Çin’in Pamukkalesi: Huanglong, Siçuan

1
456

Huanglong, Çin‘in Sichuan kentinin kuzeybatısında, doğal ve tarihi bir ilgi alanını oluşturan bir bölge. Minshan Dağının güney kesiminde, başkent Chengdu’nun 370 km (230 mil) kuzey-kuzeybatısında yer alan Huanglong, Huanglonggou’da (Yellow Dragon Gully) kalsit yataklarından oluşan renkli havuzların yanı sıra çeşitli orman ekosistemleri, karla kaplı tepeler, şelaleler ve kaplıcalarla biliniyor.

Huanglong, binlerce yıllık jeolojik evrim sayesinde jeolojik açıdan eşsiz manzaralara ev sahipliği yapıyor. Buzul devrimi, arazi yapısı, karbonik asit kaya tabakası, tüf suyu ve arktik-alpin güneş ışığı gibi iklim koşulları, dünyaca ünlü traverten manzarayı yarattı. Bu birikmiş traverten manzaraları ve havuzları, Huanglong’un ana cazibe merkezi.

Huanglong, dev panda ve Sichuan altın kuyruk burun maymunu gibi birçok nesli tükenmekte olan türün ev sahipliği yapıyor. Huanglong, 1992’de UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi ilan edildi.

Huang Long Scenic Area, China

Huanglong, 1700 metre ve 5 bin 588 metre arasındaki bir yükseklikte 1830 kilometrekarelik bir alanı kaplıyor. Huanglong’un başlıca eşsiz bölgeleri ise, Huanglong Vadisi, Danyun Gorge (Red Cloud Gorge), Muni Vadisi, Xuebaoding (Snow Mountain Peak), Xueshan Ridge (Snow Mountain Ridge), Red Star Rock, Sigou (Dördüncü Kanal) olarak sıralanıyor.

Huanglong Vadisi

Travertenin toplam uzunluğu 3,6 km olan Huanglong Vadisi’nin karla kaplı dağları dev bir altın ejderhaya benziyor. Renkli göletler, traverten şelaleleri ve mağaraların yer aldığı vadide, antik bir Budist tapınağı olan Benbo Tapınağı başlıyor. 2.5 km uzunluğunda ve 30-170 metre genişliğinde olan tapınak, kuzeydeki Guests Welcome Pond’da bitiyor.

1 Yorum

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz