İnternet Üzerinden Hakarette Yapmanız Gerekenler

0
91

Bilişim ve teknolojinin herkesin evlerine girmesiyle beraber artık düşünceler internet üzerinden çok daha rahat bir biçimde ifade edilebilir oldu. Demokratik düzlemde olumlu bir gelişme olarak bakabileceğimiz bu durumu olumsuz anlamda kullanan ve değerlendirenler de yok değil.

Söz gelimi internet, elektronik posta ve bilişim yoluyla saldırı, hakaret, tehdit ve küfür gibi içerikler çok daha fazla gönderilir oldu. Türk Ceza Kanunu hükümlerinde yer alan internet-bilişim yoluyla saldırı ve hakaret suçlarına karşı olan yaptırımlar ise tam olarak anlaşılmadığı ve bu suçlara ilişkin bir uzmanlaşmanın olmaması sebebiyle askıda kalabiliyor.

Bilişim suçları ile ilgili hukuki dayanakların yeterince bilinmemesi bu suçu işleyenlerin meydanı boş bularak çok daha rahat bir biçimde suç işlemelerine zemin hazırlıyor.

Online-Hakaret

Geçtiğimiz günlerde internet üzerinden yazdığım bir yazı üzerine elektronik posta aracılığı ile bana açıkça hakaret ve küfür eden kişinin akıl almaz sözleri daha önce benzer durumlarla karşılaşmama ve hiçbir girişimde bulunmama rağmen artık bir şeyler yapmam gerektiğini gösteriyordu. Bu konuda yargıya başvurmaya karar vererek nasıl bir prosedür işlendiğini öğrenmek üzere tanıdığım iki avukata danıştım. Hayatımda daha önce hiç suç duyurusunda bulunmadığım için bu tip başvurularda nasıl bir dilekçe formatı oluşturulduğunda da haberim yoktu. Bu amaçla başvurduğum avukat dostlarımdan aldığım dilekçe formatı aynı durumla karşı karşıya gelenlere rehberlik etmek üzere işe yarayacaktır diye düşünüyorum. Eğer sizler de e-posta, internet veya bilişim aracılığı ile hakarete maruz kaldıysanız ya da kalabilecek durumdaysanız, hakarete maruz kaldıktan en geç 2 ay içerisinde en yakın Cumhuriyet Başsavcılığına başvurabilirsiniz.

Online Hakarette Şikayet Dilekçesi Nasıl Hazırlanır?

Dilekçenizin başına, başvurduğunuz” Cumhuriyet Başsavcılığına” hitaben bir başlık attıktan sonra; alta yan başlıklar halinde: Şikayetçi, Şüpheli, Suç Tarihi, Suç, Konu, Açıklamalar, Hukuki Sebepler, Deliller ve Hukuki İstem kısımlarını tek tek açıklayan bir dilekçe formatı oluşturabilirsiniz.

Şikayetçi kısmı şikayet eden olarak sizin isminizi içerir. Şüphelinin adı soyadı ve adresini bilmiyorsanız tespit edilemediğini belirtmelisiniz. Suç tarihi, size hakaret mailinin ya da paylaşımın yapıldığı tarihtir. Suç, “Bilişim-e-posta yoluyla hakaret” olarak yazılabilir.

Konu, talebinizin özetinin yer aldığı ve neden Başsavcılığa başvurduğunuzu anlatan kısa bölümdür. Açıklamalar kısmında ise kendinizi, mesleğinizi ve işlenen suçu paragraflar halinde detaylandırarak anlatacağınız bölümler olmalıdır. Cumhuriyet Başsavcılığında görevli savcılar bu kısmı okuyarak olayı ve suçu anlamaya çalışırlar. Hukuki sebepler, bilişim yoluyla hakaret suçları 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu ile hesap sorulacak suçlar olduğundan buraya bu kanun adı ve numarası yazılmalıdır.

Deliller kısmında elinizde bulunan ip numarası, e-posta hesabının adresi gibi bilgiler çıktı alınarak dilekçe ekine koyulmalıdır. Hukuki istem ise kamu davası açılması talebinizi içeren kısa cümlenin olduğu dilekçenin son kısmıdır.

Online Hakarette Nereye Ne Şekilde Başvuru Yapılır?

Dilekçenizi ve dilekçe eklerinizi hazırladıktan sonra, kendinize en yakın Cumhuriyet Başsavcılılığı’nda bulunan Müracaat Bürosu’na dilekçenizin 3 kopyası, dilekçe ekleriniz ve nüfus kağıdı fotokopinizle başvurabilirsiniz. Bu başvurunuz sırasında görevli olan savcı size çeşitli sorular sorarak durumu anlamaya çalışacaktır. Bu başvurudan sonra dilekçenizi savcılık kalemine kaydettirip taratmanızı isteyecek, daha sonra isminizle sizi çağırarak ifadenizi alıp, ifadenizi size imzalatacaktır. İfadenizi imzaladıktan itibaren alacağınız kayıt numarası ile hukuki anlamda iş sizden Cumhuriyet Başsavcılığına intikal etmiş olduğundan gerisini suçlunun tespiti halinde gelecek telefona kadar adli mercilere bırakabilirsiniz.

Unutmamakta yarar var bir hukuk ülkesinde yaşıyoruz ve hepimizin hukuki sorumlulukları ile hakları var.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here