Home Ege İzmir İzmir Otogar’dan Karşıyaka’ya Nasıl Gidilir?

İzmir Otogar’dan Karşıyaka’ya Nasıl Gidilir?

1
8259

İzmir’in en güzel ilçelerinin başında gelen Karşıyaka, binlerce yıllık geçmişi, körfezin iki yakasını buluşturan konumu, canlı çarşısı, günün her saati hareketli mekanları ile önemli bir çekim merkezi. Uzun sahil şeridi ile mavinin her tonunu kucaklayabileceğiniz Karşıyaka, bugüne kadar ev sahipliği yaptığı farklı medeniyetlerin izlerinin taşıyor.

Her damak zevkine hitap eden yemek alternatiflerinin olduğu Karşıyaka’da İzmir’in boyoz, gevrek, kumru, midye gibi meşhur lezzetlerinin tadına bakabilir, çarşıda alışverişin tadını çıkarabilirsiniz. Bir vapur keyfi uzaklıkta bulunan Karşıyaka, her yaştan ziyaretçisini mutlu edecek pek çok alternatife sahip.

Karşıyaka, İzmir’in en büyük ilçelerinden biri (Karşıyaka Vapur İskelesi)

İzmir Otogarı’ndan Karşıyaka’ya Nasıl Gidilir? 🚗

Karşıyaka İzmir Otogarı’na 14 km uzaklıkta bulunuyor. İzmir Otogarı’ndan Karşıyaka’ya otobüs ve İZBAN aktarmalarını kullanarak ulaşabilirsiniz. Ayrıca dolmuş, taksi ve özel araç seçeneklerinden birini de tercih edebilirsiniz.

1. İzmir Otogarı’ndan Karşıyaka’ya belediye otobüsü ile ulaşım 🚍

İzmir Otogarı’ndan Karşıyaka merkeze otobüs ile direkt ulaşım imkanı maalesef bulunmuyor. Otogardan kalkan 602 numaralı Menemen otobüsünü kullanarak Otogar’dan Karşıyaka merkeze yakın bir konuma ulaşabilirsiniz. 602 numaralı otobüste gittiğin kadar öde sistemi geçerli. Otobüse binerken ve inerken İzmirim Kart okutulması gerekiyor.

İzmir Otogarı’ndan binerek Karşıyaka merkeze yakın bir konumda bulunan Dedebaşı durağında inen bir yetişkin 15.62 TL, öğrenci 6.26 TL, öğretmen ve 60 yaş kart sahipleri 12.38 TL ödüyor.

✔︎ ESHOT’un Gittiğin Kadar Öde tarifesinde yolculuk hesaplamak için şu linki tıklayın.

İzmir Otogarı’ndan Karşıyaka’ya gitmek için bir diğer seçenek ise Halkapınar’dan aktarma yapmak. Otogardan kalkan 555 numaralı Halkapınar otobüsüne binebilir ve buradan da aktarma yaparak 543 numaralı Bostanlı İskele otobüsüne geçerek gideceğiniz yere kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Otobüse binerken İzmirim Kart okutulması gerekiyor. İzmirim Kart sahibi değilseniz Bilet 35 satın alabilir ya da banka veya kredi kartınızla ödeme yapabilirsiniz. Fakat aktarmalı seyahatlerde Bilet 35 ve kredi kartı ile yapılan ödemelerde indirim söz konusu olmuyor.

İzmirim Kart ile bir aktarma yaparak Otogar-Karşıyaka hattında seyahat eden yetişkinler 13.00 TL, öğrenciler 5 TL, 60 yaş kart sahipleri ve öğretmenler 11.52 TL ödüyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile TCDD’nin birlikte işlettiği İZBAN sistemi, İzmir’de ulaşımın ana omurgalarından biri

2. İzmir Otogarı’ndan Karşıyaka’ya İZBAN’la ulaşım 🚆

İzmir Otogarı’ndan Karşıyaka’ya İZBAN ile aktarmalı olarak ulaşabilirsiniz. Bunun için otogardan 555 numaralı Halkapınar veya 54 numaralı Kemer numaralı otobüslerden birine binerek İZBAN’ın aktarma istasyonlarına gelmeniz gerekiyor. Halkapınar’dan ya da Kemer’den Karşıyaka yönüne giden İZBAN’a binerek kolayca ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

İZBAN kullanarak İzmir Otogarı’ndan Karşıyaka’ya gelmek için yetişkinler 13.00 TL, öğrenciler 5 TL, 60 yaş kart sahipleri ve öğretmenler 11.52 TL ücret ödüyor. İZBAN seferleri saat 05.36 ile 01.12 arasında gerçekleştiriliyor

3. İzmir Otogarı’ndan Karşıyaka’ya dolmuşla ulaşım 🚌

İzmir Otogarı’ndan Karşıyaka’ya gitmek için bir diğer alternatif ise Karşıyaka dolmuşları. Otogar’dan kalkan dolmuşlara binerek ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Otogar-Karşıyaka hattında yolculuk ücreti 18 TL.

Otogardan Karşıyaka’ya dolmuş ile ulaşım oldukça konforlu bir seçim olacaktır. Dolmuş ile Karşıyaka’ya ulaşım trafiğin de durumuna göre 45 dakikayı bulacaktır. Otogar-Karşıyaka dolmuşları Altınyol’u takip edip, Bahçelievler ve Bahriye Üçok Bulvarı üzerinden seferlerini sürdürüyor.

Bostanlı İskele ve Bostanlı Balıkçı Barınağı

4. İzmir Otogarı’ndan Karşıyaka’ya taksiyle ulaşım 🚖

İzmir Otogarı’ndan Karşıyaka’ya gitmek için taksiyi de tercih edebilirsiniz. Bu oldukça hızlı ve konforlu bir seçim olacaktır. Otogar önünde bekleyen taksilerden birine binebilir ya da otogara taksi çağırabilirsiniz.

Taksi ile yaklaşık 20-25 dakika içinde Karşıyaka’ya ulaşabilirsiniz. İşe gidiş ve dönüş saatlerinde, yoğun trafiğin yaşandığı anlarda ulaşım süresi 1 saati bulabiliyor. Taksi ile seyahat etmenin ücreti 520 TL civarında tutacaktır.

5. İzmir Otogarı’ndan Karşıyaka’ya vapurla ulaşım ⛴️

İzmir Otogarı’ndan Karşıyaka’ya gitmek ve giderken de deniz havası almak isterseniz vapur tercih edebilirsiniz. Bu oldukça keyifli bir yolculuk olacaktır. Otogardan Karşıyaka’ya vapurla gitmek için öncelikli olarak 302 numaralı otobüsle Konak’a gitmeniz gerekiyor.

Konak’a geldikten sonra ise İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin denizcilik işletmesi olan İZDENİZ’in düzenlediği vapur seferleri ile Karşıyaka’ya gidebilirsiniz. Konak-Karşıyaka arasında yapılan vapur seferleri saat 07.20 ile 23.05 arasında gerçekleşiyor.

Otogardan Karşıyaka’ya vapur ile gitmek için İzmirim Kart sahibi olmanız gerekiyor. İzmirim Kart Dolum Makinalarından temin edebileceğiniz 3 ve 5 biniş hakkına sahip “Bilet 35” ile de gemilere biniş yapabilirsiniz. Bir aktarmalı olarak yapılan seyahatlerde yetişkinler 13.00 TL, öğrenciler 5 TL, 60 yaş kart sahipleri ve öğretmenler 11.52 TL ücret ödüyor.

Mavişehir, Karşıyaka’nın en hızlı gelişen bölgelerinden biri

6. İzmir Otogarı’ndan özel araçla Karşıyaka’ya ulaşım 🚙

İzmir Otogarı’ndan Karşıyaka’ya özel araçla gitmek işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Özel aracınızla takside olduğu gibi 25-30 dakika içinde Karşıyaka merkezde olabilirsiniz.

İzmir Otogarı’ndan Karşıyaka’ya gitmek için İzmir Çevre Yolu Otogar Bağlantısı yönünden Otogar konumuna doğru Kuzey yönünde ilerlemeniz gerekiyor.

Karşıyaka çıkışından çıkarak Yeni Girne ve Girne Bulvarı üzerinden kolayca gitmek istediğiniz noktaya ulaşabilirsiniz.

Karşıyaka nerede? 📍

İzmir’in en güzel ilçelerinden biri olan Karşıyaka’nın doğusunda Bayraklı, kuzeydoğusunda Bornova, kuzeyinde Menemen, batısında Çiğli ilçeleri, güneyinde İzmir Körfezi bulunuyor.

Şehir merkezine 7 km uzaklıkta bulunan Karşıyaka’ya, vapur, belediye otobüsü, dolmuş kullanarak kentin her noktasından kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

1 COMMENT

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here