenlerin Gürcistan Ankara Büyükelçiliği ya da konsolosluklarından vize başvurusu yapması gerekiyor.

2. Kimlikle geçiş iki ülkeyi kapsıyor

Gürcü ve Türk vatandaşlarının TC kimlik kartlarıyla seyahatleri yalnızca bu iki ülke arasında geçerli. Üçüncü ülkelere geçiş yapmak isteyenlerin yanlarında pasaport taşıması zorunlu. Türk vatandaşları 1 Eylül 2019’dan itibaren sadece yeni tip kimlik kartıyla geçiş yapabiliyor.

3. 18 yaşından küçüklerin geçişi

Kimlikle Gürcistan’a seyahat edecek 18 yaşından küçük Türk vatandaşlarının anne ve baba ile birlikte seyahat etmesi ya da yanlarında bulunmayan anne-babanın yazılı izin belgesinin sunulması gerekiyor. İzin belgesinin noterden tasdikli olması zorunlu. İster bebek ister 15 yaşında olsun çocukların tamamının kimliklerinde fotoğraf olması şart. Fotoğrafsız kimlikle geçiş yapılamıyor.

4. Seyahatte kimliğimi kaybedersem ne olur?

Yalnızca kimliğiyle seyahat eden Türk vatandaşlarının bu seyahatte kimliklerini kaybetme olasılığına karşı Türkiye’nin Tiflis Büyükelçiliği ve Batum Başkonsolusluğunda geçici pasaport verme işlemi yapılıyor.

Gürcistan seyahati sırasında kimliğini kaybedenlerin bu iki temsilcilik aracılığı ile geçici pasaport alabilmeleri için yanlarında fotoğraflı ehliyet, öğrenci kimliği, kurum kartı gibi belgeleri taşımaları öneriliyor.

Sarp-Sinir-Kapisi

5. Batum’a araçla geçiş

Gürcistan’a seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları kendi isimlerine kayıtlı araçlarıyla geçiş yapabiliyor. Bu geçişlerde Gürcü trafik sigortası yaptırmak zorunlu.

Kendi adlarına kayıtlı olmayan bir araçla seyahat etmek isteyenlerin araç sahibi tarafından verilmiş araç kullanma vekaletnamesi ve bu vekaletnamenin Gürcistan’ın Türkiye’deki temsilciliklerinde onaylanmış İngilizce ya da Gürcüce tercümesini bulundurmaları gerekiyor.

🚘 Göz At: Gürcistan ve Batum’a araçla geçiş

6. Geçişlerde taşınabilecek para miktarı

Gürcistan’a geçişlerde Türk vatandaşlarının yanlarında 30 bin Lari veya üzerindeki tutara denk gelen Türk Lirası/döviz bulundurmaları halinde, bu tutarın sözlü ya da yazılı olarak gümrük memuruna beyan edilmesi gerekiyor.

Beyan edilmeyen yüklü tutardaki nakit nedeniyle hapis ya da para cezası uygulaması yapılıyor.

7. Abhazya ve Güney Osetya damgası kabul edilmiyor

Gürcistan’a seyahat eden vatandaşların pasaportlarında Abhazya ve Güney Osetya’ya seyahat edildiğini gösteren damga ya da mühür olması halinde hapis ya da para cezası uygulaması yapılıyor.

Kimlikle geçiş uygulamasının başlamasının ardından Türk seyahat severlerin en çok tercih ettiği destinasyonlardan birine dönüşen Gürcistan’a Sarp Sınır Kapısı’ndan kimlikle 150 TL karşılığında geçiş mümkün. Alkol, yeme-içme, sigara ve konaklama fiyatlarının uygun olduğu Gürcistan’ı keşfetmek için pasaporta ihtiyacınız yok.

 1. Salih Karakoç says:

  merhaba cevaplarsanız sevinirim anne babası yanında 6 aylık çocuk ile gideceğiz batuma kimliğinde fotoğraf yok alırlar mı bilginiz yoksa net bilgi için nereyi aramalıyım şimdiden yanıtınız için teşekkürler

 2. Uğur mert kalın says:

  Merhaba benim kimliğimde ıslak imza yok 15 yaşında çıkarttığım için Batuma geçmede sıkıntı yaratır mı

 3. Merhaba Bugra Bey,

  Benim cift vatandasligim var, hem Almanya hem Turkiye. Askerlik icin celbim geldi ama erteleyemdim ve parali da yapamadim, o yuzden de suan asker kacagiyim ve araniyorum. Eger Gurcistan a Almanya pasaportu ile giris ve cikis yaparsam, havalimaninda Gurci polisler benim hakkimda bir islem yapar mi veya Turkiye yi bilgilendirir mi?

  Simdiden tesekkurler

 4. Selamlar

  Bu vize kurallari ile ilgili net bir bilgi bulamadım. Örneğin ben 3 ay batumda kalıp 10 gün Türkiyeye dönsem tekrar Batuma geldiğimde 1 yıl daha mı çıkmadan kalabiliyorum ?

  Her gir çık yaptığımızda 1 yıl kalış sıfırlanıyor mu ?

 5. Merhaba 17 yaşındayım. Bordo pasaportumla muvafakatname olmaksızın Batum’a geçebilir miyim? Çünkü Pasaport kanununda ve EGM’nin sitesinde mantıken pasaport alırken anne-baba muvafakat verdiğinden ekstra muvafakatname belgesi gerekmediği tarzında bir yazı okudum. Bilginiz var mı yada nereyle iletişime geçip öğrenebilirim?

 6. Ramazan Güneş says:

  Merhaba,
  2 yaşında bebeğimiz ile geçiş yapabilir miyiz ? Ben ve annesi yanında olacak, ama kimliğine henüz fotograf yok haliyle.
  Teşekkür ederiz.

 7. Biraz önceki soruma devam ediyorum. Eğer babasından vekalet gerekiyorsa onunla direk kapıdan geçebilir miyiz yoksa Gürcüye çevirtmemiz gerekiyor mu?

 8. Merhaba 3 yaşında çocuğumla babası yanımızda olmadan Batuma giriş yapabilir miyiz? Babasından vekalet vs. olması şart mı?

 9. Merhaba, eşimin kimlik kartı yeni fakat birkaç ay önce evlendik ve evlendikten sonra tekrar bir değiştirme yapmadı kendisi. Dolayısıyla kızlık soyadı bulunuyor kimliğinde. Bu bir sorun yaratır mı? Şayet sorun yaratırsa yanımızda aile cüzdanı bulundurmamız bu sorunu çözer mi? Çok teşekkür ederim şimdiden.

 10. Merhabalar
  Mahkeme kararı ile yurt dışına çıkma yasağım var pasaport verilmiyor. Kimliğim ile Batum’a giriş yapabilirmiyim bilgisi olan varsa yardımcı olabilir mi ?

 11. Kemal İkitelli says:

  Gürcistan’a pasaport ile giriş yapacaksam ayrıca giriş-çıkış belgesi veya başka bir belge doldurmak gerekiyor mu?

 12. Merhaba benim 6 yaşında bir cocugum var fakat kimliği eski tip bizimkiler yeni tip Gürcistan’a girişte sorun olur mu

   1. merhaba Batum’a uçak ile pasaportla çocuklarımızla giriş yapabilir miyiz? yeni kimlikleri çıkarırken resim gerekmiyor 18 yaşına kadar dediler bizde koymadık ama şimdi 18 yaş altından resimli kimlik isteniyor.Sadece pasaport göstersek yinede sorun olur mu ? Bu konuda bilginiz varsa öğrenmek isterim.Teşekkür ederim şimdiden.

 13. bugra bey merhabalar 18 yasından kucuk kardeşim ile birlikte geçiş yapabilirmiyiz tc kimligi ile illa anne babadan noterden kagıtmı almamız lazım ?

 14. Merhabalar şuan kesinleşmemiş cezam var pasaport orda kalmayı yasamayi düşünüyorum bir sorunla karsilasirmiyim birde denetim orda devam edebiliyormuyum sorun olurmu

 15. Buğra bey size bir sorum olacaktı ben 17 yaşındayım Batum turuna katılmak istiyorum kimliğim yeni kimlik ama annem babam ayrı annem ceza evinde babamın ise arantisi var benim soy adim öz babamın üstüne ama vekaletim annemde noterden o imza atabiliyor mu ?

 16. gürcü vatandaşıda kendi kimlik kartı ile türkiyeye girebiliyormu ? ayrıca istinaf mahkemesinde kesinleşmemiş cezam var geçişte bir problem yaşarmıyım ? 1 sorum daha olucak adli para cezası olan kişiler çıkışta problem yaşarmı

 17. Yani; Amerika uçağından indikten sonra; Türk vatandaşı olduğum için Gümrükte Gürcü polisine Türk kimliğimi gösterip, giriş yapabilir miyim? Ardından verilen form ile Gürcistan gezimi tamamladıktan sonra, Türkiye’ye yine kimlikle giriş yapabilir miyim? Bin durumda nasıl işliyor kurallar bilgilendirebilir iseniz çok mutlu olurum.

 18. Merhabalar; Amerika’dan Gürcistan’a gidiş dönüş bilet fiyatları çok daha uygun. Bir sebeple Türk kimliğim ile Gürcistan’a seyahat edip, 2 gün Batum’u gezmek, ardından karayoluyla Karadeniz turu yapıp Tatilimi devam ettirmek istiyorum. Ardından Batum’dan Türkiye’ye geçiş yapmak istiyorum. Bu durumda Türkiye vatandaşı ve Amerika oturumlu biri olarak, Sınır kapısında sadece Türk kimliğimi göstermem yeterli olur mu? Bu yol üzeri gelenler için Pasaportlu kontrol mü olmalı? Çok teşekkürler

  1. merhaba söylediğiniz gibi amerika dan gurcistan gdip oradan sarp sinir kapisinda turkiye giris çıkış yaptinizmi amerikan oturumunuz olduğu icin turkiyede geçişte pasaport istedilermi sizden çünkü bizde amerika batum gezip oradan turkiyede geceyiz sadece turk kimliği yeterlimi yoksa amerika geldiginiz icin üçüncü ülke diye pasaport gostermeliyiz tesekuler eğer cevap verirseniz bizde temmuzda ucak bilet aldik gurcistan tesekuler

 19. Burak Kaymakci says:

  Gürcistana giriş çıkış yaptıktan sonra aldığımız belgeyle yurt dışından gelen bir telefonu kendi üzerimize kayıt ettirebiliyor muyuz?

 20. Ersin patlak says:

  Merhaba Buğra kardeşim .benim 1 sene hapis cezası var ama İstinaf da yani itirazda.daha onaylanması.batuma çıkmam da engel olurmu.ve birde batumda is olanakları nasıl.calisabilirmiyim.mail adresime gönderirseniz sevinirim.yada watsap 0552 532 58 38.saygilar Teşekkürler.cvp beklicem.yardimci olursaniz sevinirim

 21. mrb esim 6 ve 2 yaslainda cocuklatimla batuma gitmeyi dudunuyiruz fakat 2 yasindaki oglumun kimligi kayip gecici kimlikle girebilir mi acil cevaplarsaniz sevinirim

 22. Atilla Ersöz says:

  Merhaba. TL ile Gürcistan parası dönüşümünü Batum damı, yoksa Türkiye demi yapabilirim. Yani Gürcü parasını nasıl alabilirim ?

 23. Kardeşimle birlikte eşim ve kizım batuma gecmek istiyoruz. Bizim kimlikler yeni yalnız kardeşimin eski ehliyeti kullanabilir miyiz bir de araba abimin üzerine 1.dereceden ama yine de vekalet almak gerekiyor mu

  1. Yeni kimlik ya da pasaport dışında bir belgeyle geçiş mümkün değil. Eski kimlikler (nüfus cüzdanı) 1 Eylül’e kadar geçişlerde kulanılabiliyor. Araç sizin üzerinize değilse vekalet almak zorundasınız.

 24. ben batuma arkadaşlarla gitmek istiyorum gezmek için 2 günlüğüne ama yurt dışı yasagım var sorun yaşarmıyım kapıda

 25. Merhabalar,geçtiğimiz Ramazan bayramında sınırdan geçerken araç başına Gürcistan’a giriş ücreti olarak 300$ istemişler gümrükte.Bu olayın gerçeklik payı var mıdır?

 26. selamlar bugra bey benim yurt dişina(farkli bir ulke) cikmak icin batuma pasaportla giriş çıkış yapmam gerekli bir gunde bir kac kez giriş çıkış yapilabiliyor mu 3 kez giriş cikis yapmam lazım bir gunde iki kez giriş çıkış yapsam ve birde ertesi gun veya gece yapsam problem yaratirlar mi saygilarimla

  1. Merhaba, normal şartlarda gün içerisinde giriş-çıkışla ilgili bir kısıtlama yok. Ancak giriş-çıkış sırasında yanınızda gümrüğe aykırı mal taşıması yaparsanız dikkat çekebilirsiniz. Limitleri aşmadığınız sürece sorun yaşayacağınızı sanmıyorum.

 27. 6 yasinda oglum var. Eskinesimle bosandim ama mahkeme karariyla velayet bana ait. Turkiyeden cikista veya gurcistana giriste sorun yasar miyim?

 28. Merhaba buğra bey ben nisanın sonunda batuma gitmeyi düşünüyorum. Biri 1.5 diğeri 3 yaşında iki çocuğum var birinin kimligi yeni ama 3 yaşında olanın kimligi ile benim kimliğim eski kimlik birde çocuklarının kimlik üstünde fotoğrafı yok. Babaları gelmeyecek sadece ben olacağım. Geçişte sorun yasarmiyiz

 29. Merhaba,
  Gürcistan’da araç kiralama ile ilgili bilginiz var mıdır?
  Sınır kapısından geçtikten sonrası için, en yakın nereden araç kiralama yapılabilir ve nelere dikkat etmek gerekir?
  Teşekkürler.

  1. Merhaba,

   Sınırı geçer geçmez birkaç tane araç kiralayabileceğiniz ofis var. Fiyat karşılaştırması yapın mutlaka. Şehir merkezinde de araç kiralayacağınız ofisler var. Araç kiralarken mutlaka full sigorta yaptırmanız gerekiyor. Aksi takdirde en küçük bir çizik için bile yüksek miktarda ücret istenebiliyor. Trafik kurallarına uyduğunuz takdirde bir sorun yaşamazsınız.

 30. İki çoçuğum var bir 4 diğeri 8 yaşında ailemle batuma araba ile gideceğim. Şimdi anne baba yanında olmadan çoçuk lar sınırdan geçemiyor. Ama arabada da sadece soför olması isteniyor. Eğer eşim çoçuk lar la sınırdan yürüyerek geçmeye kalksa ben olmadan geçemeyecek. Eğer araba ile ailecek geçmemize izin vermezlerse ne yapa bilirim.

 31. monteleyici55 says:

  selamlar mavi kartım var türk vatandaşı değilim mavi kartımla giriş yapabilir miyim o olmuyorsa amerikan pasaportum var onla giriş yapabilir miyim internetten baktığıma göre vize şartı yok

 32. merhaba,
  Trabzon’dan kiralık araç ile sınır kapısına gelip , sınırı geçmeden uygun olabilecek otopark var mı acaba aracı bırakmak için. sonrasında yürüyerek sınırı geçip taksi ile Batum’a gitmek uygun olur mu?
  Bir gün batumda konakladıtan sonra taksi ile sınıra dönüş , sınrıda yürüyerek çıkış ve otoparktan aracımızı alışımız?
  Bu konuda fkrinizi sorabilirmiyim teşekkürler.
  Ferhat

  1. Sarp Sınır Kapısı’nın Türkiye bölümü çok dar ve yoğun. Aracınızı koyabileceğiniz bir otopark yok maalesef. Hopa’da bırakıp dolmuşla sınıra gelip, sınırı geçtikten sonra dolmuşla Batum’a gidebilirsiniz.

 33. düşünen says:

  Buğra bey benim sormak istediğim 2 soru var cevaplarsanız sevinirim

  1. yurt dışına kimliğimle çıkış yaptım pasaportuma işletmedim sadece kimlikle çıktım sonra aniden bir işim çıktı farklı bir ülkeye o an gdeceğim ülkeye pasaportumla gidip vize alabilirmiyim yada gerekli şartlar nelerdir derlermi sen kilikle gelmişsin pasaportla çıkış yapamazsın vb.bilginizi yazarsanız sevinirim

  2.yurdışı çıkışı esnasında güvenlik olarak neler var mesala parmak izi alınıyormu yoksa sadece kimliğe bakılıp öylemi geçiyorsunuz vb.bilginiz varsa yazın lütfen ohalde kalktığı için yeni giden arkadaşlar varsa onlarda yazabilir saygılar

  1. Merhaba, üçüncü ülkelere geçişte pasaportla geçiş şartı var. Kimlikle çıkış yapan kişilerin yine kimlikle ülkeye dönmeleri gerektiğini biliyorum. (Teyit için pasaport polisi ile görüşmenizi öneririm). Gideceğiniz üçüncü ülke için vize ihtiyacınız varsa vize başvurusunu oturumunuzun olduğu ülkeden yapmanız gerekiyor. (Gitmek istediğiniz ülkeyi yazarsanız ona göre daha sağlıklı bir bilgi verebilirim). En garanti yöntem pasaportunuz varsa Gürcistan’a da pasaportla çıkış yapmanız.
   Kimlikle çıkışlarda Türkiye tarafında parmak izi alınmıyor. Gürcü tarafında parmak izi ve fotoğraf çekiliyor.

 34. Merhaba 7 yaşındaki oğlumla turla Batum’a gitmek istiyorum. Babamız şehit oldu. Tur yetkilileri ölüm belgesi istedi ama öyle bir belgenin şahıslara verilmediği söylendi kurumundan şehadet belgesi yada şehit yakını kimlik yeterli olur denildi ama net bir bilgi değil. Sizin bilginiz var mı yada nereden öğrenebilirim güvenilir bilgiye? Teşekkürler

  1. Merhaba şehit yakını kimlik belgesi yeterli oluyor böyle durumlarda. En net bilgiyi Sarp Sınır Kapısı’ndaki polisi arayarak öğrenebilirsiniz. Ya da herhangi bir havalimanı polis birimini arayın, onlar da yurt dışı çıkışları konusunda deneyimliler.

  1. Merhaba, Gürcistan vatandaşı mısınız? Eğer Gürcistan vatandaşı iseniz Türkiye’de 1 yıl bulunma hakkınız var. Başka bir ülke vatandaşı iseniz Dışişleri Bakanlığı web sitesinden kontrol yapabilirsiniz.

 35. Merhaba. Batumdan İstanbula uçak biletleri bakıyorum. THY Batumdan ve Hopadan arasında çok fazla fiyat farkı vardır. Anladığım kadarıyla Hopadan bilet alınca yinede Batumdan uçacağım. Böyle yapılsam bir problem ya da engel var mı? Bu konuda bilginiz varsa paylaşabilir misiz lütfen.

  Teşekkürler

  1. Merhaba, Hopa yazan uçuşa bilet alırsanız Batum Havalimanı’na inip, otobüsle Hopa’ya geçmek zorundasınız. Doğrudan Batum’a geçme şansınız yok. Eğer çok fiyat farkı varsa Hopa’ya gelip otobüsle Batum’a geçebilirsiniz.

 36. Merhaba uçağımız akşam 18 de Artvin’de olacak gece otobüs bulabilirsiniz Batum a acil cevap beklemektwyim

 37. Bugra bey merhabalar.Sormak istediğim 3 soru var ilki sigara konusu.Ne kadar getirebiliyoruz oradan Türkiyeye. 2. Sorum ise bir nevi yurtdisina çıktığımız için telefonun mobil.verisi acik olsun veya olmasin faturamiza ek maliyet geliyor mu? Ayrica gelecekse oranin günlük internet paketi konusma tarzi şeyleri satin alabiliyor muyuz? Sormak istediklerim bu kadar cevaplarsaniz memnun kalirim teşekkürler.

  1. Merhaba, sigara konusunda durum şu şekilde: Tütün ve Tütün Ürünleri: Sigaralar 600 adet (3 karton), Sigarillolar (her biri 3 gr.dan ağır olmayan purolar) 100 adet, Puro 50 adet, Kıyılmış tütün (200 yaprak sigara kağıdı ile) 250 gram, Pipo tütünü 250 gram.

   Mobil veriyi açıp açmaksızın yurt dışında olduğunuzdan dolayı tarifenize göre ücretlendirme yaşayabilirsiniz. (SMS dahi gelse ona göre ücretlendirme yapılıyor.) Uzun süre kalacaksanız yerel hat alıp kullanmanız daha mantıklı.

 38. Merhaba
  Ben gürcistana gitmek istiyorum
  Kimliğim yeni değil ama 2012 yilinda yenilenmiş ve yipranmamis
  Giriş yapabilir miyim ?

 39. Merhaba yurtdisi arabasiyla batuma gidiyordum ve turkiyeden Cikis yapiyordum ikinci kapiya geldim ve arabayi bagladilar 100 bin tl istiyorlar . Vize almamisim 15 Tlye belgelerim eksikmis . Yardimci olurmusunuz . 15 tl nin karsiligi 100 bin tl mi,

 40. merhabalar ilk defa gideceğim bir kaç sorum olacak
  *yanımda 2 kutu ilacım var sınır kapısında sorun olur mu?
  *Gürcü kapısından geçtikten sonra batum merkeze giden minibüsler için çok yürümem gerekiyor mu ve minibüsler tren istasyonuna gidiyor mu?
  *Sınırda telefon çekiyor mu kullanabiliyor muyuz?
  *Batum da ücretsiz wi fi nerede var?

  1. İlaç sıkıntı olmuyor. Minibüsler sınır kapısını geçer geçmez ulaşılır konumda. Türk sınırını geçtiğiniz bölümde çok kısıtlı bir alanda Türk hattı çekiyor ancak risk var. Minibüsler şehir merkezine götürüyor, tren istasyonu konusunda bilgim yok. Birçok kafe ve restoranda wi-fi erişimi var.

 41. Merhaba batumda kalış sürem bittikten sonra yani 3 ay sonra turkiyeye girip tekrar batuma girebilirmiyim. 3 ayda bir giriş çıkış yaparak ülkede kalabilirmiyim

 42. Ben 29 ekimde ailece gideceğim ama 2 yaşında kızım var önün yeni tc ve yabancı pasaport var yeni tc kimlikte resim yok gümrük kabul edermi diye sordum

 43. Gürcistana kimlik ile giriş yaptıktan sonra üçüncü bir ülkeye (mesela azerbaycan) geçiş yaparken gürcü polisi bizim pasaportumuzumu yoksa girişte damgalanan kağıdımı kontrol ediyor yani o kağıdı kaybetsek problem olumu üçüncü ülke girişleri için teşekkürler…

  1. Gürcistan’a kimlikle giriş yaptıysanız giriş-çıkış kağıdı kontrol edilir. Üçüncü ülkeye çıkışta kimlik giriş-çıkış kağıdını iade eder, yeni ülkeye paspaortla giriş yaparsınız. Kağıdı kaybettiğinizde tutanak tutuluyor.

 44. Merhaba , ben yeni kimlik icin basvurdum ama postaya takildi. Gecici kimlik kagidim ve eski kimligim var. Ama eski kimligimi nufus muduru delgecle deldi. Batum a geciste sıkıntı yasar miyim

 45. Selçuk kaygisiz says:

  2 yaşında oğlum var kimliğini kaybettik ve bayram tatili olduğu için yenisini çıkaramadım sarp kapisindan kimliği olmadan batuma gecebilirmiyiz

 46. Ben ortaasya ve Uzakdoğu gezisine çıkmak istiyorum ilk Batum’a gideceğim kimlikle ve Batum’dan pasaport ile diğer ülkelere (Rusya, Kazakistan, Japonya gibi) geçmek istiyorum Batum’dan üçüncü bir ülkeye gidiş prosedürü hakkında bilginiz var mıdır?

 47. Ali Sümbül says:

  Merhaba ben orta asya ve kafkasyayı gezmek istiyorum kimlikle batuma gidip sonra oradan pasaportumla başka bir ülkeye geçişte ne gibi bir prosedür uygulanıyor bilginiz varsa paylaşabilirmisiniz lütfen?

   1. Mrbb kimliğim soğuk damgası ve fotografim net 2012 yılında yenilemistim ama ordaki fotoğrafım açık şuan kapalıyım sorun olur mu acaba batumada girişte

 48. Süleyman YİĞİT says:

  A.Buğra Tokmakoğlu

  Yorumlarınızı Dikkatlice okudum Aklımda Kalan

  Tüm Sorular Sayenizde Gitti

  Çok Teşekkür Ederim..

   1. derya pervanlar says:

    Buğra Bey tekrardan sormak istiyorum yarın Batuma gitmek istiyoruz fakat nüfus cüzdanım eski 2010 da değişmiş bir sıkıntı yaşarmıyız?teşekkürler

 49. Merhaba, türkmen bir arkadaşın istanbulda oturma iznine başvurdu red edildi. Şuan türkiyeden giriş çıkış yapması gerekiyor batuma pasaportla girip çıkabilir mi her hangi bir son olur mu? 20 ağustosa kadar çıkış yapması lazım türkiyeden.

  1. Gürcistan baş konsolosluğu ile görüştüm vize olmadan geçebiliyormuş ancak oradan türkmenistana geri gönderilme ihtimali olmaz değil mi

    1. Slm eski kimlikle hala gurcustana geçiş yapılabılırmı yeni kimliğe bas vurdum ama sanırım bayrama kadar gelmıyecek bayramda batuma gitmeyi düşünüyorum eski kimlikle gecebılırmıyım

 50. ben normalde Almanya da yaşıyorum şuan Türkiye deyim ama tc kimliğim Almanya da kaldı.
  pasaport ile Batum’a geçiş yapabilir miyim?

 51. A.Bugra Tokmakoğlu ben kamuda memurum tarım müdürlüğünde çalışıyom bu yaz karadeniz turu yapmak istiyoruz bunu yaparken gürcistan batumda 2 yada 3 gün kısmetse tatil yapmak istiyorum. 1 nci sorum orda otel yemek fiyatları nasıl 2nci sorum 15 yaş 13 yaş ve 7 yaşında 3 çocuğum var bunların kimliginde fotoğraf mecburiyeti varmı kapıda sorun çıkarmı resimleri yoksa ……….son olarak kendi aracımızla nasipse gidecegiz…???

   1. A Burak Tokmakoğlu verdiğin bilgiler için tşkler 1. türkiyede 15 yaş ve üzeri cocuklarin kimliğinde resim mecburiyeti var diye biliyom. Ama 13 ve 7 yaş Fotoğrafsız için sınırda bilemiyorum sizce sorun Çıkarmı …..???? 2…. Yeni kimlik için başvuru yapıldığında geçici kimlik yerine bir belge veriliyor acaba onunla sarp sınır kapısını Geçebilirmiyiz Sorunsuz 2 cevap lütfen…

 52. merhaba bende araçla gitmeyi düşünüyorum araç annemin adına bende vekaletname var tescil s.gorta araba alımı ve plaka vs vs sefer görev emri belgesi harç masraf pirim edemeye hakkı var yazıyor bu yeterlimi benm için

 53. Buğra bey Trabzon havalimanindan kiralanan aracla bir yere kadar gelip aktarma yoluyla batum a gecebilir miyim ?(Otobus yada tur araclari )Bildigim kadariyla batum a gecis icin aracin ustume kayitli olmasi gerekiyor.

 54. Buğra bey yeni kimlik kartları olmadan geçiş sağlayabiliyor muyuz ehliyet ile geçiş yapabilme imkanı var mı bilgilendirirseniz sevinirim

 55. Buğra Bey geçişte anne ya da babadan alınan muvafakatnamenin aslı olması gerekiyor mu? yoksa fax veya mailden alınan çıktı yeterli olur mu?

 56. Merhaba
  Benim kimligim oldukca yipranmis pvc kaplatip denicem yenisini cikarttirsamda gezi icin yetisemicek turla gidiyorum olduda beni almazlarsa ne gibi bir islem yapiyo tur sirketleri bilginiz var mi

 57. merhaba
  çin vizesi almak istiyorum bütün davetiyeler ve evraklar tamam.
  fakat hiç yurtdışına çıkmadığımdan 90 gün sonra vize çıkacağını ilettiler.
  batuma giriş çıkış yaparak pasaportuma kaşe vurdurmam 90 günlük vize engelini ortadan kaldırabilir mi?

 58. oglum 2004 kasım kızımda 2007 dogumlu. esim ve cocuklarımla gecmek istiyorum .devlet memuruyum .esim ise kendi işi var bagkurlu 1.. BANKAYA 4 KIŞİLİK ÇIKIŞ HARCI YATIRMAK 2….COCUKLARIM FOTOGRAFSIZ KIMLIKLI ve kımlik yeterlimi HEPİMİZE…. ÇÜNKİ.YEŞİL PASAPORTUM VARDI SURESİ GEÇTİ 3..YIILK IZIN BELGESİNI ALMAM YETERLİMİ DİR

  1. Devlet memurlarının yurt dışı çıkışlarında izin belgesi alma zorunluluğu kaldırıldı. Yurt dışı çıkış harcını her birey için yatırmanız gerekiyor. Nüfus kağıdı ile çıkış yapabilirsiniz. Nüfus kağıdınızın yıpranmamış olması, soğuk damgasının belirgin olması, fotoğraflarının güncel halinizle benzer olması gerekiyor.

 59. GÜMRÜK GEÇİŞLERİ HAKKINDA

  *Türkiye ve Gürcistan vatandaşlarının iki ülke arasında nüfus cüzdanlarıyla seyahat etmelerini sağlayan düzenlemenin 10 Aralık 2011’de yürürlüğe girmesiyle vatandaşlarımız, Gürcistan’a, her girişte 90 günü aşmayan seyahatleri için vizesiz ve “nüfus cüzdanı” veya geçerli pasaportlarıyla seyahat edebilirler. Bunun dışındaki kimlik kartları ile (ehliyet vs.) geçiş yapılamamaktadır.

  * Yeni kimlik kartı başvurusu yapmış olan vatandaşlarımız, Eski nüfus cüzdanı ile yurtdışına çıkış yapamamaktadırlar.

  *T.C Kimliklerinin soğuk damgasının çok belirgin şekilde görülüyor olması, yırtık, deforme ve 10 yıldan eski kimliklerin turdan önce değiştirilmesi gerekmektedir.

  *Sarp sınır geçişinde dönemsel yoğunluklardan dolayı geçiş işlemlerinde gecikme yaşanabilir, bu konuda rehberiniz gereken uyarılarda bulunacaktır.

 60. Iyi günler
  Türk nüfus kagidim eski yorumlariniza göre giriş yapamam. Ama Fransız vatandaşı yım. Turla birlikte iki günlük batuma Fransız kimlik ve pasaportumla giriş yapabilirmiyim…

 61. Serdar Özkan says:

  Merhabalar ticari minübüsle geçiç yapacağız iki arkadaş 18 kişilik.araç arkadaşin abisinin üzerine okul servisi gerekli evraklar için yardım yaparmışsınız.ikincisi mali borç yada SGK borçlarından dolayı sıkıntı çekermiyiz teşkkrlr

 62. Buğra bey merhaba
  Oğlum 2009 doğumlu, 9 yaşında. Kimliğinde resim Yok. Yanımızda babası olmadan tur şirketiyle Batum’a gideceğiz. Resim olmaması sorun yaratır mı? Eşimin noter onaylı izin belgesi vermesi gerekir mi? Teşekkürler

  1. Resim olmaması bir sıkıntı çıkarmaz ancak eşinizden izin belgesi gerekebilir. Tur şirketine konuyla ilgili danışmanızı öneriyorum. Eğer yeteri kadar yanıt alamazsanız Hopa gümrüğünü arayıp net bilgiyi polisten öğrenebilirsiniz.

 63. mrb yeni kimlik kartı başvurusu yaptık fakat yeni kimlikler gelmedi tur şirketiyle Karadeniz turuna katılcagız eşimle birlikte ve Batum’a günü birlik geçiş yapılacak eski kimliklerimiz nüfus müdürlüğü tarafından geri verildi fakat 4 köşesini delgeç ile delindi soguk mühürde belirgin ayrıca geçici kimlik belgesi de verildi acaba geçişte bi problem olur bilgi lütfen

 64. Hocam araç ile Batum’a gittiğimiz de araç içersinde sadece şoför mü geçebiliyor eşim ve oğlum ayrı geçebilirler mi oğlum 1 yaşında saygılar

 65. Hocam ben eşim ve 1 yaşında oğlum ile birlikte Batum’a kendi aracımız ile gitmeyi planlıyoruz şimdi ben Arabam ile geçersem eşim oğlumla yalnız geçebilir mi yürüyerek ya da arabada üç kişi geçebilir miyiz sanırım araçta sadece şoför geçebiliyor diye biliyorum ben aracımı karşıda bırakıp geri mi gelmeliyim yoksa onlar ile karşıda mı buluşacağım

  1. Araç kimin üzerineyse onun araçta olması şart. Biz 2 kişi araç içinde geçmiştik. Birlikte geçmenizin bir mahsuru yok. Çok sıkıntı olursa eşiniz ve oğlunuz yürüyerek geçer. Siz araçla geçip ülke girişinde buluşursunuz.

 66. 2 gun icin gitmeyi dusunuyoruz. Yanimiza orta duzey bir gezi icin ornek; konaklama, gezi, yemek ulasim felan ne kadar para almaliyiz minimum? Ozel yapacagimiz eglence mekanlari alkol felan haric. Otel fiyatlari nasil? Bizim para degerli mi orada

  1. Türk Lirası maalesef dünyanın en değersiz para birimlerinden birine dönüştü/dönüşüyor. Bütçenize uygun farklı otel seçenekleri var. Cebinizdeki paraya göre uygun bir şey bulursunuz. Batum otelleri için şu linki tıklayın: https://www.booking.com/city/ge/batumi-ge.html?aid=882333&no_rooms=1&group_adults=1 Konaklamayı gitmeden Booking’den halledip kurtulun. Araçla gidecekseniz benzin uygun, yemekler de uygun. Çok para harcamazsınız.

 67. Merhaba, ben yıllar önce batuma gitmiştim, o zamanlar pasaportum yoktu dolayısıyla gidişime dair bir belgem yok. Şimdi İngiltere vizesi için başvuruyorum, yurtdışına çıktınız mı kısmına dolayısıyla hayır dedim çünkü herhangi bir travel no vs. yok. Sorun olur mu?

  1. Pasaportlu da pasaportsuz da gitseniz giriş-çıkışınız e-devlet üzerinden kayıtlı. Dolayısıyla yurt dışına gitmiş oluyorsunuz. Gerçeğe aykırı beyan olur. Araştırılırsa sorun yalayabilirsiniz.

 68. Merhabalar, ben yıllar önce Batuma’a gitmiştim, o zamanlar pasaportum yoktu. Şimdi İngiltere vizesi alıyorum, yurtdışına çıktınız mı diye bir kısmı var eğer çıktıysak travel no vs istiyor ancak batum için öyle bir gereksinim yoktu dolayısıyla çıkmadım dedim. Günübirlik gitmiştik. Sorun olur mu?

 69. slm ben turkıyeden kımlıkle gırış yaptım 1 yılı gecerse 1. 5 yıl olursa yolda polıs konturolunde yakalanırsam hemen sınır dışımı yapılıyor deport varmı yoksa sadece para cezasımı ödenıyor ve kimlikle giriş yapanlar burda gurcu vatandası ile evlene bılırmı pasoport sartmı evlenmek için

 70. Eray Güler says:

  Koşa bir süre içinde haftasonu tatili için nişanlımla gitmeyi düşünüyoruz. YouTube da bir videoda yeni kimlik kartı yani (çipli kimlik) olmadan geçiş Yok diyordular. Daha farklı olarak edindiğim bilgide ise kimlikte solma soyulma deforme olmadığı sürece geçişte sıkıntı olmadığı söyleniyor. Bununla ilgili net bir bilgi alırsam çok memnun olurum. Şimdiden teşekkürler.

 71. Merhaba. Rusya’dan Gürcistan’a pasaportumla giriş yapmam mümkün müdür? Herhangi bir sıkıntı çıkartırlar mı?

 72. Hocam ben motorla girmek istiyorum ama motor benim üstüme değil annemin üstüne ne yapmam gerekiyor lütfen bi yardım alabilirmiyim

  1. Aracı kendi üzerine kayıtlı Türk vatandaşlarının araç ruhsatını göstermeleri yeterli. Kiralık araç ya da başkasının aracı ile Gürcistan’a geçmek isteyenlerin ise araç sahibinden vekaletname (noter onaylı) ya da araç kiralanan yerden yurt dışına çıkışta bir engel olmadığına dair yazı almaları gerekiyor.

   Detaylar şu yazıda: https://kesfetsek.com/turkiyeden-karayoluyla-gurcistana-yolculuk-etmek-icin-gerekenler/

 73. Merhaba batuma gitmeyi düşünüyorum bu ay için 18 yaşındayım kimliğimde resim var mı henüz yeni kimlik çıkarmadım çipli olan kimlikden bu kimlikle gidebiliyormuyum

 74. Merhaba Buğra Bey, eşimin pasaportu iptal olmuş bilmediğimiz bir sebepten ötürü. 2 yaşlarında iki çocuğum var. Ben ikisiyle beraber tekbaşıma muvafakatname ile Batum seyahatine çıkabilir miyim acaba? Teşekkürler

 75. Yusuf tüysüz says:

  Meraba kemal bey benim kimlik 2014 te yenilendi. Yanı çipli kimlik olmadan girilmiyor diyorlar öyle bişey varmı yoksa eski kimlikler ile de giriliyormu

 76. Kübra şahin says:

  Merhaba buğra bey bir hafta sonra gürcistana gidiyorum bi turla kimliğim 2007 den kalma eski midel kimlik ama pvc kaplamasında deforme yok giriş yapabilir miyim

 77. Nermin sulo says:

  Bugra bey iyi akşamlar biz kızımla birlikte karadeniz turuna gidiyoruz 19 da. Fakat aldıgım bilgiye göre cocuk kimlikte resim olmaz ise sorun oluyormus kızım 15 yaşında resim olmalı kimlikte bilgi vermeniz mümkün mü .. ?

 78. Selam. Ben Kanada’dan Batum’a uçup Tc kimliğimle geçiş yapmak istiyorum Türkiye’ye. Pasaportuma giriş çıkışın işlenmesini istemiyorum. Ortalama 2 ay kalıp geri Batum’a geçip Kanada’ya döneceğim. Pasaportumu istemezler değil mi ? Türk kimliğim yeterli olur sanırım. Şimdiden teşekkürler ilginize.

  1. Aynı şeyi düşünüyordum ve bu yorumu gördüm nette:))) Bunu denediniz mi? Yardımcı olursanız çok sevinirim tesekkürler.

  2. merhaba siz Canada turkiyede sadece tc kimlik kartiyla giriş çıkış yapabildinizmi pasaport gerek duyuldumu teşekkürler

 79. Iyıgunler Buğra bey bende 15 güne kadar Batum’a gıtmeyı düşünüyorum.kımlıgım eskı ve2009 yılına ait.kımlıkte yıpranma yok sadece pvc sının kenar kısımlarında bıraz açılma var.sızce pvc sını yenıletsem gecısımda sıkıntı olur mu rakı kımlıkle?aslında yorumlarınızı okudum ama bazı sayfalarda 2004oncesı yada 2010öncesı kımlıklerın geçersız olduguna daır yazılar okuyunca kafam karıstı.sımdıden tesekkurler…

 80. iyi günler,gürcistana gitmek istiyorum fakat daha önce Abhazya’ya giriş çıkış yaptım.Pasaport ile değil sadece Kimlik ile gürcistana gittiğimde abhazyaya giriş çıkış yaptığım gözükür mü acaba?

 81. belirtim pasaport numarası istediler mnl msl mi ne dediler bende yok dedim gürcistana geccem dedim o ülkeye kimlikle gerekli dedim pasaport gerkmiyor dedim işlem yaptıramadım yada vergi dairesinden mi bişey gerekli simdi bide sarp sınır kapısına orda yatırmaya gittimi pasaportsuz da yatırabilirmiyiz bu pazar batuma gecmeyi dusunuyom çünkü

 82. buğra bey harç parasını ve pulunu Sarp sınır kapısında ödeme imkanımız var mı? veya gitmeden önce mi bankaya yatırmak gerekiyor?

     1. Malesef edilmiyor;
      Neredeyse tüm bankaları gezdim, Sistem pasaport bilgileri olmadan ücret kabul etmiyormuş, hafta sonu orda olacağız bakalım ne olacak…
      Tur şirketini arayıp bildirdiğimde cevaplayan bayan ; Bende gittim, ücreti girişte ödedim, zaten pasaportsuz girişte bankaya para yatırmıyorsunuz dedi…
      Hadi Bakalım Hayırlısı…
      Bu vesile ile Cem-i cümlemize Hayırlı Bayramlar olsun 🙂
      Dipnot: Değerli okurlar; Baştan sona okumaya başladım ki hala sona varamadım, aynı sorular defalarca sorulmuş, mübarekler hele bi okuyun önce yaw 😛
      Sağlıcakla ve Selametle kalın…

 83. Yeni kimlik basvurusu yaptım ama iki güne batuma gidicem esli kimliğimle girebilirmiyim yeni kimliğim daha gelmedi

 84. Buğra bey merhabalar, Ohal devam ettiği için öğretmen/memur çocuklarının batına geçemediğini duydum.Bir arkadaşım bu yüzden sınırdan geçememiş.Sınırdan geçebilmek için öğretmen /memur çocuğunun (Yaş 22) hazırlaması gereken bir belge var mı ? Izin vs.

 85. buğra bey ,iyi günler , batumda araçların park edilmesi ile ilgili problemler varmı ?? park konusunda biraz bilgi verebilirmisiniz ?? teşekkürler..

 86. İyi Günler,

  Ankara dan trabzona uçak daha sonra hopaya havaş ile gidicez. Hopadan sınır kapısına taksiye binmeyi ve batum tarafından merkeze yine taksi ile geçiş yapıcaz. Hopa sınır kapısı ve sınır-batum merkez taksi ücretleri bize ne kadara mal olur? Sınıra gece 1-2 gibi varıcaz taksi bulmada sıkıntı olur mu?

  Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba,

   Saat nedeniyle fiyatlarda esnemeler yaşanabilir. Araç bulmada sıkıntı yaşamazsınız. Gideceğiniz noktaya göre 20-50 TL arasında bir ödeme yapacaksınız. Yine de dolmuşlara göz atın ve pazarlık yapmayı unutmayın.

 87. Arkadaşlar ve Buğra bey merhaba 2 günlük batum turumuzu bugun bitirdik. Gurcistana İlk girişte kimligim eski ve biraz yamulmuş olmasina ragmen çok sıkıntı çıkarmadılar ehliyetimi de gosterdim gerçek olduğunu göstermek için aldılar gümrükten ama biraz şansta olabilir iyi bir memura denk geldik. Tavsiyem kimliginizin duzgun ve damgasinin belirgin olamasindan yana. İlaçlarım vardı antibiyotik iki kutu gösterdim bisey demediler reçetesi varsa daha garanti olur ama. Batum için 2günde yürüyerek bitirdik. Kaçapuri adında peynirli pideye benzer yemekleri var kesin yiyin. My warm guest hotel de kaldık 4kisi 2gece için 70lari verdik toplamda.fiyati cok ucuzdu.girişi biraz kötü duruyor ama içi güzel temiz konumu süper tam merkezde deniz manzarali falan. Yolda yürürken Hemen sokağa yaniniza koşup türkçe konusup memleket mubabbeti yapan kişilerden uzak durun. kazıklanabilirsiniz.. Daha önce hic gitmemiş olmamiza ragmen 21yaşını doldurduysaniz sheraton otelinin gasinosuna kesin kesin gidin, giriş ücretsiz ve yeme içme full bedava kimse bişey sormuyor bile. Batumda bol bol tai masaji salonu göreceksiniz garip şeyler de oluyor dikkat edin en son turkiyeye girişte duty free var kontrol çok daha sıkı 1tane litrelik şise alkole ve 1karton sigaraya tek izin verdiler. xraydan başkasına verip geçirseniz bile hopaya girmeden servisi çevirip kisilerin yaninda olan bir sürü alkol ve sigaraya el koydu jandarmalar haberiniz olsun. Çıkışta polis kimligimi degistirmemi birdahaki sefere sıkıntı çıkabilecegini söyledi.

 88. Merhaba Bugra Bey yarin 4arkadas Trabzona ordan Batuma geçmeyi planlıyoruz Trabzondan Batuma giden otobüs firmalari var mi acaba nasil gecmemizi önerirsiniz?

 89. Buğra bey merhaba 3gün sonra Hopa üzerinden Batuma gitmeyi planlıyoruz. 22 yaşındayım kimlik kartım 2012aralik ayına ait resimli yaklaşık 5yıllık.Üst kısımlarında az da olsa yamukluk var ve geçen sene kenarlardaki şeffaf kısımları kesmiştim ama damgası belirgin şu anda sizce yeniden pvc kaplattirmali miyim yoksa nufus idaresinden alabilecegim geçici bir belge bulunuyor mu? Pasaportum yok.

 90. Buğra bey devlet memurlarının Batuma girişinde yapmaları gereken ekstra bir işlem var mı? Çıkış kapısında izin evrakı benzeri bir şey isteniyor mu

 91. Merhaba.Mayıs ayında batuma gidicez fakat bana göz doktorunun yazdığı tansiyon ilacı var düzenli olarak her gün 1 tane iciyorum. Yurtdışına çıkaramıyor muyum ilacları

 92. Merhaba 18 inde istanbuldan uçakla tiflise gidip batuma ordan da artvine geçmek istiyoruz. Bu prosedürler havaalanında da geçerli oluyor mu ? Ve batumdan yolcu otobüsleriyle hopaya geçebilir miyiz? Teşekkürler

  1. Uçakla gidecekseniz İstanbul’da havalimanında kimlikle çıkış formu dolduracaksınız. Bu formu seyahat boyunca kaybetmemeniz gerekiyor. Giriş ve çıkış damgaları bu forma basılıyor. Batum’dan Hopa’ya taksi, dolmuş ve otobüsle geçiş imkanınız var.

 93. Turkmenistan uyruklu biriside pasaportuyla batuma gidip Türkiye’ye geri donebilir mi ?herhangi bir olumsuzlukla karsilasirmi cevabiniz icin tesekkurler…

 94. Deniz Aydemir says:

  Bugra bey merhaba iki arkadaş p.tesi günü batum’a gitmek için yola çıkacagız arkadaşımın kimligi yeni bende başvurdum ama gelmedi mecbur eski kimlikle giriş yapmaya çalışacagım fakat çevremizde ki gidenler eski kimlikle giriş yapamayacagımızı söylüyor acaba bu dogru mu ?

   1. Deniz Aydemir says:

    Cevabınız için teşekkür ederim sıkıntısız bi şekilde giriş yaptım yeni pvc ile kaplattıydım onu söktürdü polis problem olmadı batum hakkında bişey demiyim biz zugdidi üzeri mestia tarafına geçtik kısa olarak bura da insanlar çok nazik ve misafirperver kesinlikle tavsiye ederim bu taraflara gelmeyi düşünenlere

 95. aitar_lucas says:

  bir yıldır Batum’dayım.. 1 ay da fazla kaldım aslında.. bir miktar cezası varmış.. çıkış yapıcam ancak Batum’da yaşadığım için geri girmem gerekiyor… çıkıp da giremezsem işte o sıkıntı olur 🙂 bu konu hakkında bilginiz var mı? teşekkürler

 96. Buğra bey merhabalar 5 ö arkadaş batumi gezmeye gideceğiz… size bir kaç sorum olacaktı 1.arabayla girmek mi mantıklı yoksa arabayı dışarı bırakıp gitmek mi…hani polisler ceza rüşvet olayı vb… 2.olarak elektronik eşyalar uygun mu fiyat olarak hediye olarak neler getirebiliriz.3.olarak bizler memuruz girme konusunda sıkıntı yaşarmışız ..4.son olarak gece hayatında kadın olaylarında kişilerin soyulduğu veya hapse atıldığı doğru mu tskler…

  1. Merhaba, arabayla gitmek sizin gezmeniz açısından daha kolaylık sağlar. Araçla kurallara uyduğunuz sürece sorun yaşamazsınız. Gece hayatı için can sıkıcı örnekler oluyor. Özellikle Türklerin takıldığı yerlerden ve yardım etmek isteyen Türk vatandaşlarından uzak durun. Pavyon, birahane, pub görünümlü yerlere gitmeyin. Otellerin kumarhaneleri eğlenmek için idealdir.Yeni kişilerle tanışmak için Tinder gibi programları kullanabilirsiniz.Memurların çıkışında belge istenmiyor içiniz rahat olsun.

 97. Merhaba Buğra Bey. Gürcistan’a kimlik kartıyla geçiş yaptıktan sonra, Türkiye’nin bu konuda yine anlaşması olan Ukrayna’ya da Gürcistan’dan kimlik kartımızla geçebilir miyiz? Teşekkürler.

  1. Merhaba, bu konuda yanlış bir bilgi vermek istemem ancak Türkiye’den Gürcistan’a çıkış belgesinde yeniden Türkiye’ye dönüş yapılacağına dair bir bölüm var. Sadece bu açıdan baktığımda Gürcistan üzerinden Ukrayna’ya geçişte sıkıntı yaşanabileceği ihtimali beliriyor. En sağlıklı bilgiyi Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’na mail atarak öğrenebilirsiniz.

 98. Merhabalar,
  Acaba sınır kapısında girişte ne gibi prodesürler uygulanmakta .Sadece kimlik kontrolü yapılıp kolaylıkla geçebiliyormusnuz ?

 99. Merhabalar,
  Acaba sınır kapısında girişte ne gibi prodesürler uygulanmakta .Sadece kimlik kontrolü yapılıp kolaylıkla geçebiliyormusnuz ?

 100. Merhabalar..Gürcistan’da kimlikle kalış süresiyle ilgili değerli görüşlerinizi almak istedim..Ben ailemle birlikte 6 ay önce nüfus cüzdanımızla Sarp sınır kapısından Batum’a giriş yaptım..6 aydır buradayız..Buraya gelirken yaptığım araştırmalarda nüfus cüzdanı ile giriş yapıldığında kalış süresinin 1 yıl olduğunu öğrenmiştim..Şimdi ise burada her kafadan bir ses çıkıyor, yok 6 ay yok 90 gün, veya ancak pasaportla girilirse 1 yıl kalınır şeklinde bir sürü şey duyuyorum..Sizden önemle bilgi rica ediyorum..Bu konuda ki değerli paylaşımlarınızı özenle takip ediyorum okuyorum ancak yine de sormak istiyorum..Nüfus cüzdanı ile (sadece nüfus cüzdanı)Gürcistan’a giriş yapıldığı zaman maximum kalış süremiz ne kadardır? Kıymetli cevabınızı önemle rica ediyorum..

  1. Merhaba,

   Dışişleri Bakanlığı’nın bu konuda çok net bir açıklaması var. Orada bu sürenin 1 yıl olduğunu rahatlıkla anlayabiliyoruz.

   ”8 Haziran 2015 tarihi itibariyle yürürlüğe giren bir kararnameyle aralarında Türkiye’nin de yer aldığı 94 ülkenin vatandaşları için 180 gün içinde 90 gün vizesiz kalış süresi sınırlaması kaldırılmış, böylece vatandaşlarımızın Gürcistan’da vizesiz olarak (daha önce 90 gün olan) kalış süresi 1 yıla çıkarılmıştır.
   Bu süreden daha fazla ikamet etmek isteyen vatandaşlarımız ikamet amaçlarına uygun olarak Gürcistan’ın dış temsilciliklerinden uzun dönemli vize almaları, müteakiben sözkonusu vizeye dayanarak Gürcistan’da ikamet tezkeresi almaları gerekmektedir.”

   Kaynak: http://www.mfa.gov.tr/gurcistan_a-seyahat-edecek-vatandaslarimiz-icin-seyahat-duyurusu.tr.mfa

 101. Türk tarafındamı sıkıntı yaşarım gürcü tarafındamı.bide buna cevap verirseniz sevinirim. Türk polisi sıkıntı yaparmı kimlik mühürü az belirli diye

  1. Daha önce girmiş olmanınızın bir etkisi yok maalesef. Tamamen her iki taraftaki polisin inisiyatifinde. Türk polisinden geçip karşıdan geri dönebilirsiniz ya da Türk polisi hiç geçirmeyebilir. Sorunsuz geçme ihtimaliniz de var ancak kimse garanti veremez bu konuda.

 102. Buğra bey daha önce 4 defa girdim. Yarın yine gidecem. Kimliği kaplattım mühürün yarısı görünüyor yarısı görünmüyor. Daha önce girdiğim için ve fotoğraf çekiyolar ya avantajım olmamzı. Yani geri döndürürlermi yinede.daha önce girdiğim için orda görünmezmi aynı kişi olduğum

 103. Merhabalar,yeni bir duyum aldım bu işin Aslı nedir diye size sormak istedim.Artık Eski mavi kimliklerimiz ile giremiyormuşuz sanırsam illa çipli kimlik gerekmekte imiş bu işin doğrusu nedir?

 104. Merhaba, blogdaki yazıyı okudum. Ben tanıdığım bir gürcü vatandaşını hopa üstünd n batuma yollama istiyorum. Tekrar hopa ordan tekrar batum yapacak olması biraz sancılı ama gürcü olduğu için sıkıntı yaşamaz değilmi ?

 105. Betül Gezen says:

  Ben de iki yıl önce Batum’a kimlik kartı ile geçmiştim. O dönem henüz çipli kimlik kartları olmadığından, kimlik kartının köşeleri yıprandığı için tekrar ciltletmek durumunda kalmıştım.

 106. Selamin alrykum dugun icin gurcistanda gelen misafirlerim var . Misafirin biri 18 yasindan kucuk , halasi ile gelmisti halasi hasta oldugu icin gidemedi 17 yasindaki misafirim kendi ulkesine yalniz gece bilir mi . Anne babasi sinirin diger tarafinda olacak .. ilginiz icin tesekkurler

 107. Arkadaslar merhaba Gurcustana Ukraina dan hava yolu ile gelince Eski ( chipli olmayan ) kimlikle giris yapip oradan da Turkiye’ye kara yolu ile gecilebilirmi ? Tesekurler

 108. Mehmet Erkan says:

  merhaba, nüfus cüzdanı ile geçişlerde yinede 15tl yurtdışı çıkış harcı yatırmamız gerekiyor mu? Sadece 1tl veriliyor diye duydum doğrumudur?

 109. İyi günler 3 ayşık bir oğlum ve 7 yaşında bir kızım var. Ailecek sınır kapısından geçmek istiyoruz. Kimlikleeinde foroğraf yok acaba sıkıntı yaşar mıyız?

 110. sabıka kaydım var batuma bayram gezmesine gideceğim sorun olur mu? kavgadan dolayı 1 yıl cezam vardı ertelendi adli sicilime işledi geçişte sorun olur mu?

   1. Merhaba iki gün sonra Batum’a geçeceğim 9 mayıs 2022 ye kadar geçerli pasaportum var ancak yanımda değil pasaportum olmasına rağmen kimlik kartım ile geçiş yapabilir miyim?

 111. Iyi günler. Biz ailecek gitmeyi düşünüyoruz. Kimlikte fotograf olma şartı mı var? Kardeşim 11 yaşında ve kimliginde fotoğraf yok. Sorun olur mu ? Birde yoğun bir trafikle karşılaşma ihtimalimiz ne kadar ?

  1. Bayram döneminde yoğunluk olacaktır. Gece geç saatlerde geçmeye çalışın. Kardeşiniz sizinle birlikte geçecekse fotoğraf konusu sorun olmaz. 12 yaşından itibaren fotoğraf konusunda hassasiyet başlıyor.

 112. Merhabalar cuzdanimda yipranma yok ama kimligim 2006 yilindan kalma. Acaba gurcistana gecisde sikinti yasarmiyim yeni kimligimde yetismeyecek galiba . Tesekkurler

 113. Merhaba kimliğim yıprandığı için yeni kimlik başvurusu yaptım 3 hafta oldu ve 11 Ağustos’a sanırım yetismeyecek. Yeşil pasaportumun süresi 25 yaşını geçtiğim için bitti. Yüksek lisans öğrenci kimliğim veya pasaportum ile geçiş yapabilir miyim? Başka bir yol var mıdır?

 114. Merhaba bilgisi olan arkadaşlar cevap verirse cok sevinirim biz bir hafta önce yeni kimlikler için başvuru yaptik kart şeklinde olan kimlikler icin yani fakat 1 ay sonra ulaşır elinize dediler suanda yanimizda eski kimliklerimiz var fakat tur rehberi dediğine göre batuma geçemezsiniz diyor ohal nedeniyle yeni kart kimliklere basvuru yapanlara geçiş izni verilmiyor diyor bu dogru mu lutfen yardimci olun teşekkür ederim…

  1. Merhaba ayni durumu suan biz yasiyoruz yeni kimlikler gelmedi cuma gunune kafar gelmezse sadece eski kimliklerimizle gitmek zorunda kalicaz siz girebildinoz mi eski kGamzeimliklerimizle batuma

 115. cengiz selçuk says:

  Ufak bir not iletmiş olayım, Batum’a Sarp sınır kapısından ulaşmak özellikle de tatil günlerinde tam bir işkence.
  Ohal’in etkileri çok kötü.
  5 saati süren bir bekleyişten sonra geçebildik.

  Gezginler bu noktaya dikkat etsin.

 116. Merhabalar 17 yaşındayım 2 gün sonra karadeniz turuna ailemle çıkacağız fakat kimliğimde fotoğraf yok ve yenisini çıkartmak bu kısa sürede imkansız. Geçici kimlik alabilirim ancak ve daha 18 yaşını doldurmadığım için sorun olur mu acaba. Ya da sınırı geçmek için ne yapmam gerekir bur kısa sürede yardımcı olursanız çok sevinirim.

 117. O kadar yorum okudum bir kişi bile yanina yaklaşmamış bu sorunun. Batum dönüşü alkol getirebiliyormuyuz yanimizda. Getirebiliyorsak sinirlama var mı ve ulkemize giris yaparken herhangi bir vergi ödüyormuyuz. Yada bavulun kıyısına köşesine saklamak çözüm olur mu.

 118. Merhaba bir sorum olucak kimligim gorunus olarak yeni ama 10 yil falan oldu yenileteli ve batum turuna katildim cipliler hemen gelmiyor malesef disinda sikinti yok yeniledim ama tarihle alakali sikinti yasarmiyim

   1. peki hocam kimlik kontrolünden extra güvenlik tedbirleri neler örnegin parmak izi alınıyormu veya daha baska ne gibi önlemler mevcut

 119. 2 yaşında ki çocuğumuzun kimliğinde fotoğraf yok. Türk tarafı gümrük memurluğunu aradık çok küçük olduğu için geçebilir dediler ama forumlarda geçemez yazmışlar hep. Bu konu da bilginiz var mı acaba? Batum tarafında mı sıkıntı çıkarıyorlar acaba?

     1. Özge eser says:

      Bugra bey turla gıdıcem kimliğim yenileniyor ola ki o gun e yetısmezse gecıcı kimlik le gıdeblr mym 🙁

    1. mrb.bende aynı sorunu yaşıyorum sizin kimi oğlumun yaşı 4 ve fotoğraf yok ayrıca değiştirmeye zamanımda yok.araştırıyorum siz gittiniz geldiniz sanırım bir sorun yaşafınızmı?tşkler

 120. Selamlar Haziran sonu için Karadeniz turu almıştım, Batum geçişi için kimliğin 5 yıldan eski olmaması gerektiğini söylediler, fakat benim kimliğim 5 yılı 3 ay geçmiş sizce bir sorun olur mu? Malum yeni kimlik aylarca gelmiyor.Teşekkürler..

     1. yıpranmadan kasıt nedir acaba kimligimi 11.11.2015 tarihinde yenilemiştim sadece uç kusımları biraz açıldı bu problem olur mu

     2. Kimliğin soğuk damgası anlaşılır, dış kaplamasında ciddi bir sorun yoksa geçiş yapabilirsiniz.
      Bazen gümrük polisleri yıpranmış kimlikler için sorun yaratıyor.

     3. bende evlendikten sonra henüz kimliğimi değiştirmedim ama sistemdeki soyadimla kimlikteki farklı olduğu için içeri girmekte sorun çıkabileceğini söylediler tereddüt ediyorum biraz doğrusu bu kural hala gecerlimj yoksa yenimi değişti acaba ?

 121. merhaba ben kimliğimi kaybettim yeni kimliğim gelene kadar geçici kimlik belgesi aldım ve haftaya batum turuna gidicektim geçici kimlik belgesiyle batuma geçilebiliyo mu acaba bilginiz var mı

     1. Hazal Yılmaz says:

      Ben nüfus cüzdanımı halen daha değişmedim. Batum’a giriş yapabilir miyim?

   1. Araç için bir elektronik kart alıcam tiflisden kart 15*20cm boyutlarında kullanılmış bir parça getirirken problem yaşarmıyım otobüsle gidicem

 122. Konunun “sınırdan geçiş” kısmını çok güzel özetlemişsiniz. Bir de işin uçak boyutu var. İstanbul’dan Batum’a uçmak yerine Hopa’ya uçarak bileti daha ucuza getirebiliyoruz. Ancak bu sürecin de sancıları var.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like