İzmir’de Ziyaret Edilmesi Gereken 5 Önemli Müze

Efes-Muzesi

İzmir, günümüzden 8 bin 500 yıl kadar geriye uzanan tarihi geçmişiyle Anadolu’nun en önemli kavşaklarından biri. Onlarca farklı medeniyetin izlerini taşıyan şehirde çok kültürlü yapı gündelik yaşamda, yeme-içmede, mimari yapılarda ve tarihi, kültürel alanlarda görülebiliyor. Anadolu’yu Ege Denizi aracılığı ile dünyaya bağlayan İzmir Limanı’nın hayat verdiği İzmir, binlerce yıldır kültürlerin buluştuğu etkileyici bir şehir olma özelliğini koruyor.

Geçmişten günümüze zaman yolculuğuna çıkmak ve medeniyetlerin izlerine tanık olmak için İzmir en çok alternatif sunan şehirlerden. İzmir’in en önemli müzelerini sizler için bir araya getirdim.

İzmir’de Ziyaret Edilmesi Gereken 5 Önemli Müze

1. Efes Arkeoloji Müzesi, Selçuk

Efes-Muzesi

Efes Antik Kenti, Türkiye‘nin en çok ziyaret edilen antik kentleri arasında. Efes ve çevresindeki kazılarda elde edilen eserlerin sergilendiği Efes Müzesi, Selçuk ilçe merkezinde. Efes Müzesi’nde en çok ilgi çeken eserler arasında Efes Artemis heykeli, yunuslu Eros, tavşanlı Eros, Eros başı, Priapos heykeli, mermer Artemis heykeli, Mısırlı rahip heykeli, İsis heykeli ve Sokrates başı bulunuyor. Müzede Efes kazıları dışında Antik Çağ’dan Osmanlı dönemini de kapsayan geniş bir aralıkta elektron, altın, gümüş, bakır sikkeler ve takıların sergilendiği özel bir koleksiyon da var. Geçen yıl yenilenen müzede favorim mermer Artemis heykeli. Efes Arkeoloji Müzesi İzmir kent merkezinden 80 km uzaklıkta. Müzeye özel araçla 1 saat gibi bir sürede ulaşılıyor.

2. Bergama Müzesi

Bergama-Muzesi

Dünyanın en zengin tarihi ve arkeolojik eserlerine sahip olan yerlerinden Bergama’da gerçekleştirilen kazılardan elde edilen eserler Bergama Müzesi‘nde sergileniyor. 1900-1913 yıllarında akropolde gerçekleştirilen kazılar sırasında bulunan eserler ile Pitane Antik Kenti ve Bergama çevresindeki yerlerden getirilen eserlerin sergilendiği Bergama Müzesi 1936 yılından beri ziyarete açık. Ülkemizin en eski müzelerinden biri olan bu müzede Akropol’den çıkarılan oturan kadın heykelleri ile at heykeli en dikkat çekici eserlerden. Müzenin bir bölümünde etnografya seksiyonu da bulunuyor. Halı, kilim, kumaş dokuma örnekleri ile el işlemeleri de görülmeye değer. Müze İzmir şehir merkezinden 107 km mesafede. Özel araçla 1,5 saat gibi bir sürede ulaşılıyor.

3. İzmir Arkeoloji Müzesi, Konak

Izmir-Arkeoloji-Muzesi

İzmir’in en eski ve en büyük müzelerinden biri olan İzmir Arkeoloji Müzesi, Konak’ta Bahri Baba Parkı’ndaki 3 katlı binada hizmet veriyor. Bayraklı (Smyrna), Efes, Bergama, Milet, Klazomenai, Teos ve İasos gibi Ege Bölgesi çevresinde çıkarılan eserlerin sergilendiği müze Batı Anadolu tarihine ışık tutuyor. Ege Denizi’nde batıklardan çıkan, Bronz Koşan Atlet Heykeli ve Bronz Demether Heykeli müzenin en dikkat çekici eserlerinden. Müzede yer sıkıntısı nedeniyle birçok eser depoda bekletilirken, bahçe bölümündeki heykel ve lahitleri de ziyaret etmeyi unutmayın.

4. Agora Açıkhava Müzesi, Konak

Agora-Izmir

İzmir’in Namazgah semtinde bulunan Agora Açıkhava Müzesi, kentin en merkezi yerinde tarihle buluşmak için hoş bir atmosfere sahip. Kemeraltı Çarşısı, Kadifekale ve Basmane arasında konumlanan Agora, MS 2. yüzyıla tarihleniyor. Kentin en önemli ticaret, dini, siyasi ve adli merkezi olan Agora’da çok sayıda anıt, heykel ve sunak görülebiliyor. Son yıllarda yapılan kazılarda Kent Meclisi, Mozaikli Salon ve Roma Hamamı ortaya çıkarıldı. Agora Açıkhava Müzesi’ni Konak, Kemeraltı ve Basmane rotasıyla birleştirip gezebilirsiniz.

5. Çeşme Arkeoloji Müzesi

Cesme-Muzesi

II. Beyazıt Dönemi’nde 1508 yılında inşa edilen Çeşme Kalesi’nin içerisinde bulunan Çeşme Müzesi, bölgede günümüze kadar korunarak en iyi şekilde ulaşan yapılar arasında. İlk kez 1965 yılında Topkapı Sarayı’ndan getirilen silahlarla Silah Müzesi olarak ziyarete açılan müze, 1984 yılında silahların aşırı nemden bozulmaya başlaması nedeniyle Ildır (Erythrai) Antik Kenti’nden çıkarılan eserlerle arkeoloji müzesi formatına dönüştürülmüş. Batıklardan çıkarılan amforalar, gülle ve toplar, zeytin ezme düzeneği gibi tarımsal aletler müzenin ilgi çeken parçalarından. Çeşme Müzesi, İzmir şehir merkezinden 89 km uzaklıkta. Özel araçla bu mesafe 1 saat gibi bir sürede aşılıyor.

Batı Anadolu’nun tarihine ışık tutan İzmir müzeleri, bölgenin zengin kültürel ve tarihi geçmişini yansıtıyor. İzmir ve çevresinde zaman yolculuğuna çıkmak için siz de bu müzeleri keşfedin.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like