İzmir Sasalı Doğal Yaşam Parkı

0
267

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yaklaşık 15 milyon TL’lik yatırımla hizmete açtığı Sasalı Doğal Yaşam Parkı alan olarak Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın da sayılı hayvanat bahçelerinden biri olarak ön plana çıkıyor.

Park İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin hizmetleri açısından bir dönüm noktası olarak görülüyor. Her ne kadar inşası sırasında önce üst yapısı bitirilip, sonra alt yapı ihalesine çıkıldığı söylenen ve bundan rahatsızlık dile getirilen alan; maliyetinin çok daha altında bitirilebileceği iddiaları ile kafa karıştırmıştı. Yine de eski hayvanat bahçesinin daracık kafeslerinde sıkışan hayvanların, eski alanlarının en az 50 katı büyüklüğündeki yeni yuvalarında mutlu bir yaşam sürmesi açısından bu alanın yaratılmasının çok isabetli bir iş olduğu söylenebilir.

Halkın yoğun ilgisi ile ilk 6 aylık süreçte 500 bine yakın ziyaretçiyi ağırlayan Sasalı Doğal Yaşam Parkı’na öğrenciler 50 kuruş, yetişkinler ise 1.50 TL ödeyerek giriş yapabiliyor.

Sasali-Dogal-Yasam

Doğal Yaşam Parkı’na Giriş

Özellikle alt yapı, üst yapı ihalelerinin yanlış sıra ile yapılması sebebiyle her gittiğimde harcanan parayı düşünüp sinir olduğum parka, şehirdışından gelen her konuğumu götürüp gezdiriyorum.

Giriş dahil olmak üzere parkın dört bir yanına yerleştirilen renkli tabelalar ve haritalar sizin kaybolmanızı engelleyecek nitelikte.

İdari ofis, kafeterya ve hediyelik eşya ofisi yan yana dizilmiş durumda. Hayvanların günlük yiyecek ihtiyaçları ile bakım masraflarının parkın döner sermayesinden karşılandığı düşünüldüğünde hediyelik eşya fiyatlarının normalin biraz üstünde olması doğal olarak karşılanıyor.

Okaliptus ağaçları arasına atılan asfalt üzerinde doğal yaşam parkının açıldığı ilk gün yapılan şovda yer alan safari arabaları ile dolaşacağınızı beklemeyin. O görüntüler sadece ana haber bültenlerinde ve Deniz Baykal’lı açılışta görüldü.

Bu asfalt yolda yürümekten başka şansınız yok. Bisiklet seçeneği bile bırakılmamış. Oysaki benzer çalışmalarda özellikle Avrupa örneklerinde bisiklet mutlaka kullanılıyor.

Dogal-Yasam-Izmir

Bunların yanı sıra alanın en büyük eksiği ağaç sayısı. Çevrede okaliptus ağaçlarından başka ağaç yok. Yeni yeni dikilen çam ağaçlarının büyümesini beklemek gerek.

Girişin solundan izlediğimiz yol ile tropikal alanın kapısına geliyoruz. Tropikal yağmur ormanlarının ikliminin bire bir hissedildiği kapalı ortamda, yılan türlerinden lemurlara, kaplumbağalardan tropikal bitkilere kadar çeşitli unsurlar tropik havanın nemiyle hissediliyor.

Doğal Yaşam Parkı’nın bana göre en etkili iki alanından biri burası. Çünkü gerçekten emek verilmiş ve uğraşılmış bir alan.

Pak Bahadır’ın Mezarı

Tropikal alanın nemsel baskısı ile nefes almamız güçleştiğinde alandan ayrılıp asfaltın üzerinden yürüyüşe geçiyoruz tekrardan. Bu kez İzmirlilerin yakından tanıdığı ve bildiği Pak Bahadır’ın mezarına geliyoruz. Pak Bahadır İzmir için simge olan hayvanlardan biri. Kültürpark’taki hayvanat bahçesinde yaşadığı dönemde bakıcısı ile arasındaki duygusal bağ ve sevimliliği ile yediden yetmişe herkesin sevgilisi olmuştu. Öldükten sonra temsili mezarı Doğal Yaşam Parkı’nda yürüyüş yolunun bir köşesine yapıldı ve yeri güzel bir mezar taşı ile belirtildi.

Mezarda duamızı ettikten sonra alanın yeni fillerine uzaktan bakıp maymunların olduğu yere geliyoruz. Maymunlar kendilerine tahsis edilen kapalı ortamda camların arkasından bizlere selam veriyor. Camların üzerinde maymunların el izlerinden meydana gelen garip bir tabaka ve huzurlu bir izlenim vermeyen içyapı, maymunların yaşam koşullarının kötü olduğunu hissettiriyor bizlere.

Yürüyüşümüz sürerken bazı noktalarda oluşturulan çeşmeler sıcakta serinlememizi sağlıyor. Osmanlı tipi yapılan çeşmeler oldukça estetik bir görüntü sunarken hoşumuza gidiyor. Keza hemen çeşmeden sonra karşımıza çıkan tuvaletler, üzerlerindeki horoz ve tavuk resimleri ile insanların gülümsemesine sebep oluyor.

Ayıları, sırtlanları ve yırtıcı kuşları da gördükten sonra asfalt yol üzerinden develerin yanına ulaşıyoruz. Yavrusunu emziren anne devenin görüntüsü hemen makinemize yakalanıyor.

Develerin dolaştığı alanın yanında yer alan “Develi Kafe” soluklanmak isteyenlerle dolup taşmış. Yürüyüş yolları üzerinde insanların arasında yürüyen ördekler ise apayrı bir görüntü sergiliyor.

Dogal-Yasam-Parki-Izmir

Yavru Hayvanat Bahçesi

Doğal Yaşam Parkı’nda benim en çok ilgimi çeken ve hoşuma giden iki yer var. İlki tropikal alan ikincisi de hayvanların yavrularının bulunduğu “yavru hayvanat bahçesi”!

Keçi, tavuk, tavşan, midilli, eşek, köpek gibi hayvanların yavrularının özgürce ortalıkta dolaştığı bu alan yavru yapan evcil hayvanların yavrularının alışma sürecinde beklediği yer.

Ziyaretçilerinde en çok ilgisini çeken alanlardan biri olan bu yer gerçekten görülmesi gereken olmazsa olmazlardan biri.

Keçi yavruları “meeee” sesleri ile birlikte elinizde kemirdiğiniz yiyeceğe saldırırken hayvanlara bu kadar yakından bakmanın verdiği mutluluk tarif edilemez.

Izmir-Dogal-Yasam-Parki

Yavru hayvanları da kare kare fotoğrafladıktan sonra hayvanat bahçesinin son kısmındaki hayvanları inceleyip vedalaşıyoruz.

Ciddi bir yatırımla hazırlanmış Sasalı Doğal Yaşam Parkı ziyaretçilere keyifli anlar yaşatıyor.

Hayvan anlamında, ağaç yeşillik anlamında eksiklikleri olsa da Türkiye şartlarında böyle bir alanı yaratmanın ne kadar zahmetli olduğunun bilincindeyim. Bu yüzden emeği geçenlerin eline sağlık diyerekten yolu düşenlerin ziyaret etmesini öneriyorum…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here