İzmir Basın Müzesi

0
926

İstanbul ve Bursa’dan sonra Türkiye’nin üçüncü basın müzesi unvanına sahip olan İzmir Basın Müzesi, İzmir’in Basmane semtinde Ayavukla Kilisesi’nin müştemilat bölümünde yer alıyor. İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC), İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Ege Üniversitesi’nin işbirliği ile İzmir’e kazandırılan müzede İzmir ve Türk basın tarihi belge ve objelerle anlatılıyor.

İzmir Basın Müzesi, Basmane’de 19. yüzyılın ikinci yarısında Rum Ortodoks Cemaati tarafından inşa edilen Ayavukla Kilisesi’nin avlusunda yer alan müştemilat binasında kurulu. İzmir’de yazılı basının köklü geçmişi, zaman içerisinde geçirdiği aşamalar ve dönüşerek İzmir medyası olarak yeniden şekillendiği süreç müzede bölüm bölüm görülebiliyor.

Izmir-Basin-Muzesi-Nerede

İzmir’de yayın yapan gazeteler, radyo ve televizyon kanallarının kullandığı araçlar ilk hallerinden gelişmiş modellerine kadar zamanda yolculuk hissi yaşatıyor. Teknolojinin büyük bir hızla değiştirip, dönüştürdüğü medya sektöründe haber yazılan daktilolardan bilgisayarlara, filmli fotoğraf makinelerinden dijital makinelere geçişin örnekleri müzede görülebileceklerden.

Katlediler gazeteciler odası

Türkiye‘de katledilen gazetecilerin son anlarında yanında olan eşyaları İzmir Basın Müzesi’nin ‘Katledilen Gazeteciler Odası’nda sergileniyor. Uğur Mumcu’nun bilgisayarı, Metin Göktepe’nin öldürüldüğü an üzerinde bulunan kazağı, Abdi İpekçi’nin dolma kalemi ve daktilosu, Çetin Emeç’in basın kartı, daktilosu, kravatı, mendili ve dolma kalemi bu odada acı günleri hatırlatıyor.

Bu odada Ahmet Taner Kışlalı’nın fotoğraf makinesi, kol düğmeleri, gözlüğü, büyüteçi, bilgisayarı ve fotoğrafları da sergilenen objeler arasında.

Turan Dursun’un kol saati, Ümit Kaftanoğlu’nun çantası, Kutlu Adalı’nın ceketi, şapkası, defterleri ve fotoğraf makinesi müzede görülebilecek diğer objeler. Müzede, son 100 yılda Anadolu topraklarında görevini yaparken saldırıya uğrayan ve katledilen gazetecilerin isim listesi, ülkemizde gazetecilik yapmanın zorluklarını hissettiriyor.

Izmir-Basin-Muzesi

İzmir Basın Müzesi nerede?

İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) İzmir Basın Müzesi giriş ücreti ve ziyaret saatleri 🕖

İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) İzmir Basın Müzesi
Adres: Etiler Mahallesi, 1269 Sk. No:26, 35240 Konak, İzmir
İzmir Basın Müzesi Ziyaret Saatleri: İzmir Gazeteciler Cemiyeti İzmir Basın Müzesi, pazartesi hariç haftanın her günü 09.00 – 17.00 saatlerinde ziyarete açık.
İzmir Basın Müzesi Giriş Ücreti: İzmir Basın Müzesi’ne giriş ücreti alınmıyor.

Izmir-Basin-Muzesi-Nasil-Gidilir

İzmir Basın Müzesi’ne nasıl gidilir? 🚌

İzmir Basın Müzesi, İzmir’in Konak ilçesi Basmane semtinde. En kolay ulaşım yöntemi metro ile Basmane’ye gelmek. Basmane Metro İstasyonu’ndan müze 10 dakikalık yürüyüş mesafesinde. Basmane Tren Garı önünden ve Gaziler Caddesi’nden geçen belediye otobüsleri ile de İzmir Basın Müzesi’ne ulaşılabiliyor.

Türk basın tarihine tanık olabileceğiniz İzmir Basın Müzesi’ni ziyaret ettikten sonra aynı avluda bulunan Ayavukla Kilisesi’nin yanı sıra müzeye çok yakın konumda bulunan Radyo ve Demokrasi Müzesi ile Basmane’nin ara sokaklarını da keşfederek Kemeraltı Çarşısı’na kadar yürüyebilirsiniz.

Önceki İçerikİzmir’in El Değmemiş Cenneti Karaburun
Sonraki İçerikSardes Antik Kenti
A.Buğra Tokmakoğlu
Gözlem yapmayı, izlemeyi, yeni yerler keşfetmeyi, şehirlerde insanların içine karışmayı seven biri. Eğitimli muhabir. Gördüklerini, hissettiklerini, deneyimlediklerini yazmaktan keyif alıyor.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz