İzmir Otogar’dan Menemen’e Nasıl Gidilir?

Tarihi yapıları, doğal güzellikleri, yemyeşil ormanları, tarihi köşkleri ile pek çok güzelliği bir arada bulunduran Menemen, İzmir şehir merkezine yakın bir konumda bulunuyor. Tarihi, kültürel ve turistik bir gezi yapmak isteyenleri fazlasıyla tatmin edecek olan Menemen, doğa ile baş başa olabileceğiniz, kafa dinleyebileceğiniz ve muhteşem manzaralara tanıklık edebileceğiniz oldukça keyifli bir destinasyon.

Ege’nin birbirinden lezzetli yemeklerini tatma fırsatı bulabileceğini Menemen’de menemen yemeden dönmeyin. Ayrıca bölgenin meşhur yayın ayranının da tadına mutlaka bakmalısınız. Yöreye özgü satılan testi (Menemen testisi) ve sepetlerden de satın alabilirsiniz.

İzmir Otogarı’ndan Menemen’e Nasıl Gidilir? 🚗

Menemen, İzmir kent merkezine 35 km, İzmir Otogarı’na 41 km uzaklıkta bulunuyor. İzmir Otogarı’ndan Menemen’e İZBAN ve otobüs ile ulaşabilirsiniz. Özel araç ve taksi seçeneklerinden birini de ulaşım için değerlendirebilirsiniz.

1. İzmir Otogarı’ndan Menemen’e belediye otobüsü ile ulaşım (İZTAŞIT)

İzmir Otogarı’ndan Menemen’e ulaşmak için İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin toplu ulaşım firması ESHOT denetimli olan İZTAŞIT otobüslerini kullanabilirsiniz. Menemen-İzmir hattında belediye otobüsü ile ulaşım için Otogar’dan kalkan 602 numaralı otobüse binmeniz gerekiyor. 602 numaralı Menemen otobüsü Park Bornova, Altınyol, Anadolu Caddesi ve Çiğli güzergahını takip ederek Menemen’e ulaşıyor.

602 numaralı Menemen otobüsünde gittiğin kadar öde sistemi geçerli. Otobüse binerken ve inerken İzmirim Kart okutulması gerekiyor. Bu hatta ilk ve son durak arasında yolculuk yapan yetişkin 23.04 TL, öğrenci 10.38 TL, öğretmen ve 60 yaş kartı sahipleri ise 17.32 TL ödüyor.

✔︎ ESHOT’un Gittiğin Kadar Öde tarifesinde yolculuk hesaplamak için şu linki tıklayın.

 İzmir Otogarı’ndan Menemen’e giden otobüsler sabah saat 05.25 ile 01.00 saatleri arasında hizmet veriyor. ESHOT’un sefer tarifesini görmek için web sitesini tıklayabilirsiniz.

2. İzmir Otogarı’ndan Menemen’e İZBAN’la ulaşım

İzmir Otogarı’ndan Menemen’e gitmek için İZBAN’ı da kullanabilirsiniz. Bunun için otogardan 54 numaralı belediye otobüsüne binerek Kemer aktarma merkezine gitmeniz gerekiyor. Kemer aktarma merkezine ulaştığınızda Menemen yönüne giden trene binerek Menemen’e kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Bir diğer seçenek ise 555 numaralı Halkapınar Aktarma Merkezi-Otogar otobüsünü kullanarak Halkapınar’dan İZBAN’a aktarma yaparak Menemen’e gitmek.

İndirimli aktarma imkanından faydalanmak için İzmirim Kart sahibi olmanızda fayda var. Eğer İzmirim Kart edinmek istemiyorsanız kredi veya banka kartınızla ya da Bilet 35 satın alarak toplu ulaşım araçlarına binebilirsiniz.

İZBAN ile Kemer-Menemen hattı arasında yapılan yolculuklar ortalama 55 dakika sürüyor. Otogar-Menemen yolculuk ücreti yetişkinler için 23 TL, öğrenci için 7.58 TL, öğretmen ve 60 yaş kart sahipleri için ise 17.34 TL.

Şehit Kubilay Anıtı, Menemen’in sembol ziyaret noktalarından

3. İzmir Otogarı’ndan Menemen’e taksiyle ulaşım

İzmir Otogarı’ndan taksiyle Menemen’e hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Taksi kullanarak otogardan Menemen’e ulaşım trafiğin de durumuna göre yaklaşık 40 dakika sürüyor. Otogardan Menemen’e gitmek için 1.460 TL’yi gözden çıkarmanız gerekiyor.

Eğer zaman sıkıntınız var ise taksi kullanarak Menemen’e gitmek sizin için en uygun tercih olacaktır. Otogarın önünde günün her saati bekleyen taksileri göreceksiniz.

Eğer işinizi şansa bırakmak istemiyorsanız seyahatiniz öncesi taksi durakları ile iletişime geçerek taksi için rezervasyonunuzu yaptırabilirsiniz. Böylelikle otogara ulaştığınızda sizin için taksi kapının önünde bekliyor olacaktır.

4. İzmir Otogarı’ndan özel araçla Menemen’e ulaşım

Eğer özel aracınız varsa ya da araç kiraladıysanız ulaşımınız oldukça konforlu ve hızlı olacaktır. Yaklaşık 35 dakika içinde Menemen merkeze geçebilirsiniz. İzmir Çevre Yolu’nu kullanarak Kuzey Ege Otoyolu üzerinden Menemen’e kadar hızlı bir ulaşım mümkün.

Menemen nerede? 📍

Doğal ve kültürel güzellikleri ile öne çıkan İzmir’in ilçesi Menemen, şehir merkezine 35 km uzaklıkta bulunuyor. Menemen’den kentin pek çok noktasına kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

İlçenin kuzeyinde Aliağa ve Foça, güneyinde Çiğli, Karşıyaka ve Bornova ilçeleri, doğusunda Manisa, batısında İzmir Körfezi bulunuyor.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like