İzmir Doğal Yaşam Parkı

6
16343

İzmir Doğal Yaşam Parkı, İzmir’in Çiğli ilçesi Sasalı bölgesinde 425 dönümlük alanda kurulu Türkiye’nin ilk ve en büyük doğal yaşam parkı unvanına sahip. 2008 yılında ziyarete açılan Doğal Yaşam Parkı, İzmir’de çocukla gezilecek yerler arasında en sık ziyaret edilen noktalardan biri.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin öz kaynaklarıyla 2 yılda tamamlanan İzmir Doğal Yaşam Parkı, hayvanların kendileri için özel olarak hazırlanan doğal ortamlarındakine benzer barınaklarda özgürce yaşadığı, binlerce ağaç ve bitki ile kentin soluk aldığı yerlerden.

Izmir-Dogal-Yasam-Parki-Ziyaret-Saatleri

İzmir Kültürpark’ta 1937’de açılan ve açıldığı dönemde Türkiye’nin ilk hayvanat bahçesi olan İzmir Hayvanat Bahçesi’nin yıllar içerisinde hayvanlar için uygun şartları sağlayamaması nedeniyle kapatılma kararı alınması üzerine hayata geçirilen İzmir Doğal Yaşam Parkı, dar ve küçük alanlarda, elverişsiz koşullarda yaşamaya zorlanan hayvanlar için modern bir yaşam alanı oldu.

İzmir Doğal Yaşam Parkı’nda 130’dan fazla türde 1500’ü aşkın yaban hayvanı yaşıyor. Avrupa’nın en büyük doğal yaşam alanı olan İzmir Kuş Cenneti’ne oldukça yakın bir noktada kurulan İzmir Doğal Yaşam Parkı, klasik hayvanat bahçesi mantığından uzak, eğitim ve uygulamalı atölyeleriyle çocuklar için keyifli bir öğrenme ortamı sağlıyor.

Dogal-Yasam-Parki-Giris-Ucreti

İzmir Doğal Yaşam Parkı’nda bulunan hayvan türleri

Avrupa Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryumları Birliği (EAZA) üyesi de olan İzmir Doğal Yaşam Parkı’nda bulunan hayvan türleri şu şekilde:

 • Göletler: (8 bin 450 metrekare açık alan) Kuğular, Ördekler, Su Kuşları
 • Mirket ve Yer Sincabı, Gine Domuzları-Pelikanlar (Ak Pelikan ve Tepeli Pelikan), Tavus Kuşları, Sülünler, Papağanlar
 • Afrika Savanı: (18 bin metrekare açık alan) Zürafalar, Zebralar, Su aygırları, Deve kuşları
 • Çocuk Hayvanat Bahçesi: (Küçük atlar, Cüce keçiler, Kamerun koyunları, tavşanlar, tavuklar, hindiler, kara ve su kaplumbağaları)
 • Ceylanlar, Ala Geyikler, Kızıl Geyikler, Develer
 • Kanatlı Barınağı: Su kuşları, Ördekler, Leylekler, Keklikler
 • Yaban Keçileri,
 • Asya Filleri (15 bin metrekare açık ve kapalı alan)
 • Yırtıcı Kuşlar: Kartallar, Şahinler, Akbabalar, Baykuşlar
 • Kurtlar, Ayılar, Sırtlanlar
 • Maymun Adaları: Monalar, Velvetler, Siyah Makaklar
 • Tropik Merkez: (2 bin 345 metrekare kapalı alan) Yılanlar, Kertenkeleler, Timsahlar, Kaplumbağalar, Balıklar, Macaw Papağanları
 • Halka Kuyruklu Lemurlar, Pumalar, Aslanlar, Kaplanlar
Dogal-Yasam-Parki-Izmir

İzmir Doğal Yaşam Parkı’nın en popüler hayvanları nesilleri tehlikede olan Asya filleri. Begümcan, Winner ve çocukları İzmir, doğal yaşam parkına gelen çocuklar kadar yetişkinlerin de mutlaka fotoğrafladığı şirin filler. Yıllarca İzmir Kültürpark’taki hayvanat bahçesinde yaşayan ve 2007’de hayatını kaybeden Pak Bahadır adlı filin anıt mezarı da Asya filleri barınağının girişinde görülebiliyor.

Doğal Yaşam Parkı’nın içinde iki tane kafe hizmet veriyor. Develi ve Kuğulu isimli kafelerde çay, kahve, kola gibi içeceklerin yanında pizza, köfte, patates kızartması, tost gibi fast food yiyecekler bulunuyor.

İzmir Doğal Yaşam Parkı alışveriş

İzmir Doğal Yaşam Parkı’nın girişinde Bahadır Hediyelik Eşya Satış Yeri var. Satış yerinde oyuncaklar, parktaki hayvanların fotoğrafları, hayvan resimli duvar saatleri, çeşitli süs eşyaları satılıyor.

Izmir-Dogal-Yasam-Parki-Nerede

İzmir Doğal Yaşam Parkı ziyaret saatleri

İzmir Doğal Yaşam Parkı, yılın 365 günü ziyarete açık. Park, kış döneminde (1 Kasım- 28 Şubat) her gün 09.00’da açılıyor, 17.00’de kapanıyor. Park yaz döneminde ise (1 Mart- 31 Ekim) hafta içi 09.00-18.30 saatleri arasında, hafta sonları ise 09.00-19.30 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Gişeler parkın kapanış saatinden bir saat önce kapanıyor ve kapanışa bir saat kala parka yeni ziyaretçi alınmıyor.

İzmir Doğal Yaşam Parkı giriş ücreti

İzmir Doğal Yaşam Parkı giriş ücreti öğrenciler için 5 TL, yetişkinler için ise 10 TL. Parka çarşamba ve cuma günleri okul ziyaretleri ile gelen öğrenciler ve öğretmenlerden ücret alınmıyor. İzmir Doğal Yaşam Parkı’na girişler gişelerden alınan park jetonu ve İzmirim Kart ile yapılıyor. 0-6 yaş grubundaki ziyaretçilerden ücret alınmıyor. Doğal Yaşam Parkı otopark ve tuvaletleri ücretsiz.

Parkın içinde bisiklet, kaykay gibi araçları güvenlik nedeniyle kullanmak yasak. Dışarıdan yiyecek ve içecek sokmak, evcil hayvanla girmek, hayvanları beslemek ve piknik yapmak da parkın yasakları arasında.

Izmir-Dogal-Yasam-Parki

İzmir Doğal Yaşam Parkı

Adres: Sasalı Mahallesi, Sasalı Ve Tuzla Kuş Cenneti Yolu, 35620 Çiğli, İzmir
Telefon: +90 444 40 35
E-posta: dogalyasam@izmir.bel.tr Web: https://www.izmirdogalyasamparki.org.tr/

İzmir Doğal Yaşam Parkı Nerede?

İzmir Doğal Yaşam Parkı’na Nasıl Gidilir?

İzmir Doğal Yaşam Parkı, İzmir’in Çiğli ilçesinde Sasalı Mahallesi’nde bulunuyor. Doğal Yaşam Parkı’na 777 numaralı Doğal Yaşam Parkı-Karşıyaka İskele hattında sefer yapan ESHOT belediye otobüsleri ile ulaşım sağlanıyor. 777 numaralı belediye otobüsü haftanın 7 günü hizmet veriyor. Hafta sonları seferleri sıklaşan otobüsün ilk seferi 7.30’da son seferi ise 20.10’da.

Özel araçla doğal yaşam parkına gelmek için çevre yolunu kullanmak gerekiyor. İzmir şehir merkezinden Çanakkale yönünde ilerleyerek, çevre yolu üzerinde Atatürk Organize Sanayi kavşağını geçtikten sonra tabelaları takip ederek Doğal Yaşam Parkı’na kısa süre içerisinde ulaşabilirsiniz.

6 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz