İzlanda Görülecek Yerler

İzlanda, Atlas Okyanusu’nun kuzeyinde Grönland’ın güneydoğusu ile Norveç ve Britanya Adaları’nın arasında yer alan bir ada ülkesi. ‘Ateş ve Buz Ülkesi’ olarak da bilinen İzlanda, volkanik açıdan aktif yanardağların ve muazzam buzulların yan yana bulunduğu, keskin zıtlıkların mabedi. Karanlık kışlar yaz aylarında gece yarısı güneşiyle insanları aydınlatıyor.

Başkenti Reykjavik olan İzlanda’nın en ünlü aktif volkanı 1.490 metre yüksekliğindeki Heklâ. Kıyıları güneyde düz, öteki yerlerde girintili çıkıntılı bir coğrafyaya yayılan ülkede bol çağlayanlı birçok ırmak bulunuyor. Adanın yanardağlarından sonra en önemli özelliği olan gayzerler, ısınma ve elektrik enerjisi elde etmede kullanılıyor.

İzlanda’da Görülecek Yerler

İzlanda’da görülecek en iyi yerlerden başlıcaları, oldukça gelişmiş bir şehir olan başkent Reykjavik, çok sayıdaki gayzeriyle ünlü. Şehirde mutlaka görülmesi gereken yerler arasında İzlanda Evlerinin bulunduğu Eski Şehir Bölgesi, Gulfoss Şelaleri ve Tjörnin Gölü. Ülkede en büyüğü Vatnapöhüll olan yanardağ püskürtmeleri ile oluşmuş lav ovalarında ‘jökül’ adı verilen buz kubbeleri bulunuyor.

Çok sayıda krater göle sahip İzlanda’da 120 kilometrekarelik Thingvallava Gölü ise en önemli olanı. Eşsiz görsel şölenine tanık olabileceğiniz, karların ortasındaki sıcak su kaynağı Mavi Lagün, Alpingishud Parlamento Binası, Hallgrimskirkja Kilisesi, Kaffi Reykjavik Buz Bar, Arnarholl Anıtı, Arbaejarlaug Jeotermal Kaplıcaları, Saga Müzesi, Şehir Müzesi ülkede görülmesi gereken diğer önemli yerlerden.

1. Svartifoss

Svartifoss, İzlanda’nın en sıra dışı şelalelerinden biri. ‘Siyah Düşmeler’ anlamına gelen ismi, bu karanlık sütunlardan geliyor. İzlanda’nın güneydoğusundaki Vatnajokull Milli Parkı’nda bulunan Svartifoss’u görüntülemek için, yaklaşık bir millik tırmanışı göze almanız gerekiyor. Ancak işin güzel tarafı, Svartifoss’a giderken büyüleyici güzellikteki diğer 3 şelaleyi daha görebilecek oluşunuz.

2. Breidavik Pjalı

Breidavik Plajı, İzlanda’nın tartışmasız en güzel plajı. Tertemiz turkuaz mavisi sulara, buzullara tarafından oyulmuş engebeli uçurumlara ve geniş bir altın kum sahile sahip Breidavik, kamp yapmak için de eşsiz bir bölge. Bununla birlikte Breidavik, Avrupa‘nın en büyük deniz kuşlarından sümsük kuşları, ustura gagalılar ve deniz papağanları da dahil olmak üzere milyonlarca kuşa ev sahipliği yapan Latrabjarg Kuş Kayalıklarına da en yakın kasaba.

Özellikle deniz papağanları olmak üzere bu bölgedeki kuşların çoğu, insanlara alışkın. Bu nedenle de bu sonsuz uçurumlar, bu güzel yaratıklarla yakın ve kişisel ilişki kurmak isteyen kuş severler ve fotoğrafçılar için oldukça popüler bir yer.

3. Seljalandsfoss

Seljalandsfoss, İzlanda’nın en popüler şelalelerinden biri. Popüler olmasının en önemli sebebi ziyaretçilerin aslında şelalenin arkasından yürüyebiliyor oluşu. Bunun gibi benzersiz bir deneyimi, belki de ömrünüz boyunca bir kez yaşayabilirdiniz! Ancak şelalenin ardındaki yol kış aylarında kapanıyor.

Bir volkanik uçurumun yaklaşık 60 metre üzerinden dökülen Seljalandsfoss, İzlanda’nın en güzel şelalelerinden biri olarak da kabul ediliyor. Seljalandsfoss’a, güney sahillerindeki Ring Yolu’ndan ulaşılabiliyor.

4. Askja

Tamamlanması yaklaşık 11 ila 14 saat süren ve çok sık tercih edilen günlük turlardan biri olan Askja, Dyngjufjoll Dağları’nda bulunan büyük bir kaldera. Askja’ya ulaşmak için önce İzlanda’nın en büyük çölü olan Odadahraun’dan geçmeniz gerekiyor.

Bu alandaki manzara öylesine ayrı bir dünya ki, iki Amerikalı astronotlar Neil Armstrong ve Buzz Aldrin’in, 1969’da aya ayak basmadan önce eğitim aldığı yerdi. Askja’da ziyaretçiler için popüler olan bir nokta da Viti adlı bir kraterde bulunan jeotermal Askja Gölü. İzlanda’nın en derin ikinci gölü olan Askja Gölü’nün sıcak sularında keyif yapabilirsiniz.

5. Hallgrimskirkja

Reykjavik’teyseniz Hallgrimskirkja’yı görmemeniz zor bir ihtimal. Öyle ki, bir tepenin üzerinde ve 73 metre uzunluğa sahip kulesiyle Hallgrimskirkja Kilisesi, bazalt lav akıntıları, buzullar ve dağlar da dahil olmak üzere İzlanda’nın inanılmaz manzarasından esinlenen devlet mimarı Gudjon Samuelsson tarafından tasarlandı. Yapımı ilk kez 1945’te başlamış olsa da resmi olarak 1986’da tamamlanamadı. Günümüzde İzlanda’nın en büyük kilisesi olan Hallgrimskirkja’nın kulesine çıkan asansör Reykjavik’in muhteşem manzarası ile sizi kendisine hayran bırakacak!

6. Thingvellir Doğal Parkı

Thingvellir, 10. ila 18. yüzyıl arasında İzlanda parlamentosu tarafından açık hava mabedi olarak korunan bir ulusal tapınak. Bu nedenle, bu ülkenin tarihinde çok önemli bir yere sahip. Yıllar geçtikçe birçok büyük toplantı ve kutlamanın yapıldığı bir yer haline gelen Thingvellir’de İzlanda’nın önemli günleri kutlanıyor.

Avrupa ve Amerika tektonik plakaları arasındaki çatlakta bulunan alan, eşsiz jeolojik özellikleri ile biliniyor. 1930’da milli park haline getirilen Thingvellir, günümüzde ülkenin en popüler turistik yerlerinden biri.

7. Skogafoss

Skogafoss, birçok şelalenin bulunduğu İzlanda’nın en büyük ve en muhteşem şelalelerinden biri. Ülkenin güneyinde, Ring Yolu’ndan çok uzakta olmayan bu gürleyen şelale 60 metreden aşağı akıyor. Skogafoss, özellikle güneşli günlerde, önünde güzel bir gökkuşağının kadraj ile her fotoğrafçının hayali! Bu muhteşem şelaleyi görmek için Skogafoss’a bakan bir seyir platformuna götürecek basamakları tırmanmanız yeterli.

8. Laugavegur

İzlanda’yı tanımanın en iyi yollarından biri Laugavegur’da yürümek! Laugavegur, Landmannalaugar’dan Skogar’a uzanan İzlanda’nın en uzun yürüyüş parkuru, toplam uzunluğu 79 km. Bu popüler yol, yürüyüşçüleri ülkenin en güzel manzaralarına, eski gayzerlerine, buzullara, kaplıcalara ve şelalelere götürüyor.

Uzmanlara göre ziyaretçiler yolun keyfini çıkarmak istiyorlarsa, yaklaşık 5 günlük bir yürüyüş öneriyorlar. Tabii ki daha kısa sürede de yapılabilir. Yürüyüşçüler yol boyunca bir çadır kurabilir veya parkurda bulunan kulübelerden birini kiralayabilirler.

9. Myvatn

İzlanda’nın kuzeyinde bulunan ve 2 bin 300 yıl önce büyük bir bazaldik lav patlamasıyla oluşan Myvatn, burada görülebilen çok sayıda kuşla ünlü sığ bir göl. Bu gölde sık görülen birçok türün arasında birkaç ördek türü, sık görülen buz dalgıçları ve ötücü kuğular bulunuyor.

Volkanik oluşumlar gibi bu patlamanın da kanıtını, bugün hala Myvatn çevresinde görebilirsiniz. ‘Tatarcık gölü’ olarak tercüme edilen Myvatn Gölü’nde yaz aylarında bu bölgede büyük sürüler halinde bulunan tatarcık, hiç de şaşırtıcı değil!

10. Dettifoss

Ziyaretçilerin çoğu ilk kez Dettifoss’u gördüklerinde, bu şelalenin vahşi gücüne hayran olup kalakalıyor. Vatnajokull Milli Parkı’nda bulunan bu muazzam şelale Avrupa’nın en güçlüsü denebilir. Jokulsa Fjollum Nehri üzerinde bulunan Dettifloss, Vatnajokull buzulundan çıkan erimiş sudan besleniyor ve Jokulsarglufur Kanyonu’na yaklaşık 45 metre yükseklikten akıyor. Muhteşem akıntılara bazen Prometheus Şelalesi dendiği de oluyor, çünkü popüler bir bilimkurgu filminde bu isimle anılmıştı.

11. Husavik Balina Gözlemi

Balina severler Husavik’te kendilerini cennette gibi hissediyor. Skjalfandi Körfezi’nde bulunan bu kasaba, balinaları görmek için dünyanın en iyi yerlerinden biri olarak kabul ediliyor. Körfezin suları, küçük organizmaları besleyen çok sayıda çubuklu balinayı çeken planktonlar açısından zengin.

Skjalfandi Koyu’nda görülen en yaygın balinalar kambur, mavi ve minke balinalardan oluşuyor. Ancak Husavik yakınlarındaki birçok başka türler de bulunuyor. Balinalara ek olarak, Husavik’e giderseniz deniz papağanlarını da gözden kaçırmamalısınız. Bu sevimli kuşlar bu bölgede geniş koloniler halinde yuvalanıyorlar!

12. Haukadalur Gayzerleri

Haukadalur Gayzerleri, köpüklü çamurlar ve kaplıcalar ile birlikte İzlanda’nın en popüler yerlerinin bir arada olduğu altın çemberin içinde yer alıyor. Gayzerlerin bulunduğu bu sürreal vadi Haukadalur Jeotermal Alanı olarak biliniyor. Haukadalur’daki en popüler gayzerlerden biri de Strokkur.

Bu çok aktif gayzer her 5-8 dakikada bir patlıyor ve turistlere harika fotoğraflar ve videolar çekmeyi garanti ediyor! Buna karşılık, bize ‘gayzer’ kelimesini veren Geysir, çok nadiren patlıyor. Haukadalur’daki bir diğer popüler jeotermal alan da iki göletten oluşan Blesi.

13. Reynisfjara Plajı

Mürekkep siyahı kumu, sağlam bazalt sütunları ve çarpıcı dalgaları ile Reynisfjara Plajı, neredeyse dünya dışı bir yer izlenimi veriyor. Komik deniz papağanlarına ev sahipliği yapan bu muhteşem plaj, İzlanda’nın güney kıyısındaki Vik Köyü yakınlarında yer alıyor. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bu plajın tuhaf görünüşü en azından bir masala esin kaynağı oldu.

Yerel efsaneye göre, okyanustan görülebilen bazalt yığınları, 2 ‘trol’ün gece boyunca 3 direkli bir gemiyi kıyıya sürmeye çalıştıklarında oluştu. Ancak başarısız oldular ve güneş doğduğu zaman gün ışığı trolleri taşa çevirdi. Reynisfjara Plajı’na gittiğinizde dikkat etmeniz gereken şey, bu sahildeki öfkeli dalgaların çok tehlikeli olabildiği. Bu nedenle turistler dalgalara mesafelerini korumaları için sık sık uyarılıyor.

14. Jokulsarlon Lagünü

Vatnajokull Milli Parkı’nın kenarında bulunan güzel bir buzul lagünü olan Jokulsarlon Lagünü’nün suları, eriyen buzullardan geliyor ve lagün her yıl daha da büyüyor. 1970’lerden bu yana 4 misli büyüyen lagün, en derini olmasa da İzlanda’nın derin göllerinden biri. Buzullar ve buzdağları ile dolu Jokulsarlon’un çevresi de eşsiz güzelliği ile çok gerçeküstü, bu nedenle ‘Die Another Day’ ve ‘Tomb Raider’ gibi filmlerde de çekim bölgesi olarak kullanılmıştı.

15. Vatnajokull Buz Mağaraları

İzlanda’yı ziyarete geldiğinizde, Vatnajokull Buzulu’nun derinliklerinde erimiş su nehirleri tarafından oyulmuş buz mağaralarını keşfederek, eşsiz bir geziye çıkma fırsatı bulacaksınız. Bu mağaraların içinde keşfe çıkan herkes, gerçeküstü mavi buz oluşumlarıyla çevrelenen büyüleyici bir dünya keşfediyor.

Bazı bölgelerde, buzda sıkışıp kalmış siyah volkanik kül, mavinin üzerinde bir kurdele gibi görünüyor. ‘Kristal Mağaralar’ olarak da bilinen bu mağara turlarının, kış aylarında yapılması tavsiye ediliyor. Çünkü sıcak yaz ve ilkbahar aylarında çökme tehlikesi bulunduğundan, ziyaretçilerin sadece eğitimli bir rehber eşliğinde bölgeye girmesi zorunlu.

16. Mavi Lagün

Mavi Lagün (Blue Lagoon), İzlanda’daki ünlü turistik mekanları düşünürken, çoğu insanın aklına gelen ilk yerlerden. Bu jeotermal spa, Reykjanes Yarımadası’ndaki Grindavik’te bulunuyor. Yapay göl, yakınlardaki bir lav akışından çıkan aşırı ısınmış deniz suyuyla besleniyor. Birçok kişi, mineraller, silis ve algler içeren mavi sularının, egzama gibi bazı cilt hastalıklarını iyileştirebileceğine inanıyor. Blue Lagoon’da bir dalış yapmak istiyorsanız, gelmeden önce rezervasyon yapmanız gerektiğini unutmayın!

17. Gullfoss

Altın Şelale anlamına gelen ve adını suyunun kahverengimsi bir tondan alan muhteşem Gullfoss, tüm Avrupa’nın en büyük hacimli şelalesinden biri olarak biliniyor. Birbirine dik açılı iki ayrı akıntıya sahip olmasıyla daha dikkat çekici bir olan Gullfos, ana bölümden görünümü biraz belirsiz olsa da, küçük şelaleleri bir uçurumun içine akar gibi görünüyor.

Bu popüler turistik merkezin bir zamanlar neredeyse yok olmak üzere olduğunu bilmek çok kötü. Bir zamanlar, yabancı yatırımcılar buranın üzerine bir hidroelektrik santralı inşa etmeyi önermişti. Ancak yerel bir kadın, projeye karşı şiddetle savaştı ve tesis inşa edildiğinde kendini şelaleye atmak ile tehdit etti. Neyse ki bu çabalar sonuç verdi ve Gullfoss kurtarıldı.

İzlanda görülecek yerler elbette doğal güzelliklerle sınırlı değil. Ülkede ziyaret edebileceğiniz pek çok müzenin yanı sıra, ekim ayında düzenlenen Iceland Airwaves Rock ve Elektronik Müzik Partisi ile haziran ayında düzenlenen ve keyifli bir spor etkinliği olan Midnight Run için de İzlanda’ya gelebilirsiniz.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like