İzmir Kültürpark, Konak

Izmir-Fuar-Alani

Türkiye‘nin ilk fuar alanı olan, Kültürpark, İzmir şehir merkezinde 1936 yılından beri hizmet veriyor. Adı İzmir‘le özdeşleşen, dönemin belediye başkanı Behçet Uz öncülüğünde kurulan Kültürpark, genelde İzmir Enternasyonal Fuarı olarak anılıyor. İzmir merkezde gezilecek yerler arasındaki Fuar Alanı, her yıl kitap, hediyelik eşya gibi son tüketiciye dönük pek çok farklı fuara ve sergiye ev sahipliği yapıyor.

Atatürk’ün cumhuriyetin ilk yıllarında diğer ülkelerle olan ticari ilişkilerin güçlendirilmesi hedefine hizmet etmesi amacıyla kurulmasını istediği İzmir Fuar Alanı, bugün kentin en önemli nefes alma merkezlerinden biri. Toplam 420 bin m2 alana kurulu olan parkta çok sayıda gezilecek yer bulunuyor. Burada bulunan 14 sergi salonu, 4 konferans salonu, Atatürk Açıkhava Tiyatrosu, İsmet İnönü Sanat Merkezi, Fuar Evlendirme Dairesi ve lunapark bu yerlerden birkaçı.

Izmir-Fuar-Alani

Enternasyonal Fuar, her yıl Ağustos ayının sonunda, İzmir’in kurtuluşu olan 9 Eylül’ü de içine alacak şekilde düzenleniyor. Genel olarak 10 gün süren fuar, Türkiye’nin en köklü ve kapsamlı fuarı olarak öne çıkıyor. 17 Şubat 1923’ten beri düzenlenen fuarın tarihi İzmir İktisat Kongresi’ne dayanıyor.

Mustafa Kemal’in emriyle İzmir’de toplanan kongreyle eş zamanlı olarak ticari ürünler sergisi düzenlenerek İzmir Enternasyonel Fuarı’nın da temelleri atıldı. Bu serginin içerisinde, çok sayıda şehirden gelen yöresel ürünler arasında, pamuk, deri, sigara, şarap gibi birbirinden farklı ürünler bulunuyordu.

Dünyada sadece 3 tane olan ve Türkiye’de Ankara ve İzmir Kültürpark’ta bulunan Paraşüt Kulesi 1939 yılından beri fuar alanının sembollerinden. 1939, aynı zamanda fuarın en görkemli yılı olarak da kayıtlara geçti. Bu dönem 104 yabancı, 424 yerli firmanın katıldığı fuar, gelecek için umut verse de II. Dünya Savaşı tüm planları olumsuz etkiledi.

1947’den itibaren kesintisiz açılan uluslararası fuar, sonraki yıllarda alanında dünyada ilk 5 arasında gösterilen bir etkinlik merkezine dönüştü.

Izmir-Kulturpark

Kültürpark’ta gerçekleştirilen profesyonel ve sektörel fuarlar 2015 yılında Fuar İzmir adıyla Gaziemir’de inşa edilen yeni alanda düzenlenmeye başladı. Kültürpark günümüzde son tüketiciye açık kitap, hediyelik eşya gibi fuarlar ile konser ve farklı sosyal etkinliklerin düzenlendiği İzmirlilerin nefes aldığı alanların başında geliyor.

İzmir Kültürpark giriş kapıları 🚪

Kültürpark, Kurtuluş Savaşı’nın simgeleyen Montrö, Lozan, 26 Ağustos, Cumhuriyet ve 9 Eylül kapılarından ziyaretçilerini şehrin kalbine buyur ediyor.

İzmir Kültürpark giriş ücreti

İzmir Kültürpark’a giriş ücreti alınmıyor. Ancak İzmir Enternasyonal Fuarı’nın düzenlendiği dönemde giriş kapılarına turnikeler yerleştiriyor. Fuar döneminde girişler İzmirim Kart ile elektronik turnikelerden geçilerek yapılıyor.

Kulturpark-Izmir

İzmir Kültürpark nerede? 📍

İzmir Kültürpark’a nasıl gidilir? 🚌

İzmir Kültürpark, İzmir’in merkez metropol ilçesi Konak sınırlarında yer alıyor. Kentin dört bir yanından ulaşım ağının merkezinde yer alması nedeniyle Kültürpark’a kolaylıkla ulaşım sağlanıyor. Kültürpark İzmir Metro’nun Basmane İstasyonu’na yürüme mesafesinde.

İZBAN Hilal İstasyonu da Kültürpark’ın Kahramanlar tarafından gelmek isteyenler için 10 dakikalık uzaklıkta. Konak Tramvayı ile Kültürpark-Atatürk Lisesi Durağı’nda inerek Lozan ya da Montrö kapılarından fuar alanına girebilirsiniz. Şehrin farklı yerlerinden Şair Eşref Bulvarı’nı kullanan belediye otobüsleri de Kültürpark’ın önünden geçiyor.

İzmir’de gezilecek yerler arasında bulunan Kültürpark, içinde çok sayıda gezilecek mekanı ve eğlence alanı bulunduruyor. Bunların yanı sıra, 8 binden fazla ağaç ve çok sayıda farklı bitki türüyle, gelenlere yeşillikler arasında vakit geçirme şansı da sunuyor.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like