İkinci Bahar’da Görülmesi Gereken 7 Yer

Günlük hayat koşturmacası, iş ve rutinler derken gezmeye, yeni yerler keşfetmeye vakit bulamayanlar, ‘İkinci Bahar’da seyahat planları için harekete geçebilir. Zaman ve iş gibi bahanelerin geride kaldığı İkinci Bahar döneminde seyahate nereden başlasam diyenlere benden 7 rota tavsiyesi.

İkinci Bahar’da Görmeniz Gereken 7 Yer 

1. İspanya

İspanya, belli bir yaşın üstündeki seyahat severler için, özellikle ılıman iklimi ve sıcakkanlı insanlarıyla her daim popüler bir yer. İspanya’nın en ilgi çekici gezi duraklarından biri olan Barselona, Katalan kültürüne ev sahipliği yapması, ilgi çekici mimari yapıları ve ülkesinde özgürlüğün ve ticaretin merkezi olmasıyla ünlü bir liman kenti. Modern, renkli ve dinamik bir Avrupa başkenti görmek istiyorsanız da rotanızı Madrid’e çevirmeniz yeterli. Madrid, zengin kültür ve sanat camiasıyla ziyaretçilerine baş döndürücü bir seyahat vadediyor.

2. Portekiz

Yaşça büyük tatilcilerin çoğu, huzurlu havası ve sakin yaşam ritmi nedeniyle Portekiz’i tercih ediyor. Golf sahaları, rengarenk mimarisi ve birbirinden ilginç festivalleri burayı daha ilgi çekici hale getiriyor. Portekiz’de Lizbon’un güzelliklerini yürüyerek keşfedebilir, Porto’da bütçeniz sarsılmadan hem konaklayabilir hem de yiyip içebilirsiniz.

3. İtalya

İtalya, tarihi koklamak isteyenler için eşsiz bir alternatif. Kuzey İtalya’nın Toscana bölgesinin başkenti olan Floransa, Leonardo Da Vinci, Dante Alighieri ve Michelangelo’nun memleketi. Floransa aynı zamanda İtalyan Rönesansı’nın doğum yeri. Keza Roma, zengin bir tarihi mirasa sahip romantik ve etkileyici bir gezi durağı. Ve büyüleyici atmosferiyle Venedik, her daim keşfedilecek güzellikler saklıyor.

4. Almanya

Noel döneminde kurulan semt pazarlarıyla dikkat çeken Almanya, insanı rahat ettiren ulaşım altyapısıyla, bir şehri yorulmadan gezmek isteyen tatilcileri kendine çekiyor. Birbirinden ilginç festivalleri var. Birine denk gelmeden ülkeden ayrılmanız neredeyse imkânsız. Özellikle Berlin, alternatif sanat üreten yaratıcı isimleri kendisine çeken, seyahat severlerde farklı izler bırakacak bir kültür, tarih ve endüstri başkenti.

5. İngiltere

Dünyanın her yerinden turistin aktığı İngiltere, tarih kokan görkemli binaları, her dil, ırk ve dinden insanı barındıran kozmopolit yapısıyla her zaman ilgi odağı. İngiltere kraliyet ailesine ev sahipliği yapan Londra, İngiliz kültürünü ve tarihini gözlemlemek için ziyaret edilebilecek gezi duraklarından biri. Londra aynı zamanda ülkenin kültür, sanat, alışveriş ve eğlence merkezi. Her zaman yağmurlu olsa da, sağlam altyapısı sayesinde Londra’da sorunsuz bir tatil garanti.

6. Ürdün

Avrupa dışında rotasını farklı yerlere çevirmek isteyenler için de alternatifler var. Ürdün bunlardan biri. UNESCO tarafından Dünya Kültürel Mirası listesine dahil edilen Petra antik kenti, Ürdün’ün en önemli hazinesi. Ölü Deniz yani Lut Gölü şifalı çamuruyla ünlü. Akabe’nin kuzeydoğusunda yer alan muhteşem çöl Rum Vadisi ise, büyüleyici bir manzaraya tanıklık etmek isteyenleri hayal kırıklığına uğratmıyor.

7. Tayland

Eğer egzotik bir tatil hayaliniz varsa, Tayland tam size göre. Havası gibi, sıcak insanlara sahip Tayland, yüzlerce Budist tapınağı ve muhteşem doğasıyla Güneydoğu Asya’nın en favori destinasyonlarından. Başkent Bangkok’ta, dünyanın sayılı gökdelenlerinin hemen yanında, 20 kişinin bir odada yaşadığı, nehir kenarındaki derme çatma evler sizi hayat üzerine uzun uzun düşünmeye davet edebilir. İsterseniz, birbirinden ilginç yerel tatları, çok makul fiyatlara deneme şansınız da var.

Seyahat etmek, yeni yerler görebilmek için ilk adım bahaneleri bir kenarı bırakmak olmalı. Keşfe çıkmak için hiçbir zaman geç kalmış sayılmaz. Uzun yıllar çeşitli bahanelerle gezmeye fırsatınız olmadıysa, İkinci Bahar tam zamanı.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like