İstanbul Müzeleri Giriş Ücretleri 2020

0
195

İstanbul Müzeleri Giriş Ücretleri

İstanbul Müzeleri Giriş Ücretleri Hakkında Güncel Bilgiler

İstanbul’un müzelerinin sayısı uzun bir listeyi dolduracak kadar fazladır. İstanbul’un tüm müzelerinin giriş ücretlerini liste yapmak istesek, ortaya bir blog yazısına sığmayacak kadar büyük bir içerik çıkabilirdi. Bu yüzden İstanbul’da bulunan belli başlı müzelerin giriş ücretlerini paylaşmaya çalışacağız.

İstanbul Müzeleri Giriş Ücretleri en son 1 Mart 2020 tarihinde güncellendi. Müze ücretlerine zam geldi. Müze Kart almak isteyenler ise 60 TL ödeyerek MüzeKart+ satın alabilir ve Kültür Bakanlığı’na bağlı müzelere bir sene boyunca sınırsız girebilirler.


İstanbul Müzeleri Giriş Ücretleri

 • Ayasofya Müzesi Giriş Ücreti

Ayasofya 1500 yıllık bir tarihi eserdir ve herkesin görmesi kesinlikle tavsiye edilir. Tarihte hem kilise, hem de cami olarak hizmet vermiş bir yapıdır. İçinde paha biçilemeyecek derecede güzel Bizans dönemi eserler olduğu gibi, 15 ile 19. Yüzyıl arasında eklenmiş Osmanlı eserleri de görülebilir.

Ayasofya Müzesi giriş ücreti 100 TL’dir. Müzekart geçerlidir. 18 yaşın altındaki öğrenciler için giriş ücretsizdir.

Ayasofya-Muzesi-Istanbul
Ayasofya Müzesi
 • Topkapı Sarayı Giriş Ücreti

Topkapı Sarayı, İstanbul’un simge eserlerinden biridir. Osmanlı İmparatorluğu tarihini en güzel gözlemleyebileceğiniz yerdir.

Topkapı Sarayı Giriş ücreti 100 TL’dir. Ancak Harem Dairesi de gezilmek istenirse, 70 TL ekstra ücret ödenmesi gerekir. Müzekart normal ziyarette geçer, ancak Harem Dairesi için geçmez.

Topkapi-Sarayi-Istanbul
Topkapı Sarayı Müzesi
 • Yerebatan Sarnıcı Giriş Ücreti

Yerebatan Sarnıcı bir zamanlar İstanbul’un en kıymetli bölgesi olan Sultanahmet’e su sağlayan ana sarnıçtı. Yer altındaki bu tarihi eser, aynı Ayasofya gibi 1500 yaşındadır.

Giriş Ücreti yabancılar için 30, Türk ziyaretçiler için ise 15 TL’dir. İBB’ye bağlı bir müze olduğu için müzekart geçmez.

Yerebatan-Sarnici-Istanbul
Yerebatan Sarnıcı
 • Türk İslam Eserleri Müzesi Giriş Ücreti

Bu müzede adından da anlaşılacağı gibi hem Türk, hem de İslam eserleri görülebilir. Büyük Selçuklu Devleti ve Osmanlı İmparatorluğu‘ndan kalma muhteşem eserler olduğu gibi, Halifelik dönemlerinden kalma sanat eserleri de sergilenir. Giriş ücreti 50 TL’dir. Müzekart ile giriş yapılabilir.

 • İstanbul Arkeoloji Müzesi Giriş Ücreti

İstanbul Arkeoloji Müzesi dünyanın sayılı Arkeolojik eser koleksiyonlarından biridir. İçindeki her eser çok kıymetlidir. Muhteşem lahitler, heykeller, büstler ve sikkeler bulunur. Türkiye’nin Yunan-Roma mirasını çok güzel yansıtan bir müzedir. Giriş ücreti 50 TL’dir. Müzakart geçerlidir.

 • Büyük Saray Mozaikleri Müzesi Giriş Ücreti

Bu müze içindeki mozaiklerin kıymeti çok büyük olsa da, az bilinen bir yerdir. Sultanahmet Camii’nden bitişikteki tarihi Arasta Çarşısı’na geçince, çarşının içinden geçilen bir giriş kapısı vardır. Geçmişte Büyük Roma-Bizans Sarayı, Sultanahmet Camii ve onu çevreleyen yapıların olduğu arazi üzerinde yükseliyordu.

Öyle büyüktü ki, alt sokaklarda kalan Cankurtaran Semtini bile kaplayacak kadar büyük terasları ve ek binaları vardı. Sultanahmet Camii’nin olduğu tepeden, sahile kadar kademeli olarak seyir terasları ile süslü bir şekilde perde gibi iniyordu.

Büyük Saray’ın yerlerini süsleyen eşsiz mozaikler, Arkeolojik kazılarda bulunmuştur ve burada sergilenmektedir. Daha çok av resimlerinden oluşan mozaikler, yüzeyinde yer yer eksikler olsa da oldukça ilgi çekicidir.

Büyük Saray Mozaikleri Müzesi için giriş fiyatı 30 TL’dir ve müzekart geçerlidir.

 • Dolmabahçe Sarayı Giriş Ücreti

İstanbul, özellikle Sultan Abdülmecid (1839-1861) döneminden itibaren büyük mimari değişikliklere ve imar alanında bir atılıma sahne olmuştur. O dönemin saray mimarları olan Balyan Ailesi etkisiyle de, Neo-Klasik ve Barok yapılar ön plana çıkmış ve yerleşim Tarihi Yarımada dışında, Boğaz kıyılarına doğru kaymıştır.

Ahşap yapıların yerine Kargir (Taş) yapıların tercih edilmeye başlandığı bu yıllarda, Osmanlı İmparatorluğu; geleneksel sarayı olan Topkapı Sarayı‘nı terk etmiş ve Boğaz’ın en güzel yerlerinden birinde konumlanmış Dolmabahçe Sarayı’na taşınmıştır.

Dolmabahçe Sarayı giriş ücreti 90 TL‘dir. Harem Dairesi ziyareti için ekstra ücret ödenmesi gerekmektedir. Bu saray TBMM  Milli Saraylar Müdürlüğü tarafından işletildiği için, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından verilen Müzekart burada geçerli değildir.

Güncelleme: 1 Mart 2020 itibariyle alınan karar neticesinde Dolmabahçe Sarayı’nın yalnızca Harem bölümünde müzekart geçmektedir. Ancak sarayın ana binası olan Selamlık’ta ve saray koleksiyonları müzesinde geçerli değildir.

Istanbul-Gezilecek-Yerler-Dolmabahce
Dolmabahce Sarayı
 • Yıldız Sarayı Giriş Ücreti

Yıldız Sarayı, Sultan II. Abdülhamit tarafından inşa ettirilmiştir. Yıldız Parkı‘nın iç kısımlarında kalan ahşap yapım Şale Köşkü ve onu çevreleyen bazı yapılardan ibaret bir saraydır. Şale Köşkü oldukça etkileyici bir iç dekorasyona sahip, şık bir yerdir. Sarayın bahçelerinde dolaşmak ferahlık verir ve İstanbul’un yoğun trafiğinden ve atmosferinden kısa süreli bir kaçış sağlar.

Yıldız Sarayı giriş ücreti 20 TL‘dir. Yıldız Çini ve Porselen Fabrikası giriş ücreti 30 TL‘dir.

Güncelleme: 1 Mart 2020’den itibaren Yıldız Sarayı’nın ana binası olan Şale Köşkü’nde müzekart geçerlidir.

 • Beylerbeyi Sarayı Giriş Ücreti

Beylerbeyi Sarayı; Dolmabahçe ve Yıldız gibi 19. Yüzyıl’da inşa edilmiş ancak burası padişahların konaklaması amacıyla inşa edilmemiştir. Beylerbeyi Sarayı, Osmanlı’nın büyük sarayları içerisinde Anadolu Yakası‘nda bulunan tek saraydır ve aslında bir misafirhanedir.

Yurt dışından Padişahı ziyarete gelmiş olan yabancı devlet başkanları, krallar ve kraliçeler ve diğer aristokratlar bu sarayda misafir edilmişlerdir.

Beylerbeyi Sarayı giriş ücreti 2020 yılı itibariyle 50 TL’dir.

Güncelleme: 1 Mart 2020’den itibaren Beylerbeyi Sarayı’na girişte müzekart geçerlidir.

Bogaz-Turu-Fiyatlari
Beylerbeyi Sarayı
 • Koç Müzesi Giriş Ücreti

Koç Müzesi Haliç’in Beyoğlu kanadında kalan kıyılardaki bir müzedir. Türkiye’nin ve Dünya’nın sanayi ve endüstri gelişimini çeşitli maketler, modeller, resimler ve antika eşyalar ile betimlemektedir. Özellikle çocuklar için çok eğitici bir müzedir.

Müzenin bahçesinde uçaklar, eski otomobiller bulunur. Ayrıca Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait bir denizaltı ve Şehir Hatları işletmesine bağlı eski bir vapur da bulunabilir. Müzenin açık alanlarındaki kafeterya ve restoranlarda vakit geçirmek ve Haliç manzarası eşliğinde bir şeyler yemek ve içmek büyük keyiftir.

Giriş ücreti 21 TL’dir. Müzekart geçerli değildir. Ancak Müzekart sahiplerine %20 indirim vardır.

 • Sabancı Müzesi Giriş Ücreti

Sabancı Müzesi koleksiyonunda Osmanlı İmparatorluğu döneminden kalma çok kıymetli hat eserleri görülebilir. Buna ek olarak muhteşem bir resim koleksiyonu vardır. Üçüncü ana koleksiyon ise Mobilya ve Dekorasyon koleksiyonudur.

Sabancı Müzesi İstanbul Boğazı’nın en güzel semtlerinden Emirgan’dadır. Giriş ücreti kişi başı 40 TL’dir. Müzekart direkt olarak bedava geçiş sağlamaz ancak Müzekart+ sahipleri sadece 25 TL ödeyerek müzeyi ziyaret edebilirler.

 • İstanbul Modern Müzesi Giriş Ücreti

İstanbul Modern Müzesi, Tophane’de Kruvaziyer Gemilerinin yanaştığı limanın hemen bitişiğinde konumlanmıştır. Bu mükemmel konumu sayesinde İstanbul’a gelen turistlerin de çokça ziyaret ettiği bir mekandır. Müzenin içinde harika resim koleksiyonları görülebilir. Sabit bir resim ve modern eserler sergisi olduğu gibi, geçici (contemporary) sergiler de mevcuttur.

Giriş ücreti 37 TL’dir. Müzekart geçerli değildir ve müzekart sahipleri için bir indirim yoktur. 10 kişi ve üzeri aile veya arkadaş gruplarında fiyat kişi başı 30 TL’ye düşmektedir.

İstanbul Müzeleri Giriş Ücretleri yazısı zaman geçtikçe güncellenecek ve yeni müzeler eklenecektir. Bu sayfayı ara sıra ziyaret ederseniz. Eklenen yeni müzeleri görebilirsiniz.

İstanbul Modern Müzesi Ücretsiz Ziyaret!

İstanbul Modern Müzesi, her Perşembe günü halkın ziyaretine ücretsiz olarak açıktır.

 • Pera Müzesi Giriş Ücreti

Pera Müzesi, İstiklal Caddesi’nin hemen paralelinde bulunan Meşrutiyet Caddesi’nde bulunur. The Marmara Pera ve Pera Palas gibi otellerin de olduğu bu güzel caddede, mimarisi ile ön plana çıkan harikulade bir yapıdan müzeye dönüştürülmüştür.

Pera Müzesi’nin içindeki kalıcı sergide, Türk-Osmanlı tarihinde müzecilik çalışmaları için ilk adımı atan ve Osmanlı topraklarından toplanan Arkeolojik eserler ile ilk müzemizi kuran Osman Hamdi Bey’in meşhur Kaplumbağa Terbiyecisi tablosunu da görebilirsiniz.

Pera Müzesi, Taksim Meydanı’ndan başlayıp; Galata Kulesi ile sonlanan bir İstiklal turunda görülebilecek en güzel yerlerden biridir. Pera Müzesi giriş ücreti 25 TL’dir. Müzekart geçerli değildir. Ancak müzekart+ sahipleri için kafeteryada %15 indirim vardır.

Pera Müzesi’ne Ücretsiz Ziyaret!

Pera Müzesi’nin güzel uygulamalarından birine Uzun Cuma adı verilir. Cuma günleri akşam 18:00 ile 22:00 arasında müze ücretsiz ziyaret edilmektedir.

İstanbul’un müzeleri ile ilgili daha çok bilgi edinmek isterseniz, İstanbul Müzeleri hakkında az bilinen gerçekler isimli yazımız da ilginizi çekebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here