İzmir Otogar’dan Alsancak’a Nasıl Gidilir?

İzmir’in Konak İlçesi’ne bağlı semti Alsancak, tarih ve eğlence kültürünün bir arada olduğu oldukça nezih bir lokasyon. Kentin popüler gezi ve eğlence yerlerinden olan Alsancak, hareketli caddeleri ile özellikle genç nüfusun gözdesi.

Şehrin kültür, sanat aktivitelerinin kalbinin de attığı Alsancak birbirinden şık mağazaları, kafe ve restoranlarıyla da dikkat çekiyor. Dolu dolu zaman geçirebileceğiniz, şiirlere şarkılara esin kaynağı olan Alsancak’ta romantik gün batımının keyfinin keyfini çıkarabilir, sahil şeridi boyunca yürüyüş yapabilirsiniz.

İzmir Otogar’dan Alsancak’a Nasıl Gidilir?

Alsancak, İzmir Otogarı’ndan 9 km uzaklıkta bulunuyor. İzmir Otogar’dan Alsancak’a aktarma yapmadan direkt gidebileceğiniz toplu taşıma aracı bulunmuyor.

Belediye otobüsü, İZBAN, tramvay kullanarak Alsancak’a aktarmalı olarak gidebilirsiniz. Ayrıca taksi ve özel araç seçenekleriyle Alsancak’a ulaşabilirsiniz. Bu alternatiflerden size en uygun olanını tercih ederek kolay ve hızlı bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz.

1. İzmir Otogarı’ndan Alsancak’a belediye otobüsü ile ulaşım

İzmir Otogarı’ndan Alsancak’a ulaşmak için İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin toplu ulaşım firması olan ESHOT otobüslerini kullanabilirsiniz. Belediye otobüsleri ile direkt olarak Alsancak’a ulaşım imkanı ne yazık ki bulunmuyor.

✔︎ 555 no’lu Otogar-Halkapınar Metro ESHOT otobüsü: İzmir Otogardan Alsancak’a gitmek için aktarmalı olarak seyahat etmek gerekiyor. Otogar yakınında bulunan otobüs durağından 555 numaralı Halkapınar otobüsüne binmelisiniz. Otobüsten Halkapınar’da indikten sonra ise İZBAN ya da tramvay ile Alsancak istikametine doğru aktarma yapmak gerekiyor.

✔︎ 302 no’lu Otogar-Konak ESHOT otobüsü: Bir diğer seçenek ise Otogar’dan hareket eden 302 nolu Otogar-Konak belediye otobüsü. Bu otobüs Yenişehir-Tepecik üzerinden Basmane’ye ulaşıyor ve Gazi Bulvarı’nı takip ederek Konak’ta son durak yapıyor.

Bu otobüsle Gazi Bulvarında inerek tramvay aktarmasıyla Alsancak’a (Halkapınar yönüne doğru) geçebilirsiniz. Gazi Bulvarında inerek Alsancak’a yürüyerek gitmek de bir diğer seçenek. Konak’tan Alsancak yönüne giden 253 numaralı Halkapınar Metro-Konak otobüsü ya da Halkapınar yönüne giden tramvayı kullanarak da Alsancak’a gitmek yalnızca 10 dakika sürüyor.

Belediye otobüslerini kullanmak ve aktarmalı seyahatlerdeki indirimlerden yararlanmak için İzmirim Kart sahibi olmak gerekiyor. Eğer İzmirim Kart sahibi değilseniz 2,3,5 ve 10 binimlik hak sağlayan Bilet 35 satın alabilirsiniz. Fakat bu biletin aktarma hakkı bulunmadığını unutmayın.

Ayrıca banka ve kredi kartınızı (temassız işleme açık olmalı) kullanarak da toplu ulaşım araçlarında seyahat edebilirsiniz. İzmirim Kart ile  İzmir Otogarı’ndan Alsancak’a otobüs ve İZBAN kullanarak gelmenin bedeli yetişkinlikler için 13,00 TL, öğrenciler için 5 TL, 60 yaş kartı sahipleri için ise 11,52 TL.

2. İzmir Otogarı’ndan Alsancak’a İZBAN’la ulaşım

İzmir Otogarı’ndan Alsancak’a Alsancak’a direkt olarak İZBAN ile ulaşım imkanı bulunmuyor. Otogar’dan kalkan 555 numaralı Halkapınar otobüsüne binerek Halkapınar’dan İZBAN’a aktarma yapabilirsiniz. Toplu taşıma araçlarını kullanmak ve indirimli aktarma tarifesinden faydalanmak için İzmirim Kart sahibi olmanız gerekiyor.

Bunun dışında Bilet 35 satın alarak ya da kredi ve banka kartınızı kullanarak da toplu taşıma araçlarına binebilirsiniz. Fakat İzmirim Kart olmadan binişlerde yapılan aktarmalarda ekstra ücret ödemeniz gerekiyor.

İzmirim Kart ile Otogar-Alsancak hattı arasında İZBAN aktarmalı yapılan seyahatlerin ücreti yetişkinler için 13,00 TL, öğrenciler için 5 TL, 60 yaş kartı sahipleri için ise 11,52 TL.

İzmir Otogarı (İZOTAŞ), Bornova, İZMİR

3. İzmir Otogarı’ndan Alsancak’a tramvayla ulaşım

İzmir Otogarı’ndan Alsancak’a tramvay ile direkt olarak gitme imkanı bulunmuyor. Otogardan 1 dakika yürüyüş mesafesi uzaklıktaki Egemenlik durağından 560 ve 555 numaralı otobüse birine binerek Halkapınar’a ulaşabilirsiniz. Durakta indikten sonra tramvayın Halkapınar durağına ulaşmanız için 2 dakikalık kısa bir yürüyüş yapmanız gerekiyor.

Yürüyüşün ardından Fahrettin Altay yönüne giden tramvaya binerek Alsancak’ta inebilirsiniz. Tek aktarma yaparak Alsancak’a gitmenin bedeli yetişkinler 13,00 TL, öğrenciler için 5 TL, 60 yaş kartı sahipleri için ise 11,52 TL.

4. İzmir Otogarı’ndan Alsancak’a taksiyle ulaşım

İzmir Otogarı’dan Alsancak’a taksiyle gitmeyi de tercih edebilirsiniz. Bu oldukça hızlı ve konforlu bir seçim olacaktır. İzmir Otogarı ve Alsancak arasında 9 km’lik bir mesafe bulunuyor. Taksi ile yaklaşık 15 dakika içinde Alsancak’a ulaşmış olacaksınız. Bu süre trafik yoğunluğuna göre farklılık gösterebiliyor.

Taksi ile otogardan Alsancak’a gitmek için 210 TL bir ücret ödemeniz gerekiyor. Otogar önünde günün her saati kolaylıkla taksi bulabilirsiniz.

5. İzmir Otogarı’ndan özel araçla Alsancak’a ulaşım

İzmir Otogarı’ndan Alsancak’a ulaşım özel araçla oldukça kolay. Üniversite ya da Kamil Tunca Caddesi üzerinden Alsancak’a ulaşabilirsiniz. Özel aracınız ile yaklaşık 12 dakika içinde Alsancak’a gidebilirsiniz.

Alsancak nerede? 📍

Kültür sanat etkinlikleri, fuar, restoranlar, barlar, cafeler, alışveriş mağazaları ile popüler bir konumda olan Alsancak, İzmir’in merkezi konumunda bulunuyor.

Konak ilçesine bağlı Alsancak, Kordon, Gündoğdu Meydanı ve Kıbrıs Şehitleri Caddesi ile tanınıyor. Alsancak’a kentin her noktasından kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like