İstanbul’un Saklı Bahçesi: Atatürk Arboretumu

ataturk-arboretumu-nasil-gidilir

İstanbul, Sarıyer’de yılın her dönemi yeşilin farklı tonlarının görülebildiği Atatürk Arboretumu, kentin en bakir doğayla buluşma noktalarından. Özellikle hafta sonları ziyaretçi akınına uğrayan bu saklı bahçe, tüm bu ziyaretçi akınına rağmen henüz yeteri kadar bilinmiyor.

Sarıyer’de, ünlü Belgrad Ormanı’nın güneydoğusundaki 296 hektarlık orman parçası üzerine kurulan Atatürk Arboretumu, zengin florasıyla kentte soluklanmak isteyenlerin yanında doğa araştırmacılarını da ağırlıyor. 1916 yılında kurulan ve ülkemizin ilk fidanlığı unvanını taşıyan yapı da arboretum içinde.

ataturk-arboretumu-nasil-gidilir

İstanbul’un en güzel hafta sonu ve kaçış rotalarından biri olan Atatürk Arboretumu’nun ilk kuruluş amacı İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi öğretim üyeleri ve öğrencileri ve tüm bilim insanlarının faydalanabileceği açık ve canlı bir laboratuvar oluşturma hedefiydi.

Canlı bitki müzesi görünümünde olan bölge, çevre koruma bilincinin geliştirilmesi, endemik bitki türlerinin sergilenmesi, nesli kaybolma tehlikesinde bulunan bitkilerin koruma altına alınması ve her türlü eğitim ve bilgilendirme çalışmasına ev sahipliği yapıyor.

ataturk-arboretumu

Atatürk Arboretumu Tarihçesi

İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Üyesi Prof. Dr. Hayrettin Kayacık’ın 1949 yılında Bahçeköy’de bir arboretum kurma önerisinin kabul edilmesiyle, Atatürk Arboretumu’nun ilk adımı atıldı. Fakülte ile Bahçeköy Orman İşletme Müdürlüğü’nün işbirliği ile arboretum kurulmak üzere tahsis edilen 38 hektarlık alanda ilk çalışmalar başladı.

1961 yılına kadar aralıklı olarak devam eden çalışmalar, 1982 yılına gelindiğinde alana Atatürk’ün 100. doğum yılı kutlamaları nedeniyle Atatürk ismi verilmesiyle günümüzdeki ismini aldı.

Canlı bir açık hava bitki müzesi görünümündeki alanda İstanbul’un yoğun ve stresli yaşamından uzaklaşmanın doyumsuz keyfini çıkarabilirsiniz. Türkiye‘de başka hiçbir yerde görme imkanınızın olmadığı bitkiler ile yurt dışından getirilen bazı türler arboretumu özel kılan şeyler arasında.

Atatürk Arboretumu nerede? 📍

Atatürk Arboretumu’na nasıl gidilir? 🚌

Sarıyer merkeze oldukça yakın bir konumda bulunan alana belediye otobüsü, metro ve özel araçla gitmek mümkün. Hacıosman üzerinden Bahçeköy tabelalarını takip ederek arboretuma ulaşılabiliyor. İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi durağından geçen İETT otobüsleri ile ulaşım sağlanıyor.

Alandan geçen İETT otobüsleri (İstanbul Üni. Orman Fakültesi Durağı)

42HM Bahçeköy-Hacıosman
59RK Rumelihisarüstü Boğaziçi Üniversitesi – Arıköy
153 Bahçeköy-Sarıyer
42M Bahçeköy-4.Levent Metro
42 Bahçeköy-4.Levent Metro
42T Bahçeköy-Taksim

ataturk-arboretumu-istanbul

Atatürk Arboretumu giriş ücreti ℹ️

Sıkı koruma tedbirlerinin uygulandığı arboretuma su ve çocuk maması hariç; her türlü yiyecek, alkollü ve alkolsüz içecek, evcil hayvan, tripod, bisiklet, top, uçurtma, balon, konfeti ve diğer açık alanlarda oynanabilen oyun ve oyuncaklar, profesyonel çekim yapılabilecek ekipmanları ve kostüm ile giriş yasak.

Artan ziyaretçi trafiği nedeniyle doğal yapının bozulmaması ve gereken temizlik hizmetinin yapılabilmesi için alan pazartesi günleri kapalı. Hafta içi giriş ücreti öğrenci 2.50 TL, yetişkin 7.50 TL; hafta sonları ise öğrenci 7.50 TL, yetişkin 20 TL olarak uygulanıyor.

Arboretum, yaz döneminde 08.30-20.00; kış döneminde ise 08.30-17.00 saatleri arasında açık.

İstanbul gibi bir metropolde yaşayanların en büyük derdi hafta sonu ya da birkaç günlük kısa boşluklarda nereye gideceğini bilememek. Herkesin aynı dönemde tatile gittiği anlarda trafik ve stres de artıyor. Bu yüzden İstanbul’un yanı başındaki saklı cennet Atatürk Arboretumu’nu listenize ekleyin.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like