İsrail Vizesi Nasıl Alınır?

Israil-Vizesi

Orta Doğu ülkelerinden İsrail, Türk vatandaşlarından vize istiyor. İsrail’i ziyaret etmek isteyen umuma mahsus pasaport (bordo) sahibi Türk vatandaşlarının, seyahat öncesinde İsrail’in ülkemizde bulunan temsilciliklerinden vize alması gerekiyor. Gri (hizmet), yeşil (hususi) ve siyah (diplomatik) pasaport sahibi kişilerin ise vizeye ihtiyacı yok.

İsrail vizesi almak isteyenlerin Türkiye‘de bulunan İsrail Ankara Büyükelçiliği ya da İsrail İstanbul Başkonsolosluğu’na şahsen vize müracaatı yapmaları gerekiyor.

Israil-Vizesi-Nasil-Alinir

İsrail Vizesi Nasıl Alınır?

1. İsrail vize türleri

İsrail’e gerçekleştirilecek vize başvurusunda vize talebinin nedeni açıklanmak zorunda. Başvuru yapılabilecek vize türleri arasında; Turist Vizesi, Eğitim Vizesi, Çalışma Vizesi, Göç Vizesi (Ülkelerine dönmek isteyen Yahudiler için), Din Adamı Vizesi gibi seçenekler bulunuyor.

2. İsrail vizesi nereden alınır

Vize başvurusu yapmak isteyenlerin İsrail Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğu‘na şahsen başvurarak evrakları teslim etmesi gerekiyor. Büyükelçilik ve konsolosluk başvuruları randevuya ihtiyaç olmadan hafta içi her gün 10.00-13.00 saatleri arasında alıyor. Vize başvurusunun sonuçlanması 5-7 iş günü sürüyor.

Israil-Vizesi

3. İsrail vizesi başvuru evrakları neler?

Turistik İsrail vizesi için en az 1 yıl geçerliliği olan pasaport, pasaportun kimlik sayfasının fotokopisi, önceden doldurulmuş başvuru formu, varsa başka ülkelere ait vizelerin fotokopileri, son 1 yıl içerisinde çekilmiş 1 adet biyometrik fotoğraf (5×5 boyutunda), çalışılan iş yerine ait belgeler (maaş bordrosu, sigorta giriş kaydı, şirketin ticaret sicil odası kaydı), banka hesabının son 3 aylık dökümü, öğrenciler için öğrenci belgesi, otel, uçak bileti rezervasyonlarının beyan edilmesi gerekiyor.

4. İsrail vize ücreti ne kadar?

İsrail vize ücreti başvuru tipine göre değişkenlik gösteriyor. Turist vizesi başvurularında ise ücret talep edilmiyor. Diğer amaçlı başvurularda 21€ ile 42€ arasında değişen ücret konsoloslukta ödeniyor. Filistin’e gitmek isteyenlerin de İsrail vizesi alması gerekiyor. Filistin için ayrı bir vize bulunmuyor.

5. İsrail vizesinin teslimi

Vize müracaatları ve pasaportların teslimi hafta içi her gün 10.00-13.00 saatleri arasında yapılıyor. Vize başvurusu onaylanan pasaportların teslimi hafta içi 10.00-13.00 saatleri arasında İstanbul’da İsrail Başkonsolosluğu, Yapı Kredi Plaza C Blok girişi resepsiyonunda bulunan başkonsolosluk görevlisi, Ankara’da ise büyükelçilik görevlileri tarafından yapılıyor.

İsrail vizesi ile bazı ülkelere giriş-çıkışlarda sorun yaşandığına dair farklı bilgiler bulunuyor. Geçmişte zaman zaman yapılan pasaport yerine ayrı bir kağıda vize verme uygulaması son yıllarda uygulanmıyor. Vize başvuru sırasında benzer endişe yaşayan kişilerin vizelerinin ayrı bir kağıda basılması için dilekçe vererek şanslarını denemeleri gerekiyor.

 1. Eyüp Sami Yavaş says:

  Merhaba, öncelikle yazınızı çok iyi ve açıklayıcı olmuş, elinize sağlık.

  2. olarak İsrail vizesine ihtiyaç duyanlara yardımcı olabileceğimi söylemeliyim. Özellikle İstanbul dışından başvuru yapmak maddi-manevi çok daha fazla yorucu olabiliyor. Bölgede aynı zamanda turist rehberliği de yapmaktayım fakat turistik vize başvurularınızla da ilgileniyorum. Dileyenler eyupsami@gmail.com adresinden bana ulaşabilir. 🙂

  1. Eyüp bey merhabalar İsrail vizesi almaya ihtiyaç duydum size o yüzden ulaştım dönüş yaparsanız sevinirim.can uyar 532 6875336

 2. İsrail’e Türk vatandaşlarının yılda bir defa girme hakkı var şeklinde bir söylenti var, bu ne kadar doğrudur

 3. Öyle bir yazmışsınız ki, İsrail’e girebilmek için vize gerekmiyorken sanki her türlü ziyaret için vize gerekiyormuş gibi anlatmışsınız.
  Makale aldığınız firmayı değiştirin..

  1. İsrail’e seyahat eden Türk vatandaşları (umuma mahsus pasaport sahipleri) vize almak zorunda. Yeşil, gri ve siyah pasaport sahipleri vizesiz seyahat edebiliyor. Bu yazıda vize alması gerekenlerle ilgili detaylar yazıyor.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like