Hopa’dan Batum’a Kimlikle Geçiş

71
8605

Gürcistan, Türk vatandaşlarının kimlikle seyahat edebildiği üç ülkeden biri. Türk vatandaşlarının Gürcistan’a yaptıkları seyahatlerde en çok kullanılan geçiş noktası ise Artvin’in Hopa ilçesinde bulunan Sarp Sınır Kapısı. Hopa’dan Batum’a geçmek isteyenler, karayoluyla Sarp Sınır Kapısı üzerinden Gürcistan’a giriş yapıyor.

Türkiye ile Gürcistan arasında Aralık 2011’de başlatılan kimlikle geçiş uygulaması, geçen süre içerisinde birden çok kez revize edildi. Son yapılan düzenlemeyle kimlikleriyle Gürcistan’a seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının gümrükte kimliğini göstermesi, 15 TL harç pulu ödemesi ve giriş-çıkış formu doldurması gerekiyor.

Gurcistan-Kimlikle-Gecis
Sarp Sınır Kapısı’ndan Gürcistan tarafına bakış

Gürcistan’a seyahat eden 10 Türk vatandaşından 9’u Sarp Sınır Kapısı’nı kullanarak geçiş yapıyor. İki ülke arasında en önemli geçiş noktası, ticaret hattı ve karayolu özelliği taşıyan bu güzergah kimlikle geçişlerle birlikte ciddi bir yoğunluk yaşıyor.

Hopa’dan Batum’a Kimlikle Nasıl Geçilir?

 

 

1. Giriş-çıkış formu doldurun

Sarp Sınır Kapısı’nın Türkiye tarafındaki bankolarda verilen giriş-çıkış formunu doldurun. Form üzerinde ad-soyad, TC Kimlik no, cinsiyet ve doğum tarihi sütunları bulunuyor. Bu alanların eksiksiz doldurulması gerekiyor.

2. Yurt dışı çıkış harç pulunu alın

Maliye veznesi ya da polis tarafından 15 TL karşılığında verilen yurt dışı çıkış harç pulunu alın. Bu pul giriş-çıkış formunun üzerine yapıştırılıyor. Sınır kapısındaki yoğunluktan etkilenmemek için yurt dışı çıkış harcını bankalara yatırıp dekontu yanınızda getirebilirsiniz. Bankaya para yatırma işlemlerinde pasaportsuz, kimlikle çıkış yapacağınızı belirtmeniz gerekiyor.

Batum-Kimlikle-Gecis
Maliye Bakanlığı veznesinden yurt dışı çıkış harç pulu ile giriş-çıkış formunu alabilirsiniz

3. Türk polis kontrol noktasına geçin

Giriş-çıkış formu ve yurt dışı çıkış harcı sürecini tamamlayan yolcuların güvenlik kontrolü ve polis kontrolüne geçmesi gerekiyor. Yolcu beraberindeki eşyalar x-ray kontrolünden geçtikten sonra, polise kimliğiniz, giriş-çıkış formunuz ve yurt dışı harç pulunuzu ibraz ediyorsunuz. Bilgisayar ortamında yapılan sorgulamanın ardından yurt dışına çıkışta bir engeliniz olmadığı takdirde kontrolü yapan polis elinizdeki formun çıkış bölümünü damgalıyor. Elinizdeki formla ve eşyalarınızla birlikte yürüyerek Gürcistan tarafına geçiş yapıyorsunuz.

4. Gürcü polis kontrol noktasına geçin

Gürcistan tarafına geçtikten sonra Gürcü polisine elinizdeki giriş-çıkış formu ve TC kimliğinizi vererek giriş işlemini yaptırabilirsiniz. Bu aşamada kontrol bankosunda yer alan kameraya bakmanız ve kaydınızın alınması işlemi yapılıyor. Ülkeye girişinizde bir sorun yoksa elinizdeki formun giriş bölümü damgalanıyor ve güvenlik kontrolü bölümüne ilerlemeniz isteniyor. Gümrük görevlileri Gürcistan’a giriş yapan bazı yolcuları rastgele arıyor. Elinizdeki eşyalar ve çantaların x-ray cihazına konulmasının yanında üzeriniz de aranabilir. Arama sürecini tamamladıktan sonra Gürcistan’a resmen giriş yapabilirsiniz.

5. Giriş-çıkış formunu asla kaybetmeyin

Kimlikle geçişlerde geçişi sağlayan en önemli belge giriş-çıkış formu. Bu formun seyahat süresi boyunca saklanması, Gürcistan’dan çıkıp Türkiye’ye geri dönene kadar kaybedilmemesi gerekiyor.

Gurcistana-Kimlikle-Gecis
Sarp Sınır Kapısı

Batum’a Kimlikle Geçişlerde Bunları Unutmayın!

1. Gürcistan’da kalış süresi

Türk vatandaşları Gürcistan’a yapacakları seyahatlerde, ülkeye ilk giriş tarihinden itibaren 1 yıl boyunca vizesiz seyahat hakkına sahip. 8 Haziran 2015’te başlayan bu uygulama ile daha önce 90 gün olan kalış hakkı 1 yıla çıkarıldı. 1 yıldan fazla bu ülkede kalmak isteyenlerin Gürcistan Ankara Büyükelçiliği ya da konsolosluklarından vize başvurusu yapması gerekiyor.

2. Kimlikle geçiş iki ülkeyi kapsıyor

Gürcü ve Türk vatandaşlarının TC kimlik kartlarıyla seyahatleri yalnızca bu iki ülke arasında geçerli. Üçüncü ülkelere geçiş yapmak isteyenlerin yanlarında pasaport taşıması zorunlu.

3. 18 yaşından küçüklerin geçişi

Kimlikle Gürcistan’a seyahat edecek 18 yaşından küçük Türk vatandaşlarının anne ve baba ile birlikte seyahat etmesi ya da yanlarında bulunmayan anne-babanın yazılı izin belgesinin sunulması gerekiyor. İzin belgesinin noterden tasdikli olması zorunlu.

4. Seyahatte kimliğimi kaybedersem ne olur?

Yalnızca kimliğiyle seyahat eden Türk vatandaşlarının bu seyahatte kimliklerini kaybetme olasılığına karşı Türkiye’nin Tiflis Büyükelçiliği ve Batum Başkonsolusluğunda geçici pasaport verme işlemi yapılıyor. Gürcistan seyahati sırasında kimliğini kaybedenlerin bu iki temsilcilik aracılığı ile geçici pasaport alabilmeleri için yanlarında fotoğraflı ehliyet, öğrenci kimliği, kurum kartı gibi belgeleri taşımaları öneriliyor.

Sarp-Sinir-Kapisi

5. Batum’a araçla geçiş

Gürcistan’a seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları kendi isimlerine kayıtlı araçlarıyla geçiş yapabiliyor. Bu geçişlerde sigorta zorunluluğu yok. Kendi adlarına kayıtlı olmayan bir araçla seyahat etmek isteyenlerin araç sahibi tarafından verilmiş araç kullanma vekaletnamesi ve bu vekaletnamenin Gürcistan’ın Türkiye’deki temsilciliklerinde onaylanmış İngilizce ya da Gürcüce tercümesini bulundurmaları gerekiyor.

Göz At: Gürcistan ve Batum’a araçla geçiş

6. Geçişlerde taşınabilecek para miktarı

Gürcistan’a geçişlerde Türk vatandaşlarının yanlarında 30 bin Lari veya üzerindeki tutara denk gelen Türk Lirası/döviz bulundurmaları halinde, bu tutarın sözlü ya da yazılı olarak gümrük memuruna beyan edilmesi gerekiyor. Beyan edilmeyen yüklü tutardaki nakit nedeniyle hapis ya da para cezası uygulaması yapılıyor.

7. Abhazya ve Güney Osetya damgası kabul edilmiyor

Gürcistan’a seyahat eden vatandaşların pasaportlarında Abhazya ve Güney Osetya’ya seyahat edildiğini gösteren damga ya da mühür olması halinde hapis ya da para cezası uygulaması yapılıyor.

Kimlikle geçiş uygulamasının başlamasının ardından Türk seyahat severlerin en çok tercih ettiği destinasyonlardan birine dönüşen Gürcistan’a Sarp Sınır Kapısı’ndan kimlikle 15 TL karşılığında geçiş mümkün. Alkol, yeme-içme, sigara ve konaklama fiyatlarının uygun olduğu Gürcistan’ı keşfetmek için pasaporta ihtiyacınız yok.

71 YORUMLAR

 1. Konunun “sınırdan geçiş” kısmını çok güzel özetlemişsiniz. Bir de işin uçak boyutu var. İstanbul’dan Batum’a uçmak yerine Hopa’ya uçarak bileti daha ucuza getirebiliyoruz. Ancak bu sürecin de sancıları var.

 2. merhaba ben kimliğimi kaybettim yeni kimliğim gelene kadar geçici kimlik belgesi aldım ve haftaya batum turuna gidicektim geçici kimlik belgesiyle batuma geçilebiliyo mu acaba bilginiz var mı

 3. Selamlar Haziran sonu için Karadeniz turu almıştım, Batum geçişi için kimliğin 5 yıldan eski olmaması gerektiğini söylediler, fakat benim kimliğim 5 yılı 3 ay geçmiş sizce bir sorun olur mu? Malum yeni kimlik aylarca gelmiyor.Teşekkürler..

 4. 2 yaşında ki çocuğumuzun kimliğinde fotoğraf yok. Türk tarafı gümrük memurluğunu aradık çok küçük olduğu için geçebilir dediler ama forumlarda geçemez yazmışlar hep. Bu konu da bilginiz var mı acaba? Batum tarafında mı sıkıntı çıkarıyorlar acaba?

 5. Merhaba bir sorum olucak kimligim gorunus olarak yeni ama 10 yil falan oldu yenileteli ve batum turuna katildim cipliler hemen gelmiyor malesef disinda sikinti yok yeniledim ama tarihle alakali sikinti yasarmiyim

 6. O kadar yorum okudum bir kişi bile yanina yaklaşmamış bu sorunun. Batum dönüşü alkol getirebiliyormuyuz yanimizda. Getirebiliyorsak sinirlama var mı ve ulkemize giris yaparken herhangi bir vergi ödüyormuyuz. Yada bavulun kıyısına köşesine saklamak çözüm olur mu.

 7. Merhabalar 17 yaşındayım 2 gün sonra karadeniz turuna ailemle çıkacağız fakat kimliğimde fotoğraf yok ve yenisini çıkartmak bu kısa sürede imkansız. Geçici kimlik alabilirim ancak ve daha 18 yaşını doldurmadığım için sorun olur mu acaba. Ya da sınırı geçmek için ne yapmam gerekir bur kısa sürede yardımcı olursanız çok sevinirim.

 8. Ufak bir not iletmiş olayım, Batum’a Sarp sınır kapısından ulaşmak özellikle de tatil günlerinde tam bir işkence.
  Ohal’in etkileri çok kötü.
  5 saati süren bir bekleyişten sonra geçebildik.

  Gezginler bu noktaya dikkat etsin.

 9. Merhaba bilgisi olan arkadaşlar cevap verirse cok sevinirim biz bir hafta önce yeni kimlikler için başvuru yaptik kart şeklinde olan kimlikler icin yani fakat 1 ay sonra ulaşır elinize dediler suanda yanimizda eski kimliklerimiz var fakat tur rehberi dediğine göre batuma geçemezsiniz diyor ohal nedeniyle yeni kart kimliklere basvuru yapanlara geçiş izni verilmiyor diyor bu dogru mu lutfen yardimci olun teşekkür ederim…

 10. Merhaba kimliğim yıprandığı için yeni kimlik başvurusu yaptım 3 hafta oldu ve 11 Ağustos’a sanırım yetismeyecek. Yeşil pasaportumun süresi 25 yaşını geçtiğim için bitti. Yüksek lisans öğrenci kimliğim veya pasaportum ile geçiş yapabilir miyim? Başka bir yol var mıdır?

 11. Merhabalar cuzdanimda yipranma yok ama kimligim 2006 yilindan kalma. Acaba gurcistana gecisde sikinti yasarmiyim yeni kimligimde yetismeyecek galiba . Tesekkurler

 12. Iyi günler. Biz ailecek gitmeyi düşünüyoruz. Kimlikte fotograf olma şartı mı var? Kardeşim 11 yaşında ve kimliginde fotoğraf yok. Sorun olur mu ? Birde yoğun bir trafikle karşılaşma ihtimalimiz ne kadar ?

 13. sabıka kaydım var batuma bayram gezmesine gideceğim sorun olur mu? kavgadan dolayı 1 yıl cezam vardı ertelendi adli sicilime işledi geçişte sorun olur mu?

 14. İyi günler 3 ayşık bir oğlum ve 7 yaşında bir kızım var. Ailecek sınır kapısından geçmek istiyoruz. Kimlikleeinde foroğraf yok acaba sıkıntı yaşar mıyız?

 15. merhaba, nüfus cüzdanı ile geçişlerde yinede 15tl yurtdışı çıkış harcı yatırmamız gerekiyor mu? Sadece 1tl veriliyor diye duydum doğrumudur?

 16. Arkadaslar merhaba Gurcustana Ukraina dan hava yolu ile gelince Eski ( chipli olmayan ) kimlikle giris yapip oradan da Turkiye’ye kara yolu ile gecilebilirmi ? Tesekurler

 17. Selamin alrykum dugun icin gurcistanda gelen misafirlerim var . Misafirin biri 18 yasindan kucuk , halasi ile gelmisti halasi hasta oldugu icin gidemedi 17 yasindaki misafirim kendi ulkesine yalniz gece bilir mi . Anne babasi sinirin diger tarafinda olacak .. ilginiz icin tesekkurler

 18. Ben de iki yıl önce Batum’a kimlik kartı ile geçmiştim. O dönem henüz çipli kimlik kartları olmadığından, kimlik kartının köşeleri yıprandığı için tekrar ciltletmek durumunda kalmıştım.

 19. Merhaba, blogdaki yazıyı okudum. Ben tanıdığım bir gürcü vatandaşını hopa üstünd n batuma yollama istiyorum. Tekrar hopa ordan tekrar batum yapacak olması biraz sancılı ama gürcü olduğu için sıkıntı yaşamaz değilmi ?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here