İstifa Edip Yola Çıktı Yeni İşini Yolda Buldu

Levent-Tanrikulu

Türkiye’deki iş hayatına son verip sırt çantasıyla yola çıkan Levent Tanrıkulu, yolda bulduğu iş nedeniyle ABD’nin Florida eyaletine yerleşti. İşi nedeniyle sıklıkla seyahat eden Tanrıkulu, sevdiği işi yapmanın mutluluğunu yaşıyor.

Seyahati hayatının içerisinde bir değer olarak anlamlandıran Levent Tanrıkulu, her fırsatta seyahat ediyor. Profesyonel iş yaşamına geçen yıl veda eden Tanrıkulu, sırt çantasıyla dünyayı dolaşmaya başladı. Türkiye’de giderek popülerleşen TimeSet uygulamasıyla yolda karşılaşan Tanrıkulu, artık bu girişimin bir parçası. Tanrıkulu, seyahat ile ilgili endişesi olan herkese ”Yakın ya da uzak, küçük ya da büyük hiç fark etmez yola çıkın ve adım atmaktan korkmayın’’ önerisinde bulunuyor.

Levent-Tanrikulu
Levent Tanrıkulu

Seni çok kısa tanımak istesek?

Ben Levent Tanrıkulu 1987 Isparta doğumluyum. Lisede yatılı okul hayatıma başladığımda kendimi Antalya’da buldum. Üniversite sayesinde tanıştığım İzmir ile profesyonel iş hayatıyla beni karşılayan İstanbul arasında hızla geçen yaklaşık 10 senem oldu. Geçtiğimiz sene de Türkiye’deki profesyonel iş hayatıma son verip sırt çantamla yola çıktım. Bir süre sonra da yolda TimeSet ile karşılaştım ve şu an Florida’da yaşıyorum. Aslında tam olarak Florida’da yaşıyorum da denmez. Hem seyahat ediyor hem de sevdiğim işi yapıyorum.

Seyahat tutkusu hobiden daha öteye nasıl geçti?

Tahminim seyahat tutkusu benim için hiç hobi olmadı. Kendimi bildim bileli sürekli seyahat halindeyim. Seyahat etmek hayatımın içerisinde olması gereken bir değer diyebilirim. Eğer bir süre yola çıkmazsam veya konum değiştirmezsem rahatsızlık duymaya başlıyorum. Seyahat sayesinde farklılıkları keşfetmeye başladığım anda seyahat tutkusunun hayatımın bir parçası olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Hem seyahat etmeyi hem çalışmayı seviyorum. Dolayısıyla ikisinden de vazgeçemiyorum.

Timeset-Levent-Tanrikulu

Seyahat planı yaparken neye göre hareket ediyorsun?

Seyahatine bağlı. Hayatım boyunca iş seyahatlerim oldukça fazla oldu. Eğer iş seyahati için yola çıkıyorsam, planlarımı da bu doğrultuda yapmak durumunda kalıyorum. Genelde de iş için planlanan seyahatin içerisine gezmeyi dahil ediyorum. Bazen sadece yola çıkmak ve yolda olmak istiyorum. Bu durumda plandan daha çok seyahat halinde olmam yeterli oluyor nereye gittiğim çok önemli değil.

Genelde çok fazla plan yapamıyorum hatta yapmak da istemiyorum. Yaptığım planlar gerçekleşmediği zaman daha çok üzülüyorum. Dolayısıyla da seyahat planı yapmak yerine hayal kurmak ve fırsatı geldiğinde de hayallerimi gerçekleştirmek daha keyif veriyor. Aslında hayalimi oluşturan bir ‘Yapılacaklar Listem’ var ve bunları planlamadan gerçekleştirmek beni mutlu ediyor. Mesela şu an “Levent, yarın Peru’ya uçuyoruz gelsene?” deseniz, muhtemelen sizden önce check-in yapmış olurum.

Seyahatlerinde yaşadığın en ilginç ve unutamadığın bir anı paylaşabilir misin?

Yeni Zelanda’da yerlilerin yaşadığı bir Maori köyünü ziyaretimde yaşadıklarımı unutmam zor görünüyor. Maori’lerin karşılaşmalarında ‘Hongi’ ismini verdikleri bir selamlaşma vardı. Burun ve alınlarını birbirlerine bastırarak yaptıkları bu selamlaşmanın bizdeki karşılığı Yaşam Nefesi’ymiş ve her iki tarafın da eşit ve aynı ruh seviyesinde olduğunu hissetmek içinmiş. Devamında ise gözlerimin içerisine bakarak Haka Dansı yapan bir kadın vardı, korkmuştum. Şu an yüzü hala gözümün önünde. Savaş dansıymış aslında, karşı tarafı korkutmak için dans ediyorlarmış. Savaşmak istemiyorlar sadece korkutup gitmelerini istiyorlar.. Savaş dansı güzel değil mi?

Tüm dünyadan ortak ilgi alanlarını bir havuzda buluşturan TimeSet uygulaması ekibinde görev alıyorsun. Biraz uygulamadan bahseder misin?

Evet TimeSet ekibinin bir parçasıyım. Sizin de bahsettiğiniz gibi ortak ilgi alanlarının etrafında buluşabileceğimiz, kullanıcıların birbirlerine hedefleri doğrultusunda yardım ve önerilerde bulunabileceği, kişilerden daha çok hedeflerin ve kültürlerin birbirlerine bağlı olduğu sosyo “Kültürel Medya”yı oluşturuyoruz.

Ayrıca şu an kullandığımız tüm sosyal medyalara ek olarak ‘Geleceği’ de ekliyoruz. TimeSet, kullanıcılara hayallerinin yer aldığı veya sosyal ağından ilham alarak gerçekleştirmek istediği “Yapılacaklar Listesi”ni oluşturmalarını sağlıyor ve hedeflerini birlikte başarmaları için güç veriyor.

Levent-Tanrikulu-Timeset

TimeSet kısa süre içerisinde Türkiyede bir hayli kullanıcı sayısına ulaştı. Nedir bu başarının sırrı?

TimeSet olarak dünya pazarına Türkiye’den giriş yapıyoruz ve Türkiye’den böyle güzel kullanıcıların oluşması da bizi mutlu ediyor. Türkiye’nin sosyal medya kullanımındaki gücü ile TimeSet’in kullanıcıların farkında olmadıkları ihtiyaçlarını karşılaması başarıyı getiriyor diyebilirim. Tabi bir de buna Türkiye’de çalıştığımız ekibin başarısının eklemeden geçemem.

[button color=”” size=”” type=”square” target=”” link=””]

En’leri & İlk’leri

En sevdiği yurt içi destinasyon: Çanakkale
En sevdiği yurt dışı destinasyon: Yeni Zelanda, İsrail
İlk yurt dışı seyahati yaptığı yer: Berlin
Şu an bileti olsa gideceği ilk yer: Norveç
En son seyahat ettiği yer: Dominik Cumhuriyeti

[/button]

Son olarak söylemek istediklerin?

Yola çıkmak ve yolda olmak sadece seyahat için değil her konuda adım atmak; daha derin anlamıyla ‘hamlede bulunmak’ gerekiyor. Ne olursa olsun kurulan her hayalin, çıkılan her yolun güzel olduğunu düşünüyorum. Yakın ya da uzak, küçük ya da büyük hiç fark etmez yola çıkın ve adım atmaktan korkmayın.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like