İztuzu Plajı, Muğla

Iztuzu-Plaji

Sırtını yemyeşil tepelere yaslayan, Sülüngür Gölü, Dalyan Boğazı ve Akdeniz arasında yer alan İztuzu Plajı, Türkiye’nin en ünlü plajlarından biri. Muğla’nın Ortaca ilçesi, Dalyan Mahallesi yakınlarında bulunan İztuzu, yalnız yaz mevsiminde değil, yılın her dönemi dünyanın birçok yerinden misafir ağırlıyor.

Dünyada tatlı su ile deniz suyu arasında bulunan az sayıda plajdan biri olan İztuzu, caretta carettaların yumurtalarını bırakması nedeniyle ‘Kaplumbağa Plajı’ (Turtle Beach) olarak da biliniyor. 4,5 kilometre uzunluğundaki plaj, Akdeniz’in doğallığı korunan, insan eli değmemiş en bakir yerleri arasında.

Iztuzu-Plaji

İztuzu Plajı, Dalyan, Ortaca, Muğla

Özellikle yaz mevsiminde çok sayıda ziyaretçinin geldiği İztuzu Plajı’nda caretta carettalar için özel koruma kuralları uygulanıyor.
Plajı kullanan ve denize girenlerin yumurtalara zarar vermemesi için alınan önlemler oldukça sıkı. 1988 yılından bu yana özel koruma bölgesi olan İztuzu Plajı’nda 1 Mayıs-31 Ekim döneminde, saat 20.00 ile 08.00 arasında plaja girmek, gürültü yapmak ve ışıklı herhangi bir cihaz kullanmak yasak.

Kaplumbağaların yumurta bıraktığı alanlar düzenli olarak işaretleniyor. Soyunma kabini dışında hiçbir yapının olmadığı kumsala kedi, köpek ve evcil hayvanların girişi yumurtalara zarar verilmemesi için yasak. Plajda yaralı kaplumbağaların tedavisi için kullanılan bir tedavi merkezi de bulunuyor.

Deniz kıyısındaki bölümle, plajın arka bölümü arasında işaretlenen alana havlu sermek, şemsiye koymak, şezlong yerleştirmek yasak. Çizgilerle belirtilen bu alan dışında güneşlenebiliyor.

Iztuzu-Nasil-Gidilir

İztuzu Plajı Avrupa’nın en iyi plajları arasında

Temizliği, doğallığı, denizi ve ince kumuyla dünya çapında birçok ödül kazanan İztuzu Plajı, 2008’de Avrupa’nın en iyi açık alanı (The Times), 2011’de Avrupa’nın en iyi plajı (Zoover ve Meteovista) ve 2013’te Trip Advisor tarafından Avrupa’nın en iyi 7. plajı seçildi.

Eşsiz manzarasıyla 4,5 kilometrelik kumsala sahip olan İztuzu’nda yüzme ve tekne turlarının yanı sıra yürüyüş, plaj futbolu, plaj voleybolu ve tırmanma gibi sporlar da yapılabiliyor.

İztuzu Plajı Giriş Ücreti

Geçmişte Çevre ve Şehircilik Bakanlığı denetiminde olan İztuzu Plajı’nın yönetimi Muğla Çevre Vakfı’na (MUÇEV) Turizm Ticaret Anonim Şirketi devredildi. MUÇEV yönetimindeki plajda Dalyan Ağzı ve İztuzu Kumsalı günübirlik alan ve tesisleri bulunuyor.

İztuzu Plajı giriş ücreti otomobiller için 50 TL. İki şezlong ve bir şemsiye ise 100 TL gibi bir ücretle sağlanıyor. Kafe, duş, soyunma odası gibi hizmetleri MUÇEV sağlıyor. Plajda, çok sayıda aracın park edebileceği geniş bir otopark da var.

Iztuzu-Giris-Ucreti

İztuzu Plajı’na Nasıl Gidilir? 🚖

Muğla’nın Ortaca ilçesinde bulunan Dalyan Mahallesi’ne 13 kilometre mesafedeki İztuzu’na ulaşım çok kolay. Asfalt ve bakımlı bir yola sahip İztuzu’na İzmir’den karayolu ile gelmek isteyenlerin Aydın-Çine-Muğla-Akyaka güzergahından Köyceğiz’i geçerek Ortaca’ya ulaşmaları gerekiyor.

İztuzu’na en yakın havalimanı Dalaman’da. Dalaman Havalimanı araba kiralama seçeneğini kullanarak 27 kilometre uzunluğundaki bir seyahat ile İztuzu’na ulaşmak mümkün. Dalaman Havalimanı’nda çok sayıda araç kiralama alternatifi bulunuyor.

Yemyeşil tepeleri, temiz havası, muhteşem denizi, çevresindeki antik ve arkeolojik yerleşim yerleriyle İztuzu Plajı yılın her dönemi kaçamak yapmak isteyenlerin tercihi. Kolay ulaşım imkanıyla birkaç saat içinde gerçekleştirilebilecek bir plana dönüşen İztuzu, soluk almak için ideal bir destinasyon.

 1. Değerli yazılarınız ve paylaşımlarınız için Tatilmoni.com olarak Teşekkür ederiz..
  Türkiye’nin en önemli turizm beldelerinden birisi olan Marmaris ve çevresinde keşfedilmeye değer birçok yer vardır.
  Tatilmoni.com ailesi olarak gelen misafirlere en iyi şekilde tatillerini geçirmesi ve bu tarihi yerleri keşfetmesi adına çalışıyoruz.
  Yaz tatili planları arasında mutlaka eklemeniz gereken yerlerden birisi olan Marmaris çevresi ve turları hakkında detaylı bilgi için Linke bakabilirsiniz.
  https://www.tatilmoni.com/

 2. Ferzan Sarısaltık says:

  Koruma altındaki bölgelere daha geniş bir açıdan bakmak, uygun planlarla geleceği garanti altına almamız gerekiyor.

 3. Gökçe Kırtıloğlu says:

  Böylesine güzel bir bölgedeki doğal yaşamı koruma çabasi takdiri hak ediyor. Umarım bu çaba caretta carettalar için yeterli olur.

 4. Türkiyenin en önemli doğal ve benzersiz yaşam alanlarından birisi kaplumbağalar için. Fethiye Karaot plajı ve burası üreme döngüsü için çok hassas yerler ve her ikisi de gerek turizm gerekse de kirlenme tehditi altında. Bu gidişle soyları tehlike altında türler sıralamasında hızla üst sıraya çıkacak görünüyor. Bu kadar yasağa rağmen risk hala var.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

There are no posts to show right now.