İzmir Otogar’dan Buca’ya Nasıl Gidilir?

0
3520

İzmir’in en kalabalık ilçesi Buca; şehir merkezine yakın konumu ile İzmir’in en güzel ilçelerinden. Çeşitli kültürleri bir arada bulunduran Buca, farklı medeniyetlerden izler taşıyor.

Gezilip görülmeye değer pek çok tarihi ve turistik yere sahip Buca, yıllar içinde önemli bir çekim merkezi halini aldı. Levantenlerin ruhunu taşıyan konaklarıyla dikkat çeken Buca’da keyifli vakit geçirebilir, sokaklarını keşfe çıkabilirsiniz.

Buca; yeme-içme olarak da misafirlerine geniş bir yelpaze sunuyor. Birbirinden iddialı kafe ve restoranlara sahip olan Buca’da, tatlıdan sakatata, deniz ürünlerinden süt ve süt ürünlerine kadar hem yöresel hem de Ege mutfağının seçkin lezzetlerini deneyimleyebilirsiniz.

İzmir Otogarı’ndan Buca’ya Nasıl Gidilir? 🚖

İzmir Otogarı ve Buca arasında 20 km’lik bir mesafe bulunuyor. İzmir Otogarı’ndan Buca’ya gitmek için toplu ulaşım araçlarından olan belediye otobüsü, İZBAN, dolmuş, seçeneklerinden birini tercih edebilir, dilerseniz taksi kullanabilir ya da araç kiralayabilirsiniz.

1. İzmir Otogarı’ndan Buca’ya belediye otobüsü ile ulaşım 🚌

İzmir Otogarı’ndan Buca’ya ulaşmak için İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin toplu ulaşım firması ESHOT otobüslerini kullanabilirsiniz. Otogar’dan 277 numaralı otobüse binerek Buca’ya kolayca ulaşılıyor. İzmir Otogar’dan kalkan belediye otobüsleri hafta içi 06.00 – 22.30, cumartesi 06.00 – 21.00, pazar ise 06.00 – 20.00 arasında hizmet veriyor.

Otobüse binmek için İzmirim Kart okutulması gerekiyor. İzmir’de toplu ulaşım sistemindeki tüm araçlar ve belediye hizmetlerinin bir kısmından yararlanabilmek için “İzmirim” elektronik kart ya da Bilet35 olarak adlandırılan 3 – 5 ve 10 binişlik kullan at tipindeki kart bilet satın almanız gerekiyor.

Ayrıca toplu ulaşım araçlarında İzmirim Kartların yanı sıra yurt içi ve dışı temassız kredi, banka ve ön ödemeli kartlarla da otobüse binebilirsiniz.

İzmir Otogarı’ndan Buca’ya gitmek isteyen yetişkin yolcuların 13,00 TL, öğrencilerin 5 TL, 60 yaş kartı olanlar için ise 11,52 TL ödeme yapması gerekiyor.

ESHOT’un sefer tarifesini görmek için web sitesini tıklayabilirsiniz.

2. İzmir Otogarı’ndan Buca’ya İZBAN ile ulaşım 🚃

İzmir Otogarı’ndan Buca’ya gitmek için İZBAN’ı kullanabilirsiniz. Bunun için 2 farklı alternatif bulunuyor. Bunlardan ilki otogar önünden kalkan 54 numaralı belediye otobüsünü kullanmak olacaktır. 54 numaralı otobüs ile Kemer istasyonuna ulaşabilir ve buradan da İZBAN’a binerek Şirinyer’e kolayca ulaşabilirsiniz.

Bir diğer alternatif ise Otogar önünde bulunan otobüs durağından kalkan 555 numaralı belediye otobüsüne binerek Halkapınar’a gitmek olacaktır. Halkapınar’da bulunan İZBAN istasyonundan trene binerek Şirinyer’e gidebilirsiniz.

İzmir Otogarı’ndan Buca’ya aktarma yapacağınız Halkapınar ve Kemer istasyonlarına gitmek için kullanacağınız halk otobüslerine binmek için İzmirim Kart ya da yurt içi ve dışı temassız kredi ya da banka kartı kullanabilirsiniz. 

İzmirim Kart ile ulaşımın bedeli yetişkin yolcular için 13,00 TL iken, öğrenciler için 5 TL, 60 yaş kartı olanlar için ise 11,52 TL.

Halkapınar ve Kemer istasyonlarından İZBAN ile Buca’ya gitmek için ise yetişkin yolcuların 6,52 TL daha ödeme yapması gerekiyor. Aktarmalarda öğrencilerden ve 60 yaş kartı olanlardan herhangi bir ücret talep edilmiyor.

3. İzmir Otogarı’ndan Buca’ya dolmuşla ulaşım

İzmir Otogarı’ndan Buca’ya ulaşmak için bir diğer alternatif ise Buca dolmuşları. Otogardan kalkan dolmuşlar haftanın her günü hizmet veriyor. Trafiğin de durumuna göre İzmir Otogarı’ndan Buca’ya yaklaşık olarak 45 dakikada ulaşabilirsiniz.

Otogar-Buca arasında dolmuşlar 15 dakikada bir hizmet veriyor. Hafta içi 22.30, hafta sonu ise 22.00’a kadar çalışan dolmuşlarla yolculuk etmenin bedeli 20 TL.

4. İzmir Otogarı’ndan Buca’ya taksiyle ulaşım

Toplu ulaşım kullanmak istemeyenlerin tercihi ise taksi oluyor. İzmir Otogarı ile Buca arasında 20 km’lik bir mesafe bulunuyor. Yaklaşık 30 dakikalık bir yolculuğun ardından Buca’ya kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

İzmir Otogar’dan Buca’ya gitmek için 460 TL’yi gözden çıkarmanız gerekiyor. 

5. İzmir Otogarı’ndan özel araçla Buca’ya ulaşım

İzmir Otogarı’ndan Buca’ya ulaşım özel araçla oldukça kolay. İzmir Çevre Yolu’nu kullanarak, dümdüz ilerleyebilir ve Kaynaklar çıkışını (Buca Batı) kullanarak, Buca’ya ulaşabilirsiniz. Buca’ya girmek için bir başka seçenek ise Buca Doğu Kavşağı.

Özel araç ile 26 dakika içinde Buca’ya gidebilirsiniz. Bu süre trafiğin ve havanın durumuna göre farklılık gösterebiliyor.

Buca nerede? 📍

İzmir’in en güzel ilçelerinden biri olan Buca, şehir merkezine 26 km mesafede bulunan gizli bir cevher. Nif Dağı’nın güney eteklerinde hafif engebeli bir arazide kurulan Buca’nın kuzeyinde Konak, kuzeydoğusunda Bornova, doğusunda Kemalpaşa, güneyinde Torbalı, güneybatısında Menderes, batısında Gaziemir ve Karabağlar ilçeleri bulunuyor.

Şehir merkezine ve turistik yerlere yakınlığı sebebiyle önemli bir konumda olan Buca, İzmir’in en kalabalık ilçelerinin başında geliyor.

Önceki İçerikAvrupa’da Düşük Bütçeyle Daha Çok Yer Görebilmenin Yolları
Sonraki İçerikAvrupa’yı Ucuza Gezmenin Yolları

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz