İzmir Otogar’dan Basmane’ye Nasıl Gidilir?

İzmir‘in Konak ilçesinin en eski semtlerinden biri olan Basmane, hem tarihi hem de kendine has dokusuyla sokaklarında kaybolmaktan keyif alacağınız bir yerleşim yeri. Önemli bir kültürel mirasa sahip olan Basmane’ye İzmir’in çeşitli noktalarından toplu taşıma araçları ile rahatça ulaşabilirsiniz.

Adeta bir açık hava müzesini andıran semt, antik dönem yadigarı surları, agorası, Kemeraltı Çarşısı, Rum evleri, sinagogları, kiliseleriyle şehrin kültürel dokusunu oluşturuyor. Şehrin kalbine yürüyerek 10 dakika mesafede bulunan Basmane, merkeze oldukça yakın bir konumda bulunuyor.

Gastronomi açısından son derece zengin değerlere sahip olan İzmir’in her ilçesinde pek çok yöresel tat ve ürün bulunuyor. Basmane de bu semtlerden biri. Bölgeye has lezzetlerin tadına Basmane’de bakabilir, lokantaları ve diğer yeme-içme noktalarını da keşfedebilirsiniz.

İzmir Otogarı’ndan Basmane’ye Nasıl Gidilir?

İzmir Otogarı ile Basmane arasında 7 km’lik bir mesafe bulunuyor. Yaklaşık 14 dakikalık bir seyahatin sonunda Basmane’ye kolayca ulaşabilirsiniz. İzmir Otogarı’ndan Basmane’ye gitmek için İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği otobüs ya da metro seçeneklerinden birini kullanabilirsiniz.

Bazı otobüs firmalarının servisleri de Basmane 9 Eylül Meydanı’na ücretsiz yolcu taşıyor. Özel araçla ve taksiyle de İzmir Otogarı’ndan Basmane’ye kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

1. İzmir Otogarı’ndan Basmane’ye belediye otobüsü ile ulaşım 🚍

İzmir Otogarı’ndan Basmane’ye ulaşmak için İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin toplu ulaşım firması olan ESHOT otobüslerini kullanabilirsiniz. Otogarda bulunan otobüs duraklarından 302 numaralı Konak otobüsüne binerek Basmane durağında inebilirsiniz.

İzmir Otogarı’ndan Basmane yönüne giden haftanın 7 günü sabah saat 06.05 ila 23.20 arasında hizmet veriyor.

Otobüse binmek için İzmirim Kart okutulması gerekiyor. Eğer İzmirim Kart sahibi değilseniz Bilet35 olarak adlandırılan 3, 5 ve 10 binişlik kullan at tipindeki kart biletleri satın alabilir veya yurt içi ve dışı temassız kredi, banka ve ön ödemeli kartları kullanarak otobüse binebilirsiniz. Bu hatta ilk ve son durak arasında yolculuk yapan yetişkin 13,00 TL, öğrenci 5,00 TL, 60 yaş kartı sahipleri ise 11,52 TL ödüyor.

2. İzmir Otogarı’ndan Basmane’ye metro ile ulaşım Ⓜ️

İzmir Otogarı’ndan Basmane’ye gitmek için raylı toplu taşıma sistemlerinden biri olan İzmir Metro’sunu kullanabilirsiniz. İzmir Otogarı’ndan Basmane’ye metro ile gitmek için öncelikle otogar önünden kalkan 555 numaralı Halkapınar metro otobüse binmeniz gerekiyor.

Otobüsten Halkapınar durağında indikten sonra ise kısa bir yürüyüşün ardından ile metro istasyonuna geçiş yapabilirsiniz. Halkapınar Metro İstasyonu’ndan Konak yönüne giden metroyu kullanarak kolayca Basmane’ye ulaşabilirsiniz.

Otobüs ve metroyu kullanmak için İzmirim Kart’a sahip olmanız gerekiyor. İzmirim Kart sahibi değilseniz Bilet35 olarak adlandırılan 3 – 5 ve 10 binişlik kullan at tipindeki kart bilet satın alabilir ya da yurt içi ve dışı temassız kredi, banka ve ön ödemeli kartları kullanabilirsiniz.

İzmir Otogarı’ndan Basmane’ye gitmek isteyen yetişkinlerin 13,00 TL, öğrencilerin 5 TL, 60 yaş kart sahiplerinin ise 11,52 TL ödeme yapması gerekiyor. Halkapınar Metro İstasyonu’nda tekrar kart okutmanız gerekiyor. 120 dakika içinde yapılan aktarmalarda yetişkinler 6,52 TL bir ücret öderken, öğrenciler ve 60 yaş kart sahipleri ekstra bir ücret ödemiyor.  

3. İzmir Otogarı’ndan Basmane’ye taksiyle ulaşım 🚖

İzmir Otogarı’ndan Basmane’ye gitmenin bir diğer yolu ise taksi kullanmak. Otogar ile Basmane arasında 7 km’lik bir mesafe bulunuyor. Yaklaşık 15 dakikalık bir seyahatin sonunda Basmane’ye ulaşım sağlayabilirsiniz.

Otogar’dan Basmane’ye taksi ile gitmek için ortalama 210 TL gibi bir ücret ödemeniz gerekiyor. Toplu ulaşımı tercih etmeyenlerin sıkça başvurduğu taksiler konforlu bir hizmet sunuyor.

5. İzmir Otogarı’ndan özel araçla Basmane’ye ulaşım 🚗

İzmir Otogarı’ndan özel araç ile Basmane’ye gitmek özel araç ile oldukça kolay. Otogar ile Basmane arasında yaklaşık 7 km’lik bir mesafe bulunuyor. Kamil Tunca Bulvarı ve Liman ya da Yeşildere güzergahı üzerinden özel araç ile bu mesafeyi 12 dakikada tamamlamak mümkün.

Basmane nerede? 📍

İzmir’in Konak ilçesine bağlı tarihi bir semt olan Basmane, oldukça merkezi bir konumda bulunuyor. İzmir’in her noktasından toplu taşıma araçlarıyla Basmane’ye kolayca ulaşabilirsiniz.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like