İstanbul-İzmir Uçak Bileti Üzerinden Örnekler

Ekonomik uçak bileti bulmak, seyahat etmeyi planlayan veya düzenli olarak seyahat eden herkes için oldukça önemli. Özellikle ülkemizde ulaşım aracı fark etmeksizin yapılacak olan her türlü yolculuk için masraflar maalesef günden güne farklılık ve artış gösterebiliyor.

Böyle bir durumda turistik, iş ve eğitim gibi çok çeşitli nedenlere bağlı olarak seyahat edecek olan kişiler, ekonomik uçak bileti almak için seyahat etmek istedikleri tarihleri dikkate alarak günlerce, hatta bazen haftalarca bilet fiyatlarını takip etmek zorunda kalıyor. 

Yüksek uçak bileti fiyatları konusunda örnek vermek gerekirse; yalnızca 1 saatlik uçuş süresine sahip olan İstanbul İzmir uçak bileti fiyatları 600 TL civarlarında gezerken, daha uzun süreli yolculuklarda ise fiyatlar iki katından fazla olabiliyor.

Bu duruma verilecek en güzel örnek; İzmir Antep uçak bileti fiyatlarının 1200 TL civarlarında dolaşması. Her ne kadar fiyatlar yüksek olsa da ekonomik uçak bileti alabilmek için dikkat etmeniz ve denemeniz gereken bazı noktalar var. Eğer birazdan bahsedeceğimiz kritik noktalara dikkat ederseniz sizler de ekonomik uçak bileti alma fırsatı yakalayabilirsiniz.

İşte ekonomik uçak bileti almak için dikkat etmeniz gerekenler!

– Seyahat etmek için belirlediğiniz tarihler; tatiller, haftanın son günleri ve anneler günü gibi özel günler olmamalı. İnsanların seyahat etme ihtimallerinin düşük olduğu tarihlerde ekonomik uçak bileti bulabilirsiniz.

– Biletinizi ne kadar erken alırsanız o kadar ucuz olur düşüncesi oldukça yanlış. Sizler de bu düşünceye kapılmayın, detaylı ve dikkatlice araştırma yapın. Uçak firmalarının düzenlediği kampanyaları mutlaka takip edin. Örneğin farklı uygulamalar aracılığı ile almak istediğiniz uçak biletinde indirim veya kampanya olduğunda size uyarı gönderen özellikleri etkinleştirebilirsiniz.

– Ekonomik uçak bileti almak için uçak bileti arama motorlarını kullanmaya özen gösterin. Ancak dikkat etmeniz gereken nokta; uçak bileti arama motorları tüm firmalara yer vermiyor olabilir. Fiyat listesinde göremediğiniz firmaların kendi internet sitesi üzerinden bilet fiyatlarını kontrol edin.

– Gitmek istediğiniz şehir neresi olursa olsun, o konuma doğrudan uçmak zorunda değilsiniz. Nasıl yani? Dediğinizi duyar gibiyim. Yine örnek vererek açıklamak gerekirse; İstanbul İzmir uçak bileti veya İzmir Antep uçak bileti alacaksınız ancak baktınız ve seyahat edeceğiniz tarihlerde bilet fiyatları çok yüksek. Bu durumda gitmeyi hedeflediğiniz kente en yakın diğer havalimanlarını araştırın ve bilet fiyatlarını kontrol edin.

– Eğer çok seyahat eden biriyseniz uçak bileti satın aldığınızda puan biriktiren kartları kullanabilir veya havayollarının mil biriktirme programlarına kayıt olabilirsiniz. Böylece aldığınız uçak biletinin fiyatı normal standartlarda olsa bile elde edeceğiniz puanlar veya miller sayesinde ekonomik uçak bileti satın almış olabilirsiniz.

– Uçak bileti arama motorlarını veya uçak firmalarının kendi internet adreslerini kullanarak uçak bileti araması yaparken tarayıcınızın gizli pencere özelliğini kullanmayı sakın unutmayın! Uçak firmaları ve uçak bileti arama motorları, aynı adres üzerinden sürekli olarak ziyaret edildiğini tespit ettiğinde, sizin adresinize özel olarak fiyatları normalde olduğundan daha pahalı gösteriyor olabilir. Bu neden gizli pencere özelliğini kullanarak adresinizi gizleyebilir ve bilet fiyatlarını normalde olması gerektiği gibi yani sabit olarak görüntüleyebilirsiniz.

– Seyahat etmek için belirlediğiniz tarihler; yani gideceğiniz ve geri döneceğiniz gün kesin olarak belli olsa da biletlerinizi her zaman gidiş-dönüş olarak almak hiç mantıklı değil. Çünkü gidiş-dönüş olarak bilet fiyatlarını kontrol ettiğinizde aynı firma, pahalı seçenekler sunabiliyor. Bu nedenle gidiş-dönüş arama yapıp fiyatları kontrol ettikten sonra farklı firmaların yalnızca gidiş biletlerinin ve yalnızca dönüş biletlerinin fiyatlarını da mutlaka kontrol edin. Bu sayede ekonomik uçak bileti hedefinize bir adım daha yaklaşmış olabilirsiniz.

– Uçak bileti alırken ve biletiniz için saat seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken diğer bir konu saatler. Çünkü uçak firmaları, belirli bir saatte yer alan uçakta bilet satıldıkça diğer biletlerin fiyatlarını yükseltiyor. Arz-talep meselesi aslında. Uçakta, kalan koltuk sayısı azaldıkça fiyat ters orantılı olarak artıyor. Özellikle uçuş saatlerini dikkate alarak boş koltuğu fazla olan uçakları kontrol ederek oldukça ekonomik uçak bileti satın alabilirsiniz! Dikkat ederseniz, genellikle sabaha karşı olan saatlerde biletler çok daha uygun fiyatlı oluyor.

Sizler için bahsettiğimiz ekonomik uçak bileti alma taktiklerinden bazılarına örnekler vererek yazımızı sonlandıralım.

Örneğin bilindik bir uçak firması üzerinden İstanbul İzmir uçak bileti araması gerçekleştirdiğimde; 10 Haziran 2022 tarihinde sabah saat 05:55 olarak görünen uçak biletinin fiyatı 506 TL olarak karşıma çıkıyor. Yine 10 Haziran 2022 tarihinde aynı firmanın saat 13:00 uçuşu 566 TL. Arada 60 TL bir fark var.

İzmir Antep uçak bileti araması gerçekleştirdiğimde ise 10 Haziran 2022 tarihli sabah 06:20 uçuşunun bilet fiyatı 590 TL. Aynı firma ve aynı tarihe ait 20:15 uçuşu tam 650 TL! Arada yine 60 TL fark var. Gördüğünüz gibi oldukça basit bir taktikle normalde olduğundan çok daha ekonomik uçak bileti bulabiliyoruz. Dilerseniz siz de kendi rotanızı girerek uçak bileti arama motorlarında saat bazlı oluşan farkı kontrol edebilirsiniz.

Uçak bileti almak isteyen herkes, farklı örnekler ve maddeler halinde belirttiğimiz, basit ama faydalı taktikleri birleştirerek; aramalarını gerçekleştirebilir ve artık ekonomik uçak bileti satın alabilir. İyi uçuşlar!

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like