İstanbul Yeni Havalimanı Nerede, Nasıl Gidilir?

Istanbul-Havalimani-Nasil-Gidilir

İstanbul Yeni Havalimanı, 29 Ekim 2018 tarihinde düzenlenen törenle uçuş trafiğine açıldı. İstanbul‘un üçüncü havalimanı unvanını taşıyan İstanbul Yeni Havalimanı’na İstanbul Havalimanı ismi verildi. İstanbul Atatürk ve İstanbul Sabiha Gökçen havalimanı ile birlikte kentin üçüncü havalimanı olan İstanbul Havalimanı, tüm fazları tamamlandığında yıllık 200 milyon yolcu kapasitesiyle dünyanın en büyük havalimanına dönüşecek.

Atatürk Havalimanı’nın artan uçuş taleplerine yanıt verememesi ve sık sık rötar ve aksaklıkların yaşanması nedeniyle planlanan İstanbul Yeni Havalimanı, İstanbul’un dünya uçuş merkezi rolünü pekiştirecek bir altyapıya sahip.

Istanbul-Havalimani-Nasil-Gidilir

İstanbul Yeni Havalimanı Nerede?

Resmi adı İstanbul Havalimanı olan yeni havalimanı, İstanbul’un Avrupa yakasında Karadeniz kıyısında 76.5 kilometrekarelik yüzölçüme sahip bir alanda kurulu. İstanbul’un üçüncü havalimanı Arnavutköy ilçesinde Tayakadın ve Akpınar köylerinin kesiştiği noktada faaliyette. Çatalca, Göktürk, Arnavutköy kavşağında ve Terkos Gölü’nün yanı başında yer alan İstanbul Havalimanı, kentin yeni ulaşım koridorunun üzerinde olması nedeniyle hem özel araçla hem de toplu ulaşımla kolaylıkla gidilebilecek bir noktada.

İstanbul Yeni Havalimanı’na Nasıl Gidilir?

İstanbul Yeni Havalimanı’na İETT otobüsleri, HAVAİST otobüsleri, taksi ve özel araçla ulaşım seçeneği bulunuyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin İstanbul Havalimanı ile şehir merkezini birbirine bağlayacağı metro hatlarının 2019 yılı sonunda devreye girmesi bekleniyor.

Istanbul-Yeni-Havalimani-Nasil-Gidilir

1. Yeni Havalimanı’na İETT otobüsleriyle ulaşım

İstanbul Yeni Havalimanı’na İETT’nin 4 farklı güzergahta seferleri var.

H-2 numaralı Yeni Havalimanı-Mecidiyeköy otobüsü günlük 16 seferle hizmet veriyor. H2 hattı sırasıyla Mecidiyeköy Metrobüs, Çağlayan, Nurtepe, Hasdal, Kemer Yolu, Orman Yolu, Kıyı Emniyeti ve İhsaniye Kavşağı’ndan geçerek, Yeni Havalimanı’na ulaşıyor. H-2 Yeni Havalimanı-Mecidiyeköy belediye otobüsünün ücreti 2 tam bilet.

H-3 Yeni Havalimanı-Halkalı hattında İETT günlük 14 seferle hizmet veriyor. H3 Yeni Havalimanı-Halkalı hattı Gümrük, 4. Cadde, Rumeliler, Atatürk Mahallesi, Demirciler Sitesi’nden geçerek Yeni Havalimanı’na ulaşıyor. H-3 Yeni Havalimanı-Halkalı belediye otobüsünün ücreti 2 tam bilet.

H-4 Yeni Havalimanı-Atatürk Havalimanı hattında İETT her gün 24 seferle hizmet veriyor. En az durağa sahip hat olan H4 Yeni Havalimanı-Atatürk Havalimanı hattı Atatürk Havalimanı, Bahçeşehir Metrokent’ten geçerek İstanbul Yeni Havalimanı’na ulaşıyor. H-4 Yeni Havalimanı-Atatürk Havalimanı belediye otobüsünün ücreti 2 tam bilet.

İstanbul Yeni Havalimanı otobüs hatlarına detaylı bakmak için konuyla ilgili yazdığım yazıya göz atabilirsiniz.

2. Yeni Havalimanı’na HAVAİST otobüsleriyle ulaşım

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Otobüs İşletmeleri AŞ tarafından işletilen HAVAİST otobüsleri Yeni Havalimanı-Şehir merkezi güzergahında hizmet veriyor. 18 hatta 150 otobüsle seferleri bulunan HAVAİST otobüslerinin en yakın mesafeli hattı 10, en uzak mesafeli hattı ise 93 km. HAVAİST otobüslerinde İstanbul Kart ve nakit ödeme kabul ediliyor.

29 Ekim 2018 tarihinden itibaren seferlerine başlayan 5 HAVAİST hattı

 • Taksim- Beşiktaş-Yeni Havalimanı Hattı (44 km, 100 dakika)
  (Gümüşsuyu Peron Beşiktaş Meydan Zincirlikuyu Metrobüs Göktürk)
 • Yenikapı-Bakırköy-Yenibosna-Yeni Havalimanı hattı (65 km, 110 dakika)
  (Yenikapı Bakırköy İDO Kuleli Başakşehir Metrokent)
 • Kozyatağı metro-Yeni Havalimanı (57 km, 115 dakika)
  (Kozyatağı Metro Tepeüstü Kavacık Köprüsü Hasdal)
 • TÜYAP-Bahçeşehir-Yeni Havalimanı hattı (58 km, 110 dakika)
  (TÜYAP Cumhuriyet Mahallesi Bahçeşehir Merkez)
 • Atatürk Havalimanı-Yeni Havalimanı hattı

1 Ocak 2019 tarihinden itibaren sefer yapan HAVAİST otobüs hatları

Istanbul-Havalimani-Havaist-Seferleri

3. Yeni Havalimanı’na taksi ile ulaşım

İstanbul Yeni Havalimanı’nda taksi kooperatifine bağlı 660 taksi çalışıyor. Bu taksilerle havalimanından şehir merkezine ve şehir merkezinden havalimanına ulaşım sağlanıyor. İstanbul şehir merkezindeki taksileri kullanarak İstanbul Yeni Havalimanı’na ulaşma imkanı da var. Bu taksilerin havalimanına yolcu götürdükten sonra havalimanından yolcu alma hakkı bulunmaması nedeniyle yolcu beğenmeme ya da kabul etmeme gibi durumlarla karşılaşma ihtimali yüksek.

Yeni Havalimanı Taksi Fiyatları

 • Kadıköy-İstanbul Havalimanı (E-5 üzerinden) 73 km: 210 TL
 • Kadıköy-İstanbul Havalimanı (TEM üzerinden) 67 km: 190 TL
 • Bakırköy-İstanbul Havalimanı (E-5 üzerinden) 45 km: 120 TL
 • Bakırköy-İstanbul Havalimanı (TEM üzerinden) 46 km: 120 TL
 • Taksim-İstanbul Havalimanı (E-5 üzerinden) 40 km: 110 TL
 • Taksim-İstanbul Havalimanı (TEM üzerinden) 50 km: 130 TL
 • Sarıyer-İstanbul Havalimanı (E-5 üzerinden) 43 km: 120 TL
 • Sarıyer-İstanbul Havalimanı (TEM üzerinden) 37 km: 100 TL
 • Büyükçekmece-İstanbul Havalimanı (E-5 üzerinden) 57 km: 150 TL
 • Büyükçekmece-İstanbul Havalimanı (TEM üzerinden) 60 km: 160 TL

4. Yeni Havalimanı’na metro ile ulaşım

İstanbul Yeni Havalimanı’na metro ile gitmek şu anda mümkün değil. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ihalesini gerçekleştirdiği metro hatları en iyi ihtimalle 2019 yılının sonunda devreye girecek.

Gayrettepe-Yeni Havalimanı metro hattının yanı sıra 27 km hat uzunluğu ve 6 istasyonuyla Halkalı-Yeni Havalimanı metro hattı da 2020 yılı sonunda çalışmaya başlayacak.

Istanbul-Havalimani-Nerede

5. Yeni Havalimanı’na özel araçla ulaşım

Kuzey Marmara Otoyolu ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile direkt bağlantısı olan İstanbul Havalimanı’na bu güzergahı kullanarak özel araçla ulaşım mümkün. Yol üzerinde İstanbul Havalimanı’na ait yönlendirme tabelaları bulunuyor.

Havalimanının navigasyondaki açık adresi ise şu şekilde: İmrahor Mahallesi Ulubatlı Hasan Caddesi No:255 34283 Arnavutköy, İstanbul.

İstanbul Yeni Havalimanı’nın 40 bin kapasiteli otoparkı özel araçla havalimanına geleceklere hizmet veriyor. Havalimanına olan talebin artmasıyla birlikte havalimanı çevresinde alternatif otopark imkanları da ortaya çıkacak.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like