Dünyada Hukuk Sistemiyle Öne Çıkan 10 Ülke

9
61445

Sonuncusu 2018 yılında yayımlanan ve toplam 113 ülkeyi kapsayan Hukukun Üstünlüğü Küresel Endeksi‘nin sonuçları, listeye 101’inci sıradan giren Türkiye için pek parlak görünmese de ilk üçte yer alan İsveç, Norveç ve Danimarka, adaletli hukuk sistemleriyle bir adım öne çıkıyor. 

World Justice Project (WJP/Dünya Adalet Projesi) isimli bağımsız organizasyon tarafından düzenlenen hukuk sistemi en iyi işleyen ülkeler listesi.

Hukuk Sistemi En İyi Ülkeler

10. Avustralya

Güler yüzlü insanların ülkesi olan Avustralya, 0.81’lik skorla listede 10’uncu sırada. Kanada ile aynı skora sahip.

9. Kanada

Kanada, İngiliz Ortak Hukuk Sistemini esas alan yapısıyla 0.81’lik bir skor elde etmiş.

8. Avusturya

0.82’lik skorla listede bulunan Avusturya, Kıta Avrupası Hukuk Sistemini benimsiyor.

7. Yeni Zelanda

Huzur veren yapısıyla insanı rahatlatan Yeni Zelanda da listede 0.83’lük bir skora sahip. Almanya ile aynı skora sahip.

6. Almanya

İnsanlarının disiplinli yapısıyla tanınan Almanya, 0.83’lük skorla listede 8. sırada. Almanya oldukça gelişmiş bir hukuk sistemine sahip.

5. Hollanda

Dünyanın en iyi hukuk sistemine sahip ülkeler listesinde Hollanda 0.85’lik başarı oranıyla dikkat çekiyor.

4. İsveç

Endeks sonuçlarında ilk dörtte yer alan İskandinav ülkelerinden olan İsveç’in skoru 0.86.

3. Finlandiya

Finlandiya, 0.87’lik skorla Hukukun Üstünlüğü Genel Endeksi’nde üçüncü sırada yer alıyor.

2. Norveç

Norveç‘in, 0.89’luk skorla birinciliği Danimarka ile paylaşması oldukça dikkat çekiyor.

1. Danimarka

0.89’luk skorla 1’inci olan Danimarka, hukuk üstünlüğüne verdiği önemle tüm dünyada takdir görüyor.

Hukukun Üstünlüğü Küresel Endeksi’ne, Afrika kıtasında bulunan ülkelerden Botswana 45, Gana 43, Senegal ise 49’uncu sıradan girdi. Türkiye’nin bu sıralamada 101. sırasıyla, Afrika ülkelerinden bile geride kalması, listede her yıl borsa misali değer kaybeden Türk Hukuk Sistemiyle ilgili endişeleri ve soru işaretlerini artırmaya devam ediyor.

JWP endeksine göre, Türkiye ‘iktidar üstünde en az denetimin olduğu ülkeler’ arasında 3. sırada. Türkiye’nin üstünde sadece Zimbabve ve Venezuela bulunuyor.

Türkiye, temel haklar kategorisinde 107, kamu düzeni ve güvenliğinde 106, hukuk mahkemeleri konusunda 94, hükümetin şeffaflığı kategorisinde 93 ve düzenleyici uygulamalar konusunda 84’üncü sırada yer aldı. Türkiye aynı endekste 2014’te 59, 2015’te 80, 2016’da 99’uncu sırada bulunuyordu.

Mısır, Afganistan, Kamboçya, Venezuela Hukuk sistemi en iyi olan ülkeler sıralamasında en sondaki ülkeler.

9 Yorumlar

    • Çok üzücü bir durum Türkiye gittikçe gerilemekte Medeniyetten Uzaklaşmaktadır, Her konuda EĞİTİM, EKONOMİ, HUKUK YARGI, ÖZGÜRLÜK, İNSANLIK, SAĞLIK, ORDU, SANAYİ, SOSYALİTE’ Sİ ÇÖKMEKTE, TOPRAKLARIMIZ’da öyle SATILA Satıla yabancılar çoğunlukla araplara satılmıştır pahalılıktan yoksulluk artmıştır ve hala milletin Alım gücü tüketilmektedir insanlar çöpten yiyecek topluyor cadde üzerinde evde her gün gördüğüm manzaraya Kahroluyorum DEVLET hala faturalara zam zam bindiriyor ben kanser ve kalp hastasıyım ilaç alamıyorum rapor bitti dediler çıkartmak için birsürü para istiyorlar kira gıda okul fatura maaş almadan borç kesiliyor EL İNSAF ÜLKEYİ BU HALE GETİRENLER ve bunu seyreden VİCDANI OLMAYANLARI ALLAH BİLDİĞİ GİBİ YAPSIN Bize yaşattıklarını rabbim onlara yaşatsıb işsizlik yüzünden ben üç ev doyuruyorum un çorbası ve yokluğa uydurma yemekle çoluk çocuk işte ülke böyle karabasan yaşıyor doymazların elinde halk acı çekiyor

      • İÇLER ACISI Nİ DURUMDAYIZ ÜLKEM ADINA ÇOK ÜZÜLÜYORUM SEBEB OLANLARA ALLAHIM GÜN İŞİGİ GMSTERMESİN.GİTİKCEDE KÖTÜYE GİDİYOR HRSZLIK YOLSUZLUK USÜLSÜZLÜK MAFYACILIK ÇETECİLİK ÜLKEDE CIRIT ATIYOR .

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz