İstanbul Müzeleri Giriş Ücretleri 2023

18
18593

İstanbul müzelerinin sayısı uzun bir listeyi dolduracak kadar fazla. İstanbul’un tüm müzelerinin giriş ücretlerini liste yapmak istesek, ortaya bir blog yazısına sığmayacak kadar büyük bir içerik çıkabilirdi. Bu yüzden İstanbul’da bulunan belli başlı müzelerin giriş ücretlerini paylaşmaya çalışacağım.

İstanbul Müzeleri Giriş Ücretleri en son 2022 yılının son günlerinde güncellendi. Müze ücretlerine zam geldi. Müze Kart almak isteyenler ise 60 TL ödeyerek MüzeKart+ satın alabilir ve Kültür Bakanlığı’na bağlı müzelere bir sene boyunca sınırsız girebilirler.

İstanbul Müzeleri Giriş Ücretleri

1. Ayasofya Müzesi giriş ücreti

Ayasofya-Muzesi-Istanbul
Ayasofya Müzesi

Ayasofya Müzesi, 1500 yıllık bir tarihi eser. İstanbul’a gelen herkesin mutlaka ziyaret ettiği yapı, tarihte hem kilise, hem de cami olarak hizmet vermiş. İçinde paha biçilemeyecek derecede güzel Bizans dönemi eserler olduğu gibi, 15 ile 19. yüzyıl arasında eklenmiş Osmanlı eserleri de görülebilir.

Ayasofya Müzesi giriş ücreti cami statüsüne çevrildiği için alınmıyor.

Güncelleme: Ayasofya, 2020 yılının Temmuz ayından itibaren tekrar camiye çevrildi. Resmi makamlardan yapılan son açıklamaya göre Ayasofya’ya girişte artık ücret alınmayacak. Ayasofya’yı ibadet saatleri haricinde bilet satın almadan ziyaret edebilirsiniz.

2. Topkapı Sarayı giriş ücreti

Topkapi-Sarayi-Istanbul
Topkapı Sarayı Müzesi

Topkapı Sarayı, İstanbul’un simge eserlerinden biri. Saray, Osmanlı İmparatorluğu tarihini en güzel gözlemleyebileceğiniz yer olarak kabul ediliyor. Topkapı Sarayı, yapılan düzenleme ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan Cumhurbaşkanlığı Milli Saraylar Başkanlığı’na geçti. Topkapı Sarayı için farklı bilet paketleri ve ücret sistemi bulunuyor.

✔︎ Topkapı Sarayı Kombine Bilet I (Topkapı Sarayı ve Aya İrini): Yerli ziyaretçi 110 TL, yabancı ziyaretçi 500 TL, indirimli bilet 35 TL
✔︎ Topkapı Sarayı Kombine Bilet II (Topkapı Sarayı, Aya İrini ve Harem Dairesi): Yerli ziyaretçi 140 TL, yabancı ziyaretçi 650 TL, indirimli bilet 45 TL.
✔︎ Topkapı Sarayı Harem Dairesi Giriş Ücreti: Yerli ziyaretçi 60 TL, yabancı ziyaretçi 225 TL, indirimli bilet 20 TL.
✔︎ Aya İrini Giriş Ücreti: Yerli ziyaretçi 45 TL, yabancı ziyaretçi 180 TL, indirimli bilet 35 TL

📍 Müze Kart, Milli Saraylar Başkanlığına bağlı bütün saray, köşk, kasır, müze ve tarihi fabrikalarda geçerli. Topkapı Sarayı’nın Harem ve Aya İrini bölümlerinde, Dolmabahçe Sarayı Selamlık bölümünde, Milli Saraylar Beykoz Cam ve Billur Müzesi ile Küçüksu Kasrı Mesire Alanı ve Beykoz Mecidiye Kasrı Mesire Alanı’nda Müze Kart kullanılamıyor.

3. Yerebatan Sarnıcı giriş ücreti

Yerebatan-Sarnici-Istanbul
Yerebatan Sarnıcı

Yerebatan Sarnıcı, bir zamanlar İstanbul’un en kıymetli bölgesi olan Sultanahmet’e su sağlayan ana sarnıçtı. Yer altındaki bu tarihi eser, aynı Ayasofya gibi 1500 yaşında. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin gerçekleştirdiği restorasyon çalışmasıyla adeta yepyeni bir görünüme kavuşan Yerebatan Sarnıcı’nın giriş bölümü ve gişe bölümleri de yenilendi ve yer değiştirdi.

Yerebatan Sarnıcı haftanın 7 günü 09.00-19.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.

Yerebatan Sarnıcı’na giriş ücreti yabancılar için 300 TL, Türk ziyaretçiler için ise 50 TL, indirimli giriş ücreti ise 20 TL. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı bir yapı olduğu için Müze Kart geçmiyor. Yerebatan Sarnıcı’nın giriş ücreti kredi kartı ve nakit olarak ödenebiliyor. Passo üzerinden online giriş bileti de almak mümkün.

4. Türk İslam Eserleri Müzesi giriş ücreti

Türk İslam Eserleri Müzesi, adından da anlaşılacağı gibi hem Türk, hem de İslam eserlerinin sergilendiği ülkemizin en değerli koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapıyor. Müzede Büyük Selçuklu Devleti ve Osmanlı İmparatorluğu’ndan kalma muhteşem eserler olduğu gibi, Halifelik dönemlerinden kalma sanat eserleri de sergileniyor.

Türk İslam Eserleri Müzesi giriş ücreti 100 TL. Müzekart ile giriş yapılabiliyor. Türk İslam Eserleri Müzesi’nde sesli rehberlik hizmeti de veriliyor.

5. İstanbul Arkeoloji Müzesi giriş ücreti

İstanbul Arkeoloji Müzesi, dünyanın sayılı arkeolojik eser koleksiyonlarından biri. İçindeki her eser çok kıymetli. Muhteşem lahitler, heykeller, büstler ve sikkeleriyle müze göz alıcı bir güzellikte. Müze, Türkiye’nin Yunan-Roma mirasını en iyi yansıtan yerlerden. İstanbul Arkeoloji Müzesi giriş ücreti 100 TL. Müzekart geçerli. İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde sesli rehberlik hizmeti de veriliyor.

6. Büyük Saray Mozaikleri Müzesi giriş ücreti

Büyük Saray Mozaikleri Müzesi, içindeki mozaiklerin kıymeti çok büyük olsa da müze İstanbul’da en az bilinen müzelerden biri. Sultanahmet Camii’nden bitişikteki tarihi Arasta Çarşısı’na geçince, çarşının içinden geçilen bir giriş kapısı bulunuyor. Geçmişte Büyük Roma-Bizans Sarayı, Sultanahmet Camii ve onu çevreleyen yapıların olduğu arazi üzerinde yükseliyordu.

Öyle büyüktü ki alt sokaklarda kalan Cankurtaran Semtini bile kaplayacak kadar büyük terasları ve ek binaları vardı. Sultanahmet Camii’nin olduğu tepeden, sahile kadar kademeli olarak seyir terasları ile süslü bir şekilde perde gibi iniyordu.

Büyük Saray’ın yerlerini süsleyen eşsiz mozaikler, Arkeolojik kazılarda bulunmuştur ve burada sergileniyor. Daha çok av resimlerinden oluşan mozaikler, yüzeyinde yer yer eksikler olsa da oldukça ilgi çekici. Büyük Saray Mozaikleri Müzesi için giriş ücreti 60 TL ve Müze Kart geçerli.

7. Dolmabahçe Sarayı giriş ücreti

Istanbul-Gezilecek-Yerler-Dolmabahce
Dolmabahce Sarayı

Dolmabahçe Sarayı, İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde, Boğaziçi kıyısında yer alan görkemli bir Osmanlı sarayı. İstanbul, özellikle Sultan Abdülmecid (1839-1861) döneminden itibaren büyük mimari değişikliklere ve imar alanında bir atılıma sahne oldu. O dönemin saray mimarları olan Balyan Ailesi etkisiyle de Neo-Klasik ve Barok yapılar ön plana çıkmış ve yerleşim Tarihi Yarımada dışında, Boğaz kıyılarına doğru kaymaya başladı.

Ahşap yapıların yerine Kargir (Taş) yapıların tercih edilmeye başlandığı bu yıllarda, Osmanlı İmparatorluğu geleneksel sarayı olan Topkapı Sarayı’nı terk ederek Boğaz’ın en güzel yerlerinden birinde konumlanmış Dolmabahçe Sarayı’na taşındı.

Bu saray Cumhurbaşkanlığı Milli Saraylar Başkanlığı tarafından yönetildiği için, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından verilen Müzekart burada geçerli değil. Dolmabahçe Sarayı için birbirinden farklı bilet seçenekleri ve ücret tarifesi bulunuyor.

✔︎ Selamlık, Harem ve Resim Müzesi Birlikte (1 Hafta Süreyle Geçerli): Yerli Ziyaretçi Bilet Fiyatı 110 TL, Yabancı Ziyaretçi Bilet Fiyatı 450 TL, İndirimli Bilet Fiyatı 35 TL
✔︎ Selamlık (Sadece Müzekart Sahibi Yerli Ziyaretçiler İçin): Yerli Ziyaretçi Bilet Fiyatı 70 TL, İndirimli Bilet Fiyatı 20 TL, Okul Öğrenci Grupları (Mavi Salon Bölgesi Öğrenci Güzergahı) İndirimli Bilet Fiyatı 20 TL
✔︎ [Kombine Bilet I] Milli Saraylar Full Pass; Dolmabahçe Sarayı + Anadolu ve Avrupa Yakası Saray, Köşk ve Kasırları (Topkapı Sarayı Ve Küçüksu Kasrı Mesire Alanı Hariç): Yerli Ziyaretçi Bilet Fiyatı 150 TL, Yabancı Ziyaretçi Bilet Fiyatı 600 TL, İndirimli Bilet Fiyatı: 55 TL
✔︎ [Kombine Bilet II] Dolmabahçe Sarayı + Avrupa Yakası Saray, Köşk ve Kasırlar: Yerli Ziyaretçi Bilet Fiyatı 130 TL, Yabancı Ziyaretçi Bilet Fiyatı 520 TL, İndirimli Bilet Fiyatı 45 TL
✔︎ [Kombine Bilet III] Dolmabahçe Sarayı + Anadolu Yakası Saray, Köşk ve Kasırlar (Küçüksu Kasrı Mesire Alanı Hariç): Yerli Ziyaretçi Bilet Fiyatı 130 TL, Yabancı Ziyaretçi Bilet Fiyatı 520 TL, İndirimli Bilet Fiyatı 45 TL

Dolmabahçe Sarayı’nın Selamlık bölümünde Müze Kart geçmiyor. Sarayın Selamlık bölümünü ziyaret etmek isteyen Müzekart sahibi yerli ziyaretçiler için indirimli Selamlık bileti satışı yapılyor.

8. Yıldız Sarayı giriş ücreti

Yıldız Sarayı, Sultan II. Abdülhamit tarafından inşa ettirilen İstanbul’un en ihtişamlı saraylarından. Yıldız Parkı’nın iç kısımlarında kalan ahşap yapım Şale Köşkü ve onu çevreleyen bazı yapılardan oluşuyor. Şale Köşkü oldukça etkileyici bir iç dekorasyona sahip, şık bir yer. Sarayın bahçelerinde dolaşmak ferahlık veriyor ve İstanbul’un yoğun trafiğinden ve atmosferinden kısa süreli bir kaçış sağlıyor.

Güncelleme: Restorasyondan dolayı ziyarete kapalı (2023).

9. Beylerbeyi Sarayı giriş ücreti

Bogaz-Turu-Fiyatlari
Beylerbeyi Sarayı

Beylerbeyi Sarayı; Dolmabahçe ve Yıldız gibi 19. yüzyılda inşa edilmiş bir saray. Beylerbeyi Sarayı diğer sarayların aksine padişahların konaklaması amacıyla inşa edilmemiş. Beylerbeyi Sarayı, Osmanlı’nın büyük sarayları içerisinde Anadolu Yakası’nda bulunan tek saray unvanını taşıyor ve aslında bir misafirhane özelliği taşıyor.

Yurt dışından Padişahı ziyarete gelmiş olan yabancı devlet başkanları, krallar ve kraliçeler ve diğer aristokratlar tarih boyunca bu sarayda misafir edilmişler. Beylerbeyi Sarayı, Cumhurbaşkanlığı Milli Saraylar Başkanlığı tarafından yönetiliyor.

Beylerbeyi Sarayı giriş ücreti 45 TL, Yabancı Ziyaretçi Bilet Fiyatı 130 TL, İndirimli Bilet Fiyatı 20 TL, Bahçe Bilet Fiyatı 10 TL. Beylerbeyi Sarayı’nda Müze Kart geçerli.

10. Koç Müzesi giriş ücreti

Koç Müzesi, Haliç’in Beyoğlu kanadında kalan bir müze. Müze, Türkiye’nin ve dünyanın sanayi ve endüstri gelişimini çeşitli maketler, modeller, resimler ve antika eşyalar ile betimliyor. Müze, özellikle çocuklar için çok eğitici bir yapı.

Müzenin bahçesinde uçaklar, eski otomobiller bulunuyor. Ayrıca Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait bir denizaltı ve Şehir Hatları işletmesine bağlı eski bir vapur da görülebiliyor. Müzenin açık alanlarındaki kafeterya ve restoranlarda vakit geçirmek ve Haliç manzarası eşliğinde bir şeyler yemek ve içmek oldukça keyifli.

Koç Müzesi giriş ücreti 120 TL, öğrenci giriş ücreti 60 TL. Okul ziyaretlerinde öğrenci giriş ücreti 40 TL olarak uygulanıyor. Müzekart geçerli değil. Müze biletini Biletix üzerinden online satın alabilirsiniz.

11. Sabancı Müzesi giriş ücreti

Sabancı Müzesi, koleksiyonunda Osmanlı İmparatorluğu döneminden kalma çok kıymetli hat eserleri görülebiliyor. Buna ek olarak muhteşem bir resim koleksiyonu var. Üçüncü ana koleksiyon ise Mobilya ve Dekorasyon koleksiyonu. Sabancı Müzesi İstanbul Boğazı’nın en güzel semtlerinden Emirgan’da yer alıyor.

Sakıp Sabancı Müzesi giriş ücreti için farklı paketler mevcut. Sakıp Sabancı Müzesi tek girişlik bilet ücreti yetişkinler için 60 TL, Müze Kart+ sahipleri ve 60 yaş üzeri ziyaretçiler için 40 TL, öğrenciler için ise 30 TL.

Sakıp Sabancı Müzesi yıllık giriş imkanı sunan giriş ücreti ise yetişkinler için 90 TL, öğrenciler için ise 45 TL.

12. İstanbul Modern Müzesi giriş ücreti

İstanbul Modern Müzesi, Tophane’de Kruvaziyer Gemilerinin yanaştığı limanın hemen bitişiğinde konumlanıyor. Bu mükemmel konumu sayesinde İstanbul’a gelen turistlerin de çokça ziyaret ettiği bir mekan. Müzenin içinde harika resim koleksiyonları görülebiliyor. Sabit bir resim ve modern eserler sergisi olduğu gibi, geçici (contemporary) sergiler de mevcut.

Müze yeni yerine taşındığından geçici olarak ziyarete kapalı.

13. Pera Müzesi giriş ücreti

Pera Müzesi, İstiklal Caddesi’nin hemen paralelinde bulunan Meşrutiyet Caddesi’nde yer alıyor. The Marmara Pera ve Pera Palas gibi otellerin de olduğu bu güzel caddede, mimarisi ile ön plana çıkan harikulade bir yapıdan müzeye dönüştürülmüş.

Pera Müzesi’nin içindeki kalıcı sergide, Türk-Osmanlı tarihinde müzecilik çalışmaları için ilk adımı atan ve Osmanlı topraklarından toplanan Arkeolojik eserler ile ilk müzemizi kuran Osman Hamdi Bey’in meşhur Kaplumbağa Terbiyecisi tablosunu da görebilirsiniz.

Pera Müzesi, Taksim Meydanı’ndan başlayıp; Galata Kulesi ile sonlanan bir İstiklal turunda görülebilecek en güzel yerlerden biri. Pera Müzesi giriş ücreti yetişkinler için 80 TL, 12 yaş üstü öğrenciler, öğretim görevlileri, 60 yaş ve üstü için ise 40 TL. Tek seferde 10 kişi ve üzerindeki ziyaretçilerden oluşan gruplardan ise 60’ar TL ücret alınıyor.

Pera Müzesi’ni ücretsiz ziyaret etme olanağına sahip olanlar ise şöyle: Pera Müzesi Dostları, gaziler, şehit ve gazilerin eşleri ve çocukları, engelliler ve her engelliye refakat eden bir kişi, 12 yaş ve altı çocuklar, ICOM kart sahipleri, MMKD üyeleri ve basın mensupları, çarşamba günleri öğrenciler, cuma günleri saat 18.00’dan sonra herkes Pera Müzesi’ni ücretsiz ziyaret edebiliyor.

Uzun Cuma: Pera Müzesi her cuma 18.00-22.00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edilebilir. Genç Çarşamba Pera Müzesi ziyareti ve Pera Film gösterimleri çarşamba günleri tüm öğrencilere ücretsiz.

18 Yorumlar

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz