İzmir Otogar’dan Bornova’ya Nasıl Gidilir?

0
4284

İzmir’in en güzel ilçelerinden biri olan Bornova şehir merkezine çok yakın bir konumda bulunuyor. Çok sayıda tarihi mekanı ve doğal güzellikleri ile öne çıkan Bornova, farklı kültürlerin doğduğu ve yaşadığı sayısız uygarlığa ev sahipliği yapmış bir ilçe.

İzmir’in en eski yerleşim yerlerinden Yeşilova Höyüğü ve Yassıhöyük Bornova ilçe sınırlarında yer alıyor. Bornova butik müzeleri, Levanten köşkleri, kentsel donatı alanlarıyla tam anlamıyla bir gençlik şehri.

Genç nüfusu ile öne çıkan Bornova günümüzde büyük bir üniversite kampüsünü de içinde barındırıyor. Gece ve gündüz hareketli bir ilçe olan Bornova’da çok sayıda kafe, bar, pub, pastane ve restoran bulunuyor.

İzmir Otogarı’ndan Bornova’ya Nasıl Gidilir?

İzmir Otogarı’na 8 km uzaklıkta konumlanan Bornova’ya, İzmir Otogarı’ndan belediye otobüsü, dolmuş, metro ve özel araç ile ulaşım var. Bu seçeneklerden birini kullanarak otogardan Bornova’ya kolayca ulaşabilirsiniz.

1. İzmir Otogarı’ndan Bornova’ya belediye otobüsü ile ulaşım

Otogardan Bornova’ya ulaşmak için İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin toplu ulaşım firması ESHOT otobüslerini kullanabilirsiniz. Otogardan geçen 505 numaralı Çamkule- Bornova otobüsüne binerek Bornova’ya ulaşım sağlayabilirsiniz.

Otobüse binerken İzmirim Kart sahibi olunması gerekiyor. Eğer İzmirim Kart sahibi değilseniz, 3 – 5 ve 10 binişlik kullan at tipindeki kart biletlerden satın alabilir ya da temassız olarak banka ya da kredi kartınızı okutarak hat üzerindeki otobüslerle kolayca seyahat edebilirsiniz.

Bu hat üzerinde yolculuk etmek için ekstra bir aktarma yapmanıza gerek duyulmuyor. Bu hatta ilk ve son durak arasında yolculuk yapan yetişkin 13 TL, öğrenci 5 TL, öğretmen ve 60 yaş kart sahipleri 11,52 TL ödüyor.

ESHOT’un sefer tarifesini görmek için web sitesini tıklayabilirsiniz.

2. İzmir Otogarı’ndan Bornova’ya metro ile ulaşım

İzmir Otogarı’ndan Bornova’ya metro ile ulaşım sağlama imkanı bulunuyor. Bunun için öncelikli olarak otogarda bulunan otobüs duraklarından 555 numaralı Halkapınar Metro otobüsüne binmeniz gerekiyor.

Halkapınar durağında indikten sonra kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunan metro istasyonuna geçiş yapmalısınız. Halkapınar durağından ise Bornova yönüne giden metroya binerek kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

555 numaralı otobüs seferleri saat hafta içi ve hafta sonu 06.00-00.06 saatleri arasında gerçekleşiyor. Metro seferleri ise 06.00 ile 00.20 saatleri arasında hizmet veriyor.

İzmir Otogarı’ndan Bornova’ya metro ile gitmek istiyorsanız İzmirim Kart’a yada 3 – 5 ve 10 binişlik kullan at tipindeki kart bilet satın almanız gerekiyor. Metro istasyonunda bulunan gişelerden temin edebilirsiniz. Eğer İzmirim Kart satın almak istemiyorsanız yurt içi ve dışı temassız kredi, banka kartınızı da kullanabilirsiniz. 

İzmir Otogarı’ndan Bornova’ya aktarma yaparak gitmenin bedeli yetişkinler için 12,28 TL iken, öğrenciler 3 TL, 60 yaş kart sahipleri ise 7,56 TL ödüyor.

2. İzmir Otogarı’ndan Bornova’ya dolmuşla ulaşım

İzmir Otogarı’ndan şehir merkezine ulaşmak için bir diğer alternatif Bornova dolmuşları. Otogardan geçen dolmuşlar düzenli olarak Bornova’ya ulaşıyor.

Ulaşım tek yönde ortalama 20 dakika sürüyor. Otogar-Bornova yolculuk ücreti 18 TL. Otogar- Bornova arasında ilk dolmuş seferi 07.00’de yapılıyor.

4. İzmir Otogarı’ndan Bornova’ya taksiyle ulaşım

İzmir Otogarı’ndan Bornova’ya taksiyle de kolayca gidebilirsiniz. Bu seçenek toplu ulaşıma göre daha maliyetli bir alternatif. Bornova’ya 8 km uzaklıkta bulunan İzmir Otogarı önünde günün her saati taksi bulabilirsiniz.

Otogardan Bornova’ya taksi ile ulaşım yaklaşık 11 dakika sürüyor. Bu süre trafik yoğunluğuna ve hava durumuna göre değişiklik gösterebiliyor. Otogardan Bornova’ya gitmek için ortalama 210 TL’yi gözden çıkarmanız gerekiyor.

Eğer toplu ulaşımdan hoşlanmıyorsanız, bavulunuz çoksa yada yeterli zamanınız yoksa taksi ile ulaşım sağlamak sizin için uygun olacaktır.

5. İzmir Otogarı’ndan özel araçla Bornova’ya ulaşım

Otogardan özel araç ile Bornova’ya gitmek oldukça konforlu ve hızlı bir seçim olacaktır. İzmir Çevre Yolu üzerinden tabelaları takip ederek Bornova’ya ulaşabilirsiniz. Hat üzerinde özel araç ile seyahat ederseniz 10 dakikada varış noktanıza ulaşabilirsiniz.

Eğer sabah ya da akşam saatleri dışında seyahat ederseniz trafiğe yakalanmadan kolayca Bornova’ya gidebilirsiniz. Akşam ve sabah saatlerinde hat üzerinde trafik yoğunluğu oluşabiliyor.

Bornova nerede? 📍

İzmir’in merkez ilçelerinden biri olan Bornova, doğusunda Kemalpaşa, güneyinde Buca, batısında Konak ve Bayraklı, kuzeybatısında Karşıyaka ve Menemen, kuzeyinde ise Manisa ili ile komşu. Bornova, pek çok ilçeye yakınlığı ile ana ulaşım güzergahlarının tam da merkezinde konumlanıyor.

İzmir Otogarı da Bornova ilçe sınırları içinde bulunuyor. 8 bin 500 yıllık pek çok uygarlığa ev sahipliği yapan Bornova’ya şehrin her noktasından kolayca ulaşabilirsiniz.

Önceki İçerikKozbeyli Nerede, Kozbeyli’ye Nasıl Gidilir?
Sonraki İçerikÇeşme Ilıca’ya İsmini Veren Sıcak Su Kaynağı, Yıldızburnu

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz