İstanbul Müzeleri Giriş Ücretleri 2020

16
12416

İstanbul müzelerinin sayısı uzun bir listeyi dolduracak kadar fazla. İstanbul’un tüm müzelerinin giriş ücretlerini liste yapmak istesek, ortaya bir blog yazısına sığmayacak kadar büyük bir içerik çıkabilirdi. Bu yüzden İstanbul’da bulunan belli başlı müzelerin giriş ücretlerini paylaşmaya çalışacağım.

İstanbul Müzeleri Giriş Ücretleri en son 1 Mart 2020 tarihinde güncellendi. Müze ücretlerine zam geldi. Müze Kart almak isteyenler ise 60 TL ödeyerek MüzeKart+ satın alabilir ve Kültür Bakanlığı’na bağlı müzelere bir sene boyunca sınırsız girebilirler.

İstanbul Müzeleri Giriş Ücretleri

1. Ayasofya Müzesi giriş ücreti

Ayasofya-Muzesi-Istanbul
Ayasofya Müzesi

Ayasofya Müzesi, 1500 yıllık bir tarihi eser. İstanbul’a gelen herkesin mutlaka ziyaret ettiği yapı, tarihte hem kilise, hem de cami olarak hizmet vermiş. İçinde paha biçilemeyecek derecede güzel Bizans dönemi eserler olduğu gibi, 15 ile 19. yüzyıl arasında eklenmiş Osmanlı eserleri de görülebilir.

Ayasofya Müzesi giriş ücreti 100 TL. Müzekart geçerli. 18 yaşın altındaki öğrenciler için giriş ücretsiz.

Güncelleme: Ayasofya, 2020 yılının Temmuz ayından itibaren tekrar camiye çevrildi. Resmi makamlardan yapılan son açıklamaya göre Ayasofya’ya girişte artık ücret alınmayacak. Ayasofya’yı ibadet saatleri haricinde bilet satın almadan ziyaret edebilirsiniz.

2. Topkapı Sarayı giriş ücreti

Topkapi-Sarayi-Istanbul
Topkapı Sarayı Müzesi

Topkapı Sarayı, İstanbul’un simge eserlerinden biri. Saray, Osmanlı İmparatorluğu tarihini en güzel gözlemleyebileceğiniz yer olarak kabul ediliyor..

Topkapı Sarayı Giriş ücreti 100 TL. Ancak Harem Dairesi de gezilmek istenirse, 70 TL ekstra ücret ödenmesi gerekiyor. Müzekart normal ziyarette geçerli ancak Harem Dairesi için geçerli değil.

3. Yerebatan Sarnıcı giriş ücreti

Yerebatan-Sarnici-Istanbul
Yerebatan Sarnıcı

Yerebatan Sarnıcı, bir zamanlar İstanbul’un en kıymetli bölgesi olan Sultanahmet’e su sağlayan ana sarnıçtı. Yer altındaki bu tarihi eser, aynı Ayasofya gibi 1500 yaşında.

Yerebatan Sarnıcı’na giriş ücreti yabancılar için 30, Türk ziyaretçiler için ise 15 TL. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı bir müze olduğu için müzekart geçmiyor.

4. Türk İslam Eserleri Müzesi giriş ücreti

Türk İslam Eserleri Müzesi, adından da anlaşılacağı gibi hem Türk, hem de İslam eserlerinin sergilendiği ülkemizin en değerli koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapıyor. Müzede Büyük Selçuklu Devleti ve Osmanlı İmparatorluğu’ndan kalma muhteşem eserler olduğu gibi, Halifelik dönemlerinden kalma sanat eserleri de sergileniyor. Türk İslam Eserleri Müzesi giriş ücreti 50 TL. Müzekart ile giriş yapılabiliyor.

5. İstanbul Arkeoloji Müzesi giriş ücreti

İstanbul Arkeoloji Müzesi, dünyanın sayılı arkeolojik eser koleksiyonlarından biri. İçindeki her eser çok kıymetli. Muhteşem lahitler, heykeller, büstler ve sikkeleriyle müze göz alıcı bir güzellikte. Müze, Türkiye’nin Yunan-Roma mirasını en iyi yansıtan yerlerden. İstanbul Arkeoloji Müzesi giriş ücreti 50 TL. Müzekart geçerli.

6. Büyük Saray Mozaikleri Müzesi giriş ücreti

Büyük Saray Mozaikleri Müzesi, içindeki mozaiklerin kıymeti çok büyük olsa da müze İstanbul’da en az bilinen müzelerden biri. Sultanahmet Camii’nden bitişikteki tarihi Arasta Çarşısı’na geçince, çarşının içinden geçilen bir giriş kapısı bulunuyor. Geçmişte Büyük Roma-Bizans Sarayı, Sultanahmet Camii ve onu çevreleyen yapıların olduğu arazi üzerinde yükseliyordu.

Öyle büyüktü ki alt sokaklarda kalan Cankurtaran Semtini bile kaplayacak kadar büyük terasları ve ek binaları vardı. Sultanahmet Camii’nin olduğu tepeden, sahile kadar kademeli olarak seyir terasları ile süslü bir şekilde perde gibi iniyordu.

Büyük Saray’ın yerlerini süsleyen eşsiz mozaikler, Arkeolojik kazılarda bulunmuştur ve burada sergileniyor. Daha çok av resimlerinden oluşan mozaikler, yüzeyinde yer yer eksikler olsa da oldukça ilgi çekici. Büyük Saray Mozaikleri Müzesi için giriş ücreti 30 TL ve Müze Kart geçerli.

7. Dolmabahçe Sarayı giriş ücreti

Istanbul-Gezilecek-Yerler-Dolmabahce
Dolmabahce Sarayı

Dolmabahçe Sarayı, İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde, Boğaziçi kıyısında yer alan görkemli bir Osmanlı sarayı. İstanbul, özellikle Sultan Abdülmecid (1839-1861) döneminden itibaren büyük mimari değişikliklere ve imar alanında bir atılıma sahne oldu. O dönemin saray mimarları olan Balyan Ailesi etkisiyle de Neo-Klasik ve Barok yapılar ön plana çıkmış ve yerleşim Tarihi Yarımada dışında, Boğaz kıyılarına doğru kaymaya başladı.

Ahşap yapıların yerine Kargir (Taş) yapıların tercih edilmeye başlandığı bu yıllarda, Osmanlı İmparatorluğu geleneksel sarayı olan Topkapı Sarayı’nı terk ederek Boğaz’ın en güzel yerlerinden birinde konumlanmış Dolmabahçe Sarayı’na taşındı.

Dolmabahçe Sarayı giriş ücreti 90 TL. Harem Dairesi ziyareti için ekstra ücret ödenmesi gerekiyor. Bu saray TBMM Milli Saraylar Müdürlüğü tarafından işletildiği için, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından verilen Müzekart burada geçerli değil.

Güncelleme: 1 Mart 2020 itibariyle alınan karar neticesinde Dolmabahçe Sarayı’nın yalnızca Harem bölümünde Müzekart geçiyor. Ancak sarayın ana binası olan Selamlık bölümünde Müzekart geçerli değil.

8. Yıldız Sarayı giriş ücreti

Yıldız Sarayı, Sultan II. Abdülhamit tarafından inşa ettirilen İstanbul’un en ihtişamlı saraylarından. Yıldız Parkı’nın iç kısımlarında kalan ahşap yapım Şale Köşkü ve onu çevreleyen bazı yapılardan oluşuyor. Şale Köşkü oldukça etkileyici bir iç dekorasyona sahip, şık bir yer. Sarayın bahçelerinde dolaşmak ferahlık veriyor ve İstanbul’un yoğun trafiğinden ve atmosferinden kısa süreli bir kaçış sağlıyor.

Yıldız Sarayı giriş ücreti 20 TL. Yıldız Çini ve Porselen Fabrikası giriş ücreti ise 30 TL.

Güncelleme: 1 Mart 2020’den itibaren Yıldız Sarayı’nın ana binası olan Şale Köşkü‘nde Müzekart geçerli.

9. Beylerbeyi Sarayı giriş ücreti

Bogaz-Turu-Fiyatlari
Beylerbeyi Sarayı

Beylerbeyi Sarayı; Dolmabahçe ve Yıldız gibi 19. yüzyılda inşa edilmiş bir saray. Beylerbeyi Sarayı diğer sarayların aksine padişahların konaklaması amacıyla inşa edilmemiş. Beylerbeyi Sarayı, Osmanlı’nın büyük sarayları içerisinde Anadolu Yakası’nda bulunan tek saray unvanını taşıyor ve aslında bir misafirhane özelliği taşıyor.

Yurt dışından Padişahı ziyarete gelmiş olan yabancı devlet başkanları, krallar ve kraliçeler ve diğer aristokratlar tarih boyunca bu sarayda misafir edilmişler.

Beylerbeyi Sarayı giriş ücreti 2020 yılı itibariyle 50 TL.

Güncelleme: 1 Mart 2020’den itibaren Beylerbeyi Sarayı’na girişte Müzekart geçerli.

10. Koç Müzesi giriş ücreti

Koç Müzesi, Haliç’in Beyoğlu kanadında kalan bir müze. Müze, Türkiye’nin ve dünyanın sanayi ve endüstri gelişimini çeşitli maketler, modeller, resimler ve antika eşyalar ile betimliyor. Müze, özellikle çocuklar için çok eğitici bir yapı.

Müzenin bahçesinde uçaklar, eski otomobiller bulunuyor. Ayrıca Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait bir denizaltı ve Şehir Hatları işletmesine bağlı eski bir vapur da görülebiliyor. Müzenin açık alanlarındaki kafeterya ve restoranlarda vakit geçirmek ve Haliç manzarası eşliğinde bir şeyler yemek ve içmek oldukça keyifli.

Koç Müzesi giriş ücreti 21 TL. Müzekart geçerli değildir. Müzekart sahiplerine %20 indirim var.

11. Sabancı Müzesi giriş ücreti

Sabancı Müzesi, koleksiyonunda Osmanlı İmparatorluğu döneminden kalma çok kıymetli hat eserleri görülebiliyor. Buna ek olarak muhteşem bir resim koleksiyonu var. Üçüncü ana koleksiyon ise Mobilya ve Dekorasyon koleksiyonu.

Sabancı Müzesi İstanbul Boğazı’nın en güzel semtlerinden Emirgan’da yer alıyor. Sabancı Müzesi giriş ücreti kişi başı 40 TL. Müzekart direkt olarak bedava geçiş sağlamıyor ancak Müzekart+ sahipleri sadece 25 TL ödeyerek müzeyi ziyaret edebiliyor.

12. İstanbul Modern Müzesi giriş ücreti

İstanbul Modern Müzesi, Tophane’de Kruvaziyer Gemilerinin yanaştığı limanın hemen bitişiğinde konumlanıyor. Bu mükemmel konumu sayesinde İstanbul’a gelen turistlerin de çokça ziyaret ettiği bir mekan. Müzenin içinde harika resim koleksiyonları görülebiliyor. Sabit bir resim ve modern eserler sergisi olduğu gibi, geçici (contemporary) sergiler de mevcut.

İstanbul Modern Müzesi giriş ücreti 37 TL. Müzekart geçerli değildir ve Müzekart sahipleri için bir indirim yoktur. 10 kişi ve üzeri aile veya arkadaş gruplarında fiyat kişi başı 30 TL’ye düşüyor. İstanbul Modern Müzesi, her Perşembe günü halkın ziyaretine ücretsiz olarak açık.

13. Pera Müzesi giriş ücreti

Pera Müzesi, İstiklal Caddesi’nin hemen paralelinde bulunan Meşrutiyet Caddesi’nde yer alıyor. The Marmara Pera ve Pera Palas gibi otellerin de olduğu bu güzel caddede, mimarisi ile ön plana çıkan harikulade bir yapıdan müzeye dönüştürülmüş.

Pera Müzesi’nin içindeki kalıcı sergide, Türk-Osmanlı tarihinde müzecilik çalışmaları için ilk adımı atan ve Osmanlı topraklarından toplanan Arkeolojik eserler ile ilk müzemizi kuran Osman Hamdi Bey’in meşhur Kaplumbağa Terbiyecisi tablosunu da görebilirsiniz.

Pera Müzesi, Taksim Meydanı’ndan başlayıp; Galata Kulesi ile sonlanan bir İstiklal turunda görülebilecek en güzel yerlerden biri. Pera Müzesi giriş ücreti 25 TL. Müzekart geçerli değil. Ancak müzekart+ sahipleri için kafeteryada yüzde 15 indirim var. Pera Müzesi’nin güzel uygulamalarından birine Uzun Cuma adı veriliyor. Cuma günleri akşam 18.00 ile 22.00 arasında müze ücretsiz ziyaret edilebiliyor

İstanbul’un müzeleri ile ilgili daha çok bilgi edinmek isterseniz İstanbul Müzeleri hakkında az bilinen gerçekler isimli yazımız da ilginizi çekebilir.

16 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz