İsviçre Köyleri

İsviçre, masallara konu olan yemyeşil dağ köyleriyle çevrili bir coğrafyada kurulu. Dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biri olan İsviçre, doğaya saygının en iyi hissedilebileceği yerlerden.

Şirin ahşap ve dik çatılı köy evleri, eşsiz göl ve dağ manzarasıyla ziyaretçilerini büyüleyen İsviçre köyleri, doğayla baş başa, huzurlu bir seyahat arayışında olanlar için tam anlamıyla bir cennet.

İsviçre’nin yemyeşil dokuya sahip masalları andıran benzersiz köylerini keşfetmek için en güzel İsviçre köyleri listeme göz atın.

En Güzel İsviçre Köyleri

1. Stein am Rhein

Ziyaretçiler genelde Stein am Rhein’e gelip Konstanz Gölü’nün manzarasını seyretmeye gelse de birlikte birçok insan köyün benzersiz mimarisini görmeye geliyor. İyi korunmuş Eski Kent’indeki kereste binalar, süslü ve renkli cephelerle süslenmiş. 

Stein am Rhein bir zamanlar bir Roma kalesiymiş. Köyde bu tarihi geçmişe dair göndermelerle karşılaşmak mümkün. Vaftizci Yahya adında bir erken dönem kilisesi olan St. Georgen manastırı ve 19. yüzyılda Stein am Rhein’in gündelik hayatını sergileyen bir müze var.

2. Zermatt

Zermatt Buzulunda yıl boyunca süren kayak imkânı da dahil olmak üzere uzun süren bir kayak sezonunu garantileyen Zermatt Avrupa’nın en yüksek araç girişi yasak olan tatil beldesi. Şehir ünlü Matterhorn tabanında geniş Alp manzaralarını açığa çıkaracak şekilde 3 bin 883 metre yükseklikte uzanıyor. 

Şirin bir şehir merkezine ek olarak Zermatt şef Salvatore Elefante tarafından yönetilen Mont Cervin Sarayı’ndaki Le Capri ve şef Ivo Adam’ın işlettiği Backstage Otel’deki After Seven adlarında, 2015’de Michelin yıldızı alan iki restorana sahip olduğu için gözde bir mutfağı bulunuyor. 2015’te Matterhorn şehirde bir dizi özel etkinliğe ev sahipliği yaparak, 1865’deki zirveye ilk çıkışın 150 yıllık yıldönümünü kutladı.

3. Gruyères

Peynirin geldiği yer! Gruyères’in eğimli ana meydanında durunca ve bir Hollywood film setinde olduğunuzu düşünmek gayet doğal. Evet gerçekten de kasabanın tepesindeki süslü kalesi ile tamamlanan manzarası ile burası bir tablo kadar mükemmel. 

Burası hiç de gözden ırak değil, özellikle erken gelirseniz kalabalığa rağmen kesinlikle çektiğimiz izdihama değiyor ve buraya kadar geldiğimizden gösterişli bir öğle yemeğinin keyfini çıkarmaktan kaçınmıyoruz.

4. Gimmelwald

Gimmelwald, Bern Oberland’de bir dağın ortasında uzanıyor. İsviçre’nin son araç-olmayan köylerinden biri olan Gimmelwald tamamen trafiğe kapalı bir köy ve şehir hayatından pastoral bir kaçamak. 

Stechelberg’ten teleferikle çıkıyor ve dağların ve şelalelerin muhteşem manzarasının keyfini çıkarıyoruz ve sonrasında Gimmelwald’a tırmanış yapıyoruz.

5. Guarda

Guarda küçük bir İsviçre kasabası ve aralarında dış cepheleri rengarenk boyalı 17. evleri bulunan tarihi mimarisi ile dikkat çekiyor. Bir çocuk kitabında bulunan aynı isimli karakterden esinlenerek Schellenursli Köyü de deniyor. Schellenursli adında ailelerin birlikte yürüyüş yapması için uygun bir yol bile var. 

Kış depresyonu sizi buraya getirirse, Guarda’nın eski kışları kovalamak için inek çanları kullanma geleneğiyle kendinizi şımartabilirsiniz. Guarda’da köyünde nerede ne olduğunu ayrıntılı bir şekilde açıklayan özel bir uygulama ile yolunuzu bulabiliyorsunuz.

6. Morcote

İsviçre’nin Lugano bölgesinde güzel bir gölet köyü olan Morcote ulusal önemi olan İsviçre mirası listesinde bulunan birkaç mimari harikaya ev sahipliği yapıyor. Bunların arasında bir Mısır tapınağı, süslü San Antonio Abate Şapeli ve Yunan heykellerinin bolluğu var.

7. Interlaken

Dağlarla çevrili Interlaken popüler bir yamaç paraşütü destinasyonu. Yerde Japon bahçeleri boyunca dolaşırken gökyüzüne bakınca üzerimizde uçan kuş boyutunda düzinelerce insanı görmek ilginç bir deneyim oluyor. 

Interlaken Jungfrau bölgesini keşfetmek için bir geçit ve ziyaretçiler Interlaken tren istasyonundan Jungfraujoch ekspresine binerek Avrupa’nın En Tepesi’ne çıkıyorlar.

8. Andermatt

Ziyaretçileri İsviçre Alplerinin kalbindeki Andermatt’a geri çağırmak için bir sürü etkinlik ve turizm merkezleri bulunuyor.

Burada tipik bir yaz turizmi eğlencesi, dünyanın en yavaş ekspres treni olan ve bizi şaşırtıcı derecede huzurlu manzaralar eşliğinde ta Zermatt’a kadar götüren Buzul Ekspresi’ne binmek, yürüyüş yapmak, dağ bisikleti, tırmanma, balıkçılık ve fotoğrafçılık Andermatt’da yapılan etkinliklerden sadece birkaçı.

9. Spiez

Son derece güzel bir kalenin hakimiyetinde olan Spiez Thun Gölü’nün kenarında huzurlu bir köy. Bu küçük köyün önemli aktivitelerinden olan dağlık arazinin ve parlak mavi göl sularının güzel manzaralarını vaat eden 14 km’lik dairesel bir yürüyüş rotasında gezdikten sonra Spiez Kalesi’ndeki 1000 yıllık kiliseyi ziyaret ediyoruz.

10. Wengen

İsviçre’nin merkezindeki Wengen sadece 1.300 daimi ikamete sahip olabilir, ancak bu rakamı gördüğümüz kalabalıktan asla tahmin edemezdik. Popüler olan 500 km’lik parkurlarında yazın yürüyüşe gelen 5.000 kişi kış aylarında kayak için gelen 10.000 kişi seviyesine yükseliyor. 

Wengen kayak yarışları için popüler bir mekan. Bu tatil beldesi Belle Epoque dönemine ait tarihi evlere de ev sahipliği yapıyor. Eğer Wengen’e trenle geliyorsanız Eiger Dağı’nın kuzey duvarından yukarı tırmanmaya çalışan dağcıları görmek için gözlerinizi dört açın.

11. Appenzell

Appenzell’in ana meydanı ve sokaklarının geleneksel mimarisi ve evlerin renkli cepheleri bizi merkezine doğru ilerlerken yıldan yıla geriye götürüyor.

Etkileyici bir kaleye, Katolik Kilisesi ve duvar resimleriyle kaplı belediye binasına ev sahipliği yapan köyün mimari lezzetlerini en iyi etrafında bir rehberli tur ile keşfedebiliyorsunuz.

12. Zernez

İsviçre Ulusal Parkı’nın geçidi olarak kabul edilen Zernez’e İsviçre’nin komşu ülkeleri olan İtalya ve Avusturya’dan kolayca erişilebiliyor. 

Deneyimli yürüyüşçüler ve dağ bisikletçileri ülkedeki diğer birçok köy arasında rakipsiz bir parkur ağı sunduğu için bir anda Zernez’e aşık oluyorlar.

13. Mürren

James Bond hayranıysanız Murren’de çekilen Kraliçe’nin Hizmetinde filminde gösterilen Schilthorn’daki teleferik ve döner lokantaya aşina olmanız yüksek bir olasılık ya da Heidi kitaplarını çocukken sevdiyseniz, bu geleneksel Alp köyü size Heidi’nin evini hatırlatıyor. 

Murren’de nereye bakarsanız Eiger ve Jungfrau gibi güçlü dağlardan çiçek dolu çayırlara kadar çarpıcı manzaralar görüyorsunuz.

14. Lauterbrunnen

Lauterbrunnen’de şelaleler bol ve bu pitoresk vadi dağlardan akan 72 şelaleye ev sahipliği yapıyor. Bunların en ünlüsü neredeyse 300 metre düşüşüyle Avrupa’nın en yüksek şelalelerinden biri olan Staubbach Şelalesi. Lauterbrunnen Murren Vadisi de dahil olmak üzere Jungfrau bölgesine düzenlenen geziler için bir üs olarak kullanılıyor. 

Dağlar arasında kalan bu küçük pitoresk köy Goethe de dahil olmak üzere birçok yazarın ilham kaynağı oldu. Maceracı ruhlara sahip olanlar gökyüzü dalışı veya yamaç paraşütü keyfi yapabilirler, ancak vadi yürüyüşü kaçırılmaması gereken bir zorunluluk.

15. Grindelwald

Buzul köyü olarak da bilinen Grindelwald yürüyüşçüler ve hevesli maceracılar için popüler bir tatil mekanı. Grindelwald’ı oluşturan güzellikleri takdir etmenin en iyi yollarından biri dört kişinin yan yana oturabildiği bir zipline yolculuk olan İlk Uçuşa (First Flyer) binmekten geçiyor.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like