İlk heyecan!

0
80

Yıl 2001: İzmir’in tarihe karışan yerel kanalı Yeni TV’den telefon geliyor. Arayan Gazeteci Hasan Tahsin Kocabaş!

Yeni TV’nin organize ettiği bir projeden bahsediyor.

Projeye göre, İzmir ‘de 23 Nisan 2001 tarihinde tüm belediye başkanları koltuklarını öğrencilere devrederken, Yeni TV’nin temsili muhabiri mikrofonunu bir çocuğa devrecekti. Vekil muhabir kent genelinde elimde mikrofonla gündemi takip ederken; stüdyoda bir diğer vekil muhabir ana haberi sunacak, canlı bağlantılarla biri diğerine dönüp bilgi aktarırken aynı gün yapılan tüm çekimler ekranlara haber olarak aktarılacaktı.

hasan tahsin kocabas

Böyle bir fırsata hayır demek olmazdı!

Kendimi bildim bileli gazeteci olup yazılarımı herkesle paylaşacağım diyen benim için inanılmaz bir tecrübe olacaktı. Daha önce çocuk programları için görev aldığım EGE TV’den ismimi alan Hasan Tahsin Kocabaş benim gazetecilik mesleğine ilk adımlarımı atmamda büyük bir paya sahiptir.

Kocabaş, bir dönem Ege TV’de çalıştıktan sonra Yeni TV’ye geçmişti. Son dönemlerde Hasan Tahsin olarak sabah programlarıyla hükümeti eleştiri bombardımanına tutan Kocabaş, 2004 yerel seçimlerinde MHP’den İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday olmuştu. Medya içindeki hesaplaşmalardan sonra televizyonculuğu bırakma kararı alırken, İzmirlilerin yakından tanıdığı sevdiği birisiydi. (Şu anda Radyo 35’te program yapıyor güncel medyada yazılar yazıyor)

Gün geldi çattı. Sabahın erken saatlerinde hazırlıklar yapıldı. Dönemin İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina’nın organize ettiği yemeğe küçük muhabir olarak yanımda bir kameramanla beraber gitmek üzere yola çıktık.

Tarihi Asansör Restaurant’ta tüm anakent ilçelerin belediye başkanlarının yerine geçen küçük başkanlar ile yemek öncesi çeşitli röportajlar yaptık.

Tüm belediye başkanları yerine geçen öğrencilerle yakın diyaloglar içerisindeyken benim boynum biraz bükük kalmıştı. Vekil başkanlarla röportajlar yaparken asıl belediye başkanları dikkatle bizi izliyorlardı. Kameraman arkadaşımla beraber çekimlerimizi tamamladık.

Yemek başlıyordu. Ahmet Piriştina’nın kısa bir konuşması ile yemek başladı.

Yemek sırasında hepimizle tek tek konuşan Ahmet Piriştina ile konuşma sırası bana geldi. “Ne olursan ol, tarafsız olmayı unutma!” dedi.

Birbirimize gülümsedik, heyecanlandığım için tek söyleyebildiğim şey “peki” olmuştu. Elimi sıktıktan sonra bana günün anlamına dair bir hediye verdi.

Bu an unutulmayan bir anı olarak hafızama yerleşti. İzmir’in çok sevilen belediye başkanı yemek sonrasında halkın içine karıştı.

Televizyon ekibi olarak çektiklerimizin montajı için televizyon binasına döndük. Montajdan, görüntülerin üzerine eklenecek metnin yazımına kadar her şeye katılmaya çalıştım. Bu sırada stüdyoda ana haber sunmaya hazırlanan arkadaş prova yapıyordu. Biz de montaj sırasında hoşumuza gitmeyen kareleri kısaltarak haberi hazırladık.

Haber saati yaklaşırken, canlı bağlantıya katılacağımız noktaya gitmek üzere binadan ayrıldık.

Ana Haber Bülteni başlamıştı. Stüdyoda asıl sunucu bayan ile vekil sunucu beraber haberleri aktarıyorlardı. Gün boyu çektiğimiz daha sonra montajlayarak seslendirdiğimiz tüm haberler sırasıyla yayınlandı. Sıra canlı bağlantıya geldi. Stüdyodan bizimle irtibata geçildi.

Bana sorulan tüm sorulara cevap verdim. Heyecandan ölüyordum. Yaklaşık 2 dakika süren bu bağlantı günün tüm yorgunluğunu üzerimden aldı.

Tüm gün yaptıklarımızın sonuna sorunsuzca gelmiştik.

Basın-Yayın Dünyası’na ilk adımlarım bu şekilde başladı.

Bu olaydan 5 yıl sonra artık Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünün öğrencisi olarak kayıtlara geçiyordum.

Hasan Tahsin Kocabaş’ı sevgi ve saygılarımla anıyorum…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here